Χρηματοδότηση τεχνικής υποδομής του Ψαλτολογίου

tb---

τσοπάνης
Φαίνεται μέχρι στιγμής οτι




Μιλάμε για κόστος της τάξης των 5000 USD κάθε δύο χρόνια (περίπου 4000 από αυτά για την εταιρία/διακομιστή) και 1000 για εργατικά. Αυτά θεωρητικά γιατί στην πράξη λόγω του μεγέθους της ιστοσελίδας, των μελών και του υλικού χρειάζεται κάποιος για τεχνική υποστήριξη επί μονίμου βάσεως να λύνει προβλήματα και να απαντάει σε ερωτήσεις των χρηστών κάτι που τα προηγούμενα χρόνια εγώ προσπαθώ να το κάνω εθελοντικά όποτε και όταν μπορώ κλέβοντας χρόνο από τη δουλειά και την οικογένειά μου.

Παραδείγματα που ο χρόνος και τα χρήματα δεν μου έχουν επιτρέψει να ασχοληθώ αρκετά είναι

α) η μετατροπή του Ψ σε UTF-8 από Ελληνικά που είναι τώρα
β) η αναβάθμιση του λογισμικού του φόρουμ (περίπλοκο λόγω των προσθέτων και των ιδιορυθμίσεων που έχουμε κάνει κατά καιρούς)
γ) η αναβάθμιση της έκδοσης PHP/MySql (και μετατροπή της βάσης δεδομένων) για περισσότερη ασφάλεια
δ) η επαλήθευση των αντιγράφων ασφαλείας (τα οποία κατά καιρούς κάνω αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ εικονική ανάκτηση, υποθέτοντας οτι απλά θα δουλέψει εάν ποτέ χρειαστεί...)
ε) η ανάπτυξη πρόσθετων που επιτρέπουν την εμφάνιση ψαλτικών γραμματοσειρών μέσα σε μηνύματα του φόρουμ

και άλλα τέτοια.

Ιδανικά συμφωνώ και θα ήθελα προσωπικά να ασχοληθώ με αυτό το ζήτημα επαγγελματικά (εννοώ να αφήσω τη δουλειά μου και να ασχοληθώ με το Ψ επαγγελματικά επί μονίμου βάσεως, όχι μόνο για τεχνικά θέματα αλλά και οργανωτικά, συμμετοχή σε ομάδες εργασίες κτλ.).

Εάν υπάρχουν προτάσεις τις συζητάμε (σε άλλο θέμα μάλλον).

Ευχαριστώ.

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό εαν θεωρήσουμε ότι το κόστος πλησιάζει τα 6000 USD για διάστημα 2 ετών, αυτό αναλογικά προσαρμόζεται σε ένα ποσό των 50 USD για 120 άτομα κάθε δύο χρόνια. Δηλαδή 25 δολάρια τον χρόνο για 120 άτομα ή 50 δολάρια τον χρόνο για 60 άτομα.

Θεωρώ ότι 60 άτομα , μπορούμε να προσφέρουμε 50 δολάρια κάθε χρόνο σαν
ελάχιστη προσφορά σε όσα μας προσφέρει το Ψαλτολόγιο.

Καλώ όλα τα μέλη να βάλουν ένα thanks σε αυτό το μήνυμα, ώστε ενδεικτικά να δούμε πόσα άτομα επιθυμούν να καταβάλουν αυτό το ποσό.

Επαναλαμβάνω ότι είναι ενδεικτική και όχι δεσμευτική η πρόταση.

Ευχαριστώ~
 

tb---

τσοπάνης
Επαναφέρω το θέμα. Ίσως να πρεπει να γίνει ξεχωριστό θέμα ως "οικονομική ενίσχυση περί τεχνικών ζητημάτων, κτλ " ή όπως κρίνουν οι συντονιστές.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ναι καλύτερα να γίνει ξεχωριστό θέμα Νεκτάριε.

Προσωπικά, αν είχα ένα τέτοιο πρόβλημα με το internal error σε κάποια σελίδα όπως το Ψαλτολόγιον, δε θα με πείραζε καθόλου,
γιατί δεν είναι μόνιμο, αλλά με τη δεύτερη προσπάθεια δουλεύει κανονικά,
γιατί ελάχιστοι χρειάζεται πραγματικά να πατήσουν δεύτερη φορά,
γιατί δεν ανεβάζουμε συχνά τόσο μεγάλα αρχεία, και τέλος
γιατί έχει πλέον τόσο υλικό εδώ, που εντάξει... τι να πει κανείς.

