[Ανακοίνωση] «Βυζαντινή Μεγάλη Εβδομάς» Γεωργίου Σιαπέρα

Βασταχτής

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
Εκδόθηκε πρόσφατα η "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ" Πρωτοψάλτου Καθηγητού Βυζαντινής Μουσικής και Ιατρού Γεωργίου Κ. Σιαπέρα. Περιέχει "μαθήματα" μεγάλων κλασσικών μελουργών, καθώς και μέλη που "τονίστηκαν" εκ νέου από τον εκδότη. Πρόκειται για μία καλαίσθητη, πανόδετη έκδοση 350 σελίδων σε διχρωμία με τιμή 25 ευρω.

Κεντρική διάθεση: Βιβλιοπωλείο Εκδόσεων ΑΛΦΕΙΟΣ
Δ/ση:Χαρ. Τρικούπη 22, Αθήνα τηλ. 210 3623092
email: info@alfeiosbooks.com, www.alfeiosbooks.com

Εντός των ημερών θα διατίθεται στα Εκκλησιαστικά Βιβλιοπωλεία, καθώς και από τον ιδιο τον εκδότη:
Γεώργιο Κ. Σιαπέρα
Δ/ση:Νίκης 4 Ανατολή Ιωαννίνων, τηλ:6976680421, GeSiaperas@gmail.com
 

Attachments

  • 3.JPG
    82.3 KB · Views: 550
  • 9.JPG
    9.JPG
    97.9 KB · Views: 422
  • 65.JPG
    65.JPG
    97.3 KB · Views: 328

nektariosthanos

Μέλος
Πήρα στα χέρια μου την Βυζαντινή Μεγάλη Εβδομάδα του κ. Σιαπέρα, πριν από λίγες ημέρες. Ομολογώ πως με ικανοποίησε το περιεχόμενό της. Κλασική στην φιλοσοφία της φέρει την μελοποιητική σφραγίδα του εκδότη χωρίς να απομακρύνεται από αυτό που ο μέσος ψάλτης μπορεί να ερμηνεύσει. Συγχαίρω τον κ. Σιαπέρα για το εκδοτικό του εγχείρημα κι εύχομαι παρόμοιες πρωτοβουλίες στο μέλλον!
Καλή Μεγάλη Εβδομάδα λοιπόν!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Πιστευω πως αρτιοτερη Μ. Εβδομαδα απο αυτη του Καραμανη κ του Χ. Θεοδοσοπουλου δεν υπαρχει! (Δεν αναφερομαι στον Πριγγο διοτι οι δυο παραπανω στην ουσια ανελυσαν τη Μ. εβδομαδα του Πριγγου!!) Επομενως γιατι να αγοραζουμε βιβλια τα οποια δεν εχουν να προσφερουν κατι το ουσιαστικο?? Προσωπικη μου αποψη παντα!!!:p
Αυτο που θα ηθελα παρα πολυ ειναι να υπηρχε Μ. Εβδομαδα απο το Θ. Στανιτσα.....εκει πραγματικα θα εκανα μετανοιες πριν ανοιξω το βιβλιο!!!!:eek:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ33

Νέο μέλος
Συγχαρητήρια και πολλά εύσημα αρμόζουν στον εξαίρετο Πρωτοψάλτη,δάσκαλο Βυζαντινής Μουσικής και επιστήμονα που αν και νέος κατόρθωσε μέσα απο το βιβλίο του αυτό να μας δείξει πως η Βυζαντινή Μουσική όταν αγαπηθεί σου δίνει ώθηση για νέες μουσικές γραμμές η οποίες όταν δέσουν με τις λεγόμενες κλασικές ,όπως στην έκδοση του φίλου Γιώργου φέρνουν υπέροχα αποτελέσματα.Πρέπει να στηρίζουμε και να αγκαλιάζουμε τέτοιες προσπάθειες διότι η Βυζαντινή Μουσική δεν σταματάει αλλά εξελίσεται.Ειδάλως κανείς δεν θα τολμούσε να γράψει κάτι καινούργιο.
 

