Ψαλτική δισκογραφία Σεραφείμ Γεροθόδωρου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και καταπιάστηκα με τη δισκογραφία του Πέτρου Μανέα (βλ. εδώ), την οποία θα ανεβάσω και εδώ όταν συμπληρωθεί, είπα να αναζητήσω και τη δισκογραφία άλλων καλλιτεχνών που ηχογράφησαν στην εποχή του γραμμοφώνου, έτσι, για να ξέρουμε τι έχουμε και να αναζητήσουμε για το αρχείο μας. Η σελίδα αυτή μου φάνηκε πολύ βοηθητική, καθώς έχει ήδη συγκεντρώσει αρκετό υλικό πληροφοριών δίσκων του Σεραφείμ Γεροθόδωρου, ενώ δε φαίνεται να πέφτει στα χρονολογικά σφάλματα που έκανε στους δίσκους του Μανέα. Έτσι κατάρτισα την παρακάτω λίστα με τις ψαλτικές του ηχογραφήσεις ανά εταιρία και χρονολογία, χωρίς να περιλάβω τη μακροσκελέστερη λίστα των παραδοσιακών τραγουδιών και μανέδων που ηχογράφησε. Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλοι ψαλτικοί δίσκοι του. Κάποια από τα παρακάτω μέλη κυκλοφόρησαν στο CD «Μουσική της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας 1924-1930» της FM Records.

ODEON ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ

GA-1165 (1926)*
1 Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΒΟΑ

GA-1166 (1926)*
1 ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ ΞΕΝΟΝ

GA-1167
1 ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΗΜΕΡΑ
2 ΕΥΛΟΓΗΤΑΡΙΑ

GA-1168
1 ΕΞΕΔΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΜΟΥ
2 ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ

GA-1169 (1926)
1 ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ
2 ΟΣΟΙ ΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟΝ ΕΒΑΠΤΙΣΘΗΤΕ

GA-1170 (1926)
1 ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ
2 ΘΕΟΤΟΚΕ Η ΕΛΠΙΣ


COLUMBIA ΑΓΓΛΙΑΣ

8280
1 ΗΣΑΪΑ ΧΟΡΕΥΕ
2 ΘΕΟΤΟΚΕ ΠΑΡΘΕΝΕ

8281
1 ΤΟΝ ΝΥΜΦΩΝΑ ΣΟΥ ΒΛΕΠΩ
2 ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΑΤΑΙ

8282 (1928)**
1 ΟΤΕ ΟΙ ΕΝΔΟΞΟΙ ΜΑΘΗΤΑΙ
2 ΚΥΜΑΤΙ ΘΑΛΑΣΣΗΣ


COLUMBIA ΕΛΛΑΔΟΣ

DG- 64 (1930)***
1 ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΑΤΑΙ


POLYDOR ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ

V-50907 (1929)
1 ΙΔΙΟΜΕΛΟΝ ΤΟΥ ΤΡΙΩΔΙΟΥ (ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑΝ ΕΚΕΙΝΗΝ)
2 ΠΑΣΧΑ ΙΕΡΟΝ

V-50909
1 ΙΔΟΥ Ο ΝΥΜΦΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ
2 ΣΗΜΕΡΟΝ ΚΡΕΜΑΤΑΙ ΕΠΙ ΞΥΛΟΥ

__________
*Η άλλη όψη των δίσκων GA-1165 και GA-1166 περιέχει ηχογραφήσεις του Κωνσταντίνου Θωμαΐδη.
**Τα μέλη του δίσκου 8282 της Columbia Αγγλίας χρονολογούνται από στο CD της FM Records στα 1925.
***Η άλλη όψη του δίσκου DG- 64 περιέχει ηχογράφηση του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έλαβα προσωπικό μήνυμα από το νέο μέλος της κοινότητάς μας Στέλιος Αντώνιος που αναφέρει μεταξύ άλλων τα εξής:
«Θα μου επιτρέψετε μια διόρθωση. Καλοπροαίρετα πιστέψτε με. Γεροθόδωρος (Γεροθοδώρου) Σεραφείμ είναι το κανονικό όνομα. Εσφαλμένα σε ενα τραγούδι τον φωνάζει ενας οργανοπαίχτης, Γειά σου Γεροθεοδώρου και φυσικό ηταν ετσι να τον μάθει και ο κόσμος. Είμαι ανεψιός από αδερφή του αείμνηστου και το γνωρίζω καλά.»
Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος αμφιβολίας, πολλά τέτοια γίνονται.
Συνεπώς, Γεροθόδωρος (Γεροθοδώρου) Σεραφείμ...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για κάποιο λόγο δεν είχα προσέξει όταν συνέλεγα από τη δισκογραφία του τους ψαλτικούς δίσκους το δίσκο V-50909. Τώρα τον προσέθεσα.
 

