Χορωδία Ορμύλιας Χαλκιδικής

Καλοφωνικός ειρμός "Νυν πάντα πεπλήρωται φωτός" σε σύνθεση του καθ.Γρηγ.Στάθη, συνοδευόμενος από το ομόηχο κράτημα του Χαλάτζογλου σε πλ.α΄.
Η ηχογράφηση είναι από τα 2 καινούργια cds του Ιερού Κοινοβίου,
"Πάσχα Μέγα Α΄-Β΄".
 

Attachments

  • 10.Καλοφωνικός,Στάθη - Κράτημα Χαλάτζογλου.mp3
    16.5 MB · Views: 176
Last edited:

Anastasio

Μέλος
Μήπως υπάρχει σε μουσικό κείμενο η παρακάτω στιχολογία που ψάλλουν οι μοναχές?
 

Attachments

  • 05.mp3
    7.2 MB · Views: 148

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως υπάρχει σε μουσικό κείμενο η παρακάτω στιχολογία που ψάλλουν οι μοναχές?

Πάνω-κάτω αυτό. Αγιορείτικα, κατά παράδοσιν, με μικροπαραλλαγές.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από την αγρυπνία της Αγίας Μαρίας Μαγδαληνής.

Ο Εσπερινός


επίσης εδώ:


Ο Όρθρος

 
Last edited:
Θα ήθελα να ακούσω τη δισκογραφική δουλειά της μονής Ευαγγελισμού Θεοτόκου Ορμύλιας με τίτλο «Ὁ Μέγας Παρακλητικὸς Κανὼν τῆς Παναγίας»
(αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να το ανεβάσει).
Ευχαριστώ
 

freedom10

Ἑλένη Κ.
Τελικά δν μου πάει το αααααα......Είναι κουραστικό.....Ας φανερωθώ ποιος είμαι....Να καποια ακομη απο την Ορμυλια. κ.Μαγδαληνη θα ηθελα να σας ρωτησω για ενα 'Εξομολογησθαι' με γκατζι σε ποιο cd υπαρχει?

Κε Μιχαήλ δεν ξέρω εάν τελικά είναι αυτό που θέλετε... ευχαριστώ πολύ, ο Κύριος να σας ευλογή!!
 

Attachments

  • exomol.mp3
    10.6 MB · Views: 197
Τό:

Πάντες ἀγρυπνήσωμεν, καὶ Χριστῷ ὑπαντήσωμεν, μετὰ πλήθους ἐλαίου, καὶ λαμπάδων φαεινῶν, ὅπως τοῦ νυμφῶνος ἔνδον ἀξιωθῶμεν· ὁ γὰρ τῆς θύρας ἔξω φθανόμενος, ἄπρακτα τῷ Θεῷ κέκραγεν· Ἐλέησόν με.
εἶναι Κάθισμα Κατανυκτικόν τῆς Παρακλητικῆς μετά τήν β΄ στιχολογίαν τῆς Δευτέρας τοῦ πλ. α΄ ἤχου. Ἐδῶ σέ ἀργή μελισματική σύνθεση, χρησιμοποιούμενον προφανῶς σέ ἀγρυπνίες. Τό μουσικό κείμενο, κι αὐτό προφανῶς θά βρίσκεται στά μουσικά βιβλία τῆς Ἱ. Μ. Σίμωνος Πέτρας.

Ἐνδιαφέρουσα καί ἡ α΄ στάσις τοῦ Μακάριος ἀνήρ σέ σύντομη σύνθεση τοῦ πλ. α΄, στό ἴδιο ἀρχεῖο.

Καλησπέρα. Το Μακάριος Ἀνήρ το οποίο αναφέρεται, είναι αυτό;
Αν ναι, και αν ο σύνδεσμος αφορά στο μουσικό κείμενο του ψαλμού, μήπως είναι δυνατόν να ανανεωθεί ο σύνδεσμος με κάποιον τρόπο; Γιατί δεν λειτουργεί πλέον.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Παρατήρησα τον (νεκρό) σύνδεσμο στο μήνυμα του π. Μάξιμου. Αν κατάλαβα καλά, η παραπομπή του αναφερόταν στο μουσικό αρχείο του Μακάριος Ανήρ, και όχι στο μουσικό κείμενο.
Οπότε επαναδιατυπώνω την ερώτησή μου: Μήπως υπάρχει το μουσικό κείμενο της συγκεκριμένης μελοποίησης του ῾Μακάριος Ἀνήρ᾽;
Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα. Το Μακάριος Ἀνήρ το οποίο αναφέρεται, είναι αυτό;
Αν ναι, και αν ο σύνδεσμος αφορά στο μουσικό κείμενο του ψαλμού, μήπως είναι δυνατόν να ανανεωθεί ο σύνδεσμος με κάποιον τρόπο; Γιατί δεν λειτουργεί πλέον.
Ευχαριστώ πολύ.
Παρατήρησα τον (νεκρό) σύνδεσμο στο μήνυμα του π. Μάξιμου. Αν κατάλαβα καλά, η παραπομπή του αναφερόταν στο μουσικό αρχείο του Μακάριος Ανήρ, και όχι στο μουσικό κείμενο.
Οπότε επαναδιατυπώνω την ερώτησή μου: Μήπως υπάρχει το μουσικό κείμενο της συγκεκριμένης μελοποίησης του ῾Μακάριος Ἀνήρ᾽;
Ευχαριστώ.
Να περιμένουμε λίγο να τακτοποιηθεί το πρόβλημα των συνδέσμων
http://analogion.com/forum/index.ph...ηγούμενα-θέματα-του-φόρουμ.40263/#post-228358
και το ξαναβλέπουμε.
Δεν μπορώ να θυμάμαι.
 

Adam_x

Active member
απόσπασμα από το "Δούλοι Κύριον"
αγρυπνία του Αγ. Αιμιλιανού 17 προς 18.07.1994

και απ' ό,τι είδα στο Άγιον Όρος, μόνο στην Σιμωνόπετρα ψάλλεται και αλλιώς Δούλοι Κύριον (όχι μόνο του Πέτρου Λαμπαδαρίου) και Εξομολογείσθε.
Χαίρετε!
Που μπορούμε να βρούμε το μουσικό κείμενο;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Adam_x

Active member
Χαίρετε!

Από την ακολουθία των εγκαινίων του Ιερού Ναού Οσίου Μελετίου της Ιεράς Μονής Παναγίας Υψενής Ρόδου (ψάλλουν οι μοναχές τις Ορμύλιας):

Ο Εσπερινός:

Ο Όρθρος, η Ακολουθία των Εγκαινίων και η Θεία Λειτουργία:

Η Θεία Λειτουργία της Κυριακής 16/10/2022:

"Όπου επισκιάση η χάρις σου Αρχάγγελε":

Καλή ακρόαση!
 
Top