«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

papline

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω ένα νέο πρόγραμμα συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής που έφτιαξα για να καλύψω τις προσωπικές μου ανάγκες. Θεώρησα σωστό να το διαθέσω δωρεάν σε όλα τα μέλη της κοινότητας απ' την οποία έχω αντλήσει πολύ υλικό ως ελάχιστο δείγμα ευχαριστίας.
Για τη βελτίωση του, παρακαλώ πολύ όποιος το δοκιμάσει-χρησιμοποιήσει να γράψει τα σχόλια-παρατηρήσεις του στο forum ή να μου στείλει μήνυμα στο email που αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης του
Ευχαριστώ πολύ.

[Σημ. συντονιστή (ΔΚ)] Κοιτάξτε στα πιό πρόσφατα μηνύματα αυτού του θέματος για την τελευταία διορθωμένη έκδοση του προγράμματος.
 
Ανεβάζω ένα νέο πρόγραμμα συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής που έφτιαξα για να καλύψω τις προσωπικές μου ανάγκες. Θεώρησα σωστό να το διαθέσω δωρεάν σε όλα τα μέλη της κοινότητας απ' την οποία έχω αντλήσει πολύ υλικό ως ελάχιστο δείγμα ευχαριστίας.
Για τη βελτίωση του, παρακαλώ πολύ όποιος το δοκιμάσει-χρησιμοποιήσει να γράψει τα σχόλια-παρατηρήσεις του στο forum ή να μου στείλει μήνυμα στο email που αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης του
Ευχαριστώ πολύ.

Συγχαρητήρια κύριε Παπαδόπουλε!
Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές.
Είναι πολύ εύχρηστο, εύκολο και συνάμα πλήρες!
Σε τέτοιους καιρούς δύσκολους, το να προσφέρετε τον κόπο σας δωρεάν, εδώ στο ψαλτολόγιον, είναι άξιο επαίνων!!!
(κάπου είχα κουραστεί να βλέπω διαφημίσεις "εμπόρων"...)
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ όλους που με μηνύματα τους, μου επισημάνουν διάφορα προβλήματα και προτάσεις βελτίωσης.
Δυστυχώς το πρόγραμμα τώρα δοκιμάζεται και ίσως βιάστηκα να το ανεβάσω. Είδη διαπιστώθηκε πρόβλημα στην εκτέλεση των μακροεντολών σε word 2007 ή νεότερο.
Το πρόβλημα σχεδόν το έχω λύσει όμως επειδή για δύο περίπου εβδομάδες δεν υπάρχει χρόνος για ν' ασχοληθώ μ' αυτό και επειδή τις επόμενες 10 ημέρες δε θα έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο θ' αργήσω ν' ανεβάσω τη διορθωμένη έκδοση.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω την δοκιμαστική έκδοση 1.1 που δοκιμάστηκε και λειτουργεί σε word 2003 και word 2007. Αν κάποιος έχει εγκατεστημένη νεότερη έκδοση word ή και παλαιότερη παρακαλώ ας δοκιμάσει αν λειτουργεί και ας μου απαντήσει.
 

Attachments

  • MK.zip
    1.2 MB · Views: 710
Last edited:

Psaltis5700

Μέλος
Ανεβάζω ένα νέο πρόγραμμα συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής που έφτιαξα για να καλύψω τις προσωπικές μου ανάγκες. Θεώρησα σωστό να το διαθέσω δωρεάν σε όλα τα μέλη της κοινότητας απ' την οποία έχω αντλήσει πολύ υλικό ως ελάχιστο δείγμα ευχαριστίας.
Για τη βελτίωση του, παρακαλώ πολύ όποιος το δοκιμάσει-χρησιμοποιήσει να γράψει τα σχόλια-παρατηρήσεις του στο forum ή να μου στείλει μήνυμα στο email που αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης του
Ευχαριστώ πολύ.

Ευχαριστώ πολύ, αλλα υπάρχουν δύο προβλήματα:
1) Πώς γράφουμε κείμενο (κανονικό);
2)Τους χαρακτήρες μου τους βγάζει δύο τρεις θέσεις εκτός, γιατί και πως μπορώ να το λύσω;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Ανεβάζω ένα νέο πρόγραμμα συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής που έφτιαξα για να καλύψω τις προσωπικές μου ανάγκες. Θεώρησα σωστό να το διαθέσω δωρεάν σε όλα τα μέλη της κοινότητας απ' την οποία έχω αντλήσει πολύ υλικό ως ελάχιστο δείγμα ευχαριστίας.
Για τη βελτίωση του, παρακαλώ πολύ όποιος το δοκιμάσει-χρησιμοποιήσει να γράψει τα σχόλια-παρατηρήσεις του στο forum ή να μου στείλει μήνυμα στο email που αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης του
Ευχαριστώ πολύ.