Να ήταν στην αρχή του το Ψαλτολόγιον ίσως να το κοιτούσαμε το θέμα. Αλλά τώρα για τους λόγους που έγραψα δε το βρίσκω τόσο σημαντικό. Δε γνωρίζω τον αξιαγάπητο διαχειριστή κύριο Κουμπαρούλη που του χρωστάμε άπειρα των απείρων, αλλά πιστεύω πως όταν άρχισε να δημιουργεί αυτό το χώρο δεν φαντάστηκε ποτέ πως θα είχε τόσο μεγάλη απήχηση.
Αφού λοιπόν το ψαλτολόγιον έχει υπερ καλύψει κάθε προσδοκία του δημιουργού του, ας μη ζητάμε νομίζω συνέχεια περισσότερα. Ας δοξάζουμε το Θεό για αυτά που μας έχει δώσει μέχρι τώρα, και από κει και πέρα χωρίς στεναχώρια άγχος και ανησυχία θα μας δείξει το επόμενο, αν υπάρξει επόμενο βήμα.
 

tb---

τσοπάνης
Ναι καλύτερα να γίνει ξεχωριστό θέμα Νεκτάριε.

Προσωπικά, αν είχα ένα τέτοιο πρόβλημα με το internal error σε κάποια σελίδα όπως το Ψαλτολόγιον, δε θα με πείραζε καθόλου,
γιατί δεν είναι μόνιμο, αλλά με τη δεύτερη προσπάθεια δουλεύει κανονικά,
γιατί ελάχιστοι χρειάζεται πραγματικά να πατήσουν δεύτερη φορά,
γιατί δεν ανεβάζουμε συχνά τόσο μεγάλα αρχεία, και τέλος
γιατί έχει πλέον τόσο υλικό εδώ, που εντάξει... τι να πει κανείς.

Να ήταν στην αρχή του το Ψαλτολόγιον ίσως να το κοιτούσαμε το θέμα. Αλλά τώρα για τους λόγους που έγραψα δε το βρίσκω τόσο σημαντικό. Δε γνωρίζω τον αξιαγάπητο διαχειριστή κύριο Κουμπαρούλη που του χρωστάμε άπειρα των απείρων, αλλά πιστεύω πως όταν άρχισε να δημιουργεί αυτό το χώρο δεν φαντάστηκε ποτέ πως θα είχε τόσο μεγάλη απήχηση.
Αφού λοιπόν το ψαλτολόγιον έχει υπερ καλύψει κάθε προσδοκία του δημιουργού του, ας μη ζητάμε νομίζω συνέχεια περισσότερα. Ας δοξάζουμε το Θεό για αυτά που μας έχει δώσει μέχρι τώρα, και από κει και πέρα χωρίς στεναχώρια άγχος και ανησυχία θα μας δείξει το επόμενο, αν υπάρξει επόμενο βήμα.

Νομίζω ότι αυτήν την στιγμή το "ψαλτολόγιο" έχει ξεφύγει από τις επιθυμίες των δημιουργών του και έχει εξελιχθεί σε κάτι πολύ μεγαλύτερο.

Σίγουρα είναι το μεγαλύτερο μουσικό αρχείο βυζαντινής μουσικής παγκοσμίως, ενώ οι συζητήσεις που έχουν γίνει αγγίζουν ή και ξεπερνούν τα επίπεδα κορυφαίων συνεδρίων.

Θεωρώ λοιπόν ότι όλο αυτό το υλικό πρέπει πάση θυσία να διαφυλαχθεί. Και εκεί εστιάζεται η πρόταση για χρηματοδότηση.

Ασφαλώς η δημιουργία ενός συλλόγου και με την τυπική έννοια ( καταστατικό , πρωτοδικίο, κτλ ) θα έδινε άλλες προοπτικές χρηματοδότησης από κρατικούς ή μή φορείς. Βγαίνω λίγο εκτός θέματος , και τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Επαναφέρω το θέμα. Ίσως να πρεπει να γίνει ξεχωριστό θέμα ως "οικονομική ενίσχυση περί τεχνικών ζητημάτων, κτλ " ή όπως κρίνουν οι συντονιστές.

