[Suggestion] Διάρκεια Αναστάσιμης Αγρυπνίας

Status
Not open for further replies.

Andreask

Νέο μέλος
Ένα θέμα που είδα να απασχολεί ιερείς, ψάλτρς αλλά και όλους τους πιστούς είναι η διάρκεια της Αναστάσιμης αγρυπνίας.

Φέτος έκανα Ανάσταση σε νοσοκομιακό ναό. Η αγρυπνία τέλειωσε κατά τες 2:30. ΟΜΩΣ είχε "χαθεί" και περίπου μισή ώρα λόγω του ότι μετά το δεύτε λάβετε φως μεταφέρθηκαν όλοι στο νοσοκομίο, στην κεντρική είσοδο, όπου διαβάστηκε το ευαγγέλιο και προσκύνησαν την εικόνα ασθενείς και προσωπικό.

Η διαδρομή μεταξύ ναού και νοσοκομίου είναι αρκετά χρονοβόρα, ιδιαίτερα στην επιστροφή όπου είναι ανήφορο. Την ώρα που μπαίναμε ξανά στον ναό άλλοι είχαν ήδη τελειώσει τον όρθρο (ή ήταν κοντά στο τέλος).

Με κανόνες εις 6, 3πλό Χριστός Ανέστη, ανάγνωση Λόγου αγ. Χρυσοστόμου πριν την Θεία Λειτουργία, τελειώσαμε 2:30 και αφού κοινώνησε όλος ο κόσμος (και ήταν μεγάλο εκκλησίασμα). Άλλες χρονιές πήγαινα σε ναό, γνωστό για τη βιασύνη του και τέλειωνε περίπου στις 2. Σημειώνω και τη μισή ώρα που χάσαμε για το νοσοκομίο.
 
Με έναρξη της παννυχίδας 00.00 (παλαιό ημερολόγιο), Χριστός Ανέστη στη 01.00, κανόνες εις δ' (κατ' οδηγίαν προεστώτος - διαβάστηκαν και μια φορά από ένα ψάλτη κατ' ιδίαν), τον Όρθρο με γρήγορο ρυθμό, χωρίς δύναμις αργό, με 4 δισκοπότηρα (ευτυχώς... πολύς γαρ ο λαός) στην κοινωνία (16 λεπτά), τελειώσαμε αισίως λίγο μετά τις 3.30. Άρα στα ίδια περίπου είμαστε και εμείς.
 

Andreask

Νέο μέλος
Κάνω τη σύγκριση με τον άλλο ναό που έκανα ανάσταση τα τελευταία χρόνια. Εκεί οι κανόνες είναι εις 3 και 4, το "Χριστός ανέστη" χωρίς επαναλήψεις, στη Λειτουργία επίσης κομμένα τα "Χριστός ανέστη" στη μικρή είσοδο, γενικά όλα κομμένα και βιαστικά μέχρι αηδίας αλλά στο τέλος η διαφορά διάρκειας ήταν ελάχιστη. Άρα εν τέλει οι χειρουργικές επεμβάσεις στην ακολουθία είναι αχρείαστες (εκτός από αμαρτία).
 

anthem

Μέλος
3.30;;;
Πολύ δεν είναι ρε παιδιά;;

Εμείς λέγοντας τα όλα, χωρίς περικοπές, σε σύντομο αλλά κατανοητό και ευπρεπές χρόνο, τελειώσαμε στις 2.20.

Κάπου εκεί τελειώνουμε κάθε χρόνο.

Στάλθηκε από το Lenovo K10a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Andreask

Νέο μέλος
3.30;;;
Πολύ δεν είναι ρε παιδιά;;

Εμείς λέγοντας τα όλα, χωρίς περικοπές, σε σύντομο αλλά κατανοητό και ευπρεπές χρόνο, τελειώσαμε στις 2.20.

Κάπου εκεί τελειώνουμε κάθε χρόνο.

3:30 αλλά άρχισαν 00:00. Οπότε το ίδιο μαζί σου (μας).
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ρε παιδιά, πώς θα σας φανεί αν σας πω οτι εμείς τελειώνουμε στις 01:45;...
Σχεδόν 00:00 Χριστός Ανέστη και από 'κει και πέρα σε έναν σχετικά σύντομο χρόνο,λέγοντάς τα όλα,δεν παραλείπουμε τίποτα, τελειώνουμε αυτήν την ώρα.

