[Ερώτηση] Που βρισκεται το δόξαστικό του σημερινού εσπερινού;

geozis

Μέλος
Στη σημερινή προηγιασμένη στον εσπερινό μετά τα προβλεπόμενα στιχηρά «Νηστεύοντες, ἀδελφοὶ» κ.τ.λ. το τυπικό ορίζει Δόξα, Καὶ νῦν, τὸ θεοτοκίον προσόμοιο «Πηγήν σε γινώσκομεν».
Ξέρει κάποιος που βρίσκεται αυτό; γιατί στο μηναίο δεν υπάρχει.. Ή πρόκειται για λάθος των Διπτύχων;
Ευχαριστώ!
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Πρέπει να είναι λάθος των Διπτύχων.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Στη σημερινή προηγιασμένη στον εσπερινό μετά τα προβλεπόμενα στιχηρά «Νηστεύοντες, ἀδελφοὶ» κ.τ.λ. το τυπικό ορίζει Δόξα, Καὶ νῦν, τὸ θεοτοκίον προσόμοιο «Πηγήν σε γινώσκομεν».
Ξέρει κάποιος που βρίσκεται αυτό; γιατί στο μηναίο δεν υπάρχει.. Ή πρόκειται για λάθος των Διπτύχων;
Ευχαριστώ!

Είναι της 18/02 Θεοτοκίον.
Εκ παραδρομής μάλλον ανεγράφη.
 

Λιάκος Η

Μέλος
Πιθανώς είναι από το 2010 γιατί είδα ότι την 17 Φεβ. είχε εσπερινό (της 18/2) μ΄αυτό το δοξαστικό και προηγιασμένη θεία λειτουργία .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δόξα, Καὶ νῦν, τὸ ἐν συνεχείᾳ θεοτοκίον προσόμοιον «Χαίροις ἡλιόμορφε, Ἡλίου ἄδυτον ὄχημα...» (1η Μαρτίου).
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πιθανώς είναι από το 2010 γιατί είδα ότι την 17 Φεβ. είχε εσπερινό (της 18/2) μ΄αυτό το δοξαστικό και προηγιασμένη θεία λειτουργία .

Παρόμοιο λάθος είδα και σήμερα όπου για "Και νυν..." των Αίνων αναγράφεται το τροπάριο της Μεσοπεντηκοστής "Φωτισθέντες αδελφοί"! Για άλλη μια φορά πρέπει να έγινε αντιγραφή από προηγούμενη χρονιά και συγκεκριμένα του 2011 όπου η εορτή της γ΄ εύρεσις της τιμίας κεφαλής του Προδρόμου είχε συμπέσει με την απόδοση της Μεσοπεντηκοστής.

Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει διαθέσιμο δωρεάν στο διαδίκτυο το λεγόμενο "μικρό τυπικο" ; Νομίζω έτσι πρέπει να λένε του κ. Παπαχρήστου. Σήμερα μου είπε κάποιος το πρωί στην εκκλησία, όταν προκλήθηκε αναστάτωση ψάχνοντας να βρούμε το "Φωτισθέντες αδελφοί" ότι το μικρό τυπικό που έχει σπίτι του γράφει πως για "Και νυν..." λέμε κάποιο άλλο της Τρίτης μετά την Κυριακή των Πατέρων σε ήχο πλάγιο του πρώτου.

Τελικά ψάλαμε για "Και νυν..." το της ημέρας, (το Δόξα.. Και νυν των αποστίχων) από το Πεντηκοστάριο (Παρασκευή μετά την εορτή της Αναλήψεως) που είναι και ομόηχο με το δοξαστικό των αίνων της σημερινής εορτής του τιμίου Προδρόμου.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Σήμερα μου είπε κάποιος το πρωί στην εκκλησία, όταν προκλήθηκε αναστάτωση ψάχνοντας να βρούμε το "Φωτισθέντες αδελφοί"

Πρέπει να μας κόβει και λίγο το μυαλό μας... Δηλαδή εάν από τυπογραφικό λάθος έγραφε "Και νυν, Νάματα Ιορδάνεια" τι θα γινόταν; :rolleyes:
 

geozis

Μέλος
Πρέπει να μας κόβει και λίγο το μυαλό μας... Δηλαδή εάν από τυπογραφικό λάθος έγραφε "Και νυν, Νάματα Ιορδάνεια" τι θα γινόταν; :rolleyes:

Σίγουρα πρέπει να γυρνάει και το μυαλό, αλλα κι εκείνη την ώρα πάνω στο άγχος να δεις τί τελικά θα πείς, μπορεί να δημιουργηθεί κενό την ώρα της ακολουθίας και δεν ειναι ό,τι καλυτερο..
Εγώ θα έλεγα θα έπρεπε να διορθωθούν κάποια πράγματα στα δίπτυχα αλλα και γενικά στα λειτουργικά βιβλία.. Για παράδειγα ένα άλλο θέμα που θυμηθηκα τώρα αφου μιλάμε για λάθη και παραλήψεις είναι οι ατελείς στίχοι σε στιχηρα ιδιόμελα του εσπερινου κυρίως σε μεγάλες γιορτές ή και σε αντίφωνα πολλές φορές..
π.χ. Ἀνέβη ὁ Θεὸς ἐν ἀλαλαγμῷ... και μετά αποσιωπητικά. Ο κάθε ψάλτης τωρα, πρεπει να είναι υποχρεωμένος να ξέρει τη συνέχεια; Για το τυπογραφείο είναι κόπος να γράψει και τη συνέχεια;
Και όταν ο στίχος υπαρχει ολοκληρωμένος στα αντίφωνα και γυρίζεις να τον δεις έχει καλώς .. Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις δεν υπάρχει πουθενά και πρέπει να ανατρέξεις πολλές φορές και 'γω δεν ξέρω που για να τον βρείς ολόκληρο..
 
Last edited:
Top