basion

Νέο μέλος
Παραθέτω το σχετικό π.μ. με τις πληροφορίες που μου απέστειλε ο Φίλος μου και γνωστός Ερευνητής της Μουσικής μας κ. Γ.Κ. ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ .



Euretheke auto, to opoion tha axize na metaoherthei eis to oikeion thema
"Σεραφείμ Γεροθόδωροs"


http://analogion.com/forum/archive/index.php?t-6484.html



Στελιος Αντωνιος
05-04-11, 12:30
Ο Σεραφείμ Γεροθόδωρος,και οχι Γεροθοδώρου οπως ακούγεται εσφαλμένα σε κάποιες ηχογραφήσεις,Κατάγεται απο την Ρίγανη Ξηρομέρου Αιτωλοακαρνανίας.Πέθανε το 1958 στην Αθήνα και κηδεύτηκε στο κοιμητήριο Ζωγράφου.Ειναι εν ζωή δύο κόρες του,η Ευγενία Λουκά κάτοικος Ζωγράφου και η Αθηνά Δήπλα κάτοικος Ματαράγγας Αιτωλοακαρνανίας. Εχει ηχογραφήσει περί τα τριάντα τραγούδια και βυζαντινούς υμνους.Εχω στην κατοχήμου τα περισσότερα και με την πρώτη ευκαιρία θα τα ανεβάσω στην ιστοσελίδα,αφου πρώτα τα μεταγράψω απο ταινίες σε cd.Ειμαι ανηψιός του απο την αδερφή του Σπυριδούλα.Εχω στην κατοχή μου τα εξης τραγούδια και υμνους.
1.Εννοώ την ημέραν.
2.Πάσχα ιερόν.
3.Αι μηροφόροι γυναίκες.
4.Αξιον εστι.
5.Οσοι εις χριστόν-Δύναμις-Τεριρεμ.
6.Ερχόμενος ο Κύριος.
7.Εξέδυσάν με τα ιμάτιά μου.
8.Αγγελος εβόα.
9.Μεγάαλυνον ψυχήν μου.
10.Χριστός γενναται.
11.Οτε οι ενδοξοι μαθηταί.
12.Κύμμα της θαλάσσης.
13.Τεριρεμ.
ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
=========
13.Μου παρήγγηλε τ'αϊδόνι.
14. Ο γέρο Νότης
15.Κάτω στον κάμπο στα χωριά.
16.οσο το υψος τ'ουρανού (Ράλης).
17.Τώρα τα πουλιά.
19.Ποιός είδε τέτοιο θάμμασμα.
20.Λιακατάς.
21.Καπετάν Τσάτσος.
22.Εξοδος του Μεσολογγίου.
23.Δεν τ'ολπιζα η ορφανή.
24.Πλιάτσικας.
25.Σ'αφήνω γειά μανούλα μου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Οι παραπάνω πληροφορίες έχουν ήδη δημοσιευθεί στο φόρουμ δυο φορές. Μία εδώ και μία εδώ. Το θέμα αυτό αφορά τη δισκογραφία του. Οι ηχογραφήσεις του αφορούν άλλο θέμα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αφορούν, εντούτοις, και το παρόν θέμα, καθώς αναφέρεται μια λίστα ψαλτικών του ηχογραφήσεων. Να πούμε πως ανέβηκε εν τέλει το εν λόγω υλικό στη συμβολή εδώ και εδώ. Δεν υπάρχει, όμως, κάτι που δεν περιέχεται στην παρατιθέμενη δισκογραφία.
 
Top