Σπυριδόπουλος - Τζινευράκης: Λειτουργία στον Άγιο Δημήτριο (8/6/2008-Αγίων Πατέρων)

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
[Σημ. συντ. (π. Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από θέμα του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου.

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας.
Θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία μου. Άκουγα από καιρό τον Χρύσανθο σε κασέτες μαζί με τον αριστερό του. Ο λαμπαδάριος, επισκιαζόμενος από τον Χρύσανθο δεν μου είχε κάνει εντύπωση τότε.
Όταν όμως φέτος την Κυριακή των αγιων Πατέρων πήγα λόγω υποχρέωσης στη Θεσσαλονίκη και λειτουργήθηκα εκεί, και άκουσα χωρίς να το περιμένω εκείνη τη γνώριμη φωνή, πολύ πιο ώριμη πια, με έπιασε ένα δέος. Βέβαια, δε λέω, είναι και ο ναός υποβλητικός και το σκήνωμα του αγίου σου εμπνέει κατάνυξη. Αλλά τι να σας πω. Όλα θύμιζαν τα παλιά. Ένας χορός ψαλτών ρασοφόρων, μια σοβαρότητα από την αρχή ως το τέλος, μια ιεροπρέπεια και ηγεμονικότητα άνευ προηγουμένου. Στο χερουβικό όλος ο αριστερός χορός, εν πομπή, μεταφέρθηκε δεξιά. Ο λαμπαδάριος ανέβηκε δίπλα στον άρχοντα. Έψαλαν τα λειτουργικά μαζί. Το κάθε Αμήν είχε τη σημασία του. Όλα θύμιζαν το ύφος και τη σοβαρότητα του Χρύσανθου. Νομίζω ότι κατάφερε τελικά να μεταλαμπαδεύσει στους διαδόχους του, αν όχι όλη την τέχνη του, όμως σίγουρα το ψαλτικό του ήθος.
(Βέβαια, μπορεί να έτυχε να είναι έτσι η μέρα, δεν ξέρω). Πάντως βγήκα από το ναό πετώντας...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μάλιστα αν μπορώ να επισυνάψω την ηχογράφησή μου της λειτουργίας (από το χερουβικό μέχρι το Άξιον εστί).

Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
14794 said:
Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας.
Θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία μου. Άκουγα από καιρό τον Χρύσανθο σε κασέτες μαζί με τον αριστερό του. Ο λαμπαδάριος, επισκιαζόμενος από τον Χρύσανθο δεν μου είχε κάνει εντύπωση τότε.
Όταν όμως φέτος την Κυριακή των αγιων Πατέρων πήγα λόγω υποχρέωσης στη Θεσσαλονίκη και λειτουργήθηκα εκεί, και άκουσα χωρίς να το περιμένω εκείνη τη γνώριμη φωνή, πολύ πιο ώριμη πια, με έπιασε ένα δέος. Βέβαια, δε λέω, είναι και ο ναός υποβλητικός και το σκήνωμα του αγίου σου εμπνέει κατάνυξη. Αλλά τι να σας πω. Όλα θύμιζαν τα παλιά. Ένας χορός ψαλτών ρασοφόρων, μια σοβαρότητα από την αρχή ως το τέλος, μια ιεροπρέπεια και ηγεμονικότητα άνευ προηγουμένου. Στο χερουβικό όλος ο αριστερός χορός, εν πομπή, μεταφέρθηκε δεξιά. Ο λαμπαδάριος ανέβηκε δίπλα στον άρχοντα. Έψαλαν τα λειτουργικά μαζί. Το κάθε Αμήν είχε τη σημασία του. Όλα θύμιζαν το ύφος και τη σοβαρότητα του Χρύσανθου. Νομίζω ότι κατάφερε τελικά να μεταλαμπαδεύσει στους διαδόχους του, αν όχι όλη την τέχνη του, όμως σίγουρα το ψαλτικό του ήθος.
(Βέβαια, μπορεί να έτυχε να είναι έτσι η μέρα, δεν ξέρω). Πάντως βγήκα από το ναό πετώντας...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μάλιστα αν μπορώ να επισυνάψω την ηχογράφησή μου της λειτουργίας (από το χερουβικό μέχρι το Άξιον εστί).

Ευχαριστώ.

Και βέβαια μπορείς και το ρωτάς.Πιστεύω ότι όλοι το θέλουν.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας ..........................................................................
Θα ήθελα να σας ρωτήσω μάλιστα αν μπορώ να επισυνάψω την ηχογράφησή μου της λειτουργίας (από το χερουβικό μέχρι το Άξιον εστί).
Ευχαριστώ.

