«Δοξολογίες κατ᾿ ήχον» (Σύντομες-Αργοσύντομες-Αργές) Γεωργίου Ι. Χατζηθεοδώρου

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Από τις ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ''Ο ΜΙΧΑΗΛ ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ) ΝΕΑΠΟΛΙΣ ΚΡΗΤΗΣ Τηλ. 28410 23070 εκδόθηκε το νέο βιβλίο του κ. Γεωργίου Ι. Χατζηθεοδώρου, Άρχοντος Μαϊστορος της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Γεωργίου Ι. Χατζηθεοδώρου -Πρωτοψάλτου, με τίτλο:
ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΤ' ΗΧΟΝ
( Σύντομες- Αργοσύντομες – Αργές)
Το βιβλίο έχει 198 σελίδες, είναι σε μέγεθος 17χ24, περιέχει 32 συνολικά Δοξολογίες, από τις οποίες οι 16 είναι Σύντομες, 5 Αργοσύντομες & 11 Αργές.
Σημείωμα του Συγγραφέα
Οί περιεχόμενες Δοξολογίες αποτυπώνουν τήν ψαλτική μου πράξη στόν καθεδρικό ίερό ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης, Χώρας Καλύμνου, στόν όποίο καί ύπηρετώ από τό 1988. Οί σύντομες, πλήν ολίγων εξαιρέσεων, είναι από τού Μανουήλ Πρωτοψάλτου, σέ δική μου απόδοση. Οί αργοσύvτομες είναι ώς επί τό πλείστον κατά τήν ψαλτική παράδοση της Καλύμνου. Οί Αργές είναι σέ καθαρά δική μου, αλλά έπόμενες τού ίχνους των παλαιών, μελοποιήσεων
Στό τέλος καταχώρησα ώς κατακλείδα, σέ παράρτημα, τήν περίφημη Δοξολογία, σέ ήχο πλ. α', τού μεγάλου μουσουργού τού ΙΖ' αiώνα, Γερμανού Άρχιεπισκόπου νέων Πατρών. Τή Δοξολογία αύτή εξήγησε - καλλώπισε ό Ιωάννης Καλομενόπουλος, Α' ψάλτης Κρήτης καί εγώ τήν εξήγησα στή νέα μέθοδο. Τήν καταχωρώ μέ εύχαριστίες πρός τόν διακεκριμένο καθηγητή της μουσικής, Γιάννη Καστρινάκη, πού μού τήν παραχώρησε.
Ενημερωτικά επισυνάπτω ως δείγμα μόνον την 1η σελίδα από 3 δοξολογίες:
1. Δοξολογία σύντομος σε ήχο α΄ εναρμόνιο.
2. Δοξολογία Αργή σε ήχο α΄, &
3. Δοξολογία σέ ήχο πλ. Α', ''Η ΠΑΝΤΕΡΠΝΟΣ'' την οποία εξήγησε - καλλώπισε ό Ιωάννης Καλομενόπουλος, Α' ψάλτης Κρήτης καί ο κ. Χατζηθεοδώρου τήν εξήγησε στή νέα μέθοδο.

Στίχους της ανωτέρω Δοξολογίας ΨΑΛΛΕΙ Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗ στην δ/νση: εδώ
Πληροφορίες για τον Συγγραφέα κ. ΓΕΩΡΓΙΟ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ εδώ και εδώ

Κατἀ την ταπεινή μου γνώμη, και αυτό του το Βιβλίο, είναι μία ακόμη προσφορά του Άρχοντος Κυρ Γεωργίου Χατζηθεοδώρου στον Ιεροψαλτικό κόσμο, και είναι προιόν της εξηκονταετούς και πλέον ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ στην Ιεροψαλτική πράξη.
Οι μουσικές γραμμές της κάθε Δοξολογίας είναι εξαίρετες, με απλή γραφή που δίνει την δυνατότητα να αποδοθούν τα Μέλη με την αρμόζουσα μεγαλοπρέπεια.
Η μουσική γραφή του πρώτου στίχου κάθε δοξολογίας αποτελεί ''μοτίβο'' με τον κατά περίπτωση σωστό μουσικό τονισμό και των υπόλοιπων στίχων, κάτι που διευκολύνει πολύ τους ψάλλοντες.
Για πληροφορίες και παραγγελίες, επικοινωνήστε με τον εκδοτικό οίκο
info@byzantinemusicbooks.gr
Δημοκρατίας 69
721 00, Άγιος Νικόλαος Κρήτης
τηλ.: +30 28410 23070
fax: +30 28410 23066
 