ΥΓ Μήπως στο παρελθόν έχουμε σχολιάσει πάλι αυτή την περίπτωση σε παρόμοιο θέμα;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ένα θέμα που είδα να απασχολεί ιερείς, ψάλτρς αλλά και όλους τους πιστούς είναι η διάρκεια της Αναστάσιμης αγρυπνίας.
Θὰ ἔπρεπε; Γράφει ὁ ὑμνωδός στὴν ἀκολουθία τῶν Παθῶν: «κἂν μίαν ὥραν οὐκ ἰσχύσατε, ἀγρυπνῆσαι μετ΄ ἐμοῦ...» καὶ ἀκούγοντάς τον κινοῦμε τὰ κεφάλια μὲ ἀπογοήτευση γιὰ τὴν μικροψυχία τῶν Ἀποστόλων. Στὸ δὲ ἄκουσμα τῆς προδοσίας τοῦ Ἰούδα, δὲν τὸ συζητῶ. Ἀπὸ τὴν ἀγανάκτηση γιὰ τὴν ἀδικία σκοτώνουμε ἄνθρωπο.

Στὴν δὲ ἑορτὴ τῶν ἑορτῶν, κοιτοῦμε μὲ ἀγωνία τὰ ρολόγια ἢ ἀναφερόμαστε ἐκ τῶν ὑστέρων σὲ "ὑπερβολές". Καὶ νὰ πῶ ὅτι πέρασε καιρὸς πολὺς καὶ ξεχάσαμε τὸ μήνυμα... ἐδῶ ἀπαξιοῦμε νὰ συμμετάσχουμε στὴν χαρά τῆς ἀναστάσεώς, ποῦ νὰ ἔπρεπε νὰ συμμετάσχουμε στὴν ἀγωνία τοῦ θανάτου Του ... γιὰ ἐμάς. Νὰ ρωτήσω καὶ ἐγὼ λοιπόν (ρητορικῶς), ἂν ὑπῆρξε κάποια ἀνάλογη χρονικὴ ἢ ἄλλη ἔκπτωση -ἀκόμη καὶ οἰκονομικὴ- στὸ τσιμπούσι τῆς ἑπομένης ἢ μήπως δὲν ἔτυχε;

Ἄντε, κατὰ τ' ἄλλα Χριστὸς ἀνέστη, καὶ τοῦ χρόνου.

Υ.Γ. Ἀγαπητοὶ καὶ σεβαστοὶ συντονιστές, διαγράψτε ἐλεύθερα. Εἶναι καὶ ἐκτὸς θέματος, καὶ δεικτικό, ἀλλὰ μὲ αὐτὰ ποὺ ἀκούω καὶ διαβάζω μεθεορτίως χρειάστηκα μία ξεσπασματικὴ ψυχοθεραπεία.
 

Andreask

Νέο μέλος


Στὴν δὲ ἑορτὴ τῶν ἑορτῶν, κοιτοῦμε μὲ ἀγωνία τὰ ρολόγια ἢ ἀναφερόμαστε ἐκ τῶν ὑστέρων σὲ "ὑπερβολές". Καὶ νὰ πῶ ὅτι πέρασε καιρὸς πολὺς καὶ ξεχάσαμε τὸ μήνυμα... ἐδῶ ἀπαξιοῦμε νὰ συμμετάσχουμε στὴν χαρά τῆς ἀναστάσεώς, ποῦ νὰ ἔπρεπε νὰ συμμετάσχουμε στὴν ἀγωνία τοῦ θανάτου Του ... γιὰ ἐμάς. Νὰ ρωτήσω καὶ ἐγὼ λοιπόν (ρητορικῶς), ἂν ὑπῆρξε κάποια ἀνάλογη χρονικὴ ἢ ἄλλη ἔκπτωση -ἀκόμη καὶ οἰκονομικὴ- στὸ τσιμπούσι τῆς ἑπομένης ἢ μήπως δὲν ἔτυχε;

Ἄντε, κατὰ τ' ἄλλα Χριστὸς ἀνέστη, καὶ τοῦ χρόνου.

Υ.Γ. Ἀγαπητοὶ καὶ σεβαστοὶ συντονιστές, διαγράψτε ἐλεύθερα. Εἶναι καὶ ἐκτὸς θέματος, καὶ δεικτικό, ἀλλὰ μὲ αὐτὰ ποὺ ἀκούω καὶ διαβάζω μεθεορτίως χρειάστηκα μία ξεσπασματικὴ ψυχοθεραπεία.

