π. Αθανάσιος Τσούμαρης (Κπολη 1910 - Αθήνα 1996)

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αντιγράφω από την musipedia :

"(Κων/πολις 1910 - Αθήνα 1996). Πρωτοπρεσβύτερος στη Μεταμόρφωση Αθηνών, μελοποιός και πρώην διακεκριμένος πρωτοψάλτης (με θητεία σε Αθήνα,Άμφισσα,Λαμία,κ.λπ.). Παράλληλα, ήταν φιλόλογος και υπηρέτησε επί 20ετία τη Μέση Εκπαίδευση. Συνέγραψε "Νέον Εορτοδρόμιον" (διδάσκεται από το 1992 στο Παν/μιο Αθηνών). Έχει επίσης κυκλοφορήσει 7 δίσκους-κασέτες με ύμνους. Μελοποίησε, μεταξύ άλλων, τρία "Θεοτόκε Παρθένε" και επικήδειες ωδές (για Θ. Στανίτσα, Θ. Χατζηθεοδώρου, Αλ. Μουτάογλου, κ.ά.). Διετέλεσε αντιπρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών. Στους μαθητές του και ο Δ.Γ. Βλαντής."

Ψήγματα της τέχνης του υπάρχουν στο Ψαλτολόγιο : Προκείμενο "Έδωκας", Β´ Εωθινό Ευαγγέλιο, Θεοτόκε Παρθένε σε Β´(εν αναμονή:D), Κοντάκιο-Οίκος-εφύμνιο αγ.Μαξίμου.

ΥΓ. Γιάννη (Μπουλμπουτζή), άνοιξε καινούριο θέμα για το "κεφάλαιο" που λέγεται π.Αθανάσιος Τσούμαρης. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ενόψει της εορτής της Κοιμήσεως, ανεβάζω μια ηχογράφηση του Εσπερινού της εορτής όπου ο μελωδικότατος π. Αθανάσιος Τσούμαρης...κάνει τον παπά και τον ψάλτη !!
Η ηχογράφηση αυτή πραγματοποιήθηκε από τον φιλόμουσο και συμπαθέστατο Κπολίτη κ. Ηλία Σεϊτανίδη (φίλο του π.Αθανασίου) στον οποίο ανήκουν και τα "ευχαριστώ".

Αφιερώνεται προεορτίως στον αγαπητό Παναγιώτη Τζανάκο, μέλος του φόρουμ και παραδοσιακό εκτελεστή της ΒΜ.

ΥΓ. Όποιος (ανα)γνωρίζει, ας αναφέρει σχετικά με το Ναό, την χρονολογία και τους ψάλτες. Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Tsoumaris_Panagias_01_Thearxio.mp3
    8.5 MB · Views: 427
  • Tsoumaris_Panagias_02_Plirotika.mp3
    7.3 MB · Views: 331
  • Tsoumaris_Panagias_03_Apostixa.mp3
    4 MB · Views: 227
  • Tsoumaris_Panagias_04_doxast_apostixon.mp3
    3.7 MB · Views: 223
  • Tsoumaris_Panagias_05_Nyn_apolyeis_Apolytikio_Apolysi.mp3
    2.8 MB · Views: 162

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αντιγράφω από την musipedia :

"(Κων/πολις 1910 - Αθήνα 1996). Πρωτοπρεσβύτερος στη Μεταμόρφωση Αθηνών, μελοποιός και πρώην διακεκριμένος πρωτοψάλτης (με θητεία σε Αθήνα,Άμφισσα,Λαμία,κ.λπ.). Παράλληλα, ήταν φιλόλογος και υπηρέτησε επί 20ετία τη Μέση Εκπαίδευση. Συνέγραψε "Νέον Εορτοδρόμιον" (διδάσκεται από το 1992 στο Παν/μιο Αθηνών). Έχει επίσης κυκλοφορήσει 7 δίσκους-κασέτες με ύμνους. Μελοποίησε, μεταξύ άλλων, τρία "Θεοτόκε Παρθένε" και επικήδειες ωδές (για Θ. Στανίτσα, Θ. Χατζηθεοδώρου, Αλ. Μουτάογλου, κ.ά.). Διετέλεσε αντιπρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών. Στους μαθητές του και ο Δ.Γ. Βλαντής."

Θεοτόκε Παρθένε σε Β´(εν αναμονή:D),
ΥΓ. Γιάννη (Μπουλμπουτζή), άνοιξε καινούριο θέμα για το "κεφάλαιο" που λέγεται π.Αθανάσιος Τσούμαρης. Ευχαριστώ.

