Γεώργιος Κρής (+1814-1816)

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Λέει πως «ουδέποτε εξασκήσας το του ιεροψάλτου επάγγελμα». Δε λέει ούτε πως δεν ήξερε, ούτε πως δεν μπορούσε να ψάλλει όπως γράψατε. Πώς θα δίδασκε κάτι που δεν ήξερε ή που δεν μπορούσε να εξασκήσει;

μάλλον το ίδιο εννοείτε, αλλά οφείλεται η κουβέντα σε παρανόηση....
 
Λέει πως «ουδέποτε εξασκήσας το του ιεροψάλτου επάγγελμα». Δε λέει ούτε πως δεν ήξερε, ούτε πως δεν μπορούσε να ψάλλει όπως γράψατε. Πώς θα δίδασκε κάτι που δεν ήξερε ή που δεν μπορούσε να εξασκήσει;

Πως; Κάπως έτσι
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ηλίας Παπαδόπουλος;121039 said:
Προφανώς Γιάννη δεν έγραψα τα παραπάνω για να περιγράψω εσένα, αλλά αυτούς που περιγράφω. Και αφού εν τέλει πιστεύουμε το ίδιο πράγμα, γιατί βρίσκεις το μήνυμα προκλητικό; Θα ήταν προκλητικό αν δεν υπήρχαν οι καινοτομίες αυτές (και άλλες).
Γιατί τις καινοτομίες τις παρέπεμψα από προηγούμενο μήνυμα που δεν επαρατίθεντο όλα αυτά τα δήθεν ιδιώματα των ανθρώπων που κατά τη γνώμη σας μάχονται τη σχολή σας. Αν μη τι άλλο, προσβάλλετε τους πάντες και τα πάντα!
Ηλίας Παπαδόπουλος;121041 said:
Πως; Κάπως έτσι
Αυτό δεν το παραπέμψατε πριν. Επί άλλων δεδομένων έγραψα ό,τι έγραψα. Παρεμπιπτώντως, ο Σακελλαρίδης ποιες πηγές είχε γι' αυτή του τη δήλωση;
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Παρεμπιπτώντως, ο Σακελλαρίδης ποιες πηγές είχε γι' αυτή του τη δήλωση;

Τον Παπαδοπουλο.
 

Attachments

  • Papadopoulos_Symvolai_p317.pdf
    54 KB · Views: 37

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με ρωτάς μετά για την πηγή της πηγής μου;
Δεν περίμενα εκεί απάντηση! Δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστος μπορεί να ήταν ο Σακελλαρίδης και ήθελα να μάθω αν κάποιος άλλος το αναφέρει, ερώτηση γενικότερα στους ειδήμονες!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεν περίμενα εκεί απάντηση! Δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστος μπορεί να ήταν ο Σακελλαρίδης και ήθελα να μάθω αν κάποιος άλλος το αναφέρει, ερώτηση γενικότερα στους ειδήμονες!

Γιατί λες να είχε προηγούμενα με τον Γεώργιο; :D:D:D:D:p:rolleyes:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιατί λες να είχε προηγούμενα με τον Γεώργιο; :D:D:D:D:p:rolleyes:
Μα, δεν είπα κάτι τέτοιο! Απλώς δεν γνωρίζω πώς ο Σακελλαρίδης, μακρυά από το περιβάλλον όπου έζησε ο Γεώργιος ο Κρης, μπορεί να γνωρίζει λεπτομέρειες γι' αυτόν. Έτσι ρωτώ να μάθω αν υπάρχει και άλλο στοιχείο που να το πιστοποιεί.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Δε λέει ο Παπαδόπουλος ότι εστερείτο καταλλήλου φωνής.

Δε μπορεί να το πει σε ένα έργο εγκωμιαστικό. Το λέει όμως ο Βουδούρης. Από τον Σακελλαρίδη το αντέγραψε;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δε μπορεί να το πει σε ένα έργο εγκωμιαστικό. Το λέει όμως ο Βουδούρης. Από τον Σακελλαρίδη το αντέγραψε;
Μα, γιατί αρπαχτήκατε όλοι; Ρώτησα απλά αν το μαρτυρούν και άλλοι! Και, πράγματι, από τη στιγμή που σε εκείνο το μήνυμα μου υποδείχτηκε σαν πηγή ο Παπαδόπουλος, φυσικά και θα έλεγα πως δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο έργο του!
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του μεγάλου δασκάλου της Ψαλτικής Τεχνής Γεωργίου Κρητός από την φοιτήτρια της Βυζαντινής Μουσικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Αικατερίνα Βλαχοδημητράκου!

http://naxioimelistes.blogspot.gr/2016/03/blog-post_24.html
 
Top