[Ερώτηση] Ψαλμωδία Χατζημάρκου ενώπιον Πρίγγου

Καλησπέρα φίλοι μου.

Είχα κάποτε ακούσει μία ιστορία, ότι ο Χατζημάρκος είχε ψάλλει σε κάποιο Ναό (φαντάζομαι όχι στον Πατριαρχικό), όπου ο παρευρεθείς Άρχων Κωνσταντίνος Πρίγγος, του είχε παραχωρήσει την θέση του Πρωτοψάλτου και παρέμεινε στο Ιερό καθ' όλη την διάρκεια της ακολουθίας ακούγοντάς τον.
Μετά σχολίασε την απόδοση και την ψαλμωδία του Χατζημάρκου ενώπιον και άλλων παρευρισκομένων κάνοντας του μάλιστα και ορισμένες επισημάνσεις με τον γνωστό του τρόπο.
Έχει κανείς υπόψιν του αυτή την ιστορία;;Ισχύει κάτι τέτοιο;;;
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Ο τιτλος σου ειναι λαθος. Επρεπε να γραψεις ψαλμωδια Πριγγου ενωπιον Χατζημαρκου.
 
Ο τιτλος σου ειναι λαθος. Επρεπε να γραψεις ψαλμωδια Πριγγου ενωπιον Χατζημαρκου.

Γιατί είναι λάθος?Εφόσον ο Χατζημάρκος έψαλλε ενώπιον του Πρίγγου σύμφωνα με την διήγηση, εκτός αν γνωρίζεις κάτι για την ιστορία αυτή.
 

ΧΑΡΗΣ4

Μέλος
Άκουσα κάποτε μια τέτοια ιστορία από τον πατέρα μου.

Πράγματι ήταν ο Πρίγγος που έψαλλε ενώπιον του Χατζημάρκου στο Βόλο. Δεν θυμάμαι το Ναό. Όταν τέλειωσε το μέλος, ο πατέρας μου είχε διαπιστώσει ότι ο Πρίγγος είχε αλλάξει τη βάση (είχε ανέβει ή κατέβει, δεν θυμάμαι). Γύρισε, λοιπόν, έκπληκτος ο πατέρας μου στον Χατζημάρκο και τον ρώτησε:

- Δάσκαλε, μήπως κάνω λάθος; Η βάση έπεσε/ανέβηκε;

Κι ο Χατζημάρκος του απάντησε:

- Μα καλά, δεν ξέρεις ότι ο Πρίγγος είναι φύσει … παράφωνος!

Το συμβάν μου φάνηκε υπερβολικό. Κατά πάσα πιθανότητα ο Χατζημάρκος εκείνη τη στιγμή χαριτολογούσε. Νομίζω πως αυτό επιβεβαιώνεται και από το εξής:
Όταν κάποτε συζητούσα με τον Ταλιαδώρο, του ανέφερα το γεγονός. Η απάντησή του ήταν κατηγορηματική:
- ΟΥΔΕΠΟΤΕ ο Πρίγγος υπήρξε παράφωνος!
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μά τι λέτε βρε παιδιά;
Κανονικά θά ἐπρεπε μπαίνοντας ο Πρίγγος στό Ναό νά τού ψάλλει ο Χατζημάρκος το εις πολλά έτη άρχοντα πού δεν υπάρχει και κλίνον γόνυ να ακούσει τό φροντιστήριο γιά νά μαθει.
Λέω τή γνώμη μου.
Κάθε δένδρο καί πράγμα ἔχει τη ρίζα του.
Πιστεύω ὁτι στην μουσική μας η ρίζα είναι ο Πρίγγος από ακούσματα πού ἔχουμε , ὀχι Ναυπλιώτης ,Στανίτσας καί ἄλλοι σπουδαίοι .
 
Πιστεύω ότι ο Δημήτρης έχει δίκιο αναφορικά προς την προσφορά του Πρίγγου ως μουσική ρίζα.
Πάντως με αφορμή το ποστ αυτό, ποιά ήταν η γενικότερη σχέση του Πρίγγου με τον Χατζημάρκο;;Γνωρίζει κανείς από διηγήσεις;;;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πάντως με αφορμή το ποστ αυτό, ποιά ήταν η γενικότερη σχέση του Πρίγγου με τον Χατζημάρκο;;Γνωρίζει κανείς από διηγήσεις;;;
Ἐδῶ ἐξετάζουμε τήν μουσική σχέση καί ὄχι τό τί εἰπώθηκε μεταξύ των στήν ταβέρνα πού ἀκολούθησε.
Μουσικά οἱ δύο ψάλτες ἤσαν πολύ κοντά
1ον στά διαστήματα.
Παράδοξο γιά τήν ἐποχή ἐκείνη, πού ἐρμηνεύεται ὅτι, ὁ Χατζημάρκου ήταν μεγάλος ψάλτης καί διαβασμένος στά θεωρητικά με σωστά διαστήματα ἴδια μέ αὐτά του Πρίγγου.
2ον το προσωπικό ὕφος.
Σπανίζει σήμερα, διότι ὑπάρχουν μιμητές Χατζημάρκου, Πρίγγου, Στανίτσα κ.α. δηλ. ψαλτάκια.
Μιλάμε γιά μεγάλα μεγέθη στήν μουσική καί ὄχι γιατί χρώμα παπούτσι φοροῦσε ἕκαστος.
Μέ καφέ ἤ κρασάκι μπορεί νά εἰπωθεῖ καί κάτι ἀπό αὐτά πού ἀκούσαμε ἀπό παλαιούς ἀλλἀ ὄχι καστό διαδίκτυο.
 
Top