Φίλε δε σε θεωρώ (εντελώς) εκτός θέματος. Δεν ξέρω αν είναι σωστή η εμμονή μας να λέμε το "Χριστός Ανέστη" ακριβώς στις 00·00. Σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να ξεκινούμε 22:00-22:30 με το μεσονυχτικό και να συνεχίζουμε κανονικά. Να λέμε κανόνες εις 12, να ρίχνουμε και μια εναρκτήριο Πασχαλινή (προς αντικατάσταση των Ωρών) και μετά Θεία Λειτουργία. Και πάλι θα τελειώναμε 2 αλλά θα δίναμε περισσότερη έμφαση στην Ανάσταση.
 
Εγώ πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί φεύγουν πάντα όλοι στο ίδιο σημείο.
Το έχω παρατηρήσει σε όσες ενορίες έχω κάνει Πάσχα.

Μετά τα τρία «Χριστὸς ἀνέστη...» του ιερέως, μετά το εωθινό ευαγγέλιο, στον α΄ στίχο:

«Ἀναστήτω ὁ Θεός, καὶ διασκορπισθήτωσαν οἱ ἐχθροὶ αὐτοῦ...»

όλοι εξαφανίζονται. Υπάρχει κάποια εγκύκλιος για τους πιστούς για αυτό το φαινόμενο;
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Το ζήτημα είναι κατά βάσιν ποιμαντικό. Οι περισσότεροι φεύγουν μετά το «Χριστός Ανέστη». Πολλοί ιερείς προσπαθούν να αλλάξουν αυτή τη συνήθεια και να πείσουν τον κόσμο να παραμένει στην Αναστάσιμη λειτουργία.

Θα δώσω μερικά παραδείγματα από τη προσωπική μου εμπειρία.Τη χρονιά που ο (συνταξιούχος πλέον) πατέρας μου ανέλαβε εφημέριος σε χωριό της Καστοριάς, η λειτουργία της Αναστάσεως τελείωσε στις 3.00 και μέχρι το τέλος παρέμειναν 5 άτομα μαζί με τους ψάλτες. Έδωσε αγώνα και ως πνευματικός, με αποτέλεσμα τα τελευταία χρόνια να κοινωνούν περί τους τριακόσιους στην αναστάσιμη λειτουργία που τελείωνε γύρω στη 1.30.
Πολλοί που έχουν μάθει να παραμένουν μέχρι το τέλος, κάνουν τον αγώνα τους να πείσουν και την οικογένεια τους, πολλές φορές με μικρά παιδιά, να παραμένουν και εκείνοι ώστε να γευθούν την ομορφιά της βραδιάς. Όταν έψαλα ακόμα στην Αγγλία είχα πείσει μετά κόπων και βασάνων τη (μέλλουσα τότε) σύζυγο μου να καθίσει στη λειτουργία. Ο ιερέας τα ήθελε όλα «αργώς και μετά μέλους». Διάβασε και το αναστάσιμο μήνυμα μετά το ευαγγέλιο και τελειώσαμε στις 3.00. Η σύζυγος, ακόμα μου τα «ψέλνει» για εκείνη τη βραδιά.

Άκουσα χθες κάποιον ψάλτη να λέει «θα τα πω όπως θέλω εγώ και ας μείνει όποιος θέλει». Τι λες ρε μεγάλε; Τσανάκι σου είναι η εκκλησία; Υπάρχουν ιερείς, υπάρχουν πιστοί που κάνουν τον αγώνα τους για να παραμείνουν στη λειτουργία της Ανάστασης. Πρέπει, σώνει και καλά, να ψάλεις εκείνη τη βραδιά αργό «Χριστός Ανέστη» ή αργή καταβασία. Η εκκλησία δεν είμαστε μόνο εμείς και οι κολλητοί μας. Υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε και δεν βλέπουμε και καλό είναι να δείχνουμε κατανόηση. Δεν είναι μόνο η κοιλιοδουλία, αν και αυτό ανθρώπινο είναι.

Συνοψίζοντας, για καθαρά ποιμαντικούς λόγους και σε συνεννόηση με τους ιερείς, μπορεί να ψαλεί σε συντομότερο χρόνο η ακολουθία χωρίς να δίνεται απαραίτητα η αίσθηση πως βιαζόμαστε να τελειώσουμε. Για τους παραπάνω λόγους θεωρώ πως δεν είναι και προς θάνατον αν το εξαποστελάριο ψαλεί δύο αντί για τρεις φορές....
 