Και βεβαια και μπορεις και πρεπει και πολλα ευχαριστω εκ των προτερων . Και αν εχεις και αλλες ηχογραφησεις , ανεβασε τις .
Και επεξηγηματικα για οσους δεν γνωριζουν : Ο νυν πρ-λτης του Αγιου Δημητριου ειναι ο πρωην Λαμπαδαριος (επι
Χρυσανθου) του ναου Βασιλειος Σπυριδοπουλος και ο σημερινος Λαμπαδαριος ειναι ο εκ Χανίων της Κρητης Χαραλαμπος Τζινευρακης .
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία μου. Άκουγα από καιρό τον Χρύσανθο σε κασέτες μαζί με τον αριστερό του. Ο λαμπαδάριος, επισκιαζόμενος από τον Χρύσανθο δεν μου είχε κάνει εντύπωση τότε.
Όταν όμως φέτος την Κυριακή των αγιων Πατέρων πήγα λόγω υποχρέωσης στη Θεσσαλονίκη και λειτουργήθηκα εκεί, και άκουσα χωρίς να το περιμένω εκείνη τη γνώριμη φωνή, πολύ πιο ώριμη πια, με έπιασε ένα δέος. Βέβαια, δε λέω, είναι και ο ναός υποβλητικός και το σκήνωμα του αγίου σου εμπνέει κατάνυξη. Αλλά τι να σας πω. Όλα θύμιζαν τα παλιά. Ένας χορός ψαλτών ρασοφόρων, μια σοβαρότητα από την αρχή ως το τέλος, μια ιεροπρέπεια και ηγεμονικότητα άνευ προηγουμένου. Στο χερουβικό όλος ο αριστερός χορός, εν πομπή, μεταφέρθηκε δεξιά. Ο λαμπαδάριος ανέβηκε δίπλα στον άρχοντα. Έψαλαν τα λειτουργικά μαζί. Το κάθε Αμήν είχε τη σημασία του. Όλα θύμιζαν το ύφος και τη σοβαρότητα του Χρύσανθου. Νομίζω ότι κατάφερε τελικά να μεταλαμπαδεύσει στους διαδόχους του, αν όχι όλη την τέχνη του, όμως σίγουρα το ψαλτικό του ήθος.
(Βέβαια, μπορεί να έτυχε να είναι έτσι η μέρα, δεν ξέρω). Πάντως βγήκα από το ναό πετώντας...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μάλιστα αν μπορώ να επισυνάψω την ηχογράφησή μου της λειτουργίας (από το χερουβικό μέχρι το Άξιον εστί).

Ευχαριστώ.

Αφού ξαναευχαριστήσω τον κ. Θεοτοκάτο για τα κομμάτια που έκανε τον κόπο να ανεβάσει, να σας πω ότι για δέκατη φορά δοκίμασα να ανεβάσω αυτά που είχα προαναγγείλει (ακολουθώντας όλες τις σχετικές οδηγίες περί συνημμένων), αλλά μετά από 10 λεπτά φορτώματος η σελίδα χάνεται και βγαίνει ένα μήνυμα περί internal error. Έχει κανείς κάποια ιδέα. Μήπως είναι πρόβλημα του συστήματος;

ΥΓ Δοκίμασα να το στείλω και τμηματικά (ήταν 17 mb), αλλά πάλι τα ίδια. Τι να πώ!

Καλό μήνα σε όλους!
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αφού ξαναευχαριστήσω τον κ. Θεοτοκάτο για τα κομμάτια που έκανε τον κόπο να ανεβάσει, να σας πω ότι για δέκατη φορά δοκίμασα να ανεβάσω αυτά που είχα προαναγγείλει (ακολουθώντας όλες τις σχετικές οδηγίες περί συνημμένων), αλλά μετά από 10 λεπτά φορτώματος η σελίδα χάνεται και βγαίνει ένα μήνυμα περί internal error. Έχει κανείς κάποια ιδέα. Μήπως είναι πρόβλημα του συστήματος;

ΥΓ Δοκίμασα να το στείλω και τμηματικά (ήταν 17 mb), αλλά πάλι τα ίδια. Τι να πώ!
Σας έστειλα ήδη οδηγίες με ΠΜ πώς να ανεβάσετε σε mediafire ή με ftp.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αφού ξαναευχαριστήσω τον κ. Θεοτοκάτο για τη συμβολή του, ανεβάζω κι εγώ αυτά που είχα προαναγγείλει (υπήρχαν τεχνικές δυσκολίες, ανυπέρβλητες, γι’ αυτό καθυστέρησα). Είναι από την Κυριακή των Αγίων πατέρων (Μάϊος του 2008), η λειτουργία από το τέλος του Χερουβικού έως και το Άξιον εστί (αν και η Κυριακή είναι πλ. Β΄, τα λειτουργικά είναι του πλ. Α΄, με έντονα ωστόσο χρωματικά στοιχεία). Μου άρεσαν τόσο τα λειτουργικά που τα μετέγραψα, ωστόσο εντελώς τυχαία τα ξανάκουσα σε άλλο ναό, οπότε εικάζω ότι είναι από το βιβλίο του Χρυσάνθου. Στην περίπτωση αυτή, αν κάποιος τα έχει και μπορεί (ειδικά αν είναι «χρυσανθοπωρωμένος»….), θα μου έκανε πολύ μεγάλη χάρη αν τα ανέβαζε.

Σημειώσεις: 1. Ο ναός του αγ. Δημητρίου λόγω κατασκευής έχει αρκετή αντήχηση. Ζητώ συγνώμη. 2. Παρατηρήστε πόσο ωραίες είναι οι εκφωνήσεις. Έτσι είναι οι κληρικοί στη Θεσσαλονίκη; 3. Τι γνώμη έχετε για το ισοκράτημα στο Πα όταν η κατάληξη είναι στον κάτω Κε; 4. Σε άλλη ευκαιρία θα ανεβάσω το δοξαστικό των αγίων Πατέρων και το χερουβικό. Καλό μήνα σε όλους!
 

Attachments

  • άγιος Δημήτριος - λειτουργία πλ.Α - Β. Σπυριδόπουλος.mp3
    18.9 MB · Views: 327

billaras2018

Νέο μέλος
αν ειναι δυνατον ανεβαστε και αλλεσ ηχογραφησεισ απο τον σπυριδοπουλο ευχαριστω!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ωραίος ο διαχωρισμός του θέματος, που ξύπνησε μνήμες προ 6 ετών και επίσης μου έδωσε την ευκαιρία να βάλω ένα thanks -που είχα κακώς παραλείψει τότε- στον μακαρίτη τον κυρ-Βαγγέλη...
 
Top