[Ερώτηση] Το Κοινωνικό "Εις πάσαν την γην..." πότε ψάλλεται και γιατί (με αφορμή την εορτή των Τριών Ιεραρχών)

Θα γράψω εδώ την απορία μου επειδή δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα και αν θέλετε μπορείτε να το μεταφέρετε αλλού.

Σήμερα των Τριων Ιεραρχών το Τυπικό της Εκκλησίας ορίζει να ψάλλεται ως Κοινωνικό το " Εις πάσαν την γην ... ". Το ίδιο Κοινωνικό βεβαίως ψάλλεται σε όλες τις εορτές Αγίων Αποστόλων καθώς και στην εορτή των Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης ( 21 Μαΐου ) και του Αγ. Κοσμά του Αιτωλού ( 24 Αυγούστου ). Θα μπορούσαμε να ψέλνουμε το εν λόγω Κοινωνικό σε όλες τις εορτές Αγίων της Εκκλησίας που φέρουν το χαρακτηρισμό " Ισαπόστολος " ; έχουμε παραδείγματα της Αγίας Φωτεινής της Σαμαρείτιδος , της Αγίας Θέκλας , των Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου , της Αγίας Μαρίας της Μαγδαληνής. Με ενδιαφέρει και η προσέγγιση του Τυπικού αλλά και η δογματική προσέγγιση στο εν λόγω ζήτημα καθότι οι θεολογικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Στὰ παλαιὰ τυπικὰ δὲν προβλέπεται ἰδιαίτερο κοινωνικὸ γιὰ τοὺς ἁγίους ποὺ ἀναφέρατε.
 


Στὰ παλαιὰ τυπικὰ δὲν προβλέπεται ἰδιαίτερο κοινωνικὸ γιὰ τοὺς ἁγίους ποὺ ἀναφέρατε.

Το γνωρίζω κύριε Θεοδωράκη οτι δεν προβλέπεται. Η απορία μου είναι εάν δογματικά δικαιολογείται η χρήση του εν λόγω Κοινωνικού στη μνήμη των προαναφερόμενων Αγίων. Η απορία μου εστιάζεται ιδιαίτερα στη λέξη " Ισαπόστολος ".
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Κοινωνικὸ τριῶν ἱεραρχῶν

«Εἰς μνημόσυνον αἰώνιον ἔσονται δίκαιοι. Ἀλληλούια, ἀλληλούια, ἀλληλούια»

(χφφ. Σινὰ 1095 ΤΑΣ ιβ’ αἰ. φ. 78r, Ἐθνικῆς Βιβλιοθήκης Βουλγαρίας (Σόφια) 56 ΤΑΣ ιδ’ αἰ. φ. 98v, Λειμῶνος 88 ΤΑΣ ιδ’ αἰ. φ. 66r, 134 ΤΑΣ τοῦ ἔτους 1428-1429 φ. 65v, ΤΑΣ κεφ. ιθ’, Ἀνθολόγιον ἐκδ. 1617, 1776, Πανθέκτη ἔκδ. 1817 τ. 1, Εὐχολόγιον τὸ Μέγα, ἐκδ. Ἀστὴρ 1986, φωτοαναστατικὴ ἀνατύπωση τῆς ἐκδόσεως Βενετίας τοῦ 1862 σ. 640, Μηναῖον Ἰανουαρίου ἐκδ. 1820, 1852, 1890).

Τὸ ἴδιο κοινωνικὸ προβλέπει τὸ Τριῴδιον γιὰ τὸ Σάββατο τῆς τυρινῆς καὶ γιὰ ἱεράρχες τὰ χφφ. Κρατικῆς Βιβλιοθήκης τῆς Ῥωσσίας 173.Ι 501 ΤΑΣ ιβ' αἰ. φ. 125r καὶ Paris. gr. 385 ΤΑΣ-ὡρολόγιο-εὐχολόγιο ιδ’ αἰ. φ. 189v.
 
Top