Πράγματι, είναι ποιμαντικό το θέμα.
Αλλά λέμε (ψάλλουμε) και άλλα κάνουμε...

{Θανάτου ἑορτάζομεν νέκρωσιν,
ᾍδου τὴν καθαίρεσιν,
ἄλλης βιοτῆς,
τῆς αἰωνίου ἀπαρχήν,
καὶ σκιρτῶντες ὑμνοῦμεν τὸν αἴτιον,
τὸν μόνον εὐλογητὸν τῶν Πατέρων, Θεὸν καὶ ὑπερένδοξον. }

Εάν καταλαβαίναμε το τι συνέβει με την ανάσταση και τι κερδίσαμε εμείς οι άθλιοι, θα πανηγυρίζαμε μέχρι το πρωί!
(όπως κάνουμε στα club και στα κλαρίνα)
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Άκουσα χθες κάποιον ψάλτη να λέει «θα τα πω όπως θέλω εγώ και ας μείνει όποιος θέλει». Τι λες ρε μεγάλε; Τσανάκι σου είναι η εκκλησία; Υπάρχουν ιερείς, υπάρχουν πιστοί που κάνουν τον αγώνα τους για να παραμείνουν στη λειτουργία της Ανάστασης. Πρέπει, σώνει και καλά, να ψάλεις εκείνη τη βραδιά αργό «Χριστός Ανέστη» ή αργή καταβασία. Η εκκλησία δεν είμαστε μόνο εμείς και οι κολλητοί μας. Υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε και δεν βλέπουμε και καλό είναι να δείχνουμε κατανόηση. Δεν είναι μόνο η κοιλιοδουλία, αν και αυτό ανθρώπινο είναι.....

Προσυπογράφω με τα δυο τα χέρια. Είναι δύκολο να μπούμε στη θέση των "από κάτω". Εμείς τελειώσαμε φέτος στις 01:45 και οι μόνες παραχωρήσεις που κάναμε για να συντομεύσουμε, ήταν ότι δεν είπαμε κανένα τροπάριο των κανόνων δεύτερη φορά (πλην καταβασιών ασφαλώς), είπαμε τους αίνους σε σύντομο μέλος από το Αναστασιματάριο, σε σύντομο επίσης μέλος και το "Όσοι εις Χριστόν". Επίσης συνετέλεσε να τελειώσουμε νωρίτερα ότι για πρώτη φορά φέτος κοινωνούσαν δυο ιερείς. Αυτά. Α, και για να μητο παραλείψω, το Χριστός Ανέστη το είπαμε στις 12 παρά δέκα, για να μη συμπέσουμε με τον παρακείμενο ναό.
 

Andreask

Νέο μέλος


Συνοψίζοντας, για καθαρά ποιμαντικούς λόγους και σε συνεννόηση με τους ιερείς, μπορεί να ψαλεί σε συντομότερο χρόνο η ακολουθία χωρίς να δίνεται απαραίτητα η αίσθηση πως βιαζόμαστε να τελειώσουμε. Για τους παραπάνω λόγους θεωρώ πως δεν είναι και προς θάνατον αν το εξαποστελάριο ψαλεί δύο αντί για τρεις φορές....

Πόση ώρα θα γλιτώσεις με το να μην πεις μια φορά το εξαποστειλάριο; Το αρχικό μήνυμα μου ήταν ακριβώς αυτό, δηλαδή πως τα είπαμε όλα κανονικά και τελειώσαμε 2:30, αν και είχαμε καθυστερήσει λόγω της μεταφοράς στο Νοσοκομείο.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Θα γράψω μερικές σκέψεις ακόμα για να ολοκληρώσω τον συλλογισμό μου. Διακρίνω μία απογοήτευση για το γεγονός ότι δεν είμαστε (οι χριστιανοί), όπως θα έπρεπε να είμαστε.Έ, λοιπόν, από την εποχή των Αποστόλων έως τις μέρες μας υπήρξαμε πάντοτε κατώτεροι των περιστάσεων. Οι ευαγγελικές περικοπές δε σκοπεύουν να στιγματίσουν την αδύναμη βούληση συγκεκριμένων αποστόλων, αλλά να δείξουν πως, παρά τις καλύτερες των προθέσεων, οι άνθρωποι πάντοτε δείχναμε και δείχνουμε αδυναμία βούλησης, ακόμα και όταν ο Χριστός έστεκε δίπλα μας ως φυσική παρουσία. Οι Πατέρες που γνώριζαν καλά τον άνθρωπο προσάρμοσαν τα τυπικά και τα ωράρια των ακολουθιών ώστε να καλύπτουν τις ανάγκες των πιστών. Δεν ξενίζει που τη μεγαλοβδομάδα τελούμε τους εσπερινούς το πρωί και τους όρθρους το βράδυ; Γιατί μόνο τη μεγαλοβδομάδα να συμβαίνει αυτό (άντε και δύο φορές το χρόνο ακόμα);

