Κατάβαση από το ψαλτήρι για ευχή αρχιερέως ή προσκύνηση Ευαγγελίου

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Χαρετώ! (νέος στην παρέα)
Επειδ'η θεω΄ρω το θέμα πολύ σημαντικό θα παρέμβω.
1ον. Συμφωνώ με τον κ. Γιαννόπουλο ότι τα του Πατριαρχείου δεν είναι θεσφατα
2ον. Είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα το ότι οι ψάλτες σήμερα δεν έχουν αυτοσυνειδησία πιστών, ακρποσώπων του λαού, διακονητών και άρα πρωτίστως εκκλησιαζομένων.
Μήπως λοιπόν ο ψάλτης δεν πρέπει να κατέβει από το αναλόγιο ούτε για να κοινωνήσει; Φαντάζομαι δεν είναι συτός ο λόγος που οι περισσότεροι ψάλτες απέχουν σπό τη Θ. Κοινωνία (πάρα πολύ σημαντικό θέμα).
Καλύτερα οι ψάλτες να προσκυνήσουν το ευαγγέλιο, γιατί και γι' αυτούς είναι η προσκύνηση και ας μην ακουστεί από το μικρόφωνο 1-2 στίχοι του ψαλμού.
3ον. Το ευαγγέλιο σαφώς και είναι πάνω από τον Πατριάρχη.
4ον Όντως η ευλογία του Αρχιερέως στουςε χορούς των ψαλτών δίνεται εξ αποστάσεως, και το αντίθετο δημιουργεί αταξία.

Καλώς ήλθατε κ. Πράντζο και καλή χρονιά
Ε.Γ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Χαρετώ! (νέος στην παρέα)


2ον. Είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα το ότι οι ψάλτες σήμερα δεν έχουν αυτοσυνειδησία πιστών, ακρποσώπων του λαού, διακονητών και άρα πρωτίστως εκκλησιαζομένων.
Μήπως λοιπόν ο ψάλτης δεν πρέπει να κατέβει από το αναλόγιο ούτε για να κοινωνήσει; Φαντάζομαι δεν είναι συτός ο λόγος που οι περισσότεροι ψάλτες απέχουν σπό τη Θ. Κοινωνία (πάρα πολύ σημαντικό θέμα).
Καλύτερα οι ψάλτες να προσκυνήσουν το ευαγγέλιο, γιατί και γι' αυτούς είναι η προσκύνηση και ας μην ακουστεί από το μικρόφωνο 1-2 στίχοι του ψαλμού.
4ον Όντως η ευλογία του Αρχιερέως στουςε χορούς των ψαλτών δίνεται εξ αποστάσεως, και το αντίθετο δημιουργεί αταξία.

