Από την εκπομπή της Λιάνας Κανέλλη για θέματα ιεροψαλτών

E

emakris

Guest
Βλέπετε τώρα τι γίνεται, αγαπητοί μου συνάδελφοι; Τον τελευταίο καιρό, λόγω επικαιρότητος, η κριτική κατευθύνεται συνεχώς προς συγκεκριμένη πλευρά, και δικαίως. Εάν αρχίσει τώρα κανείς να σχολιάζει όσα λέγονται και ψάλλονται π.χ. στην εν λόγω εκπομπή, θα βγουν τα μαχαίρια για άλλους λόγους, οι δε της "συγκεκριμένης πλευράς" θα αισθανθούν δικαιωμένοι (και πιθανώς καλά θα κάνουν). Δεν ξέρω πλέον τι να πω... Ειλικρινά. Ίσως τελικά είμαι εγώ παράξενος...
 
P

PANROUST

Guest
Βλέπετε τώρα τι γίνεται, αγαπητοί μου συνάδελφοι; Τον τελευταίο καιρό, λόγω επικαιρότητος, η κριτική κατευθύνεται συνεχώς προς συγκεκριμένη πλευρά, και δικαίως. Εάν αρχίσει τώρα κανείς να σχολιάζει όσα λέγονται και ψάλλονται π.χ. στην εν λόγω εκπομπή, θα βγουν τα μαχαίρια για άλλους λόγους, οι δε της "συγκεκριμένης πλευράς" θα αισθανθούν δικαιωμένοι (και πιθανώς καλά θα κάνουν). Δεν ξέρω πλέον τι να πω... Ειλικρινά. Ίσως τελικά είμαι εγώ παράξενος...
Αν απευθύνεστε σ εμένα,πιστέψτε με δεν είχα αυτόν το λόγο για να ανεβάσω αυτό το βίντεο.Μέσα στο βίντεο είναι και ο δάσκαλος μου ο κ.Ερσωτέλος.Το θέμα εδώ μιλάει για θέματα όπου αφορούν τους ιεροψάλτες και μόνο.
 
E

emakris

Guest
Αν απευθύνεστε σ' εμένα...
Όχι. Προβληματίζομαι γενικότερα, διότι (θα το πω καθαρά) η εικόνα που δίδεται για τη βυζαντινή μουσική ως τέχνη και επιστήμη (πέρα από τα συνδικαλιστικά) δεν είναι αυτή που θα έπρεπε. Ως εκεί.
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
Βλέπετε τώρα τι γίνεται, αγαπητοί μου συνάδελφοι; Τον τελευταίο καιρό, λόγω επικαιρότητος, η κριτική κατευθύνεται συνεχώς προς συγκεκριμένη πλευρά, και δικαίως. Εάν αρχίσει τώρα κανείς να σχολιάζει όσα λέγονται και ψάλλονται π.χ. στην εν λόγω εκπομπή, θα βγουν τα μαχαίρια για άλλους λόγους, οι δε της "συγκεκριμένης πλευράς" θα αισθανθούν δικαιωμένοι (και πιθανώς καλά θα κάνουν). Δεν ξέρω πλέον τι να πω... Ειλικρινά. Ίσως τελικά είμαι εγώ παράξενος...

Οι της συγκεκριμένης πλευράς δεν τοποθετούνται με την πρώτη είδηση. Αναμένουν. Τελικά αισθάνομαι προδομένος. Σας καταθέτω την πικρία μου, η οποία είναι, πιστεύω, πικρία πολλών εδώ μέσα. Χριστούγεννα, Πάσχα, γιορτές, η οικογένεια του ψάλτη ΔΕΝ γνωρίζει. Εάν ο ψάλτης δεν είναι όνομα ή παιδί γνωστού μπαμπά, ή θείου, ή φίλου Προϊσταμένου, θα πρέπει να δεχτεί πολλά και να μην μιλήσει. Δεν είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι γνωρίζουν τα άγχη του ψάλτη. Πως θα ψάλλει, τι θα ψάλλει, θα αρέσει; θα προλάβω το Χερουβικό για να μην περιμένει ο Ιερέας, και πολλά άλλα από το απλό άγχος του να φτάσω στην ώρα μου μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι.
Δεν με ενδιαφέρουν οι τηλεοπτικές συζητήσεις. Μπορεί να είναι κατευθυνόμενες. Με ενδιαφέρει κάποια στιγμή να αναγνωριστεί η κατάθεση του Ιεροψάλτη!
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
... Εάν ο ψάλτης δεν είναι όνομα ή παιδί γνωστού μπαμπά, ή θείου, ή φίλου Προϊσταμένου, θα πρέπει να δεχτεί πολλά και να μην μιλήσει.

Και δη ακαδημαϊκού ή... αρεοπαγίτη.:wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χριστούγεννα, Πάσχα, γιορτές, η οικογένεια του ψάλτη ΔΕΝ γνωρίζει. Εάν ο ψάλτης δεν είναι όνομα ή παιδί γνωστού μπαμπά, ή θείου, ή φίλου Προϊσταμένου, θα πρέπει να δεχτεί πολλά και να μην μιλήσει.

Συμφωνῶ ἀπόλυτα.


Δεν είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι γνωρίζουν τα άγχη του ψάλτη. Πως θα ψάλλει, τι θα ψάλλει, θα αρέσει; θα προλάβω το Χερουβικό για να μην περιμένει ο Ιερέας, και πολλά άλλα από το απλό άγχος του να φτάσω στην ώρα μου μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι.

Ἐν τάξει μὴν τὸ παρακάνουμε κιόλας. Ὑπάρχουν σοβαρότερα πράγματα νὰ ἀγχωθοῦμε ἀπὸ τὸ ἄν θὰ μοῦ ἀνεβεῖ ἡ βάση στὸ χερουβικό. Χρόνια ψάλτης εἶμαι, ὅ,τι στραβό κι ἄν συμβεῖ κλείνω τὸ βιβλίο καὶ μπαλώνω σταυροβελονιά. Χαλαρά ...
 
Top