Attachments

  • 01 από 1η σελίδα από την Δοξολογία α΄ ήχου σύντομος Γεωργίου Χατζηθεοδώρου .pdf
    198.3 KB · Views: 142
  • 02 από 1η Σελίδα από την Δοξολογία Αργοσύντομος Γεωργίου Χατζηθεοδώρου.pdf
    117.1 KB · Views: 72
  • Πρωμετοπίδα.jpg
    203.9 KB · Views: 48
  • 03 από 1η Σελίδα Δοξολογία Πάντερπνος ήχος πλ. α΄ Γερμανού Αρχιερέως.pdf
    278.5 KB · Views: 85
  • 04 Πίνακας Περιεχομένων Δοξολογίες κατ' ήχον Γεωργίου Χατζηθεοδώρου .pdf
    156.5 KB · Views: 65
Last edited:

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Από τις ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ''Ο ΜΙΧΑΗΛ ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ) ΝΕΑΠΟΛΙΣ ΚΡΗΤΗΣ Τηλ. 28410 23070 εκδόθηκε το νέο βιβλίο του κ. Γεωργίου Ι. Χατζηθεοδώρου, Άρχοντος Μαϊστορος της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Γεωργίου Ι. Χατζηθεοδώρου -Πρωτοψάλτου, με τίτλο:
ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΤ' ΗΧΟΝ
( Σύντομες- Αργοσύντομες – Αργές)
Το βιβλίο έχει 198 σελίδες, είναι σε μέγεθος 17χ24, περιέχει 32 συνολικά Δοξολογίες, από τις οποίες οι 16 είναι Σύντομες, 5 Αργοσύντομες & 11 Αργές.
Σημείωμα του Συγγραφέα
Οί περιεχόμενες Δοξολογίες αποτυπώνουν τήν ψαλτική μου πράξη στόν καθεδρικό ίερό ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης, Χώρας Καλύμνου, στόν όποίο καί ύπηρετώ από τό 1988. Οί σύντομες, πλήν ολίγων εξαιρέσεων, είναι από τού Μανουήλ Πρωτοψάλτου, σέ δική μου απόδοση. Οί αργοσύvτομες είναι ώς επί τό πλείστον κατά τήν ψαλτική παράδοση της Καλύμνου. Οί Αργές είναι σέ καθαρά δική μου, αλλά έπόμενες τού ίχνους των παλαιών, μελοποιήσεων
Στό τέλος καταχώρησα ώς κατακλείδα, σέ παράρτημα, τήν περίφημη Δοξολογία, σέ ήχο πλ. α', τού μεγάλου μουσουργού τού ΙΖ' αiώνα, Γερμανού Άρχιεπισκόπου νέων Πατρών. Τή Δοξολογία αύτή εξήγησε - καλλώπισε ό Ιωάννης Καλομενόπουλος, Α' ψάλτης Κρήτης καί εγώ τήν εξήγησα στή νέα μέθοδο. Τήν καταχωρώ μέ εύχαριστίες πρός τόν διακεκριμένο καθηγητή της μουσικής, Γιάννη Καστρινάκη, πού μού τήν παραχώρησε.
Ενημερωτικά επισυνάπτω ως δείγμα μόνον την 1η σελίδα από 3 δοξολογίες:
1. Δοξολογία σύντομος σε ήχο α΄ εναρμόνιο.
2. Δοξολογία Αργή σε ήχο α΄, &
3. Δοξολογία σέ ήχο πλ. Α', ''Η ΠΑΝΤΕΡΠΝΟΣ'' την οποία εξήγησε - καλλώπισε ό Ιωάννης Καλομενόπουλος, Α' ψάλτης Κρήτης καί ο κ. Χατζηθεοδώρου τήν εξήγησε στή νέα μέθοδο.

