[Ερώτηση] Απουσία Πρωτοψάλτη

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Κάποιες φορές συμβαίνει ο Δεξιός Ιεροψάλτης να απουσιάζει. Σ' αυτή την περίπτωση τί γίνεται; Ποιός τον αντικαθιστά σύμφωνα με το Τυπικόν; Υπάρχει περίπτωση να τον αντικαθιστά ο Αριστερός; Ευχαριστώ.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Κάποιες φορές συμβαίνει ο Δεξιός Ιεροψάλτης να απουσιάζει. Σ' αυτή την περίπτωση τί γίνεται; Ποιός τον αντικαθιστά σύμφωνα με το Τυπικόν; Υπάρχει περίπτωση να τον αντικαθιστά ο Αριστερός; Ευχαριστώ.

Στην Εκκλησία μας δεξιος και αριστερός χορος εναλάσονται καθε εβδομάδα στο"πρωτείον" στην έναρξη του ήχου. Κατα την γνώμη μου στην περίπτωση που κάποια Κυριακή έχει ο ο δεξιος ψάλτης την έναρξη του ήχου και λείπει τοτέ την έναρξη του ήχου θα την πάρει ο αριστερός και καποιος βοηθός θα αντικατασατήσει το δεξιο ψάλτη.

Αν δεν υπάρχει βοηθός τοτε θα γίνει αυτο που κανω και γω που ψάλλω σε χωρίο μόνος... ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ... και δεξιος και αριστερος και αναγνώστης πολλες φορές και εκκλησιαστικος και κωδωνοκρουστης!:D
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Συγχωρέστε με που δράττομαι της ευκαιρίας να εκφράσω την εκτίμηση και την αγάπη μου στο πρόσωπο του Θανάση Παπαθανασίου, τ. Πρωτοψάλτη της Ι. Μον. Ασωμ. Πετράκη, αξιόλογου συναδέλφου, πρότυπου οικογενειάρχου και αγαπητού φίλου.
Από την αρχή κιόλας της συνεργασίας μας [εκείνου σαν Πρωτοψάλτη και εμένα σαν Λαμπαδαρίου] μου πρότεινε την εναλλαγή των πρωτείων, από το αναλόγιό του ο καθείς.
Το αρνήθηκα από σεβασμό, αλλά έλεγα του αριστερού. [Κασσιανή, Δοξαστικά θ' (Σήμερον, Την Χείρα Σου κλπ.) Ότε εκ του Ξύλου, Σε τον αναβαλλόμενον κλπ.] Μάλιστα, δεν δίσταζε να έρχεται αριστερά, δίπλα μου και να ψάλλουμε, πράγμα που έκανα κι εγώ.
Σε απουσία του, πήγαινα δεξιά αλλά στη διπλανή θέση [άφηνα τη θέση του κενή] και έψαλλα τα Μαθήματα ενώ τα υπόλοιπα άφηνα να τα ψάλλουν αντιφωνικά οι πατέρες.

Αξέχαστη συνεργασία, που μου έδωσε νέα δύναμη να ελπίζω πως τελικά, μπορούμε όντως να ψάλλουμε σαν αδέλφια κάτω από το βλέμμα του Πατέρα μας..
 
Κάποιες φορές συμβαίνει ο Δεξιός Ιεροψάλτης να απουσιάζει. Σ' αυτή την περίπτωση τί γίνεται; Ποιός τον αντικαθιστά σύμφωνα με το Τυπικόν; Υπάρχει περίπτωση να τον αντικαθιστά ο Αριστερός; Ευχαριστώ.

