Βαρὺς κι ἀσήκωτος

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βαρὺς σήμερα, χμ.....

Στὸν ὄρθρο ὅλα καλὰ, ἀναστασιματάριο ΖΩΗΣ καὶ στῆθος, στρωτά. Ὁ δεξιός μου τσίμπησε ἀρκετὰ πάνω τὸ ἐωθινὸ στὸν πλ. β΄κι ἔτσι στὸ Ὑπερευλογημένη, μολονότι συνήθως σὲ β΄ καθαρὸ ἐγώ, σήμερα τὸ ἔψαλλα σὲ β΄ εἱρμολογικὸ καὶ μὲ τὴν ὅμοια διφωνία ἡ βάση ἤρθε στὰ ἴσα της καὶ ἄψογα στὴ δοξολογία. Ὁ δεξιὸς μου βέβαια ψιλομπερδεύει τὸ χρώμα, μοῦ λέει στὸ τέλος «β΄ἤ πλ. β΄ψάλαμε», μὴν τὸ ψάχνεις τοῦ λέω, μπέρδεμα ἡ δουλειά, ἀλλὰ τὸ σύστημα δουλεύει ...

Στὴ Λειτουργία καλὰ μὲ τὸν Ἀβαγιανὸ στὸ Δύναμις, καὶ ἔρχεται ἡ ὥρα τοῦ Χερουβικοῦ. Μοῦ τὸ κάνει πάσα ὁ δεξιὸς:wink:, ξεκινῶ ἀργοσύντομο τοῦ Φωκαέα, τσιμπάω λίγο πάνω τὸ ἴσο στὸ ἀπήχημα (τὶ τὸ 'θελα ὁ ... μουσικολόγος;:eek:), δὲν πειράζει σκέφτομαι, θὰ βγεῖ, τσιμπάω λίγο ἀκόμη στὸν ΔΙ τῆς 10ης σειρᾶς, ζόρισε τὸ πράγμα. Τελειώνω μὲ ζόρι, γυρίζω λειτουργικὰ στὰ σύντομα τῆς ΖΩΗΣ ἀντὶ γιὰ τὸν Πρίγγο ποὺ εἶχα ἐτοιμάσει. Εὐτυχῶς στὸ ἀμὴν τοῦ Πιστεύω κάνω τὸ come back ἀπὸ ἴσο καὶ ξαναγυρίζω στὸν Πρίγγο. Στὸν ἐπινίκιο ὅλα καλὰ ἀλλὰ λίγο στὶς διπλὲς τοῦ τέλους τσιμπάω κάπως πρὸς τὰ πάνω, τσιμπαέι λίγο καὶ ὁ δεξιὸς στὸ Σὲ ὑμνοῦμεν, φτάνω στὸ Ἄξιον ἐστιν. Εἶχα προγραμματίσει τὸ ἑπτάφωνο τοῦ Γρηγορίου, τὰ βλέπω σκοῦρα τὰ πράματα, ὠραία λέω θὰ καταφύγω στὸ τετράφωνο τοῦ ἰδίου ἀκριβῶς ἀπὸ κάτω στὸν Πανδέκτη, δὲν μάσησα. Ὅλα καλὰ μέχρι τὸν πρῶτο ΓΑ τῆς 6ης σειρᾶς, κακὸ πάτημα καὶ κακὸ συναπάντημα ἀκολούθως στὸν ... ΔΙ καὶ μετὰ ἡ ἀνάβαση στὸν ἄνω ΒΟΥ ἔγινε ... παρανάλωμα. Φυσικὰ τὸ μπάλωσα (παλιὸς στὸ κουρμπέτι ...) ἀλλὰ ἡ ... φθορίζουσα παραχορδὴ:confused: ἔγινε.

Εὺτυχῶς ἔσωσε τὴ μέρα ὁ Μπαλάσιος μὲ τὸ ὠραιότατο κοινωνικό σὲ βαρὺ ποὺ τὸ εὐχαριστήθηκα μαζὶ μὲ τὸν νενανισμὸ. Πάντα στρωτὸς καὶ μεγαλοπρεπὴς ὁ Μπαλάσιος, τὸν συστήνω ἀνεπιφύλακτα καὶ στὰ κοινωνικά.

Στὸ ἀντίδωρο παραμένω ὀρεξάτος, λέω νὰ πῶ ἀργοὺς ἀναστάσιμους εἱρμοὺς τοῦ ἤχου καὶ μετὰ συλλογίζομαι «πᾶς γυρεύοντας; τρελὸς εἶσαι :rolleyes:» κι ἔτσι κατέληξα μὲ τὶς ἀργὲς καταβασίες σε γ΄ ἀπὸ τὸν Πέτρο, ποὺ τὶς ἀπόλαυσα.

Ὠραῖος ὁ βαρὺς συνάδελφοι, ἀλλὰ κομματάκι ... βαρὺς ...:wink:
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Καλή χώνεψη ! Τσίμπα, τσίμπα, τον κάναμε αρνάκι Πασχαλινό... ! (τον ήχο δηλ.)
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Βαρὺς σήμερα, χμ.....
................
.............
Ὠραῖος ὁ βαρὺς συνάδελφοι, ἀλλὰ κομματάκι ... βαρὺς ...:wink:

Πολὐ ...ἀνθρώπινο καί ρεαλιστικό αύτο-ρεπορτάζ!
Εύχαριστοῦμε!
Δίνει μιά ἀνάπαυλα ἀπό τά καθημερινά μας προβλήματα στό φόρουμ.

Ἐγώ πάντως τὀν ἐγλύτωσα τό βαρύ σήμερα ταξιδεύοντας
νά πάω στήν βάπτισι τοῦ γυιοῦ τοῦ ...βαπτισιμιοῦ μου!
 

tb---

τσοπάνης
Ένα βαλσάκι σε βαρύ βάρεσα κι εγώ στην διανομή του αντιδώρου. Κουτσό δεν παίξαμε γιατί πονάνε τα γόνατα ~
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μωρε,βαρύς και ασήκωτος!
Τι το ήθελα το scotsh εχθές...:D Με παρέσυρε η παρέα του τζακιού!...:wink:
Κάπως το κοινωνικό ευχαρηστήθηκα,αλλα και πάλι η ζημιά είχε γίνει....:(
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Είχες φέρει και το μωρό, δεν είναι για πολλά πολλά το καημένο.

Ένα βαλσάκι σε βαρύ βάρεσα κι εγώ στην διανομή του αντιδώρου. Κουτσό δεν παίξαμε γιατί πονάνε τα γόνατα ~
 
Top