Δημος Ηλιας

Νέο μέλος
Ειναι εξαιρετικα επικινδυνο σημερα να μελοποιησεις.Διοτι αφ ενος πρεπει να δωσεις νεες ερμηνειες με νεες δικες σου θεσεις,αφ ετερου δεν πρεπει να αλλοιωσεις τον παραδοσιακο κλασικο γνωριμο στα αυτια μας τροπο εκφρασης των κειμενων (ιδιως της Μ.Εβδομαδος) και να φερεις "ξενα ακουσματα".Ο κ.Γεωργιος Σιαπερας στη Μ.Εβδομαδα που εξεδωσε καταφερε και τα δυο και ακομη περισσοτερο ερμηνευει-εκφραζει σε πολλα σημεια πιο ορθα το νοημα του υμνου απο προυπαρχουσες εκδοσεις.Δοκιμαστε το στη πραξη!!!
 

kostantim

Μέλος
Πιστευω πως αρτιοτερη Μ. Εβδομαδα απο αυτη του Καραμανη κ του Χ. Θεοδοσοπουλου δεν υπαρχει! (Δεν αναφερομαι στον Πριγγο διοτι οι δυο παραπανω στην ουσια ανελυσαν τη Μ. εβδομαδα του Πριγγου!!) Επομενως γιατι να αγοραζουμε βιβλια τα οποια δεν εχουν να προσφερουν κατι το ουσιαστικο?? Προσωπικη μου αποψη παντα!!!:p
Αυτο που θα ηθελα παρα πολυ ειναι να υπηρχε Μ. Εβδομαδα απο το Θ. Στανιτσα.....εκει πραγματικα θα εκανα μετανοιες πριν ανοιξω το βιβλιο!!!!:eek:

συμφωνω με την αποψη σου αλλα μονο και μονο οτι για να εκδοθη ενα βιβλιο χριαζετε και κοπο και χρονο εγω λεω ενα μεγαλο μπραβο στον εκδοτη
 

kostas psaltis

Νέο μέλος
Πρόκειται για μια εξαιρετική προσπάθεια του Α΄ψάλτου, καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής και Ιατρού, Γεωργίου Σιαπέρα να παρουσιάσει σε μια καλαίσθητη έκδοση τις Ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδος.Με σεβασμό στην παράδοση τολμά να αποδώσει το μεγαλείο των Ύμνων και μέσα από το δικό του προσωπικό ύφος.Τέτοιες εκδόσεις αποτελούν ελπιδοφόρα 'μηνύματα' για το μέλλον και την εξέλιξη της ψαλτικής τέχνης και αξίζει να επικροτούνται από όλους τους συναδέλφους ιεροψάλτες.
 
Εκλεκτοί συνάδελφοι ιεροψάλτες και φίλοι,

αφού σας ευχαριστήσω για την καλοπροαίρετη κριτική σας, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το βιβλίο πλέον θα διατίθεται και μέσω των εκδόσεων:
Αθ. Σταμούλη
Αθήνα: Αβέρωφ 2, τηλ.: 2105238305,
Πειραιάς: Καραολή & Δημητρίου 87, τηλ.:2104227504,
Email: info@stamoulis.gr, www.stamoulis.gr

‘Οποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα περιεχόμενα της έκδοσης μπορεί να απευθυνθεί και στην προσωπική μου ιστοσελίδα: http://gsiap.emporiko.gr/

Με τιμή,

Ο εκδότης
Γεώργιος Κ. Σιαπέρας
Δ/ση:Νίκης 4
Ανατολή Ιωαννίνων,
τηλ:6976680421,
GeSiaperas@gmail.com
 

Υμνοβάτης

Νέο μέλος
Μελέτησα ενδελεχώς τη "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ" του Πρωτοψάλτου Γεωργίου Σιαπέρα. Θα πρέπει να σημειώσω πως έχει πολλές διαφοροποιήσεις ως προς τις υπάρχουσες εκδόσεις, παρουσιάζοντας αρκετές νέες μουσικές "γραμμές", με κλασσικό ωστόσο τρόπο γραφής, χωρίς δηλαδή πολλές "αναλύσεις-εξηγήσεις". Αν και εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των συνθέσεων των παλαιών μεγάλων μελουργών (Π. Πελλοπονησίου κλπ...), όντας επιφυλακτικός σε ότι αφορά τους νεώτερους διδασκάλους.

Ωστόσο, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, θεωρώ ότι η έκδοση αυτή είναι χρήσιμη και έχει να προσφέρει στο χώρο της Βυζαντινής Μουσικής, διότι αποτελεί μία εν πολλοίς διαφορετική προσέγγιση στην υμνολογία της Μ.Εβδομάδος, σε αντίθεση με τις πάμπολες αντίστοιχες εκδόσεις που κυκλοφορούν και απλώς επαναλαμβάνουν (ακόμη πιο αναλυτικά) τις ήδη γνωστές "μουσικές θέσεις" των αξεπέραστων Γ. Ραιδεστηνού , Κων/νου Πρίγγου κλπ.