Μεταφέρθηκε σε νέο θέμα.
 

tb---

τσοπάνης
Εάν κάποιος επιθυμεί να βοηθήσει "ανωνύμως" , μπορεί να στήλει π.μ.

Ευχαριστώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προς την κατεύθυνση αυτή, προσέθεσα δοκιμαστικά ένα σύστημα προαιρετικών προσφορών υποστήριξης του κόστους συντήρησης, διαφύλαξης και βελτίωσης του Ψαλτολογίου στη μπάρα συνδέσμων στο πάνω μέρος κάθε σελίδας

Προσφορά

Οποιαδήποτε προσφορά είναι εντελώς προαιρετική και δεν έχει κανένα αντίκρισμα άλλο από την ευγνωμοσύνη των διαχειριστών και μελών του Ψαλτολογίου.

Ελπίζουμε στο μέλλον να χρησιμοποιήσουμε το σύστημα προαιρετικής αυτο-χρηματοδότησης για να καλύψουμε Ψαλτικές εργασίες ωφέλιμες για όλους μας που όμως ξεπερνούν τα όρια της εθελοντικής προσφοράς όπως έχει αναφερθεί σε αυτό το θέμα και αλλού.

Όλες οι προσφορές πηγαίνουν προς κάλυψη των εξόδων του Ψαλτολογίου και μόνο.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Δε βάζεις Δημήτρη κι ένα λογαριασμό Εθνικής για τους πιο παραδοσιακούς;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λογαριασμός Εθνικής Τράπεζας 451/947001-88. Ευχαριστώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μερικές απαραίτητες διευκρινήσεις προς όλους, πριν προχωρήσουμε περισσότερο, σχετικά με την τεχνική υποδομή του φόρουμ και το σχετικό έρανο.

Στόχοι κατά σειρά προτεραιότητας:

1. Λύση του προβλήματος υπερφόρτωσης του διακομιστή που κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται για το Πρόβλημα με ανέβασμα μεγάλων αρχείων (internal server error 500) και μελλοντικού προβλήματος αποθήκευσης (storage) των πάντα αυξανόμενων αρχείων του φόρουμ με μεταφορά σε εξειδικευμένο διακομιστή (dedicated server).

2. Αναβάθμιση του λογισμικού του φόρουμ στην τελευταία έκδοση του vBulletin. Ο κύριος λόγος που χρειάζεται να γίνει αυτό είναι για λόγους ασφάλειας του λογισμικού (κάθε νέα έκδοση κλείνει κενά ασφαλείας των προηγουμένων).

3. Αναβάθμιση του λογισμικού και της βάσης δεδομένων του φόρουμ σε πιό πρόσφατες εκδόσεις PHP/ΜySQL. Επίσης σημαντικοί λόγοι ασφάλειας και ταχύτητας επιβάλουν αυτή την αναβάθμιση στο μέλλον.

4. Μετατροπή της προκαθορισμένης κωδικοποίησης της βάσης δεδομένων από Ελληνικά σε Unicode (UTF-8). Αυτό θα διευκολύνει σημαντικά τους μη-Ελληνόγλωσσους αναγνώστες του φόρουμ οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα κωδικοποίησης με το Ψαλτολόγιον.

Αυτά κατά τη γνώμη μου είναι τα πιό σημαντικά απαιτούμενα για τη τεχνική διασφάλιση του Ψαλτολογίου στα επόμενα χρόνια.

Πριν παρθούν οποιεσδήποτε αποφάσεις, τα παραπάνω χρειάζονται ακριβή κοστολόγηση την οποία θα επιδιώξω να πάρω και θα ανακοινώσω σχετικά. Ότι χρήματα συγκεντρωθούν από τον έρανο θα πάνε για τους πιό πάνω σκοπούς. Σε περίπτωση που όλες οι παραπάνω λύσεις είναι ασύμφορες για οποιοδήποτε λόγο, το ποσό προσφοράς θα πάει για την επόμενη ανανέωση του κόστους φιλοξενίας του διακομιστή του Ψαλτολογίου.

Το συνολικό ποσό προσφοράς του εράνου αυτού θα γίνει διαθέσιμο με κατάλληλο τρόπο προς όλους.
 

tb---

τσοπάνης
Εάν βλέπω καλά, υπάρχουν 42 άτομα που έχουν δηλώσει την συμπαράσταση τους σε αυτό το ζήτημα.

