Ανδρέα Π. Ντάκουλα, Δημοτικά άσματα εις βυζαντινήν μουσικήν σημειογραφίαν, Αθήναι 1962

tsitsikas georgios

Νέο μέλος
Καλησπερα σε ολους και καλη Καθαρα Δευτερα να εχουμε.Ειμαι καινουργιος στο forum και κανοντας την περιηγηση μου διαπιστωσα οτι υπαρχει ενδιαφερον για τα δημοτικα μας τραγουδια σε βυζαντινη σημειογραφια.Επειδη εχω στην κατοχη μου ενα βιβλιο του 1961 με περιπου 180 δημοτικα τραγουδια (οικογενειακο και εθνικο κειμηλιο κατ'εμε) αποφασισα να ανεβασω τις πρωτες 6 σελιδες του βιβλιου γιατι θεωρω οτι τα εθνικα κειμηλια πρεπει να γινονται ευρεως γνωστα ειδικοτερα οταν υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν να τα διαβασουν και εκτιμουν την αξια τους.Θα εκτιμουσα την αποψη σας και την συμβουλη σας πριν αναρτησω και τα επομενα. Ευχαριστω , Δημητρης. ( τα τραγουδια ειναι κατα το πλειστον Αιτωλοακαρνανικα.)

Καλησπέρα και καλως ώρισες στην συντροφιά μας.
Έχεις πράγματι ένα θησαυρό και προσωπικά σ ευχαριστώ ιδιαίτερα που αποφάσισες να μας γνωρίσεις αυτό τον πλούτο που βεβαίως για όλους μας είναι πηγή γνώσης στην εθνική μας μουσική παρακαταθήκη.
 
Καλησπέρα σέ ολους και καλή Σαρακοστή.
Ο καλός φίλος Γιώργος Μ. μου ζήτησε νά ανεβάσω και πάλι το βιβλίο του Ανδρεα Ντακουλα για όποιον ενδιαφέρεται.
Καληνύχτα και να είστε όλοι καλά.
 
Last edited by a moderator:

LEVANDIS

Νέο μέλος
ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΕΙΑ ΣΟΥ
ΛΕΓΟΜΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΛΕΒΑΝΤΗΣ
ΕΙΜΑΙ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΤΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΚΑΘΕΝΟΣ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ
ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ ,ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΛΕΞΗ, ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ , ΑΛΛΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΑΠΛΩΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΕΡΙΑ, ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ .."ΤΑΥΤΑ ΠΑΡΑΘΟΥ ΠΙΣΤΟΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΗΤΙΝΕΣ ΙΚΑΝΟΙ ΕΣΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΤΕΡΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΙ.."
 
Top