Χορωδία Θεοδοσίου Γεωργιάδη

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Ως γνωστον στις 25 & 26 /12ου καθως και στις 6 & 7 /1ου , αντι Τρισαγιου θα ψαλλει το ''Οσοι εις Χριστον ...'' . Επισυναπτω μια σπανια ηχογραφηση της
δεκαετιας του 1950 (ο ηχος δεν ειναι πολυ καλος λογω των μεσων ηχογραφησεων της εποχης) , οπου ψαλλεται το ''Οσοι εις Χριστον ..'' και
''Δυναμις'' , απο την χορωδια του περιφημου πρωτοψαλτη , μελοποιου και
χοραρχη Θεοδοσιου Γεωργιαδη . Στο σολο ο ιδιος . Εντυπωσεις παρακαλω ;
 

Attachments

  • 3'07''=Χορωδια Θεοδοσιου Γεωργιαδη=Οσοι εις Χριστον & Δυναμις Αος_new.mp3
    914.4 KB · Views: 408

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΥΡΙΕ ΒΑΓΓΕΛΗ. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΣΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩ. :)


[Σημείωμα Συντονιστή]

Παρακαλώ,μην χρησιμοποιείτε μόνο κεφαλαία γράμματα στα μηνύματα σας.Διαβάστε και τα σχετικά στους κανονισμούς.
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!
Είναι εύκολο να ανεβάσεις κάτι από αυτά;
Υπάρχουνα στοιχεί για τη ζωή και το έργο του Θεοδοσίου Γεωργιάδη;
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΥΡΙΕ ΒΑΓΓΕΛΗ. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΣΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩ. :)

Αν μπορείς ανέβασε κάτι....Όταν εννοείς "βρίσκεις", δηλαδή σε παλαιοβιβλιοπωλεία ή σε συλλογές μέσω γνωστών κτλ;;;

Εγώ έχω το επίτομο θεωρητικό του που εκδόθηκε μετά τον θάνατό του και που το βρήκε κάποιος κατα λάθος και μου το έδωσε να το φωτοτηπήσω...Εκεί έχει βιογραφικό που θα ανεβάσω. Πάντως να πω οτι δίδαξε μουσική στην Πόλη όπου συνεργάστηκε με τον Ναυπλιώτη και τον Βιγγόπουλο (δνε είμαι σίγουρος για τον τελευταίο)...
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλησπέρα είναι φωτοτυπίες από εκπομπές στο ραδιόφωνο και από το θεωρητικό του.
Πως ανεβάζει κανείς κειμενα ή ήχο :)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
αυτα από ένα τευχίδιο που εξέδωσε το 1949 "βυζαντινός μουσικός πλούτος, λειτουργικόν πλήρες". έχει εκδόσει κ άλλο ενα "η τάξις της ολονυκτίου αγρυπνίας κατά το αγιορειτικον τυπικόν" κ λέει κ για διάφορα άλλα τα οποία δεν ξέρω αν πρόλαβε ή μπορεσε τελικά να εκδόσει...
 

Attachments

  • υπογραφή Θεοδοσίου Γεωργιάδη.jpg
    71.9 KB · Views: 65
  • χορωδία Θεοδοσίου Γεωργιάδη.jpg
    323.7 KB · Views: 104
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Βιογραφικό απο το θεωρητικό που εκδόθηκε μετά το θάνατό του. Και μια παρατήρηση σχετικά με ορισμένα μέλη -εξαποστειλάρια.
 

Attachments

  • Biografiko Theodosi Georgiadi +.zip
    1.7 MB · Views: 131

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
το πρωτο τευχος ειναι το 1947, το 59 ειναι το β μαλλον
 

Attachments

  • IMG_9534.jpg
    138.5 KB · Views: 210
Αγαπητοι Φιλοι
Ως γνωστον στις 25 & 26 /12ου καθως και στις 6 & 7 /1ου , αντι Τρισαγιου θα ψαλλει το ''Οσοι εις Χριστον ...'' . Επισυναπτω μια σπανια ηχογραφηση της
δεκαετιας του 1950 (ο ηχος δεν ειναι πολυ καλος λογω των μεσων ηχογραφησεων της εποχης) , οπου ψαλλεται το ''Οσοι εις Χριστον ..'' και
''Δυναμις'' , απο την χορωδια του περιφημου πρωτοψαλτη , μελοποιου και
χοραρχη Θεοδοσιου Γεωργιαδη . Στο σολο ο ιδιος . Εντυπωσεις παρακαλω ;
Μου θυμίζει τη χορωδία Στανίτσα και Ε.Γεωργιάδη
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Στα τέλη του 1934, ο Θεοδόσιος Γεωργιάδης ίδρυσε στην Κων/πολη τον «Εκκλησιαστικό Βυζαντινό Μουσικό Χορό», του οποίου διασώζεται (αναμνηστική) φωτογραφία, μαζί με αυτήν του χοράρχου.
 

Attachments

  • Εκκλ. Μουσ. Χορός Κπόλεως.png
    193.6 KB · Views: 83
  • Θ. Γεωργιάδης.png
    46.5 KB · Views: 178
Top