Ελπίζω με τα μέσα που έχει δόσει ο κ.Κουμπαρούλης (PAY PAL, Λογαριασμός Εθνικής Τράπεζας ) , να καλυφθούν τα απαραίτητα έξοδα τεχνικής υποδομής και όχι μόνο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητοί, μια σύντομη ενημέρωση προς όλους οτι το θέμα αυτό της αναβάθμισης της υποδομής του φόρουμ με μεταφορά σε αποκλειστικό διακομιστή έχει κάτα κάποιο τρόπο παγώσει λόγω του μεγάλου κόστους (ανανεούμενου κάθε περίοδο) και δεδομένου ότι πιστεύουμε οτι το φόρουμ μπορεί να συνεχίσει απρόσκοπτα την πορεία του για τα επόμενα μερικά χρόνια ώς έχει. Εν τω μεταξύ, σκέφτομαι και ερευνώ για την εξασφάλιση του δημοσιευμένου πλούτου του Ψαλτολογίου μακροπρόθεσμα, χωρίς συγκεκριμένη πίεση.

Από το προαιρετικό κουμπί δωρεών για το Ψαλτολόγιον έχουν συγκεντρωθεί το προηγούμενο διάστημα 450 AUD μέσω Paypal και μέσω εθνικής τράπεζας 160 EUR. Αυτά και ότι άλλα μέχρι τότε σκοπεύω να τα χρησιμοποιήσω για την ανανέωση της συνδρομής του Ψαλτολογίου με το διακομιστή που το φιλοξενεί (του χρόνου που λήγει η τρέχουσα) εάν δεν προκύψει άλλη επείγουσα ανάγκη υποδομής του Ψαλτολογίου. Για ότι άλλο προκύψει σχετικά θα ενημερώσω. Θερμές ευχαριστίες για όλες τις δωρεές.

Σχετικά με συγκεκριμένα αυτο-χρηματοδοτούμενα ψαλτικά έργα (βλ. Έργα Ψαλτολογίου - Προτάσεις) μπορούν να γίνουν εστιασμένοι έρανοι περιορισμένης μορφής στο μέλλον εάν υπάρχει ενδιαφέρον.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
...πιστεύουμε οτι το φόρουμ μπορεί να συνεχίσει απρόσκοπτα την πορεία του για τα επόμενα μερικά χρόνια ώς έχει.
Κι εγώ αυτό πήγα να γράψω, Δημήτρη. Σε ό,τι αφορά το ανέβασμα μεγάλων αρχείων και το internal error που εμφανίζεται στην περίπτωση αυτή, μπορούμε κάλλιστα να καλυφθούμε καταρχήν με τη λύση του ftp. Υπενθυμίζω ότι όποιος θέλει μπορεί να ζητήσει από το Δημήτρη use name και password του ftp server, να τα εισάγει σε έναν ftp client όπως τον FileZilla, και να μεταφέρει αρχεία στο Ψαλτολόγιο απλώς σέρνοντάς τα εκεί με το ποντίκι. Κατά δεύτερο λόγο, το ίδιο μπορεί να κάνει στις γνωστές υπηρεσίες ανεβάσματος αρχείων, όπως mediafire, hotfile, megaupload, rapidshare κλπ. (αναφέρω αυτές, επειδή δεν έχουν λογισμικό αναγνώρισης χαρακτήρων -captcha- κι έτσι δεν ταλαιπωρείται ο χρήστης που κατεβάζει). Καλό θα ήταν, όποιος ανεβάζει εκεί, να ανοίγει κι έναν free λογαριασμό, ώστε να μένουν περισσότερο χρόνο τα αρχεία (συνήθως μένουν για 20 μέρες, διάστημα που ανανεώνεται όταν κατέβει το αρχείο, αλλά αν ανοίξεις free λογαριασμό οι μέρες γίνονται συνήθως 90). Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να πέσει χρήμα για ανέβασμα αρχείων, τη στιγμή που υπάρχουν υπηρεσίες που κάνουν πολύ καλύτερα και ταχύτερα τη δουλειά αυτή, είναι περιττό έξοδο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Απέσυρα την επιλογή «Προσφορά» από τη μπάρα του φόρουμ. Εάν υπάρξει συγκεκριμένος έρανος για κάποιο έργο στο μέλλον την επαναφέρουμε.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χρόνια Πολλὰ Δημήτρη.