Στο θέμα μας, θεωρώ πως φράσεις όπως «τρέχουν να προλάβουν τη μαγειρίτσα» ή διαλύονται όταν ακούγεται το «διασκορπισθήτωσαν οι εχθροί αυτού», πέρα από το το ότι μπορεί να υποκρύπτουν κατάκριση δεν είναι ιδιαίτερα εποικοδομητικές γιατί κρύβουν το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Κι εγώ τα έλεγα, αλλά μια χρονιά αναγκάστηκα να φύγω και σταμάτησα να τα λέω. Υπάρχει πρόβλημα με τη βραδιά της Ανάστασης και πρέπει η εκκλησία να το δει. Γιατί δεν τρέχουμε ή δεν κόβουμε άλλες ακολουθίες; Διάβασα ένα άρθρο πριν το Πάσχα κάποιου Πατρός ο οποίος πρότεινε να ξεκινάει η παννυχίδα νωρίτερα. Θα ήταν μία λύση αυτό, όπως και το να τελείται η λειτουργία την επόμενη το πρωί όπως τα Χριστούγεννα. Δεν θα γίνουν αυτά εύκολα αποδεκτά γιατί το Πάσχα στην Ελλάδα έχει συνδεθεί και με άλλα έθιμα, λύσεις όμως μπορούν να βρεθούν και η Εκκλησία πρέπει να το δει.

Τέλος, κανείς ψάλτης δεν τρέχει ή κόβει δίχως συνεννόηση με τον ιερέα. Σε εμένα, με βάση την εμπειρία μου, είναι απολύτως κατανοητή η επιθυμία πολλών ιερέων και πιστών να τελειώσει κάπως νωρίτερα η ακολουθία του Πάσχα και ο λόγος δεν είναι πάντα η μαγειρίτσα. Υπάρχουν και και άλλα που δεν βλέπουμε και δεν γνωρίζουμε.
 

Maragkos Nikos

Ως ο άσωτος υιός ήλθον καγω Οικτιρμων...
Αδέλφια και πάλι Χριστός Ανέστη.Στην ακολουθία της Αναστασεως έρχονται άνθρωποι που έρχονται μια φορά τον χρόνο στην εκκλησία,πρέπει να κάνουμε κατάχρηση της υπομονής τους για να μην ξαναερθουν;Επίσης συγγνώμη αν είμαι ο μόνος και το εύχομαι αλλά μετα απο 2 μήνες συνεχών ακολουθιών και Μεγάλη Εβδομάδα,εγώ που δούλευα μέχρι Μεγάλη Πέμπτη είχα φτάσει στην παννυχιδα πραγματικά αλοιφή,δεν μπορούσα να χαρώ και να ευχαριστηθώ, αγωνιουσα μην πέσω.Τελικά έφυγα απο τον ναό 2:45 αλλά πραγματικά μετα απο διπλό κοινωνικό ένα πτώμα.Φτάνουμε σε σημείο κούρασης να ακούμε ακολουθία και να αναστεναζουμε,Παν μέτρον άριστον.Εκκλησία σημαίνει συνάθροιση λαού και πρέπει να υπηρετεί τον λαό και να εκφράζει εντός ορίων τα θέλω του.Μετρησον εαυτόν αλλά σκέψου και τους άλλους...
 

Andreask

Νέο μέλος
Παν μέτρον άριστον.Εκκλησία σημαίνει συνάθροιση λαού και πρέπει να υπηρετεί τον λαό και να εκφράζει εντός ορίων τα θέλω του.Μετρησον εαυτόν αλλά σκέψου και τους άλλους...