Να συμπληρώσω: Ευαγγελισμός Νέας Ερυθραίας με αριστερό ψάλτη τον Γεώργιο Γιάννου (μπάρμπα μου - μέσω του οποίου τον γνώρισα μαθητής ών), Αγία Βαρβάρα Λυκόβρυσης με πρωτοψάλτη τον 19χρονο τότε Νικ. Γιάννου (που δεν τον γούσταραν οι επίτροποι:D) και τέλος Μεταμόρφωση.
Επισυνάπτω απόσπασμα εκπομπής του π. Χρήστου Κυριακόπουλου με προσκεκλημένο τον παπα-Τσούμαρη, που διηγείται τα παιδικά του χρόνια.
Ακούστε ξανά το β εωθ. ευαγγέλιο, (καλύτερη ποιότητα ήχου).
Δυστυχώς η κασέτα τελειώνει στο ιδιόμελο της Μεταμορφώσεως! (Σημειωτέον ότι τότε ήταν 80 ετών, (και χρησιμοποιεί την λεγόμενη ψεύτικη φωνή)!
Και το Θεοτόκε Παρθένε από ... κρασοκατάνυξη του ... Ασώτου... πολύς ο θόρυβος! Ένα μόνο θα πω: Ο Χρήστος Σερέτης, άκουγε ... ποδοσφαιρικό αγώνα από τρανζιστοράκι! Έκανα λοιπόν ένα ψιλομοντάζ γιατί το "Θεοτόκε" δεν ακούγεται... εξ ου και ο τίτλος "ευθυμεί τις; Ψαλλέτω!"... Επίσης η κατάληξη είναι προβληματική γιατί πετάχτηκε ένας απ' τους παρείσακτους που δεν τον άφηναν να πει το "κάτι του" «Ευαγγελίζου γη...»...

ΥΓ : Δημητράκη ξενύχτησα επειδή μου βγήκες χωρίς... φλάς!
 

Attachments

  • Παπα-Θανάσης Τσούμαρης - εκπομπή π. Χ.Κ απόσπασμα.mp3
    11.1 MB · Views: 223
  • Ευθυμεί τις; ψαλλέτω! Παπαθανάσης Θεοτόκε Παρθένε.mp3
    2.4 MB · Views: 221

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Να συμπληρώσω: Ευαγγελισμός Νέας Ερυθραίας με αριστερό ψάλτη τον Γεώργιο Γιάννου (μπάρμπα μου - μέσω του οποίου τον γνώρισα μαθητής ών), Αγία Βαρβάρα Λυκόβρυσης με πρωτοψάλτη τον 19χρονο τότε Νικ. Γιάννου (που δεν τον γούσταραν οι επίτροποι:D) και τέλος Μεταμόρφωση.
Επισυνάπτω απόσπασμα εκπομπής του π. Χρήστου Κυριακόπουλου με προσκεκλημένο τον παπα-Τσούμαρη, που διηγείται τα παιδικά του χρόνια.
Ακούστε ξανά το β εωθ. ευαγγέλιο, (καλύτερη ποιότητα ήχου).
Δυστυχώς η κασέτα τελειώνει στο ιδιόμελο της Μεταμορφώσεως! (Σημειωτέον ότι τότε ήταν 80 ετών, (και χρησιμοποιεί την λεγόμενη ψεύτικη φωνή)!
Και το Θεοτόκε Παρθένε από ... κρασοκατάνυξη του ... Ασώτου... πολύς ο θόρυβος! Ένα μόνο θα πω: Ο Χρήστος Σερέτης, άκουγε ... ποδοσφαιρικό αγώνα από τρανζιστοράκι! Έκανα λοιπόν ένα ψιλομοντάζ γιατί το "Θεοτόκε" δεν ακούγεται... εξ ου και ο τίτλος "ευθυμεί τις; Ψαλλέτω!"... Επίσης η κατάληξη είναι προβληματική γιατί πετάχτηκε ένας απ' τους παρείσακτους που δεν τον άφηναν να πει το "κάτι του" «Ευαγγελίζου γη...»...

ΥΓ : Δημητράκη ξενύχτησα επειδή μου βγήκες χωρίς... φλάς!