Νομίζω πὼς ἔπρεπε νὰ παραμείνει καὶ ὅποτε μπορει κάποιος να προσφέρει ἄς προσφέρει.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όποιος θέλει να προσφέρει στο φόρουμ, οι τρόποι και μέθοδοι περιγράφονται σε αυτό το θέμα (paypal και Εθνική Τράπεζα) και είναι ευπρόσδεκτοι. Υπενθυμίζω οτι τα χρήματα αυτά είναι για το φόρουμ και τις ανάγκες του.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όποιος θέλει να προσφέρει στο φόρουμ, οι τρόποι και μέθοδοι περιγράφονται σε αυτό το θέμα (paypal και Εθνική Τράπεζα) και είναι ευπρόσδεκτοι. Υπενθυμίζω οτι τα χρήματα αυτά είναι για το φόρουμ και τις ανάγκες του.

Ἁπλὰ ἦταν εὐκολία τὸ κουμπάκι :)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ναι ρε Δημήτρη, γιατί το έβγαλες; Ποιος θα κάτσει τώρα να ψάχνει το θέμα, το λογαριασμό σου στο paypal και τέτοια; Τα νέα μέλη ή όσοι δεν έχουν προσέξει αυτή τη συζήτηση, ούτε καν θα ξέρουν τη δυνατότητα αυτή! Το κειμενάκι "Προσφορά" μια χαρά ήταν και νομίζω ότι είναι κι ο λόγος που είχες κάποιες προσφορές. Άλλωστε η παρότρυνση δωρεάς είναι κοινός τόπος σε πάρα πολλές σελίδες που προσφέρουν υλικό ελεύθερο. Και μάλιστα η παρότρυνση γίνεται με πολύ πιο "επιθετικό" τρόπο: σου έχουν ολόκληρα κουμπιά, άλλοι βάζουν pop-ups, άλλοι στο έχουν με μεγάλο πλαίσιο στη σελίδα κ.ά. Κι εγώ δεν είμαι υπέρ αυτής της "επιθετικής" παρότρυνσης για οικονομική ενίσχυση, που πολλές φορές καταντά πιεστική, αλλά εσύ εδώ μια λεξούλα είχες με πράσινη γραμματοσειρά, δεν είναι δα και τίποτα σπουδαίο που να δυσχεραίνει την πλοήγηση στο forum... Μια απλή υπενθύμιση είναι. Γνώμη μου είναι να το επαναφέρεις όπως ήταν!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νίκο και όλοι, συμφωνώ και όπως είπα θα το επαναφέρω εφόσον αποφασίσουμε να συγκεντρώσουμε χρήματα για κάποιο συγκεκριμένο έργο/σκοπό. Εάν έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ευχαρίστως. Κατά τα άλλα όποιος θέλει να βοηθήσει οικονομικά βρίσκει τρόπο, π.χ. χθες έλαβα με ΠΜ προσφορά κάλυψης του συνολικού κόστους αναβάθμισης του φόρουμ στην τελευταία έκδοση 4.1 (από 3.7 που ήταν ως τώρα [1]) καθώς και προσφορά τεχνικής βοήθειας για την προταθείσα αναβάθμιση! Και άλλες ειδοποιήσεις μελών διατεθειμένων να βοηθήσουν εφόσον χρειαστεί έχω λάβει με ΠΜ στο παρελθόν. Ευχαριστώ όλους.

[1] Το έχω αφήσει αυτό όπως έχω πει γιατί θέλει λίγη δουλειά για να προσαρμοστεί το λογισμικό με τις τροποποιήσεις που έχω κάνει ο ίδιος στο παρελθόν λόγω προσθέτων που έχω βάλει και δεν έχω το χρόνο προσωπικά να ασχοληθώ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Νίκο και όλοι, συμφωνώ και όπως είπα θα το επαναφέρω εφόσον αποφασίσουμε να συγκεντρώσουμε χρήματα για κάποιο συγκεκριμένο έργο/σκοπό.
Εντάξει, όπως θες, και γενικά να το έχεις όμως δεν είναι κακό. Τόσες ώρες έχεις δαπανήσει στο Ψαλτολόγιο αφιλοκερδώς, αλλά και δικά σου χρήματα έχεις διαθέσει (μην ξεχνάμε την ιστορία με τον Πρίγγο, την ΑΔ και τον δικηγόρο...) κακό είναι να θέλει κάποιος να σου προσφέρει κάτι;
 
Top