Εκτέλεση παπαδικών μελών

Beatle

Ανδρέας Σ.
Χαίρετε φίλοι!

Ανοίγω ένα θέμα γενικά για την εκτέλεση των παπαδικών μελών διότι βρίσκω ότι είναι τα πιο απαιτητικά από μουσικής/φωνητικής απόψεως για έναν μαθητευόμενο ψάλτη.

Θέματα που με απασχολούν παραδείγματος χάριν:
Η επίτευξη της ροής του μέλους και η διατήρηση της αίσθησης μιας ενότητας μεταξύ των μουσικών φράσεων.
Μπορούν τα παπαδικά μέλη να σταθούν χωρίς ισοκράτημα;
Καθώς ο χρόνος που καλύπτει το Κοινωνικόν είναι σημαντικά μεγαλύτερος απ'αυτόν του Χερουβικού, αυτός ο χρόνος πρέπει να καλύπτεται παίρνοντας πολύ αργά το tempo, ή διαλέγοντας κάποιο εκτενέστερο μάθημα το οποίο να ψαλλεί σε λιγότερο αργό tempo;

Θα ήθελα αν μπορούσατε να μοιραστείτε γενικότερα τις σκέψεις σας σχετικά με την εκτέλεση των παπαδικών μελών, με ποιο τρόπο εσείς προσεγγίζετε τη μελέτη τους μουσικά και φωνητικά και ποια είναι τα σημεία που θεωρείτε σημαντικά για την άρτια εκτέλεσή τους.

ευχαριστώ!
 

ψαλτάκι

Μέλος
Ωραίο και πελώριο θέμα. Είμαι τραγικά αυτοδίδακτος, χωρίς μουσικά πτυχία, χωρίς να έχω διαβάσει για το θέμα. Σαν ψάλτης όμως, έχω διαμορφώσει κάποιες ισχυρές, εδραίες πεποιθήσεις. Με βοήθησε εδώ πολύ το Ψαλτολόγιο και αισθάνομαι κι εγώ να μοιραστώ την ευγνωμοσύνη για τις ηχογραφήσεις. Εδώ ανακάλυψα τον Ναυπλιώτη, τον Σάμου Ειρηναίο και νεώτερες θεωρητικές προσεγγίσεις όπως του Γεώργιου Μιχαλάκη .
Παλαιότερα, οι ψάλτες, σε όλο τον 20 αιώνα, ψυχαγωγούντο, ψέλνοντας και τραγουδώντας κατ' ιδίαν στο σπίτι, ότι τραβούσε η ψυχή τους. Πολλοί χαλκέντεροι έψαλλαν στη βάρκα, όταν σήκωναν τα δίκτυα ή όταν πήγαιναν με τη μοτοσυκλέτα στη δουλειά. Τα παραπάνω μαρτυρούντο από ανιώντες συγγενείς μου. ΟΜΩΣ, τα κοινωνικά είναι στάνταρ. Είναι συγκεκριμένα. Στην εκκλησία δεν λέγονται όλα. Βασικά, τα τεκμήρια που διαθέτω, από γραπτές παραδόσεις άγραφου τυπικού, προπολεμικά μέχρι και τη διακοπή της αλληλοδιαδοχής ντόπιων "ψαρτών" λόγω αστυφιλίας στη Χίο, οικοθώκο της παραδοσιακής εκκλησιαστικής μουσικής δηλώνουν: Μόνο Πέτρος και Φωκαέας. Και όχι όλα του Φωκαέα. Μισά-μισά περίπου. Η υπόθεση του παπαδικού θέλει ανώτερη ευφυΐα. Είναι σαν την εκμάθηση ξένης γλώσσας. Δεν είναι για όλους. Θέλει ισχυρή μνήμη. Θέλει ρωμαλέα φωνή-σπανιότατο σήμερα. Θέλει οξυδέρκεια και μακρόχρονη μαθητεία για την ερμηνεία των σημαδιών. Δεν θέλει ισοκρατήματα και χορωδίες. Είναι ένα μοναχικό, επικίνδυνο σπορ..
 
Top