Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Θεωρία και Πράξη της Ψαλτικής > Ήχοι, Φθορές και Χρόες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-09-17, 15:58
Το avatar του χρήστη evangelos
evangelos evangelos is offline
Ευάγγελος Σολδάτος

Περιοχή: Πειραιάς-Κοκκινιά
Thanked 9.597 Times in 1.808 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Δεν λέει πουθενά που την βρήκε την κλίμακα ο Χρύσανθος και με ποια λογική την έβαλε, κανένας άλλος πριν απ αυτόν δεν χρέωσε μια μόνο κλίμακα, όλοι μιλούσαν περιγραφικά εννοώντας την αρμονική των αρχαίων μιας και δεν υπήρχε άλλη.
Το γιατί είναι ψηλά ο βου στον πλάγιο του τετάρτου θέλει ανάλυση, είπα θα το συζητήσουμε όταν έρθει ο καιρός. Ο βου στον κύριο τέταρτο ήχο άγια είναι στο μέσον του πενταχόρδου χαμηλός δηλαδή, στον πλάγιο του τετάρτου όμως υψώνεται. Το ότι συναντάμε και χαμηλό βου στον πλάγιο δεν είναι λάθος, συμβαίνει κι αυτό, όταν το μέλος όμως το απαιτεί που συμβαίνει συνέχεια τότε υψώνεται. Το να συμπίπτουν κάποιες νότες μας με το πιάνο τι σας πειράζει, και του πιάνου τα διαστήματα Ελληνικότατα είναι. Την παραδοσιακή μουσική και την ψαλτική δεν την κατέστρεψε το μπουζούκι και το ακορντεόν αλλά τα κατά Σ. Καρά κουρδίσματα των κουλτουριάριδων. Αυτή είναι η άποψη μου τώρα κι εγώ κάποτε υποστήριζα αυτά που αναλύσατε αλλά με πιο προσεκτική ματιά άλλαξα γνώμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelos : 13-09-17 στις 16:04.
Απάντηση με παράθεση
4 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε evangelos!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ (15-09-17), ilias nektarios (13-09-17), mimi (13-09-17), tomasn54 (14-09-17)
Παλιά 15-09-17, 09:58
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης
Παναγιώτης Παναγιώτης is offline
Παλαιό Μέλος

Thanked 1.955 Times in 337 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λέει πουθενά που την βρήκε την κλίμακα ο Χρύσανθος και με ποια λογική την έβαλε, κανένας άλλος πριν απ αυτόν δεν χρέωσε μια μόνο κλίμακα, όλοι μιλούσαν περιγραφικά εννοώντας την αρμονική των αρχαίων μιας και δεν υπήρχε άλλη.
Παράθεση:
Ο Χρύσανθος παρουσίασε αυθαίρετα μια κλίμακα που πρώτος ο άραβας Αλ Φαραμπί διετύπωσε κατά αυτόν τον τρόπο.
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Παράθεση:
Το γιατί είναι ψηλά ο βου στον πλάγιο του τετάρτου θέλει ανάλυση, είπα θα το συζητήσουμε όταν έρθει ο καιρός.
Ο Βου δεν είναι ψηλά. Αλλιώς ο Καραμάνης δεν θα χρειαζόταν να βάλει δίεση στον Βου, εδώ.

Για το πιάνο θα απαντήσω στο άλλο θέμα, που είναι και το κύριο θέμα του Βου.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: png karamanh_dojastarion_14_sept.png (92,7 KB, 96 εμφανίσεις)
Παλιά 15-09-17, 10:07
Ευάγγελος Σολδάτος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Ο Βου δεν είναι ψηλά. Αλλιώς ο Καραμάνης δεν θα χρειαζόταν να βάλει δίεση στον Βου, εδώ.

εκεί ο βου είναι ακόμα πιο ψηλά!!!! νη-βου=26!!!!! βου γα=ΔΙΕΣΗΗΗΗ!!!! Δ Ι Ε Σ Η !!!!!! ναι υπάρχει αυτό το διάστημα και ακούγεται ξεκάθαρα!!!! 6/2=3=μισό ημιτόνιο=δίεση!!!!!!
εσύ με αυτά που ρωτάς απαιτείται να ξαναγράψω το θεωρητικό εδώ
για αυτό σου λέω περίμενε να το συζητήσουμε μόλις βγει!!!!!!!!!
Άντε Κωνσταντίνε πίεσε τους να το εκδόσουν γρήγορα να το αναρτήσω κι εδώ να τελειώνουμε και μετά να πάω να νοικιάσω ένα γαριδάδικο όπως ο λοχίας στο Forrest Gump