Στίχους της ανωτέρω Δοξολογίας ΨΑΛΛΕΙ Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗ στην δ/νση: εδώ
Πληροφορίες για τον Συγγραφέα κ. ΓΕΩΡΓΙΟ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ εδώ και εδώ

Κατἀ την ταπεινή μου γνώμη, και αυτό του το Βιβλίο, είναι μία ακόμη προσφορά του Άρχοντος Κυρ Γεωργίου Χατζηθεοδώρου στον Ιεροψαλτικό κόσμο, και είναι προιόν της εξηκονταετούς και πλέον ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ στην Ιεροψαλτική πράξη.
Οι μουσικές γραμμές της κάθε Δοξολογίας είναι εξαίρετες, με απλή γραφή που δίνει την δυνατότητα να αποδοθούν τα Μέλη με την αρμόζουσα μεγαλοπρέπεια.
Η μουσική γραφή του πρώτου στίχου κάθε δοξολογίας αποτελεί ''μοτίβο'' με τον κατά περίπτωση σωστό μουσικό τονισμό και των υπόλοιπων στίχων, κάτι που διευκολύνει πολύ τους ψάλλοντες.
Για πληροφορίες και παραγγελίες, επικοινωνήστε με τον εκδοτικό οίκο
info@byzantinemusicbooks.gr
Δημοκρατίας 69
721 00, Άγιος Νικόλαος Κρήτης
τηλ.: +30 28410 23070
fax: +30 28410 23066
32 ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΤ ΗΧΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πραγματικα ενα πολυ σπουδαιο πονημα απο τον δασκαλο μου Αρχοντα Μαιστορα της Μεγαλης εκκλησιας κυρ-Γ.Χατζηθεοδωρου. Στο βιβλιο αυτο υπαρχουν συγκεντρωμενες δοξολογιες σε ολα τα ειδη της μελωδιας με αποτελεσμα ο ψαλτης να εχει ενα ευχρηστο και χρησιμο λειτουργικο βιβλιο χρησιμοποιωντας το αναλογα με την περισταση.Ο μελετητητης επισης, μπορει να διακρινει τις διαφορες στον τροπο μελωδησης απο ειδος σε ειδος απο εναν καταξιωμενο επιστημονα της τεχνης μας. Στις δοξολογιες καποιος ανακαλυπτει κλασσικες γραμμες ομορφα συνταιριασμενες με θαυμασιες εμπνευσεις του δασκαλου οι οποιες αντλουνται απο διαφορες ψαλτικες παραδοσεις αλλα ακομη και απο την τοπικη δωδεκανησιακη παραδοση, ψαλτικη και κοσμικη.Το βιβλιο συστηνεται ανεπιφυλακτα.Δασκαλε να εισαι δυνατος να μας χαρισεις και αλλα τετοια εργα.Παντα γεια
 

skalidakis john

Νέο μέλος
Δοξολογίες κατ' ήχον
Σύντομες - Αργοσύντομες - Αργές
του Γεωργίου Ι. Χατζηθεοδώρου Άρχοντος Μαΐστορος Μ.Χ.Ε. πρωτοψάλτου

Οι περιεχόμενες Δοξολογίες αποτυπώνουν την ψαλτική μου πράξη στον καθεδρικό ιερό ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης, Χώρας Καλύμνου, στον οποίο και εξυπηρετώ από το 1988. Οι σύντομες, πλην ολίγων εξαιρέσεων, είναι υπό του Μανουήλ Πρωτοψάλτου, σε δική μου απόδοση. Οι αργοσύντομες είναι ως επί το πλείστον κατά την ψαλτική παράδοση της Καλύμνου. Οι αργές είναι σε καθαρά δική μου, αλλά επόμενες του ίχνους των παλαιών, μελοποιήσεων

Πληροφορίες για το βιβλίο στο
https://katanyxis.gr/el/
και στο τηλέφωνο 6980883291
 
Last edited by a moderator:
Top