Συμφωνώ κι εγώ. Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό σ’ αυτήν την ενέργεια. Το Ευαγγέλιο είναι για να το ασπάζονται όλοι οι εκκλησιαζόμενοι, επομένως και οι ψάλτες που είναι όχι μόνο μέρος του εκκλησιάσματος, αλλά και εκπρόσωπός του. Δεν νομίζετε ότι η ''άρνηση'' του ψάλτη να κατέβει από το ψαλτήρι και να ασπαστεί το Ευαγγέλιο, θα αποτελούσε αφορμή (δικαιολογημένα) για αρνητικά σχόλια εκ μέρους του κόσμου; Δηλαδή αν δεν πούμε 2-3 στίχους από το μικρόφωνο και τους πούμε ''εν πορεία'' προς το αναλόγιο δεν θα μας ακούσει ο Θεός; Και στην τελική τον Χριστό μας ασπαζόμαστε, που είναι το αφεντικό μας.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αγαπητέ μου, θα πρέπει επί τέλους, να αποφασήσουμε το εξής : Θέλουμε ΤΑΞΗ κατά την τέλεση των διαφόρων Ακολουθιών ή όχι ;
Εάν θέλουμε, τότε θα πρέπει να μάθουμε ότι οι Ψάλτες, από την ώρα που θα ανεβούν επάνω στο Αναλόγιο, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κατεβούν απ' αυτό, πρίν το "Αμήν" του "Δι' ευχών". Δεν τίθεται θέμα σεβασμού προς τον Αρχιερές ή οποιονδήποτε άλλον. Οι Πατριαρχικοί Χοροί, δεν κατεβαίνουν να πάρουν "Καιρό" ή "Ευλογία" όπως λές, ΟΥΤΕ από τον Οικουμενικό. Εκτός εάν ο κάθε Μητροπολίτης ή Χωρεπίσκοπος, είναι πάνω ΚΑΙ από τον Πατριάρχη. Αλλού είναι το θέμα. Λόγω 'ξεσκονίσματος" ή "γλυψίματος" όπως αλλιώς το λένε, όλοι σπεύδουν στα γόνατα μπροστά στο Δεσπότη, δίχνοντας την δουλοπρέπειά τους.
¨οπως προανέφερα, οι Ψάλτες, ΔΕΝ κατεβαίνουν ΟΥΤΕ γαι "Καιρό" ή "Ευλογία", αλλά ΟΥΤΕ και στο Εωθινό Ευαγγέλιο. Όντες στο κάτω σκαλί του στασιδίου των από την έναρξη του Ευαγγελίου, αρχίζουν τον Ν΄. Ψαλμό και όταν στο "Ιδού γάρ Εν ανομίαις..." βγαίνει ο Ιερέας με προτεταμένο το Ευαγγέλιο και περνάει τον Σολέα, οι δύο Χοροί, κάνουν σχήμα προς αυτό και στο " Ραντιείς με" ανέρχονται στις θέσεις τους.
Αυτό που μπορεί να πεί κανείς, είναι ότι οι διάφορες Ακολουθίες σήμερα, στηρίζονται στο γεγονός του με ποιό πλευρό σηκώθηκε εκείνη την ημέρα, ο εκάστοτε Προεστός ( είτε αυτός είναι Ιεςρέας, είτε Δεσπότης0. Εκεί έχουμε καταντήσει και η ταπεινότητά μου, έχει λογοφέρει αρκετές φορές με όλους αυτούς τους; επίδοξους ΤΥΠΙΚΑΡΙΟΥΣ ( ασχέτως βαθμού Ιερωσύνης ) και μην ανοίξει κανείς θέμα σεβασμού κ.λ.π. γιατί στο ζήτημα της προσωπικής αξιοπρέπειας, δεν χωράνε ζητήματα σεβασμού. Όταν σε προσβάλλει δημόσια κάποιος, που δεν σέβεται τον χώρο και την Ακολουθία, θα πρέπει να τα ακούει σε όλους τους διαθέσιμους και μή Ήχους. Φτάνει να υπάρχουν ντοκουμέντα και ο θιγόμενος να έχει δίκιο. Αυτή είναι η άποψή μου και 55 χρόνια πάνω στο Αναλόγιο, την τήρησα με Θρησκευτική ευλάβεια. Το να ξεφύγεις από την ΤΑΞΗ, δημιουργείς μόνος σου το ΤΣΙΡΚΟ. Το ευαγγέλιο μπορείς να το προσκυνήσεις στο τέλος και την ευλογία , μέσα στο Ιερό.

Να λοιπον καποιες τυπικες διαδικασιες,που εγω προσωπικα,δεν γνωριζα,εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων....:)
Προς οφελειαν ολων,λοιπον....:cool:
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Συγχωρείστε με αν έχει ξανα συζητηθεί το θέμα. Έχω μια απορία σχετικά με το πως πρέπει να συμπεριφερθεί ο ιεροψάλτης οταν βγαίνει το Ευαγγέλιο στον Ν ψαλμό.Ο Δάσκαλός μου κατεβαίνει απο το αναλόγιο και στέκεται δίπλα στους πιστούς που ασπάζονται το Ευαγγέλιο με τον αριστερό ψάλτη ακριβώς απέναντι και ψέλνουν εκεί τον ψαλμό.
Έχω δει ψάλτη να κατεβαίνει απο το αναλόγιο να ασπάζεται το Ευαγγέλιο και να ανεβαίνει ξανά. Έχω δει τον Ιερέα να περνάει απο τα αναλόγια να ασπάζονται οι ψάλτες το Ευαγγέλιο και τέλος αυτό που κάνω και εγώ όταν βγαίνει το Ευαγγέλιο(αν δεν κάνω λάθος το διάβασα στο άγραφο τυπικό) ελαφριά υπόκλιση και τίποτα άλλο. Τελικά τι είναι σωστό?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μιχάλης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μιχάλης
Μετέφερα τό μήνυμά σου στό συγκεκριμένο θέμα, ἀπ᾿ ὅπου μπορεῖς νά ἐνημερωθεῖς, καί νά προστεθεῖ ὅ,τι δέν ἔχει ἀκουστεῖ.


