Νέα στήλη από την Romfea.gr: Ψαλτική και Πολιτισμός

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Το Πρακτορείο Εκκλησιαστικών Ειδήσεων -Romfea.gr- από τις 09-12-2016, εισάγει τη λειτουργία μίας νέας στήλης με κεντρικό θέμα την ψαλτική και τον πολιτισμό.
Η στήλη θα λειτουργεί υπό την επίβλεψη του κ. Γεωργίου Δεμελή.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή έχω την αίσθηση - μακάρι να διαψευστώ - ότι θα είναι κάτι παρόμοιο της δουλειάς των dogma και poimin, που επιμελήθηκε ο ίδιος πρωτοψάλτης, με κάποιους συγκεκριμένους ψάλτες να ψάλλουν μέλη των Κυριακών, τη σημασία του οποίου ποτέ δεν κατάλαβα αφού δεν πρόκειται για ιερά τέρατα της μουσικής μας από όπου θα μπορούσαμε να επωφεληθούμε όλοι, θα γράψω τι πιστεύω εγώ ότι λείπει από το εν λόγω site, το οποίο εντάσσεται στον άμεσο δημοσιογραφικό χαρακτήρα του:

Στις ανταποκρίσεις από αξιοσημείωτες Ακολουθίες, συλλείτουργα κλπ, σπανίως υπάρχει ανταπόκριση του ποιος έψαλε. Μάλιστα, από τις ευάριθμες φωτογραφίες απουσιάζουν σχεδόν παντελώς αυτές των ψαλτικών χορών. Αν κάποιους ενδιαφέρει ποιος αρχιερεύς τίμησε τον άλλο ή παραβρέθηκε σε κάποιο αρχιερατικό συλλείτουργο, υπάρχουν και στην ιεροψαλτική κοινότητα κάποιες αξιοσημείωτες αξίες. Τα παλιά τα χρόνια υπήρχε στον ιεροψαλτικό τύπο αναλυτική περιγραφή των πιο αξιοσημείωτων ψαλτικά Ακολουθιών. Έτσι, όταν για παράδειγμα ένα ψάλτης προσκαλείται στην Κύπρο για να ψάλλει σε ένα Πατριαρχικό συλλείτουργο, καλό θα ήταν να ανεβαίνει και μια φωτογραφία του χορού του, ώστε να αναζητήσει και ο κάθε ενδιαφερόμενος κάποια εγγραφή της Ακολουθίας (παρεμπιπτώντως, υπάρχουν αναρτημένες μεταδόσεις από το ΡΙΚ);
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μάλιστα, από τις ευάριθμες φωτογραφίες απουσιάζουν σχεδόν παντελώς αυτές των ψαλτικών χορών.

(Γιάννη, με αφορμή και μόνο τα λεγόμενά σου και όχι απαντώντας σε σένα: )
Εγώ πάλιν βρίσκω λίαν ενοχλητικό όταν σε πανηγύρεις όπου έχω συμψάλει, μας ζήτησαν να ποζάρουμε για φωτογράφηση εν ώρα ακολουθίας.

Νομίζω ότι αυτά τα πράγματα με τις φωτογραφήσεις, που σε κάποιους ναούς έχουν παραγίνει, είναι μια ακόμα έκφανση της εκκοσμίκευσης στη λατρεία.

Αλήθεια, τι στο καλό σημαίνει «ανταπόκριση από ακολουθίες»; Πότε ξεκίνησε αυτό; Ποιο παράλληλο, έστω και τηρουμένων των αναλογιών, έχει μέσα στην παράδοσή μας;

Το μόνο που μπορώ να κατανοήσω είναι η ανάγκη μιας ενορίας να κρατάει κάποια αναμνηστικά στιγμιότυπα από τη γιορτή της, όπως θα έκανε κάθε αγαπημένη οικογένεια. Αλλά γι' αυτό δεν χρειάζεται να καλέσεις συνεργείο από εκκλησιαστικό πρακτορείο, που θα βγάλει 150 φωτογραφίες.

ΥΓ Α, και κάτι άλλο μπορώ να κατανοήσω. Κάποιες «ανταποκρίσεις» από ακολουθίες σε κάποια υπό κατασκευήν (ή υπό κατάρρευση) ορθόδοξα παρεκκλήσια σε κάποιο άγνωστο χωριό της Αφρικής. Αυτό ναι. Και μιας και το είπα, ιδού και μια πρόταση στον υπεύθυνο της νέας στήλης: να μας βάλει ψαλτικά ηχητικά από μια τέτοια ακολουθία. Αν δεν είναι αυτό «ψαλτική και πολιτισμός», τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συμφωνώ με την παραπάνω τοποθέτηση. Εγώ το έγραψα έχοντας στο μυαλό μου καταστάσεις άλλων εποχών, όπου στις εφημερίδες έμπαινε αγγελτήριο της Πανηγύρεως με το όνομα του πρωτοψάλτη που θα ψάλλει, όταν γράφονταν στις εφημερίδες ανταποκρίσεις από μουσικοφίλους για το πόσο ωραία έψαλαν κάποιοι στην Πανήγυρη ή τι ατέλειες είχαν, όταν καλύπτονταν δημοσιογραφικά και οι μουσικές εκδηλώσεις. Στην Ηχώ του Βυζαντίου, εφημερίδα του Σωματείου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης από τα μέσα της δεκαετίας του '60 μέχρι το '72-'73 περίπου, γράφονταν ανταποκρίσεις από τις πανηγύρεις των Ναών, ποιοι έψαλαν, τι εντυπώσεις άφησαν κλπ.

Το πράγμα δεν είναι πιστεύω κακό αν το δούμε από τη σωστή σκοπιά, η οποία φυσικά δεν είναι αυτή της φιγούρας και της αυτοπροβολής αλλά της ενημέρωσης των μουσικοφίλων. Ήδη γίνεται από κάποιους εδώ στο Ψαλτολόγιο. Δεν πιστεύω πως θα έκανε κακό στη ρομφαία, ανάμεσα στις πολλές φωτογραφίες από τις Ακολουθίες, να βάλει και μία των ιεροψαλτών ή να αναφέρει απλώς ότι κόσμησαν την Ακολουθία οι τάδε Άρχοντες, τιμητικά δηλαδή, αφού αυτοί ακούγονταν την περισσότερη ώρα και ενδεχομένως να απετέλεσε και μια καταξίωση για αυτούς η πρόσκληση για να ψάλλουν στη συγκεκριμένη Ακολουθία...
 
Top