[Ερώτηση] Γάμος κατά την περίοδο του Πεντηκοσταρίου

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
ποια είναι η τυπική διάταξη που ακολουθείτε στην ακολουθία του Γάμου αυτήν την περίοδο που διανύουμε; (Πάσχα-Πεντηκοστής)
 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
ποια είναι η τυπική διάταξη που ακολουθείτε στην ακολουθία του Γάμου αυτήν την περίοδο που διανύουμε; (Πάσχα-Πεντηκοστής)
Πιθανόν μετά το<< Ευλογημένη η Βασιλεία>> Ψάλλεται τρις φορές το "Χριστός Ανέστη" και η υπόλοιπη ακολουθία ως έχει και αντί για "Δι ευχών " το "Χριστός Ανέστη " , υπό του ιερέως .
 
Μεταφέρω και εδώ ερώτηση που είχα κάνει σε άλλο topic : Γάμος τελείται κατά την ημέρα της Πεντηκοστής ; ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα διάσταση απόψεων στο θέμα καθώς άλλοι υποστηρίζουν οτι τελείται και άλλοι οτι δεν τελείται. Θα ήθελα τα φώτα σας στο θέμα αυτό !!!
 
Σίγουρα ; δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σας κύριε Θεοδωράκη όμως άλλοι υποστηρίζουν οτι την ημέρα της Πεντηκοστής δεν τελούνται γάμοι ενώ άλλοι υποστηρίζουν οτι όλη την εβδομάδα της Πεντηκοστής δεν τελούνται γάμοι. Είπα μάλιστα και σε άλλο topic οτι ακόμα και στο Savoir vivre αναφέρει πως την ημέρα της Πεντηκοστής δεν τελούνται γάμοι ( μη σας φανεί περίεργο ) .
 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Σίγουρα ; δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σας κύριε Θεοδωράκη όμως άλλοι υποστηρίζουν οτι την ημέρα της Πεντηκοστής δεν τελούνται γάμοι ενώ άλλοι υποστηρίζουν οτι όλη την εβδομάδα της Πεντηκοστής δεν τελούνται γάμοι. Είπα μάλιστα και σε άλλο topic οτι ακόμα και στο Savoir vivre αναφέρει πως την ημέρα της Πεντηκοστής δεν τελούνται γάμοι ( μη σας φανεί περίεργο ) .

Εγώ ως προς το σημείο που αναφέρεται ότι όλη την εβδομάδα μετά την Πεντηκοστή δεν τελούνται γάμοι , αυτό πιστεύω ότι είναι αντικρουόμενο μιας και εφόσον όλη την εβδομάδα ακόμα και Τετάρτη και Παρασκευή δεν έχουμε νηστεία άρα αρτύσιμες ημέρες οπότε ποιος ο λόγος να μην τελεστεί το κατ' εξοχην χαρμόσυνο μυστήριο ??
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σύμφωνα μέ νέα ἐγκύκλιο πού λάβαμε (link) ὄντως δέν τελοῦνται Γάμοι τήν Κυριακή τῆς Πεντηκοστῆς (ὅπως Κυριακή Πάσχα, Χριστούγεννα καί Θεοφάνεια).
Ἐπανάληψη ὁμοίας ἀπαγόρευσης ἀπό τό 2000 (τώρα εἶδα), μᾶλλον καί παλαιότερης.

 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Σύμφωνα μέ νέα ἐγκύκλιο πού λάβαμε (link) ὄντως δέν τελοῦνται Γάμοι τήν Κυριακή τῆς Πεντηκοστῆς (ὅπως Κυριακή Πάσχα, Χριστούγεννα καί Θεοφάνεια).
Ἐπανάληψη ὁμοίας ἀπαγόρευσης ἀπό τό 2000 (τώρα εἶδα), μᾶλλον καί παλαιότερης.


Νομίζω για τις περιπτώσεις Θεοφανείων, Χριστουγέννων και Πεντηκοστής είναι καθαρά πρακτικοί οι λόγοι ¨απαγόρευσης¨.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νομίζω για τις περιπτώσεις Θεοφανείων, Χριστουγέννων και Πεντηκοστής είναι καθαρά πρακτικοί οι λόγοι ¨απαγόρευσης¨.
Ὄχι, ὄχι!!! Ὅπως καί κατά τήν «ἑορτῶν ἑορτήν καὶ πανήγυριν πανηγύρεων» ἔτσι καί στίς μεγάλες αὐτές δεσποτικές ἑορτές, κανένα γεγονός δέν πρέπει νά ἐπισκιάσει αὐτές.
Οἱ «ἀπαγορεύσεις» δέν εἶναι μόνον θέμα νηστείας καί πένθους, ἀλλά μοναδικῆς ἐξάρσεως τῶν μεγάλων ἑορτῶν (αὐτό μοῦ εἶπαν καί ἀπό τό Γραφεῖο Γάμων, πού ρώτησα ἐπειδή εἶχα ξεχάσει γιά τήν Πεντηκοστή -ὅπως προέγραψα-).

Σημ. Ἀναφορικά μέ τη νηστεία των Αγίων Αποστόλων (ἄν καί ἐκτός θέματος) ἰσχύει ὅ,τι ἀπό 15 Νοεμβρίου ἕως 17 Δεκεμβρίου.

 
Last edited:
Top