Ακριβώς αυτό. Νομίζω το θέμα με την αναστάσιμη αγρυπνία δεν είναι η διάρκεια λόγω περιεχομένου αλλά η ώρα έναρξης. Εξάλλου καμιά αγρυπνία της Εκκλησίας μας δεν αρχίζει η ώρα 23:00!!! Αν αρχίζαμε λίγο πιο νωρίς πχ (22:00-22:30) θα μπορούσαμε να "βολέψουμε" τόσο αυτούς που θέλουν ακρίβεια (πχ κανόνες εις 6) αλλά και όσους δυσκολεύονται να αντέξουν λόγω προχωρημένης ώρας, θερμοκρασίας, μικρών παιδιών κλπ. Ίσως ακόμα να βοηθούσαμε τους πιο "άσχετους" να παρακολουθήσουν πιο πολλή ακολουθία αντί των συνηθισμένων 20 λεπτών (10 πριν και 10 μετά το Ευαγγέλιο). Ίσως ακόμα να έπρεπε κάθε πόλη να έχει έναν ναό που να κάνει πρωινή Θεία Λειτουργία για εργαζόμενους που δουλεύουν νύχτα (γιατροί, νοσηλευτές κλπ) ή ακόμα και γονείς. Φέτος μια φιλη, ευλαβέστατη και φιλακόλουθη δεν μπόρεσε να παρευρεθεί καθόλου λόγω του παιδιού της. Όλα αυτά είναι ποιμαντικές ανάγκες που δεν έχουν τόσξ σχέση ούτε με έθιμα ούτε με μαγειρίτσα. Αλλά χρειάζετε θέληση και συνεργασία από ιερείς και ψάλτες.
 

brutus

Αλέξανδρος
....Ίσως ακόμα να έπρεπε κάθε πόλη να έχει έναν ναό που να κάνει πρωινή Θεία Λειτουργία για εργαζόμενους που δουλεύουν νύχτα (γιατροί, νοσηλευτές κλπ) ή ακόμα και γονείς. Φέτος μια φιλη, ευλαβέστατη και φιλακόλουθη δεν μπόρεσε να παρευρεθεί καθόλου λόγω του παιδιού της. Όλα αυτά είναι ποιμαντικές ανάγκες που δεν έχουν τόσξ σχέση ούτε με έθιμα ούτε με μαγειρίτσα. Αλλά χρειάζετε θέληση και συνεργασία από ιερείς και ψάλτες.
Ως συχνά εργαζόμενος νύχτα, δεν μπορώ παρά να επικροτήσω την πρόταση αυτή!. Ας ελπίσουμε να φτάσει και σε ευήκοα ώτα...
 
Χριστος ανεστη και χρονια πολλα,υγεια σ ολους.Και στις 7 τ απογευμα να ξεκινουσαμε,παλι μετα την επανοδο στο ναο οι συνηθεις υποπτοι θα ημασταν μεχρι τελους!Ειναι δυστυχως θεμα καθαρα νοοτροπιας και αντιληψης των πραγματων.Το Πασχα για τους συντριπτικα περισσοτερους ειναι 10' πριν και ισως 10' μετα το ''Χριστος ανεστη'' και παει,σχολασε.Αυτο μπορει κανεις ευκολα να το διαπιστωσει οχι μονο τη Μ.Εβδομαδα αλλα γενικοτερα ολο το χρονο.Ποσοι δηλ. ερχονται στην εκκλησια,τι ωρα ερχονται,ποιας ηλικιας ειναι κ.λπ. κ.λπ. Οσο δε για τη διαρκεια της ακολουθιας,ολα μα ολα τα χρονια που ειμαι στο αναλογιο,τελειωνουμε πανω κατω στις 2,με κοφτο ρυθμο και χωρις να ''διπλωνουμε'' στον κανονα και στη Θ.Λειτουργια κανονικα και διχως εκπτωσεις,αφου ετσι κι αλλιως το κοινο ειναι...παντος καιρου,ποιος να γκρινιαξει
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί φεύγουν πάντα όλοι στο ίδιο σημείο.
Το έχω παρατηρήσει σε όσες ενορίες έχω κάνει Πάσχα.

Μετά τα τρία «Χριστὸς ἀνέστη...» του ιερέως, μετά το εωθινό ευαγγέλιο, στον α΄ στίχο:

«Ἀναστήτω ὁ Θεός, καὶ διασκορπισθήτωσαν οἱ ἐχθροὶ αὐτοῦ...»

όλοι εξαφανίζονται. Υπάρχει κάποια εγκύκλιος για τους πιστούς για αυτό το φαινόμενο;
Όχι απλά ακούνε οι πστοί το στίχο "...καὶ διασκορπισθήτωσαν οἱ ἐχθροὶ αὐτοῦ..." και τον εφαρμόζουν.
 
Status
Not open for further replies.
Top