 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Μετέφερα τό μήνυμά σου στό συγκεκριμένο θέμα, ἀπ᾿ ὅπου μπορεῖς νά ἐνημερωθεῖς, καί νά προστεθεῖ ὅ,τι δέν ἔχει ἀκουστεῖ.



Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον δεν έψαξα καλά!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τελικά τι είναι σωστό?
Κι ἐσύ συνεισέφερες μέ μιά παράμετρο πού δέν εἶχε ἀκουστεῖ. Καταλαβαίνεις ὅτι παίζουν ρόλο ἡ διάταξη τοῦ κάθε ναοῦ, ποῦ γίνεται ἡ προσκύνηση, ἄν σταματάει δύο φορές ὀ ἱερεύς καί πολλές ἄλλες συνήθειες κατά τόπους ἐκ τοῦ ἀγράφου... ἤ τοῦ ἐγγράφου...

Νά εἶσαι καλά!

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να λοιπον καποιες τυπικες διαδικασιες,που εγω προσωπικα,δεν γνωριζα,εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων....:)
Προς οφελειαν ολων,λοιπον....:cool:

Δὲν νομίζω πὼς νὰ πλακωθεῖς μὲ τὸν Δεσπότη εἴτε δίκιο ἔχεις εἴτε ἄδικο ἐν ὧρᾳ ἀκολουθίας προάγει καὶ διαφυλλάσει τὴνΤάξη μέσα στὸ ναό.

Τάξη σημαίνει νὰ ξέρεις νὰ τὰ μπαλώσεις ἄν ὑπάρξει ἀνωμαλία στην διάρκεια τῆς ἀκολουθίας καὶ ΥΣΤΕΡΑ ἰδιαιτέρως -γιὰ ὅποιον ἔχει τὰ κότσια βέβαια καὶ τὴν πολυτέλεια νὰρισκάρει τὸν μισθό του:(- νὰ κάνεις κουβέντα μὲ τὸν ἐπίσκοπο -ἄν σὲ ἀφήσει. Στὸ κάτω κάτω μιὰ μέρα εἶναι καὶ περνάει.

Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα ποτὲ δὲν θεώρησα τὸ ἀναλόγιο καθέδρα καὶ φρούριο καὶ κάστρο ν' ἀνεβαίνω πάνω καὶ νὰ μὴν ξαναπατάω χώμα μέχρι τὸ τέλος τῆς ἀκολουθίας.

Δηλαδὴ ἄμα μοῦ πέσει κατὰ λάθος ἕνα βιβλίο ἤ ἄμα τὸ πετάξω ἀπὸ τὰ νεύρα μου στὸν ἀριστερὸ κατεβαίνω ἀπὸ τ' ἀναλόγιο νὰ τὸ μαζέψω, ἄμα κατέβω νὰ προσκυνήσω τὸ Εὐαγγέλιο ἤ τὸν Ἐπίσκοπο τότε διαταράσσω τὴν Τάξη.

Μοῦ θυμίζει Ἑβραϊκὸ Νόμο τὴν ἡμέρα τοῦ Σαββάτου ποὺ σύμφωνα μὲ τὴν Mishnah ἀπαγορεύει νὰ γράψεις πάνω ἀπὸ δύο γράμματα, ἀλλιῶς τὴν πάτησες.

Φαίνεται τελικὰ ὅτι τὸ ἀναλόγιο εἶναι ὁ καλύτερος τόπος καλλιέργειας καλαμιοῦ περιλαμβάνοντας μαζὶ καὶ μαθήματα ἰππασίας καλαμιοῦ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
....νὰ κάνεις κουβέντα μὲ τὸν ἐπίσκοπο -ἄν σὲ ἀφήσει...

Αμ,αυτο ειναι το θεμα...Θα σε αφησει;...:wink:

Προσωπικα,παντως σ'εμενα,δεν εχει συμβει ποτε να με φερει καποιος Μητροπολιτης ή ιερεας,σε τετοιο σημειο,ωστε να του μιλησω, ή αν με προσβαλει να του αντιμιλησω επιτοπου...Μακρυα απ'ολους μας τετοια περιστατικα....
 