ΥΓ

διεση_υπερμείζονα_τρίτη_Χρύσανθος.jpg

να κι ο Χρύσανθος το έχει με δίεση κι όχι ημιτόνιο, υπερμείζονα τρίτη, υπερμείζων τόνος! για αυτό σας λέω υπάρχουν ψήγματα της αρμονικής μας αλήθειας παντού το ζήτημα είναι να καταλάβουμε πως λειτουργεί το όλο σύστημα της μουσικής μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelos : 15-09-17 στις 10:36.
Απάντηση με παράθεση
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε evangelos!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 15-09-17, 10:43
Ευάγγελος Σολδάτος

Προεπιλογή

Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγούμε. Δεν θέλω να διορθώσω -αλλάξω την μουσική μας παράδοση. Η μουσική μας παράδοση έχει σωθεί, αυτό αποδεικνύω. Θέλω να θορυβηθούν οι φάλτσοι του 21ου αιώνα, που πολλοί από αυτούς είναι καθηγητές, διδάκτορες κλπ που είναι χωρίς ακούσματα και θύματα της λάθος καταγεγραμμένης μουσικής θεωρίας. Όσοι ψάλλουν και έχουν μάθει από παραδοσιακούς δασκάλους που τους παραδέχονται αυτοί ψάλλουν σωστά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelos : 15-09-17 στις 10:46.
Απάντηση με παράθεση
2 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε evangelos!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ (15-09-17), mimi (15-09-17)
Παλιά 15-09-17, 10:52
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης
Παναγιώτης Παναγιώτης is offline
Παλαιό Μέλος

Thanked 1.955 Times in 337 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
να κι ο Χρύσανθος το έχει με δίεση κι όχι ημιτόνιο, υπερμείζονα τρίτη, υπερμείζων τόνος! για αυτό σας λέω υπάρχουν ψήγματα της αρμονικής μας αλήθειας παντού το ζήτημα είναι να καταλάβουμε πως λειτουργεί το όλο σύστημα της μουσικής μας
Που είναι ακριβώς η δίεση;

Τα Χρυσάνθεια μόρια, στο διατονικό τουλάχιστον είναι λάθος. Πως να πιστέψουμε τα υπόλοιπα;

Και αν ήσαν σωστά, γιατί να έρθει η Επιτροπή να θεσπίσει εντελώς διαφορετικά διαστήματα; τα οποία έτυχαν πανηγυρικής αποδοχής από τους ψάλτες;

Κατά την γνώμη μου, τα Χρυσάνθεια μόρια, είναι προσεγγιστικά, και όχι ακριβή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 15-09-17 στις 10:58.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-17, 11:15
Ευάγγελος Σολδάτος

Προεπιλογή

Παράθεση:

Τα Χρυσάνθεια μόρια, στο διατονικό τουλάχιστον είναι λάθος. Πως να πιστέψουμε τα υπόλοιπα;

Και αν ήσαν σωστά, γιατί να έρθει η Επιτροπή να θεσπίσει εντελώς διαφορετικά διαστήματα; τα οποία έτυχαν πανηγυρικής αποδοχής από τους ψάλτες;

Κατά την γνώμη μου, τα Χρυσάνθεια μόρια, είναι προσεγγιστικά, και όχι ακριβή.
Αν σας ενδιαφέρει η γνώμη μου, όπως ενδιέφερε κι εμένα η δική σας πριν 10 χρόνια κάντε υπομονή μέχρι να αναρτήσω την εργασία μου, τότε θα τα πούμε όλα αναλυτικά και μέσα από την συζήτηση όπως έχει γίνει μέχρι τώρα ίσως πάμε ακόμα ένα βήμα μπροστά που δεν έχω υποψιαστεί.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε evangelos!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ (15-09-17), mimi (15-09-17), Παναγιώτης (15-09-17)
Παλιά 15-09-17, 11:22
Ευάγγελος Σολδάτος

Προεπιλογή

Παράθεση:

Θα ίσχυε αυτό που γράψατε για την αποδοχή της επιτροπής (η οποία έχει πει πολλά σωστά όπως ο υπερμείζων νη-πα στο οποίο όμως δεν εισακούστηκε ) αν δεν υπήρχαν άλλα θεωρητικά όπως του Μισαηλίδη τα οποία διαφέρουν σε πολλά από την επιτροπή.
Η συνέχεια οσονούπω ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelos : 15-09-17 στις 11:24.
Απάντηση με παράθεση
2 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε evangelos!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ (15-09-17), mimi (15-09-17)
Παλιά 15-09-17, 22:10
Το avatar του χρήστη Κωνσταντινου Αλεξανδρος
Κωνσταντινου Αλεξανδρος Κωνσταντινου Αλεξανδρος is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: Λάρισα
Thanked 1.420 Times in 300 Posts
Προεπιλογή

