Απορίες για το Τυπικόν των "Διπτύχων" 2008

Status
Not open for further replies.

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
κ. Ανατολικιωτη! Χριστος Ανεστη!
θα ηθελα να μου κανετε μια διευκρινησει, αυτο το βιβλιο που ηπαρχει πανω στο αναλογιο και λεγεται τυπικον, εσεις το γραφετε????
κατι αλλο τορα.οτι εχο πολλα εροτηματα για το ισχυον τυπικο, εχω. π.χ σημερα αποδοση των Μυροφορων σαββατο, στην Θ.Λειτουργεια Αξιον εστι εχει η Θ'Ωδη???
ηταν ενα μεγαλο εροτημα που απασχολησε εμενα σαν αρηστερο ψαλτη και τον ιερεα μου!!!!
κατα καιρους θα θεσω και αλλα ερωτηματα,περι τυπικου,γιατι συνηδοιτοποιω οτι συνεχως ή υπαρχουν ελειψεις ή ατοπες διευκρινησεις κ.τ.λ!!!
θα ηθελα να μου απαντησετε και εσεις και οποιος αλλος συναδελφος και μη μπορει!!
Χριστος Ανεστη!!!!
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
κ. Ανατολικιωτη! Χριστος Ανεστη!
θα ηθελα να μου κανετε μια διευκρινησει, αυτο το βιβλιο που ηπαρχει πανω στο αναλογιο και λεγεται τυπικον, εσεις το γραφετε????

᾿Αγαπητὲ Βασίλη Ζούκα, ὅπως εἶπα καὶ σὲ προηγούμενο μήνυμά μου, έδῶ ἀσχολοῦμαι μὲ τὶς ἐρωτήσεις σου, ποὺ ἀρχικῶς μοῦ ἔθεσες σὲ ἄλλο θέμα, ἀλλὰ δὲν ἀνῆκαν ἐκεῖ.
Θὰ παραξενευτῇς μᾶλλον μ᾿ αὐτὸ ποὺ θὰ σοῦ πῶ, ἀλλὰ ἡ πρώτη ἐρώτησί σου εἶναι ἀσαφής, καὶ δὲν μπορῶ νὰ ἀπαντήσω. καὶ ξέρεις γιατί; διότι ὑπάρχουν 5 ἢ 6 διαφορετικὲς ἐκδόσεις ποὺ χρησιμοποιοῦνται στὸ ἀναλόγιο, καὶ ὅλες τὶς λὲν «τυπικά», ἂν καὶ ἔχουν διάφορους τίτλους. ποῦ νὰ ξέρω ἐγὼ τί χρησιμοποιεῖτε στὸν ναὸ ποὺ ψάλλεις; διάβασε τὸν τίτλο τοῦ βιβλίου στὸ ἐξώφυλλο, διάβασε καὶ τὶς πρῶτες-πρῶτες ἐσωτερικὲς σελίδες, καὶ ἐκεῖ θὰ βρῇς ποιός εἶναι ὁ ἀκριβὴς τίτλος τοῦ «τυπικοῦ» ποὺ χρησιμοποιεῖτε στὸν ναὸ καὶ ποιός ἢ ποιοί τὸ ἔγραψαν. καὶ ὅταν βρῇς τὸν ἐκδότη καὶ τὸν συγγραφέα, νὰ παραπονεθῇς σ᾿ αὐτούς. ἢ νὰ πῇς στὸν ἱερέα νὰ ἀγοράζουν κάποιο καλλίτερο τυπικό.
᾿Εγὼ προσωπικῶς ἔχω ἀνάμιξιν μόνο στὸ τυπικὸν ποὺ δημοσιεύεται στὰ Δίπτυχα τῆς ἐκκλησίας τῆς ῾Ελλάδος τοῦ ἔτους 2008, τὰ ὁποῖα ἐξεδόθησαν ἀπὸ τὴν «᾿Αποστολικὴ διακονία».

κατι αλλο τορα.οτι εχο πολλα εροτηματα για το ισχυον τυπικο, εχω. π.χ σημερα αποδοση των Μυροφορων σαββατο, στην Θ.Λειτουργεια Αξιον εστι εχει η Θ'Ωδη??? ηταν ενα μεγαλο εροτημα που απασχολησε εμενα σαν αρηστερο ψαλτη και τον ιερεα μου!!!!

Αὐτὸ τὸ ἐρώτημά σου μὲ ὁδηγεῖ στὸ συμπέρασμα ὅτι δὲν ἔχεις ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου τὰ Δίπτυχα. διότι ἐκεῖ γιὰ σήμερα σάββατον, «ἀπόδοσις τῆς ἑορτῆς τῶν μυροφόρων», γράφει (σ. 154)·
...Εὐαγγέλιον: ἡμέρας, Σαβ. γ΄ ἑβδ. ᾿Ιωάννου (᾿Ιω. ιε΄ 17-ις΄ 2)· «῎Αξιον ἐστί»... Κοινωνικὸν «Ἀγαλλιᾶσθε, δίκαιοι»...
Ἄρα τὰ Δίπτυχα τέτοια ἀπορία δὲν ἀφήνουν. ἀπὸ μία γρήγορη ματιὰ μάλιστα διεπίστωσα ὅτι ἀπὸ ὅσα τυπικὰ κυκλοφοροῦν σήμερα ἐν ῾Ελλάδι τὸ μόνο ποὺ διευκρίνιζε αὐτὸ τὸ σημεῖο εἶναι τὰ Δίπτυχα («γιὰ νὰ εὐλογήσωμε λίγο καὶ τὰ γένια μας» κατὰ τὸ κοινῶς λεγόμενον). τὸ διευκρίνιζεν ἐπίσης καὶ τὸ ἑορτολόγιον τῆς Κύπρου.
Σὲ εὐχαριστῶ λοιπὸν γιὰ τὸ ἐρώτημά σου, διότι ὁδηγεῖ σὲ μία θετικὴ διαπίστωσι γιὰ τὸ τυπικὸν τῶν Διπτύχων.
 
Last edited:

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Εδώ συνεχίζεται ο διάλογος που ξεκίνησε στο θέμα "Τυπικόν Διπτύχων 2008"

Θερμὲς εὐχαριστίες στὴν συντονίστρια Μαγδαληνή, ἡ ὁποία ἔσπευσε νὰ ἀνοίξῃ τὸ νέο αὐτὸ θέμα.

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top