Ύμνοι Απολύσεως

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Με αυτό το αρχείο, μόλις ολοκληρώθηκε ένας κύκλος μηνυμάτων παρουσίασης ύμνων της Θείας Λειτουργίας σε δίχρωμα pdf που άρχισε πριν από κάποιες εβδομάδες.

Αυτά ψέλνω στο ναό. Ή πιο σωστά, αυτά έψελνα. Τώρα μέσα από το Ψαλτολόγιον έχω βρει ύμνους κλασσικά μελοποιημένους είτε από νεώτερους είτε από παλιότερους και θα χρειαστεί σιγά-σιγά να κάνω κάποιες προσθήκες και αλλαγές.


------------------------


Ύμνοι απολύσεως.

Σε ένα αρχείο (μία Α4 σελίδα) βρίσκονται οι ύμνοι:
Είδομεν το φως το αληθινόν...
Είη το όνομα Κυρίου... και
Τον ευλογούντα και αγιάζοντα ημάς... (το οποίο έχω τροποποιήσει ελάχιστα από αυτό του κ. Παναγιώτη Παππά, για να το λέω ως είθισται να ψάλλεται στους περισσότερους ναούς, πριν το Δι'ευχών δηλαδή και μέχρι το εις πολλά έτη.)

Σχετικό θέμα όμως και πολύ χρήσιμο υπάρχει εδώ: http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=1443
 

Attachments

  • YmnoiApoliseos.pdf
    260.9 KB · Views: 911
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος

Αυτά ψέλνω στο ναό. Ή πιο σωστά, αυτά έψελνα. Τώρα μέσα από το Ψαλτολόγιον έχω βρει ύμνους κλασσικά μελοποιημένους είτε από νεώτερους είτε από παλιότερους και θα χρειαστεί σιγά-σιγά να κάνω κάποιες προσθήκες και αλλαγές.
[/URL]


Αυτό το εύρομεν θα μας το πει κάποιος να το ακούσουμε και (γιατί όχι;) να το μάθουμε! Για τον πολύ κόσμο είναι αδιανόητο να υπάρχουν συνεχόμενες διέσεις μονόγραμμη, δίγραμμη και τρίγραμμη σε ισάριθμα συνεχόμενα ίσα... Θα μου πείτε έλξη. Την έλξη της γης και του μαγνήτη την καταλαβαίνω... Την μουσική έλξη την διδάχτηκα απ το δάσκαλό μου Ματθαίο Ανδρέου και την επιβεβαίωσα στον Άρχοντα Θρασ. Στανίτσα, αλλά αυτό το ... πράμμα δεν τό 'χω ακούσει...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Δεν είμαι ο ειδικός να μιλήσω γι’αυτό το θέμα.

Απλά επειδή παρέθεσα αυτό το κείμενο και μέχρι να μας εξηγήσει κάποιος άλλος ενδεχομένως πιο λεπτομερειακά τι και πως, σας γράφω το ίδιο που σας είχα πει και την άλλη φορά.
Δηλαδή προσωπικά αυτές τις περιπτώσεις δεν τις εκτελώ κατά γράμμα οπωσδήποτε. Μπορεί ναι αλλά μπορεί και όχι. Όταν βλέπω να υπάρχουν συνεχόμενες διέσεις μονόγραμμη, δίγραμμη και τρίγραμμη σε ισάριθμα συνεχόμενα ίσα αυτό δηλώνει μια κάπως πιο μακρόχρονη έλξη εν συγκρίσει με τις άλλες περιπτώσεις και έτσι προσπαθώ να ανεβάζω τον τόνο κάπως προοδευτικά μέχρι που λύνεται πλέον αυτό το προοδευτικό ανέβασμα στον επόμενο τόνο (από το Γα προς το Δι στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Γενικότερα δεν είμαι πολύ του ψαξίματος σε τέτοια θέματα. Ίσως να αποτελεί μειονέκτημα του χαρακτήρα μου αυτό αλλά γενικότερα δεν είμαι τόσο σε σχέση με εσάς κ. Γιάννου που ίσως είναι και χάρισμα αυτό, να μπορείτε να βλέπετε αμέσως λεπτομέρειες.

Μου είχε κάνει εντύπωση στο τροπάριο Προστασία των χριστιανών, που προσέξατε αμέσως τα τυπογραφικά λάθη του κειμένου.

Σας ευχαριστούμε. Να σας έχει ο Θεός πάντα καλά.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
προσωπικά αυτές τις περιπτώσεις δεν τις εκτελώ κατά γράμμα οπωσδήποτε. Μπορεί ναι αλλά μπορεί και όχι.
Γενικότερα δεν είμαι πολύ του ψαξίματος σε τέτοια θέματα. Ίσως να αποτελεί μειονέκτημα του χαρακτήρα μου αυτό αλλά γενικότερα δεν είμαι τόσο σε σχέση με εσάς κ. Γιάννου που ίσως είναι και χάρισμα αυτό, να μπορείτε να βλέπετε αμέσως λεπτομέρειες.
Σας ευχαριστούμε. Να σας έχει ο Θεός πάντα καλά.