Υπό αυτή την έννοια συγχαίρω τον κ. Γεώργιο Σιαπέρα και εύχομαι να δούμε και άλλα έργα του στο μέλλον.
 

tzark

Μέλος
Πιστευω πως αρτιοτερη Μ. Εβδομαδα απο αυτη του Καραμανη κ του Χ. Θεοδοσοπουλου δεν υπαρχει! (Δεν αναφερομαι στον Πριγγο διοτι οι δυο παραπανω στην ουσια ανελυσαν τη Μ. εβδομαδα του Πριγγου!!) Επομενως γιατι να αγοραζουμε βιβλια τα οποια δεν εχουν να προσφερουν κατι το ουσιαστικο?? Προσωπικη μου αποψη παντα!!!:p
Αυτο που θα ηθελα παρα πολυ ειναι να υπηρχε Μ. Εβδομαδα απο το Θ. Στανιτσα.....εκει πραγματικα θα εκανα μετανοιες πριν ανοιξω το βιβλιο!!!!:eek:

Γεια σας,

Μάλλον δεν τα λέτε καλά...

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=10547&highlight=%F3%F7%F9%F1%E7%F2

Με εκτίμηση
 
Κάθε νέα εκδοτική προσπάθεια στο χώρο της Βυζαντινής Μουσικής είναι αποτέλεσμα μόχθου και κόπου. Δεν πρέπει να λησμονούμε ότι το να εκδόσεις ένα μουσικό βιβλίο εκτός από χρόνο χρειάζεται και αρκετά χρήματα, ειδικά στις μέρες μας.
Η καλαίσθητη εκδοτική προσπάθεια του ιατρού και Καθηγητού Βυζαντινής Μουσικής Γ.Σιαπέρα κρίνεται, κατά την ταπεινή μου άποψη, αρκετά αξιόλογη, από πολλές απόψεις.
Υπάρχουν μεν διαφοροποιήσεις σε μερικές κλασσικές γραμμές, όμως δεν κατανοώ για ποιο λόγο να απορρίπτουμε κάτι νέο που έρχεται να προστεθεί και να πλουτίσει τη μουσική μας παράδοση, χωρίς ωστόσο να ξεφεύγει απ' τα παραδεδομένα.
Θα ήθελα και εγώ να συγχαρώ τον Α' ψάλτη Γεώργιο Σιαπέρα για την πολλή καλή δουλειά που έκανε και αναμένουμε το επόμενο εκδοτικό του βήμα.
Με εκτίμηση
 

Αστυάναξ

Νέο μέλος
Αγόρασα προχτές τη "Μεγάλη Εβδομάδα" του κ. Γ. Σιαπέρα.Περιέχει πολλά κλασσικά μέλη,αλλά και αρκετά που ο ίδιος παρουσιάζει,όπως πχ το "Ιδου σοι το τάλαντον" σε βαρύ διατονικό κλπ.Θα ήθελα να συγχαρώ τον Πρωτοψάλτη για το εγχείρημα αυτό,ιδίως δε για την αποφυγή των πολλών αναλύσεων ,για τα ισοκρατήματα,τις "έλξεις",τα μέτρα,και γενικότερα για την καλαισθησία της έκδοσης.
Ωστόσο έχω και ορισμένες επιφυλλάξεις σχετικά με κάποιες διαφορετικές μουσικές γραμμές που παρατήρησα στα ιδιόμελα.Μπορεί μια διαφορετική μουσική προσέγγιση να εξάπτει το ενδιαφέρον ενός φιλόμουσου,μα στο "αυτί" του πιστού δημιουργεί κάποια δυσαρμονία,σε σχέση με αυτά που επί δεκαετίες ολόκληρες εκείνος ακούει να ψάλλονται ,με συγκεκριμένο-γνώριμο τρόπο, κατά την περίοδο της Μ.Εβδομάδος.Δεν θέλω να αδικήσω τον εκδότη,εξάλλου είναι φανερή η προσπάθεια του να τηρηθεί αυτή η λεπτή ισορροπία,ώστε να μην απομακρύνεται από την παράδοση.Ο χρόνος και η πράξη καταξιώνουν οποιοδήποτε εκδοτικό εγχείρημα. Καλή Σαρακοστή σε όλους
 
Με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση χαιρετίζουμε την νέα έκδοση της Αγίας και μεγάλης εβδομάδος του Ιατρού και Μουσικοδιδάσκαλου φίλου Σιαπέρα Γεωργίου ο οποίος κινούμενος στον ιερό πόθο εργάστηκε φιλοπόνως για αυτή την έκδοση. Είμαι βέβαιος ότι το παρόν θα αποβεί εργαλείο για του ιεροψάλτες και ιδίως του νέους ως άριστο βοήθημα. Κλασικό με απλές γραμμές διατηρώντας το ύφος των παλαιών διδασκάλων. Εξαιρετη και η έκδοση με ευανάγνωστη γραφή και εύχρηστη στον αναγνώστη. Ευχόμαστε και σε νέο εγχείρημα.
 

