Γεώργιος Ελοσίτης

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λίγα βιογραφικά εδώ από το musicportal.gr:

Ελοσίτης Γεώργιος (Μονόχειρ) (20ός αι.). Πρωτοψάλτης και φημισμένος μουσ/δάσκαλος, από την Κων/πολη (μαθητής του Γεωργίου του Ραιδεστηνού). `Εψαλλε επί σειρά ετών στην Ανάσταση του Νεκροταφείου Πειραιώς και στον `Αγιο Κων/νο Πειραιώς. Mεταξύ των μαθητών του οι Παναγιώτης Καμπανίδης, Κυριακός Ιωαννίδης, Γεώργιος Κυριακάκος, κ.ά. Κατέλιπε πάμπολλα μελουργήματα.

από το "Λεξικό της Ελληνικής Μουσικής"
του Τ. Καλογερόπουλου
Έχει κανείς ηχογραφήσεις του;
 

merenda21

Θοδωρής Παπαμιχαήλ
Ακόμα τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα περιμένω.

Να είστε καλα.............:eek::eek::eek:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Έχω κάποιες συνθέσεις του Ελοσίτη που θα μπορούσα να σκανάρω. Ηχογραφήσεις όμως όχι.
 

merenda21

Θοδωρής Παπαμιχαήλ
δεν εχω την εμπειρια να τις αξιολογησω,

ευχαριστω πολυ παντος

:)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Гιατί όμως τόσο ενδιαφέρον για ηχογραφήσεις του Ελοσίτη; :confused:

Εγώ βρήκα συνθέσεις του επειδή μια εποχή ήμουν και εγώ ψάλτης σε κοιμητηριακό ναό όπως εκείνος. :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για να έχει δάσκαλο τον Γεώργιο Ραιδεστινό και μαθητή τον Κυριακό Ιωαννίδη, μάλλον παραείναι παλιός για να βρούμε ηχογραφήσεις του, δεν νομίζετε; Δεν έχω ακούσει ποτέ γι' αυτόν, βέβαια, αλλά λογικά θα έδρασε από τα τέλη του 19ου αι. ως τις αρχές, άντε βαριά βαριά ως τα μέσα του 20 αι. Αν δεν είχε και δισκογραφία, που προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, μάλλον χλωμό να υπάρχουν ηχογραφήσεις του!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Για να έχει δάσκαλο τον Γεώργιο Ραιδεστινό και μαθητή τον Κυριακό Ιωαννίδη, μάλλον παραείναι παλιός για να βρούμε ηχογραφήσεις του, δεν νομίζετε; Δεν έχω ακούσει ποτέ γι' αυτόν, βέβαια, αλλά λογικά θα έδρασε από τα τέλη του 19ου αι. ως τις αρχές, άντε βαριά βαριά ως τα μέσα του 20 αι. Αν δεν είχε και δισκογραφία, που προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, μάλλον χλωμό να υπάρχουν ηχογραφήσεις του!

Φίλε μου Γιάννη, ΜΗΝ είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτά που λές. αλλά πρό πάντων, μην εκφέρεις γνώμη, για κάτι που πιθανολογείς. Ο Κυριακός που αναφέρεις, δεν είναι άλλος, από τον Πατέρα μου Κυριάκο.
Εγώ προσωπικά, τον άκουγα στο διάστημα της στράτευσής μου και λίγο αργότερα. Υπολογίζω ότι σταμάτησε να ψάλλει στην πενταετία 1965 - 70.
Όπως καταλαβαίνεις, ΥΠΗΡΧΑΝ τότε μέσα ηχογραφήσεως. Ήδη εγώ είχα αρχίσει από το 1965 να δημιουργώ το Φωνοαρχείο μου.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Φίλε μου Γιάννη, ΜΗΝ είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτά που λές. αλλά πρό πάντων, μην εκφέρεις γνώμη, για κάτι που πιθανολογείς. Ο Κυριακός που αναφέρεις, δεν είναι άλλος, από τον Πατέρα μου Κυριάκο.
Εγώ προσωπικά, τον άκουγα στο διάστημα της στράτευσής μου και λίγο αργότερα. Υπολογίζω ότι σταμάτησε να ψάλλει στην πενταετία 1965 - 70.
Όπως καταλαβαίνεις, ΥΠΗΡΧΑΝ τότε μέσα ηχογραφήσεως. Ήδη εγώ είχα αρχίσει από το 1965 να δημιουργώ το Φωνοαρχείο μου.
Άρχοντα, εγώ αυτό που εξέλαβα από τη βιογραφία ήταν πως αναφερόταν στον επονομαζόμενο καλόγηρο και γι' αυτό το έγραψα έτσι. Ασφαλώς, από τη στιγμή που αναφέρεται στον πατέρα σας αλλάζουν τα δεδομένα!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άρχοντα, εγώ αυτό που εξέλαβα από τη βιογραφία ήταν πως αναφερόταν στον επονομαζόμενο καλόγηρο και γι' αυτό το έγραψα έτσι. Ασφαλώς, από τη στιγμή που αναφέρεται στον πατέρα σας αλλάζουν τα δεδομένα!

Μάλλον ο ίδιος είναι, Γιάννη...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
από συνέντευξη Μηνά Μηναϊδη:

"Μ.Μ: ο Ελοσίτης, έψελνε στο νεκροταφείο της Αναστάσεως. Ήταν κουλοχέρης. Δεν είχε ωραία φωνή αλλά είχε ωραίο χέρι. Τα χερουβικά του ήταν πολύ ωραία. Και η πένα του τα έγραφε τάκα τάκα. Στο γόνατο."
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχω κάποιες συνθέσεις του Ελοσίτη που θα μπορούσα να σκανάρω. Ηχογραφήσεις όμως όχι.


Υπενθύμιση διακονήματος εν όψει Μ. Τεσσαρακοστής.

Καλό στάδιο σαρώματος...

Δ.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Καλησπέρα στα αγαπητά μέλη έχω καθαρογράψει με τα Μουσικά Κείμενα ένα Άξιον εστίν σε ήχο α' που είχε πέσει στα χέρια μου από ένα φίλο. Δεν γνωρίζω αν έχει ανέβει πάλι.
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΗΧΟΣ Α' ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΛΟΣΙΤΟΥ.pdf
    211.8 KB · Views: 45
Top