Για του Λόγου το ασφαλές, διευκρινίζω, ότι κατ' αρχήν το "Θεοτόκε Παρθένε" το Χουζάμ που ψάλλει ο Παπα - Θανάσης, είναι δικό μου και το άκουσε μια Άσωτη Κυριακή στην ταβέρνα του Αλεξιάδη ( Νέα Σμύρνη ), όταν ευθυμούμενος κι εγώ, για να τον πικάρω, του το έψαλλα. Αμέσως, σταμάτησαν τα γέλια, με κοίταξε σοβαρά και μου είπε : Ρε Ιωαννίδη, να με το δώσεις αυτό. Μου άρεσε. Και του το έδωσα. Παραθέτω και αντίστοιχη φωτογραφία από εκείνη την ημέρα.
 

Attachments

  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ68.bmp
    2.2 MB · Views: 257
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Κύριε Γιάννου θερμές ευχαριστίες για την ηχογράφηση του θεοτόκε παρθένε σε δεύτερο.Αν θυμάμαι καλά μοιάζει κατά πολύ με την σύνθεση του Ιακώβου πρωτοψάλτη όπου στο χειρογραφό του αναφέρεται ως τέταρτος ενώ ο Ψάχος το δημοσίευσε στην φορμιγγα ως δεύτερο(χουζάμ).Επίσης ευχαριστώ και τον κύριο Ζαγγάνα για τα ακούσματα απο τον π.Τσούμαρη.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω και αντίστοιχη φωτογραφία από εκείνη την ημέρα.

Ευχαριστούμε πολύ για την διακρίβωση και την φωτο. Ο δεξιά σας (όπως βλέπουμε εμείς) καθήμενος είναι ο κ.Σαράκης. Αριστερά του παπα-Θανάση (με το μαγνητόφωνο) ευρίσκεται ο κ.Μαλκότσογλου ;
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ για την διακρίβωση και την φωτο. Ο δεξιά σας (όπως βλέπουμε εμείς) καθήμενος είναι ο κ.Σαράκης. Αριστερά του παπα-Θανάση (με το μαγνητόφωνο) ευρίσκεται ο κ.Μαλκότσογλου ;

Ναί Φίλε μου. Αυτοί είναι όπως τους είπες.

Να προσθέσω κι εγώ, κάτι από τον Παπα - Θανάση τον ανεπανάληπτο :
 

Attachments

  • Οίκοι Ακαθίστου - π. Αθανάσιος Τσούμαρης.mp3
    20.7 MB · Views: 341
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από την προχθεσινή εκπομπή του Λυκούργου Αγγελόπουλου.
 

Attachments

  • π. Αθανάσιος Τσούμαρης - Μη προσευξώμεθα.mp3
    826.4 KB · Views: 158
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Από το "Ιεροψαλτικόν Βήμα" (1ης Μαρτίου 1939), ο άρτι εκλεγείς Γεν. Γραμματεύς του Συνδέσμου των Ιεροψαλτών Αθηνών "Ρωμανός ο Μελωδός", κ. Αθ. Τσούμαρης, ιεροψάλτης του αγ.Ιωάννου Γαργαρέττας (μάλλον αριστερός του Δ. Τσίτσου :wink:).
Αφιερώνεται στον αγαπητό ΝΓ.
 

Attachments

  • Tsoumaris_1939.JPG
    517.4 KB · Views: 93

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ξανανεβάζω τη φωτογραφία κομμένη σε δύο μορφές χρωμάτων: ανεπεξέργαστη και κατά τι βελτιωμένη.
 

Attachments

  • Tsoumaris 1939.JPG
    23.6 KB · Views: 29
  • Tsoumaris 1939_.JPG
    31.5 KB · Views: 28

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;44829 said:
Και το Θεοτόκε Παρθένε από ... κρασοκατάνυξη του ... Ασώτου... πολύς ο θόρυβος! Ένα μόνο θα πω: Ο Χρήστος Σερέτης, άκουγε ... ποδοσφαιρικό αγώνα από τρανζιστοράκι! Έκανα λοιπόν ένα ψιλομοντάζ γιατί το "Θεοτόκε" δεν ακούγεται... εξ ου και ο τίτλος "ευθυμεί τις; Ψαλλέτω!"... Επίσης η κατάληξη είναι προβληματική γιατί πετάχτηκε ένας απ' τους παρείσακτους που δεν τον άφηναν να πει το "κάτι του" «Ευαγγελίζου γη...»...

ΥΓ : Δημητράκη ξενύχτησα επειδή μου βγήκες χωρίς... φλάς!