Άν είναι έτσι, που δεν αμφιβάλλω, γιατί τις σημειώνετε;
Αντεύχομαι ομοίως!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Αυτό το εύρομεν θα μας το πει κάποιος να το ακούσουμε και (γιατί όχι;) να το μάθουμε! Για τον πολύ κόσμο είναι αδιανόητο να υπάρχουν συνεχόμενες διέσεις μονόγραμμη, δίγραμμη και τρίγραμμη σε ισάριθμα συνεχόμενα ίσα... Θα μου πείτε έλξη. Την έλξη της γης και του μαγνήτη την καταλαβαίνω... Την μουσική έλξη την διδάχτηκα απ το δάσκαλό μου Ματθαίο Ανδρέου και την επιβεβαίωσα στον Άρχοντα Θρασ. Στανίτσα, αλλά αυτό το ... πράμμα δεν τό 'χω ακούσει...

Πρακτικά πως γίνεται δεν ξέρω, θεωρητικά όμως έτσι (Θεοδώρου Φωκαέως, Κρηπίς του θεωρητικού και πρακτικού της εκκλησιαστικής μουσικής, Εν Αθήναις, 1912, σ. 97).
 

Attachments

  • Fokaeus_Ison.JPG
    49.8 KB · Views: 223

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μία πρόταση για διόρθωση στο "Εις πολλά έτη" στο κάτω μέρος της σελίδας. Στην λέξη "έτη", αντί για δύο αποστρόφους με γοργό στην πρώτη, είναι ορθότερο να τοποθετηθεί συνεχές ελαφρόν, εφόσον η δεύτερη κατάβαση παίρνει και τη νέα συλλαβή.

Φιλικά.
 

Gorgonaos

Gorgonaos
+μιας+το θέμα είναι ύμνοι απολύσεως+υπάρχει γραμμένο αναρτώ ξανά τον ύμνο "Τον ευλογούντα" σε βαρύ για όσους αρέσκονται.
 

Attachments

  • +Τον ευλογούντα!!.pdf
    380.6 KB · Views: 294

Gorgonaos

Gorgonaos
επειδή δεν μπορώ να το επεξεργαστώ και βασικά επειδή την πρώτη φορά το κείμενο δεν ήταν επεξεργασμένο ξανανεβάζω το ίδιο κείμενο διορθωμένο!Καλή όρεξη!!:D Προσωπικά δεν το έχω ψάλλει ποτέ αλλά επειδή το θέμα νομίζω το σηκώνει το ανεβάζω.
 

Attachments

  • Τον Ευλογούντα.pdf
    198.7 KB · Views: 159

petros

Παλαιό Μέλος
Με αυτό το αρχείο, μόλις ολοκληρώθηκε ένας κύκλος μηνυμάτων παρουσίασης ύμνων της Θείας Λειτουργίας σε δίχρωμα pdf που άρχισε πριν από κάποιες εβδομάδες.

Αυτά ψέλνω στο ναό. Ή πιο σωστά, αυτά έψελνα. Τώρα μέσα από το Ψαλτολόγιον έχω βρει ύμνους κλασσικά μελοποιημένους είτε από νεώτερους είτε από παλιότερους και θα χρειαστεί σιγά-σιγά να κάνω κάποιες προσθήκες και αλλαγές.


------------------------


Ύμνοι απολύσεως.

Σε ένα αρχείο (μία Α4 σελίδα) βρίσκονται οι ύμνοι:
Είδομεν το φως το αληθινόν...
Είη το όνομα Κυρίου... και
Τον ευλογούντα και αγιάζοντα ημάς... (το οποίο έχω τροποποιήσει ελάχιστα από αυτό του κ. Παναγιώτη Παππά, για να το λέω ως είθισται να ψάλλεται στους περισσότερους ναούς, πριν το Δι'ευχών δηλαδή και μέχρι το εις πολλά έτη.)

Σχετικό θέμα όμως και πολύ χρήσιμο υπάρχει εδώ: http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=1443

Τον ευλογούντα... (λίγο αργότερο) :D
 

Attachments

  • IMG.rar
    11.9 MB · Views: 58

Gorgonaos

Gorgonaos
Άντε αφού αρχίσαμε τα εκτενέστερα να ανεβάσω ένα ''Πληρωθήτω" λίίίγο πιό μεγάλο.. μάλλον για το αντίδωρο είναι!κανείς δεν νομίζω να έχει χρόνο να το πει στην ώρα του..!!
 

Attachments

  • +Πληρωθήτω!.pdf
    93.2 KB · Views: 186
Top