tasost

Νέο μέλος
Θα ήθελα να συγχαρώ προσωπικά ,αλλά και εκ μέρους των μελών του Βυζαντινού Χορού "ΕΝΔΟΦΩΝΟΝ" ,το χοράρχη μας ,Γεώργιο Κ. Σιαπέρα,
για την εξαιρετική έκδοση "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ Μ. ΕΒΔΟΜΑΣ", η οποία, μαζί και με την "ηχητική καταγραφή" , αποτελεί πολύτιμο βοήθημα για κάθε σπουδαστή του βυζαντινού μέλους.

Εύχομαι καλή Σαρακοστή.
 
Μελέτησα ενδελεχώς τη "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ" του Πρωτοψάλτου Γεωργίου Σιαπέρα. Θα πρέπει να σημειώσω πως έχει πολλές διαφοροποιήσεις ως προς τις υπάρχουσες εκδόσεις, παρουσιάζοντας αρκετές νέες μουσικές "γραμμές", με κλασσικό ωστόσο τρόπο γραφής, χωρίς δηλαδή πολλές "αναλύσεις-εξηγήσεις". Αν και εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των συνθέσεων των παλαιών μεγάλων μελουργών (Π. Πελλοπονησίου κλπ...), όντας επιφυλακτικός σε ότι αφορά τους νεώτερους διδασκάλους.

Ωστόσο, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, θεωρώ ότι η έκδοση αυτή είναι χρήσιμη και έχει να προσφέρει στο χώρο της Βυζαντινής Μουσικής, διότι αποτελεί μία εν πολλοίς διαφορετική προσέγγιση στην υμνολογία της Μ.Εβδομάδος, σε αντίθεση με τις πάμπολες αντίστοιχες εκδόσεις που κυκλοφορούν και απλώς επαναλαμβάνουν (ακόμη πιο αναλυτικά) τις ήδη γνωστές "μουσικές θέσεις" των αξεπέραστων Γ. Ραιδεστηνού , Κων/νου Πρίγγου κλπ.

Υπό αυτή την έννοια συγχαίρω τον κ. Γεώργιο Σιαπέρα και εύχομαι να δούμε και άλλα έργα του στο μέλλον.

Θερμά συγχαρητηρια στον Πρωτοψάλτη και Χοράρχη του Βυζαντινού χορού "ΕΝΔΟΦΩΝΟΝ" για την εξαιρετική έκδοση "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ", αλλά και για τις άριστες εμφανίσεις της χορωδίας στα Ιωάννινα και γενικότερα στην Ηπειρο κατά την τελευταία διετία.Θα ήθελα επίσης (κατόπιν της άδειας του Δασκάλου) να "αναρτήσω" μία χειρόγραφη καταγραφή των ύμνων του Πεντηκοσταρίου που χρησιμοποεί και ο ίδιος στο αναλόγιο.Περιέχει κυρίως κλασσικα μέλη Πέτρου Πελοποννησίου,Ιωάννου Πρωτοψάλτου,Γ. Ραιδεστηνού αλλά και κάποια νεότερα.

http://emporiko.gr/downloads/pentikostarion-gsiap-ebook.zip

Καλή Σαρακοστή.
 
Last edited by a moderator:
Ενόψει της Μ.Τεσσαρακοστής και αφού η Μ.Εβδομάδα πλησιάζει γοργά, αξίζει να προσέξουμε μια μουσική έκδοση των Ακολουθιών της Μ.Εβδομάδας. Πρόκειται για την μελοποιητική πρόταση του ιατρού, Πρωτοψάλτου, μουσικοδιδασκάλου και Χοράρχου από την Άρτα, κ.Γεωργίου Σιαπέρα.
Πέρα από το πολύ επιμελημένο εκδοτικά βιβλίο, το μελοποιητικό ύφος του πονήσαντος υποβάλει τα σέβη του στην παράδοση, υπηρετώντας άριστα και προβάλλοντας ορθά -στο μέτρο που εγώ μπορώ να εκτιμήσω- τον ποιητικό λόγο των εξαίσιων ύμνων. Τον ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά του.
 
Σπουδαίο εγχείρημα από τον κ. Γ. Σιαπέρα δίχως να αλλοιωθεί ο κλασικός παραδοσιακός τρόπος έκφρασης των κειμένων.Κοντά σε αυτό που ο μέσος ψάλτης μπορεί να αποδώσει, κατά την ταπεινή μου άποψη.
Εύχομαι παρόμοιες πρωτοβουλίες μελλοντικά!
 
Top