[Ερώτηση] Ισοκράτημα στις ηχογραφήσεις του Μ. Χατζηγιακουμή

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Φαντάρε,

να ανακαλέσεις γιατί δεν τα γνωρίζεις όλα, όσο κι αν προσπαθείς.

Αδικείς αρκετούς, και γίνεσαι "κίτρινος".

Σύμφωνα με όσα γράφει ο φιλόλογος και ερευνητής, αυτά ισχύουν. Τί να ανακληθεί;


Δ.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Σύμφωνα με όσα γράφει ο φιλόλογος και ερευνητής, αυτά ισχύουν. Τί να ανακληθεί;
Δ.

Μας κάνεις τη χάρη να το ανεβάσεις για να τοποθετηθούμε επί του πρωτοτύπου;

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Έχει και ματς!!
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Από την απάντηση του κ. Αγγελίδη προς τον κ. Χατζηγιακουμή μαθαίνουμε πως κάποιοι ισοκράτες εκτός από αυτούς που προαναφέρθηκαν ( Γιώργος Μπακόπουλος, Γιώργος Βαλλής) είναι:


Τί ἀκριβῶς θέλετε νὰ (ἀπο)δείξετε δὲν ἀντιλαμβάνομαι. Τὸ ἰσοκράτημα δὲν χρειάζεται ἰδιαίτερο πτυχίο νὰ τὸ ἐκτελέσει κανείς, καλὴ γνώση τῶν διαστημάτων (ἐδῶ οἱ ἔλξεις δὲν παίζουν ρόλο) καὶ ἀπαραίτητες γνώσεις γιὰ νὰ παρακολουθεῖ κανεὶς τὸν ψαλμωδό ποὺ συνοδεύει.

Ἐκτὸς ἄν ἐννοεῖτε πὼς ἄλλοι μουσικοὶ ἱεροψάλτες δὲν ὑπάρχουν πέρα τῆς ΕΛΒΥΧ. Κανεὶς δὲν ἔχει πεῖ ὅτι τὰ μέλη τῆς ἐν λόγῳ χορωδίας δὲν ἔχουν μουσικὴ κατάρτιση, σύμφωνα πάντα μὲ τὸ μουσικὸ ρεύμα ποὺ ἀκολουθοῦν. Πιστεύω ὅτι γιὰ ἰσοκράτημα δὲν ἔχουν πρόβλημα νὰ συνοδεύσουν παραδοσιακοὺς ψάλτες, τώρα γιὰ μέλος ... ἐκεῖ ὑπάρχει πρόβλημα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και τώρα πρωτοβλέπω το θέμα, θυμάμαι στα ένθετα από το καλοφωνικό ειρμολόγιο των Μνημείων να γράφει πως το ισοκράτημα το επεσήμανε ο Άρχων, γι' αυτό και παρατίθεται και στα μουσικά κείμενα. Βέβαια, δεν το έχω γνήσιο για να το τσεκάρω:eek::eek::eek:

Επίσης, να μνημονεύσω το CD των Συμμείκτων (Νο 5;) που περιλαμβάνει συν τοις άλλοις μέλη από το Νο 1 (και δίσκο της Εθνικής Τραπέζης) με άλλο ισοκράτημα, δηλωτικό του ότι προστέθηκε αργότερα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τελικά καλά θυμόμουν. Ο μαθητής ανέβασε εδώ μόλις τώρα τα σχετικά αποσπάσματα. Τα αντιγράφω κι εγώ.

Μ. ΧΑΤΖΗΓΙΑΚΟΥΜΗ "Οκτάηχα", Μέρος Α΄, Τόμος Α΄, Αθήνα 2002, σελ. 24

...Καταρχήν το ισοκράτημα... στις προκείμενες ηχογραφήσεις... εκφωνείται παντού ήπια, ταυτοφωνικά... και με οσο γίνεται ουρανόφωνη διατύπωση. Αντίθετα και εδω από την κυριαρχική (και δυτικότροπη) σήμερα, συχνά αντιφωνική και λαρυγγόφωνη, εκφώνηση (ακόμη και σε ορισμένες Αγιορειτικές μοναστηριακές ηγογραφήσεις), η οποία αντιβαίνει στο γενικότερο ήθος της τέχνης αυτής...
Μ. ΧΑΤΖΗΓΙΑΚΟΥΜΗ "Οκτάηχα", Μέρος Α΄, Τόμος Α΄, Αθήνα 2002, σελ. 78