Κανονικά, όταν απουσιάζει κάποιος από τους χορούς, τότε η θέση του μένει κενή και οι υπόλοιποι διατηρούν κανονικά τις θέσεις τους. Όσο για την αρχή των τροπαρίων, την κάνει ο Δομέστικος του δεξιού ψάλτη απουσία αυτού. Φυσικά σήμερα δεν υπάρχουν Δομέστικοι ή και αυτοί που υπάρχουν είναι διακοσμητικοί και είναι αδύνατο να κάνουν αρχές κομματιών. Αλλά τέλος πάντων...
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Συμπληρώνοντας να πούμε ότι στον Πρωτοψάλτη απαντά ο Λαμπαδάριος και στον α' Δομέστικο ο β' Δομέστικος. [πχ. συνειθίζεται τα απόστιχα ή τους αναβαθμούς να ψάλλουν αντιφωνικά οι Δομέστικοι]

Σε απουσία κάποιου, οι υπόλοιποι κάθονται κανονικά στις θέσεις τους και ψάλλουν οι Δομέστικοι, ενώ ο Πρωτοψ. ή ο Λαμπαδ. ψάλλει μόνο κάποια συγκεκριμένα Μαθήματα [νομίζω Χερουβικό και Δοξαστικό ο μεν, Κοινωνικό και Δοξαστ. των αποστίχων ο δε]

Στην πράξη βέβαια σήμερα είναι ανέφικτα αυτά, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
Συνήθως, καλείται ο μεν Λαμπαδάριος να κάνει τον α' Δομέστικο-Πρωτοψάλτη και ο δε Δομέστικος τον β' Δομέστικο-Λαμπαδάριο.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Είμουν πρόσφατα σ'ενα κύκλο ιεροψαλτών και άκουσα δυο διαφορετικές απόψεις στο ερώτημα ποιος πρεπει κατα την τάξη να αντικαθιστά τον Αψάλτη σε περίπτωση απουσίας του,
ο Λαμπαδάριος ή ο Α' δομέστικος:confused:..
τελικά παρέμεινε το ερώτημα αναπάντητο..

Εσείς τι γνώμη έχετε;
 
Last edited:
...ποιος πρεπει κατα την τάξη να αντικαθιστά τον Αψάλτη σε περίπτωση απουσίας του,
ο Λαμπαδάριος ή ο Α' δομέστικος:confused:..

Εσείς τι γνώμη έχετε;

Παλαιότερα στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό, τον Πρωτοψάλτη αντικαθιστούσε ο α΄ Δομέστικος. Τώρα (δεδομένου ότι εκεί ο Α΄ Δομέστικος σχεδόν ποτέ δεν χοροστατεί - νομίζω καλύπτει ανάγκες αλλού) τον Πρωτοψάλτη αντικαθιστά ο Λαμπαδάριος.

Παλαιότερα σε απουσία του Πρωτοψάλτη, ο Λαμπαδάριος δεν έψαλλε τίποτα, καθώς στον Α΄ Δομέστικο έπρεπε να αντιψάλλει ο Β΄ (αν θυμάμαι καλά από π. Σ. Φαράσογλου).

Σε ναούς που οι χοροί είναι πολυμελείς και είναι διορισμένοι α΄ και β΄ ψάλτες, α΄ και β΄ δομέστικοι, ο κάθε χορός θα μπορούσε να είναι αυτόνομος και ο α΄ δομέστικος να αντικαταστήσει τον α΄ ψάλτη, μόνον εφόσον είναι εξίσου μουσικά καταρτισμένος.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Παλαιότερα στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό, τον Πρωτοψάλτη αντικαθιστούσε ο α΄ Δομέστικος.

Παλαιότερα σε απουσία του Πρωτοψάλτη, ο Λαμπαδάριος δεν έψαλλε τίποτα,

Με καλύψατε απόλυτα (αν βέβαια ό,τι ισχύει στον Πάνσεπτο Ναό πρέπει να ακολουθείτε και στους υπόλοιπους), ξέχασα να αναφέρω ό,τι ο Α' Δομέστικος είναι άμισθος στην συγκεκριμμένη εκκλησία και με προηγούμενη εμπειρία Α'
ψάλτη 4 έτη (περισσότερη απ'αυτήν του Λαμπαδάριου 0 έτη).

Η τάξη ερμηνεύεται στην πραγματικότητα κατά το δοκούν, αναλόγως τις περιστάσεις.

Σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση.
 
Last edited:
Top