Ψάλλετε το στιχηρό "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .." όταν προβλέπονται μόνο 4 αναστάσιμα;

Ψάλλατε σήμερα το στιχηρό "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .." που προβλέπονταν μόνο 4 αναστάσιμ

  • Είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων και ψάλλαμε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 18 25.4%
  • Δεν είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων. Ψάλθηκε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 9 12.7%
  • Είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων. Δεν ψάλλαμε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 32 45.1%
  • Δεν είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων. Δεν ψάλθηκε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 12 16.9%

  • Total voters
    71

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Συνετώς!
δ
Είπαμε. Είναι πολύ δύσκολο να μήν είσαι "αρεστός". Η δική μου θέση είναι ξεκάθαρη και θεωρώ ότι "όταν γίνονται κακώς γίνονται" από όποιον και αν γίνονται...

Δ.
 
Είναι αδιαμφισβήτητο, ότι αυτό προκαλείται (ας είμαστε ειλικρινείς) από την έμφυτη (αλλά και μη χαλιναγωγούμενη εύκολα) ανθρώπινη ροπή και τάση στην αυτοπροβολή (στην προκειμένη περίπτωση) των μουσικών, φωνητικών και τεχνικών δυνατοτήτων καθενός και, αληθώς, αυτό γίνεται "χωρίς εγκράτεια και πειθαρχία στην τάξη" και πολύ λιγότερο, εκτιμώ, για λόγους "πιθηκισμού". Αυτό γίνεται φανερό και από το (αναφερθέν ήδη) γεγονός, ότι ουδείς, σχεδόν (ή μήπως... όλως θαυμαστώς, αποκαλύπτεται και κάτι απόλυτο;), από όσους παραβιάζουν την τάξη στη συγκεκριμένη περίπτωση, ψάλλει την απλή σύνθεση του Αναστασιματαρίου.

Θα πατήσω πάνω σε αυτό το μήνυμα του κυρίου Μαούνη για μία γενική τοποθέτηση.
Σαφώς (και ουδείς μάλλον αμφισβητεί ) το ορθόν είναι να λεχθούν τα κατά σειρά 4 αναστάσιμα .
Στο μήνυμα του κ. Μαούνη βρίσκεται η αλήθεια .
Σίγουρα , όσοι ψάλλουν , έχουν και το ψώνιο . Από εκεί πηγάζει η "ανάγκη" ή η "δίψα" αν θέλετε για αυτοπροβολή , επίδειξη φωνητικών ικανοτήτων , ικανοποίηση του δικού μας μουσικού αισθητήριου (άλλος θα έλεγε , "το μεράκι"....)
Ποιος έχει την αυτοπειθαρχεία να μην ψάλλει λειτουργικά και να τα πει "ρετζιτατίβο " (ή μήπως θα τον αφήναν και οι Ιερείς ;..:rolleyes:)
Τέλος πάντων . Δεν το θεωρώ και τόσο μεγάλο ατόπημα (από άλλα σοβαρότερα που γίνονται )
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Από εκεί πηγάζει η "ανάγκη" ή η "δίψα" αν θέλετε για αυτοπροβολή , επίδειξη φωνητικών ικανοτήτων , ικανοποίηση του δικού μας μουσικού αισθητήριου (άλλος θα έλεγε , "το μεράκι"....)
Μέχρι πού (πρέπει να) πάει η ανοχή σε αυτά τα φαινόμενα; Κι αν λ.χ. προσωπικά έχω την "ανάγκη" ή την "δίψα" να πώ την Κυριακή του δ' ήχου στιχηρό του βαρέος; Είναι πολύ λεπτά τα ζητήματα και η αυτοπειθαρχία που αναφέρεις παρακάτω επιβάλλεται. Θεωρώ ότι είναι πιο φρόνιμο να πάρουμε ότι θετικά μας έχουν δώσει οι επιφανείς του χώρου, και τα οποία είναι όντως ανεκτίμητα και αξεπέραστα, και να μην υιοθετούμε τέτοιου είδους πρακτικές.

Ποιος έχει την αυτοπειθαρχεία να μην ψάλλει λειτουργικά και να τα πει "ρετζιτατίβο " (ή μήπως θα τον αφήναν και οι Ιερείς ;..:rolleyes:) Τέλος πάντων . Δεν το θεωρώ και τόσο μεγάλο ατόπημα (από άλλα σοβαρότερα που γίνονται )
Το θέμα των μελοποιημένων λειτουργικών είναι άλλο. Εκεί δεν τίθεται θέμα υμνολογικής φύσεως αλλά θέματα λειτουργικής φύσεως, εκφοράς των ευχών, επικάλυψης (ή μη) των ευχών και μιμήσεως (πολλές φορές) κοσμικής μουσικής της ανατολής ή της δύσεως. Πάντως καλύτερα να είναι κάποιος ζεστός σε αυτά τα ζητήματα παρά χλιαρός. Γιατί μετά αυτό που...
dkalpakidis; said:
apostoloskalpakidis; said:
Δεν το θεωρείς και τόσο μεγάλο ατόπημα (από άλλα σοβαρότερα που γίνονται )
έπονται κι άλλα και άλλα (σοβαρότερα)...
 
Last edited:
Ερμήνευσες κατά το δοκούν , αφού και εγώ είπα πως :
Σαφώς (και ουδείς μάλλον αμφισβητεί ) το ορθόν είναι να λεχθούν τα κατά σειρά 4 αναστάσιμα .



Θεωρώ ότι είναι πιο φρόνιμο να πάρουμε ότι θετικά μας έχουν δώσει οι επιφανείς του χώρου, και τα οποία είναι όντως ανεκτίμητα και αξεπέραστα, και να μην υιοθετούμε τέτοιου είδους πρακτικές.
..
Μα αυτός που αναφέρεις είναι επιφανής του χώρου ! ( και καλά κάνεις και δεν ονοματίζεις και όποιος κατάλαβε κατάλαβε ..)
Αλλά , δεν πρέπει να υιοθετούμε και εμείς , τέτοιες πρακτικές .
Κι αν λ.χ. προσωπικά έχω την "ανάγκη" ή την "δίψα" να πώ την Κυριακή του δ' ήχου στιχηρό του βαρέος;.
δεν είναι κακό...:cool::eek:
Μέχρι που......
έπονται κι άλλα και άλλα (σοβαρότερα)...
εν τάξει . έρχεσαι στα λόγια μου . υπάρχουν πολύ πιο σοβαρότερα από αυτό και στην αρχική τοποθέτησή μου αυτό είπα . Είναι σαφώς λάθος , αλλά δεν είναι και από τα τραγικά...
 
Top