Εχώ δει και το άλλο όταν ο Ιερέας βγαίνει στο ελεησόν με ο Θεός οι χοροί να κατεβένουν απο τα στασίδια του να στέκονται στο μέσον του ναού και να ψέλνουν το ελεησόν με ο Θεός μέχρι να ασαστούν το ευαγγέλιο και μετα να επιστρέφουν στα στασίδια τους.Δεν ξέρω κάποιος συνάδελφος τι γνώμη έχει για αυτό.

[Σημ. συν. (π.Μ.)] Αυτό το μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα: Πίνακας των ήχων των Εορτών εκ της Πατριαρχικής Παραδόσεως (Άγραφο Τυπικό).
 
Last edited by a moderator:

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Αγαπητέ μου, θα πρέπει επί τέλους, να αποφασήσουμε το εξής : Θέλουμε ΤΑΞΗ κατά την τέλεση των διαφόρων Ακολουθιών ή όχι ;
Εάν θέλουμε, τότε θα πρέπει να μάθουμε ότι οι Ψάλτες, από την ώρα που θα ανεβούν επάνω στο Αναλόγιο, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κατεβούν απ' αυτό, πρίν το "Αμήν" του "Δι' ευχών". Δεν τίθεται θέμα σεβασμού προς τον Αρχιερές ή οποιονδήποτε άλλον. Οι Πατριαρχικοί Χοροί, δεν κατεβαίνουν να πάρουν "Καιρό" ή "Ευλογία" όπως λές, ΟΥΤΕ από τον Οικουμενικό. Εκτός εάν ο κάθε Μητροπολίτης ή Χωρεπίσκοπος, είναι πάνω ΚΑΙ από τον Πατριάρχη. Αλλού είναι το θέμα. Λόγω 'ξεσκονίσματος" ή "γλυψίματος" όπως αλλιώς το λένε, όλοι σπεύδουν στα γόνατα μπροστά στο Δεσπότη, δίχνοντας την δουλοπρέπειά τους.
¨οπως προανέφερα, οι Ψάλτες, ΔΕΝ κατεβαίνουν ΟΥΤΕ γαι "Καιρό" ή "Ευλογία", αλλά ΟΥΤΕ και στο Εωθινό Ευαγγέλιο. Όντες στο κάτω σκαλί του στασιδίου των από την έναρξη του Ευαγγελίου, αρχίζουν τον Ν΄. Ψαλμό και όταν στο "Ιδού γάρ Εν ανομίαις..." βγαίνει ο Ιερέας με προτεταμένο το Ευαγγέλιο και περνάει τον Σολέα, οι δύο Χοροί, κάνουν σχήμα προς αυτό και στο " Ραντιείς με" ανέρχονται στις θέσεις τους.
Αυτό που μπορεί να πεί κανείς, είναι ότι οι διάφορες Ακολουθίες σήμερα, στηρίζονται στο γεγονός του με ποιό πλευρό σηκώθηκε εκείνη την ημέρα, ο εκάστοτε Προεστός ( είτε αυτός είναι Ιεςρέας, είτε Δεσπότης0. Εκεί έχουμε καταντήσει και η ταπεινότητά μου, έχει λογοφέρει αρκετές φορές με όλους αυτούς τους; επίδοξους ΤΥΠΙΚΑΡΙΟΥΣ ( ασχέτως βαθμού Ιερωσύνης ) και μην ανοίξει κανείς θέμα σεβασμού κ.λ.π. γιατί στο ζήτημα της προσωπικής αξιοπρέπειας, δεν χωράνε ζητήματα σεβασμού. Όταν σε προσβάλλει δημόσια κάποιος, που δεν σέβεται τον χώρο και την Ακολουθία, θα πρέπει να τα ακούει σε όλους τους διαθέσιμους και μή Ήχους. Φτάνει να υπάρχουν ντοκουμέντα και ο θιγόμενος να έχει δίκιο. Αυτή είναι η άποψή μου και 55 χρόνια πάνω στο Αναλόγιο, την τήρησα με Θρησκευτική ευλάβεια. Το να ξεφύγεις από την ΤΑΞΗ, δημιουργείς μόνος σου το ΤΣΙΡΚΟ. Το ευαγγέλιο μπορείς να το προσκυνήσεις στο τέλος και την ευλογία , μέσα στο Ιερό.

Αυτά τα ολίγα επί του θέματος και από εμένα...
 
Top