Να συμπληρώσω "διά του λόγου το αληθές", ότι αυτός που έκοψε τότε τον Παπα - Θανάση, ήταν ο Τσιάρας που ακριβώς επειδή δεν τον άφηνε ο Στανίτσας να κάνει κι αυτός το κομάτι του, πήρε άδεια από την σημαία και το σβούριξε.
Όσο για το "Θεοτόκε Παρθένε" είναι δικό μου όπως έχει γραφτεί και αλλού και θα το βρείτε στην σελίδα 35 του Φυλλαδίου της Αρτοκλασίας, που έχει εκδοθεί από την Μονή του Αγίου Κυπριανού. ΑΥΤΑ!!!!
 
Last edited:

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Από το "Ιεροψαλτικόν Βήμα" (1ης Μαρτίου 1939), ο άρτι εκλεγείς Γεν. Γραμματεύς του Συνδέσμου των Ιεροψαλτών Αθηνών "Ρωμανός ο Μελωδός", κ. Αθ. Τσούμαρης, ιεροψάλτης του αγ.Ιωάννου Γαργαρέττας (μάλλον αριστερός του Δ. Τσίτσου[/URL] :wink:).

Πράγματι διετέλεσε Λαμπαδάριος, με Πρωτοψάλτη τον αείμνηστο Δημήτριο Τσίτσο. Τον π. Αθανάσιο διαδέχθηκε στον Άγιο Ιωάννη ο Δημήτριος Παναγιωτόπουλος - Κούρος (όλοι αείμνηστοι. Ας είναι αιωνία η μνήμη τους) και αυτόν ο αδελφός του Κώστας Παναγιωτόπουλος. Όλοι επί πρωτοψαλτίας Δημ. Τσίτσου, εκ Κωνσταντινουπόλεως, σπουδαίου ιεροψάλτη, του οποίου είχα την τύχη να είμαι μαθητής.
 
Last edited by a moderator:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πράγματι διετέλεσε Λαμπαδάριος, με Πρωτοψάλτη τον αείμνηστο Δημήτριο Τσίτσο. Τον π. Αθανάσιο διαδέχθηκε στον Άγιο Ιωάννη ο Δημήτριος Παναγιωτόπουλος - Κούρος (όλοι αείμνηστοι. Ας είναι αιωνία η μνήμη τους) και αυτόν ο αδελφός του Κώστας Παναγιωτόπουλος. Όλοι επί πρωτοψαλτίας Δημ. Τσίτσου, εκ Κωνσταντινουπόλεως, σπουδαίου ιεροψάλτη, του οποίου είχα την τύχη να είμαι μαθητής.

Ευχαριστίες για την επιβεβαίωση. Ποιά χρονολογία μαθητεύσατε στον Δημ. Τσίτσο; Μέχρι πότε πρωτοψάλτευσε ο ίδιος στον Αγ. Ιωάννη Γαργαρέττας και πότε αποδήμησε; Έχετε μήπως σε αντίγραφο την δική του (πρωτότυπη;) εκδοχή του Άξιον εστί σε πλ. α΄; Ή άλλες ανέκδοτες συνθέσεις του;
 
Last edited:

JohnBouks

Νέο μέλος
Η προαναφερθείσα επικήδεια ωδή που συνέθεσε ο π.Αθ.Τσουμάρης για την εξόδιο ακολουθία του άρχοντος Στανίτσα σώζεται-υπάρχει καταγεγραμμένη σε κάποια συλλογή ; Αν ναι, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να τη βρω ;

Ευχαριστώ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η προαναφερθείσα επικήδεια ωδή που συνέθεσε ο π.Αθ.Τσουμάρης για την εξόδιο ακολουθία του άρχοντος Στανίτσα σώζεται-υπάρχει καταγεγραμμένη σε κάποια συλλογή ; Αν ναι, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να τη βρω ;

Ευχαριστώ.

Το ποίημα του π. Αθανασίου Τσούμαρη υπάρχει στο βιβλίο του κ. Χρήστου Τσιούνη: "ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΝΊΤΣΑΣ" Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.Χ.Ε. 1910-1987 (ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ) σελ. 181. με διηγήσεις ανθρώπων που τον γνώρισαν και τον έζησαν, πλούσιο φωτογραφικό υλικό και αρκετά χειρόγραφα του άρχοντα είτε ιδιόχειρα είτε από αντιγραφές.
 

Attachments

  • Θ.Σ. 1910-1987.png
    15.1 KB · Views: 36
Top