"Θεοτόκε παρθένε" οκτάηχο, ... ερμηνεία του Θρασύβουλου Στανίτσα... ισοκράτες Γιώργος Βαλλής - Ηλίας Πουγούνιας, σήμανση ισοκρατημάτων από τον ίδιο τον Στανίτσα.
Μ. ΧΑΤΖΗΓΙΑΚΟΥΜΗ "Καλοφωνικοί ειρμοί", Τόμος Α΄, Αθήνα 2007, σελ. 12-13

Οι πρώτες ερμηνείες (cd 1ο-5ο) ανήκουν στον Θρασύβουλο Στανίτσα... Σε ολες αυτές τις ερμηνείες η σήμανση των ισοκρατημάτων ανήκει επίσης στον ίδιο τον Στανίτσα. Πρόκειται για εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση, καθώς η σήμανση γίνεται με ελευθερία, μέτρο και βαθειά αίσθηση της λειτουργίας του σχετικού ηχητικού τοπίου (φθόγγων, ήχων, φράσεων), αντίθετα γενικότερα από την αρμονίζουσα τυποποίηση της νεο-παραδοσιακής εκδοχής ή την κατάστιχκτη συνηχητική πολυσημία της τρέχουσας ψαλτικής πρακτικής...

Παρεμπιπτώντως, ποια η λογική του να μην ισοκρατούνε σε κάτω Κε ή κάτω Δι;
 
Last edited:

DiamantopoylosT

Παλαιό Μέλος
Δομέστιχε κάνεις καλά και με ελέγχεις τρόπον τινά. Όμως μη μου προσδίδεις ιδιότητες έτσι αυθαίρετα. Δεν επιτρέπεται ο όρκος, γι' αυτό σου λέω έτσι απλά την αλήθεια. Ούτε που πέρασε από το μυαλό μου οτιδήποτε ανέφερες εδώ. Βρήκα αυτό εδώ το μήνυμα, σκέφτηκα πως η επιστολή το απαντά και το έκανα για να βοηθήσω στην ερώτηση του διαχειριστή. Ειλικρινά οτιδήποτε άλλο ούτε που μου πέρασε από το μυαλό.
Δε μπορώ να σε πείσω φαντάζομαι, όμως σε παρακαλώ να προσέχεις τι λες για κάθε έναν. Σε άλλο μήνυμά μου, είπες πως είμαι της σχολής του Καρά. Αν ήσουν εχθές σε έναν εσπερινό Δομέστιχε και με έβλεπες τι ισοκράτημα προσπαθούσα να κρατήσω, ΒΟΥ σε δεύτερο ήχο (προσόμοια αγίου Αθανασίου) επειδή έτσι ήθελε ο χοράρχης μήπως άλλαζες γνώμη; Δε πρόκειται να απολογούμαι εδώ και να αποδεικνύω αν είμαι το ένα ή το άλλο. Είμαι άνθρωπος που προσπαθώ να μάθω ψαλτική. Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τέτοια θέματα. Γράψτε ότι θέλετε. Δε με ενοχλεί. Εγώ όμως δεν θα ασχολούμαι.
Επειδή μόλις ανέβασα ένα μήνυμα για το διάστημα ΓΑ σκεφτόμουν εχθές, όχι κατά τη διάρκεια του εσπερινού τόσο, πως ίσως επειδή ο δεύτερος ήχος ζητά ως ισοκράτημα τη βάση του τετραχόρδου του Β ήχου που είναι το ΔΙ εάν το ΓΑ πλησιάζει προς τον ΔΙ δεν ακούγεται και τόσο παραφωνία. Ενώ αν κάνεις ισοκράτημα ΔΙ και πεις το ΓΑ χωρίς έλξη ίσως τότε να μην ακούγεται καλά. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως και μπορεί να γράφω μπαρούφες. Στο λέω εδώ αυτό, για σένα ως απόδειξη πως προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα και πως αν ήμουν και εγώ τόσο δογματικός με τη θεωρία κάποιων δασκάλων δεν θα προσπαθούσα να βρω τι πραγματικά συμβαίνει.
Να' σαι καλά
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δομέστιχε κάνεις καλά και με ελέγχεις τρόπον τινά. Όμως μη μου προσδίδεις ιδιότητες έτσι αυθαίρετα. Δεν επιτρέπεται ο όρκος, γι' αυτό σου λέω έτσι απλά την αλήθεια. Ούτε που πέρασε από το μυαλό μου οτιδήποτε ανέφερες εδώ. Βρήκα αυτό εδώ το μήνυμα, σκέφτηκα πως η επιστολή το απαντά και το έκανα για να βοηθήσω στην ερώτηση του διαχειριστή. Ειλικρινά οτιδήποτε άλλο ούτε που μου πέρασε από το μυαλό.
Δε μπορώ να σε πείσω φαντάζομαι, όμως σε παρακαλώ να προσέχεις τι λες για κάθε έναν. Σε άλλο μήνυμά μου, είπες πως είμαι της σχολής του Καρά. Αν ήσουν εχθές σε έναν εσπερινό Δομέστιχε και με έβλεπες τι ισοκράτημα προσπαθούσα να κρατήσω, ΒΟΥ σε δεύτερο ήχο (προσόμοια αγίου Αθανασίου) επειδή έτσι ήθελε ο χοράρχης μήπως άλλαζες γνώμη; Δε πρόκειται να απολογούμαι εδώ και να αποδεικνύω αν είμαι το ένα ή το άλλο. Είμαι άνθρωπος που προσπαθώ να μάθω ψαλτική. Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τέτοια θέματα. Γράψτε ότι θέλετε. Δε με ενοχλεί. Εγώ όμως δεν θα ασχολούμαι.
Επειδή μόλις ανέβασα ένα μήνυμα για το διάστημα ΓΑ σκεφτόμουν εχθές, όχι κατά τη διάρκεια του εσπερινού τόσο, πως ίσως επειδή ο δεύτερος ήχος ζητά ως ισοκράτημα τη βάση του τετραχόρδου του Β ήχου που είναι το ΔΙ εάν το ΓΑ πλησιάζει προς τον ΔΙ δεν ακούγεται και τόσο παραφωνία. Ενώ αν κάνεις ισοκράτημα ΔΙ και πεις το ΓΑ χωρίς έλξη ίσως τότε να μην ακούγεται καλά. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως και μπορεί να γράφω μπαρούφες. Στο λέω εδώ αυτό, για σένα ως απόδειξη πως προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα και πως αν ήμουν και εγώ τόσο δογματικός με τη θεωρία κάποιων δασκάλων δεν θα προσπαθούσα να βρω τι πραγματικά συμβαίνει.
Να' σαι καλά

Προσωπικά, δὲν μοῦ κάνει κάποια αἴσθηση ποιὰ σχολὴ ἀκολουθεῖτε. Δικαίωμά σας καὶ κανένα πρόβλημα.

Νὰ ξέρετε πάντως πὼς γενικὰ προσέχω τὶ γράφω καὶ -συνήθως- τὸ ἐννοῶ. Πέραν αὐτοῦ δὲν μὲ ἀπασχολεῖ πὼς καὶ τὶ ψάλλετε, δικό σας θέμα.

Ἐπίσς, ὅτι θέλετε νὰ μάθετε ψαλτικὴ -ὅπως κι ἐγώ- δὲν τὸ ἀμφισβητεῖ κανείς. Ὅλοι μαθαίνουμε, στὰ παλαιὰ χρόνια χρειαζόταν 20 χρόνια μαθητεία καὶ χρήμα μπόλικο γιὰ νὰ λέγεσαι ψάλτης. Ἐνῶ σήμερα μὲ 2-3 χρόνια σπουδὴ καὶ ἔχουμε λόγο γιὰ τὰ διαστήματα τῶν παλαιῶν δασκάλων, βρίθουμε δὲ ἀπὸ μουσικολόγους ποὺ βιβλιογραφία μὲν γνωρίζουν στὸ σπουδαστήριο ἄφθονη, ἀλλὰ οἱ ἀσκήσεις ἐπὶ χάρτου δὲν ἀρκοῦν πάντα.

Τέλος πάντων, ἐγώ αὐτὸ ποὺ θέλω νὰ σημειώσω εἶναι νὰ μὴν ταυτίζετε τὴν ψαλτικὴ μὲ τὶς ἀπόψεις καὶ τὰ διδάγματα τῆς σχολῆς τοῦ Σ. Καρᾶ. Ἐκεῖ θὰ διαφωνήσουμε σίγουρα, χωρις βέβαια νὰ ὑπάρχει κάτι προσωπικό. Διάλογο κάνουμε, δὲν θὰ πᾶμε καὶ στὰ δικαστήρια.
 
Top