Ευάγγελε ευχαριστούμε που μας παρουσιάζεις πράγματα κατά καιρούς, που τα υποψιαζόμασταν επειδή τα παρατηρούσαμε με το αυτί, αλλά δεν ξέραμε να τα εξηγήσουμε. Αναμένουμε την εργασία σου!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-17, 22:45
Το avatar του χρήστη sbilis
sbilis sbilis is offline
Μέλος

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:

Με αυτή την πρόταση δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφωνούσε ο Γεώργιος Ραιδεστηνός ο Β΄ ο οποίος ετοίμαζε αλλά δεν πρόλαβε να εκδόσει το θεωρητικό του όπου θα παρουσίαζε αλλιώς τα πράγματα...

Ακούγωντας επιμελέστατα και σε βάθος μεγάλους ψάλτες και κυρίως Πατριαρχικούς και Κωνσταντινοπολίτες διαπιστώνει κανείς ότι η παρουσίαση της μουσικής μας στα θεωρητικά βιβλία είναι λειψή..απλά αδυνατούν να την αποδώσουν στο σύνολό της αυτό νομίζω λέει ο κ. Σολδάτος..
Απάντηση με παράθεση
Το πιό κάτω μέλος είπε "Ευχαριστώ sbilis!" για αυτή τη δημοσίευση:
evangelos (16-09-17)
Παλιά 16-09-17, 07:06
Ευάγγελος Σολδάτος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sbilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτή την πρόταση δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφωνούσε ο Γεώργιος Ραιδεστηνός ο Β΄ ο οποίος ετοίμαζε αλλά δεν πρόλαβε να εκδόσει το θεωρητικό του όπου θα παρουσίαζε αλλιώς τα πράγματα...

Ακούγωντας επιμελέστατα και σε βάθος μεγάλους ψάλτες και κυρίως Πατριαρχικούς και Κωνσταντινοπολίτες διαπιστώνει κανείς ότι η παρουσίαση της μουσικής μας στα θεωρητικά βιβλία είναι λειψή..απλά αδυνατούν να την αποδώσουν στο σύνολό της αυτό νομίζω λέει ο κ. Σολδάτος..
Σε πολλά σημεία η θεωρία μας παράπλανεί και οι νέοι ψάλτες που δεν έχουν ακούσει την σωστή θέση του κάθε ήχου παρασύρονται όπως εδώ με τον βου του πλαγίου του τετάρτου.. ή εδώ με τον γα του πλ β ή εδώ με το δι κε ζώ του πλ β όταν γυρνάει διατονικό στην τριφωνία. Είναι ξεκάθαρο πως στις συνεντεύξεις αυτές του Θρασυβούλου Στανίτσα παρασύρεται ο σύγχρονος ψάλτης από την λάθος θεωρία και κάνει άλλα αντ' άλλων. Προσέξτε δι κε μεγάλο που το διορθώνει επανειλημμένως ο άρχοντας ο οποίος δεν σου λέει μεν ότι είναι υπερμείζων αλλά σου το ψάλλει το μαθαίνεις ακουστικώς και το λες. Έτσι σώθηκε η μουσική μας τον 20ο αιώνα, διά της ακοής. Έτσι πρέπει να συνεχίσουμε και να μην υπολογίζουμε σε καμία θεωρία, ούτε στην δική μου είτε είναι σωστή είτε λάθος, ούτε εγώ πολύ πιθανόν θα είμαι 100% σαφής αλλά κι αυτός που με διαβάζει μπορεί εύκολα να παρερμηνεύσει. Πρώτα το άκουσμα λοιπόν αλλιώς πάει η μουσική μας!
Το βασικότερο από όλα όσα έχω δημοσιεύσει δεν είναι αν είναι σωστά αλλά ότι αυτά που μαθαίνετε μέχρι τώρα στην θεωρία είναι σίγουρα λάθος, ακούτε λοιπόν και λέτε κι αφήστε έλξεις γα δίεση και ό, τι σας ζαλίζει το κεφάλι όπως σας τα λένε στα ωδεία και στις σχολές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelos : 16-09-17 στις 07:30.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Λέξεις ετικέτες
διατονικό , αρμονική , μαλακό διάτονο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές