Ποιος/οι κλασικός/οι συνθέτης/ες σας αρέσει/ουν περισσότερο;

Αγαπητοι εν Χριστω αδελφοι σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα αλλα να μην το κανω με την μορφη επιλογων της δημοσκοπησης ωστε να μην αδικησω καποιον κλασικο που δεν βαλω ως επιλογη. Θα ηθελα να πει ο καθενας ποιος ειναι ο αγαπημενος του κλασικος μελοποιος ;;
Ας κανω εγω την αρχη
εμενα μου αρεσει πολυ ο Πετρος ο Πελλοπονησιος απο τους νεοτερους κλασικους και ο Ιωαννης ο Κουκουζελης απο τους παλαιοτερους.
Περιμενω τις γνωμες σας

Αγγελος Παπας:)
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Χωρίς πολλή σκέψη, θα έλεγα ο Θεόδωρος Φωκαέας. Λέω πολύ συχνά τα Χερουβικά και τα Κοινωνικά του (αν και στα Κοινωνικά, "πέφτει" και λίγο κλάδεμα λόγω μεγέθους...). Τα δε Ανοιξαντάριά του, είναι το πρώτο πράγμα που μού ερχεται στο μυαλό όταν μιλάω για πλάγιο τέταρτο ήχο (όπως έρχεται στο μυαλό κάποιου το αγαπημένο του μέρος διακοπών, όταν του πεις τη λέξη καλοκαίρι :))
 
Χωρίς πολλή σκέψη, θα έλεγα ο Θεόδωρος Φωκαέας. Λέω πολύ συχνά τα Χερουβικά και τα Κοινωνικά του (αν και στα Κοινωνικά, "πέφτει" και λίγο κλάδεμα λόγω μεγέθους...). Τα δε Ανοιξαντάριά του, είναι το πρώτο πράγμα που μού ερχεται στο μυαλό όταν μιλάω για πλάγιο τέταρτο ήχο (όπως έρχεται στο μυαλό κάποιου το αγαπημένο του μέρος διακοπών, όταν του πεις τη λέξη καλοκαίρι :))

Αδελφε οντως τα συγκεκριμενα μαθηματα του Φωκαεως οχι τοσο τα κοινωνικα βεβαια (αν και δεν τα εχω πολυ δει παρα μια ματια) με μεταρσιωνουν :eek:
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Αν ακούσω άγνωστες συνθέσεις, χερουβικά αργά για παράδειγμα τα οποία δε τα πολυακούμε σήμερα, αποκλείεται να καταλάβω το συνθέτη.
Επομένως με ποιο κριτήριο θα κρίνω ποιους συνθέτες προτιμώ;
Αυτό που καταλαβαίνω μόνο είναι το αποτέλεσμα, και με βάση αυτό, μου αρέσουν, όλοι οι συνθέτες ή κανένας, ανάλογα με το αποτέλεσμα του ακούσματος δηλαδή από τον ψάλτη ή τη χορωδία και οχι από το μελοποιό.

Αν γνώριζα περισσότερο την ψαλτική σίγουρα θα μπορούσα να εκφέρω κάποια χρήσιμη γνώμη στο θέμα σου Άγγελε. Δε τη γνωρίζω όμως τόσο καλά ώστε να ψάλλω τις συνθέσεις όπως πραγματικά τους αρμόζει Αν δηλαδή μπορούσα όχι να συλλαβίσω, αλλά να ερμηνεύσω το οποιοδήποτε μάθημα έπεφτε στα χέρια μου χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, τότε ίσως θα μπορούσα να σου γράψω κάποια συγκεκριμένα ονόματα συνθετών και τους λόγους που τους προτιμώ σε σχέση με άλλους.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν ακούσω άγνωστες συνθέσεις, χερουβικά αργά για παράδειγμα τα οποία δε τα πολυακούμε σήμερα, αποκλείεται να καταλάβω το συνθέτη.
Επομένως με ποιο κριτήριο θα κρίνω ποιους συνθέτες προτιμώ;...

Προσωπικά το κριτήριο δεν είναι τόσο αυτό που ακούω, οπωσδήποτε σημαντικό, αλλά το πόσο το ευχαριστιέμαι όταν το ψάλλω. Και φυσικά διαφέρει η προτίμηση ανάλογα με το είδος του μέλους και ακλώς έγινε πιο πάνω η διάκριση (π.χ. για χερουβικά ή κοινωνικά). Με βάση αυτό θα έλεγα ότι η προτίμησή μου κλίνει προς τον Νικόλαο Σμύρνης όσον αφορά τα χερουβικά του.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ἀληθῶς ἀνέστη ὁ Κύριος

... Αν γνώριζα περισσότερο την ψαλτική σίγουρα θα μπορούσα να εκφέρω κάποια χρήσιμη γνώμη...

Προσωπικά το κριτήριο δεν είναι τόσο αυτό που ακούω, οπωσδήποτε σημαντικό, αλλά το πόσο το ευχαριστιέμαι όταν το ψάλλω.

Συμφωνῶ μέ ὅλους τούς ἀνωτέρω.
Ἁπλῶς, θά ἤθελα νά προσθέσω καί τόν Πέτρον Μπερεκέτην.
(Ἄνευ συγκεκριμένης σειρᾶς)
 
Ναι όντως δεν το διευκρίνησα θα ήταν καλο να λέμε και το ειδος της μελοποιιας που μας αρέσει ο κάθε συνθέτης
π.χ ο Πέτρος στο Δοξαστάριον του
ο Κουκουζέλης στα Χερουβικά του

Συγχωρέστε με για την παράληψη μου

Άγγελος Πάπας
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Kυριως ο Θ. Φωκαεας
Π. Λαμπαδαριος
Πιο λιγο ο Γρηγοριος Πρωτοψαλτης.
Μεγαλυτερη κλιση ομως την εχω στους πιο μεταγενεστερους συνθετες.
πχ. Καραμανη,Θεοδοσοπουλο,Πριγγο,Στανιτσα,κ.α.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Το θέμα είναι εξ' αρχής προβληματικό διότι:

  • Με τον όρο "κλασικό συνθέτη" μπορεί να θεωρούμε ο καθένας άλλους και άλλες περιόδους.
  • Με τον όρο "κλασική σύνθεση" μπορεί να θεωρήσουμε ότι είναι πιο εύηχο και γνωστό στα αυτιά μας με βάση το σημερινό μουσικό αισθητήριο.
  • Τέλος, συγκρίνουμε (και πως να συγκρίνουμε...) τον Ιωάννη Κουκουζέλη και τον Ιωάννη τον Κλαδά, με τους πολύ μεταγενέστερους Πέτρο Μπερεκέτη και Γερμανό Πατρών κι αυτούς με την σειρά τους με τους νεώτερους Πέτρο Λαμπαδάριο, Ιάκωβο και αυτούς με τους νεώτατους Χουρμούζιο Χαρτοφύλακα, Θεωδ. Φωκαέα... (και πάει λέγοντας...)

Υ.Γ. 1 Στην δική μου αισθητική π.χ. τα Δοξαστικά του Πέτρου είναι η πρώτη μου επιλογή, παρόλα αυτά θεωρώ πως, αρκετά Δοξαστικά του Πρίγγου είναι "κλασικότερα" από άλλα Δοξαστικά παλαιοτέρων μελουργών. Κι άλλωστε πώς να μήν είναι; Αφού "πατάει" πάνω στα Δοξαστικά του Πέτρου και την προφορική παράδοση του Πατριαρχικού Ναού (κυρίως από τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη).
Υ.Γ. 2 Πάλι στην δική μου αισθητική: Παπαδικά μέλη για χορική απόδοση Πέτρος και Πέτρος Μπερεκέτης.
Παπαδικά μέλη για "σολιστική" και ποιο "ελεύθερη" απόδοση Γρηγόριος και Κωνσταντίνος.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Προσωπικά το κριτήριο δεν είναι τόσο αυτό που ακούω, οπωσδήποτε σημαντικό, αλλά το πόσο το ευχαριστιέμαι όταν το ψάλλω...
Με βάση αυτό θα έλεγα ότι η προτίμησή μου κλίνει προς τον Νικόλαο Σμύρνης όσον αφορά τα χερουβικά του.

Νεοκλή, χαίρε.
Έχεις καμμιά ηχογράφηση από κανένα Χερουβικό του Νικολάου Σμύρνης;
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νεοκλή, χαίρε.
Έχεις καμμιά ηχογράφηση από κανένα Χερουβικό του Νικολάου Σμύρνης;

Δεν έχω δυστυχώς!
(Πιστεύω να μην εννοείς από μένα;:eek:)
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Αγαπητοι εν Χριστω αδελφοι σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα αλλα να μην το κανω με την μορφη επιλογων της δημοσκοπησης ωστε να μην αδικησω καποιον κλασικο που δεν βαλω ως επιλογη. Θα ηθελα να πει ο καθενας ποιος ειναι ο αγαπημενος του κλασικος μελοποιος ;;
Ας κανω εγω την αρχη
εμενα μου αρεσει πολυ ο Πετρος ο Πελλοπονησιος απο τους νεοτερους κλασικους και ο Ιωαννης ο Κουκουζελης απο τους παλαιοτερους.
Περιμενω τις γνωμες σας

Αγγελος Παπας:)

Πριγγος Στανιτσας Φωκαεας Πετρος Λαμπαδαριος
 

romios1

Member
1) Μπαλάσης Ἱερεύς
2) Κοσμᾶς Μαδυτινός (γιὰ τὰ παράξενα καὶ δύσκολά του κείμενα)
3) Δημήτριος Ἰωαννίδης
4) Ἰωάννης Ἀρβανίτης
5) π. Ἱερόθεος Τσονάκας
 
Top