Κατ' αρχας συγχαρητηρια για την προσπαθεια σας, και για το γεγονος οτι το διατιθεται δωρεαν. Εχω ομως ενα θεματακι. Ηθελα να γραψω καποια εσπερια στιχηρα. Πριν απο καθε κομματι ομως, ηθελα να βαλω και τον στιχο. Βαζω λοιπον μαρτυρια, παω μετα να βαλλω χρονικη αγωγη στο πλάι, και ΚΑΠΟΥΤ..!! ΤΙ πρεπει να κανω λοιπον??
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ, αλλα υπάρχουν δύο προβλήματα:
1) Πώς γράφουμε κείμενο (κανονικό);
2)Τους χαρακτήρες μου τους βγάζει δύο τρεις θέσεις εκτός, γιατί και πως μπορώ να το λύσω;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Για το 1ο πληκτρολογούμε από το πληκτρολόγιο κανονικά, σε κάποιες εκδόσεις του word υπάρχει πρόβλημα και θα πρέπει να πατήσεις το κουμπί (εμφάνιση word) για να μπορείς να πληκτρολογήσεις ή να μετακινήσεις τον κέρσορα(δείκτη) στο σημείο που θέλεις.
Για το 2ο: Αυτό οφείλετε στα dpi που έχεις ρυθμίσει την οθόνη σου, για να εμφανίζονται κανονικά θα πρέπει από τις ρυθμίσεις της οθόνης να επιλέξεις την προεπιλεγμένη ρύθμιση στα dpi. Αν έχεις win 7 θα το βρεις από τον πίνακα ελέγχου στις ρυθμίσεις της οθόνης όπου πρέπει να επιλέξεις Μικρό μέγεθος -100% (προεπιλογή).
Θα προσπαθήσω σε επόμενη έκδοση να διορθώσω το πρόβλημα.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Κατ' αρχας συγχαρητηρια για την προσπαθεια σας, και για το γεγονος οτι το διατιθεται δωρεαν. Εχω ομως ενα θεματακι. Ηθελα να γραψω καποια εσπερια στιχηρα. Πριν απο καθε κομματι ομως, ηθελα να βαλω και τον στιχο. Βαζω λοιπον μαρτυρια, παω μετα να βαλλω χρονικη αγωγη στο πλάι, και ΚΑΠΟΥΤ..!! ΤΙ πρεπει να κανω λοιπον??

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς να μεταφέρεις τον έλεγχο στο σημείο που θέλεις να βάλεις τη χρονική αγωγή. Αν είναι αυτό το πρόβλημα τότε όπως έγραψα και πιο πάνω επειδή σε κάποιες εκδόσεις του word υπάρχει ένα θεματάκι (το οποίο δυστυχώς δεν κατάφερα να λύσω) πάτησε το κουμπί (εμφάνιση word) μετέφερε το δείκτη (κέρσορα) στο σημείο που θέλεις, στη συνέχεια πάτησε το ίδιο κουμπί (Απόκρυψη word) και συνεχίζεις κανονικά.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς να μεταφέρεις τον έλεγχο στο σημείο που θέλεις να βάλεις τη χρονική αγωγή. Αν είναι αυτό το πρόβλημα τότε όπως έγραψα και πιο πάνω επειδή σε κάποιες εκδόσεις του word υπάρχει ένα θεματάκι (το οποίο δυστυχώς δεν κατάφερα να λύσω) πάτησε το κουμπί (εμφάνιση word) μετέφερε το δείκτη (κέρσορα) στο σημείο που θέλεις, στη συνέχεια πάτησε το ίδιο κουμπί (Απόκρυψη word) και συνεχίζεις κανονικά.

Οχι οχι.. δεν ειναι εκει το προβλημα. Βαζω μαρτυρια. Παω να βαλλω μετα χρονικη αγωγη, και αντι αυτου εμφανιζεται (αναλογως με αυτο που θελω) αλλοτε ισον ή ολιγον κλπ. με μπλε χρωματισμο!!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Οχι οχι.. δεν ειναι εκει το προβλημα. Βαζω μαρτυρια. Παω να βαλλω μετα χρονικη αγωγη, και αντι αυτου εμφανιζεται (αναλογως με αυτο που θελω) αλλοτε ισον ή ολιγον κλπ. με μπλε χρωματισμο!!

Το πρόβλημα εντοπίζεται στην εγκατάσταση της γραμματοσειράς BZ Xronos εγκατέστησε την και πάλι, αν την έχεις είδη εγκαταστήσει θα σου εμφανιστεί μήνυμα ότι είναι εγκατεστημένη, επέλεξε να την αντικαταστήσεις.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω τη νέα έκδοση 1.2 η οποία έχει δοκιμαστεί και λειτουργεί στις εκδόσεις WordXp(2002)-Word 2003-Word 2007-Word 2010 ενώ δε λειτουργεί στην έκδοση Word 97 δυστυχώς δε μπόρεσα να το δοκιμάσω στο Word 2000 και στο Word 2013.

Στην έκδοση αυτή υπάρχουν αρκετές αλλαγές.
Η σημαντικότερη είναι ότι πλέον δε γράφουμε σε container αλλά απ' ευθείας στο Word έτσι αποφεύγουμε ασυμβατότητες με διάφορες εκδόσεις του word και το περιβάλλον είναι πιο ξεκούραστο.
Εδώ θα πρέπει να προσέξουμε ότι ανοίγοντας το πρόγραμμα, αν το word είναι κλειστό ανοίγει αυτόματα και δημιουργείται ένα έγγραφο το οποίο περιλαμβάνει τις μακροεντολές που χρειάζονται. Αν τη στιγμή που ανοίγουμε το πρόγραμμα έχουμε είδη ανοιχτό κάποιο έγγραφο του word τότε το πρόγραμμα συνδέεται αυτόματα με το έγγραφο αυτό, βέβαια για να μπορούν να λειτουργήσουν οι αυτοματισμοί (μακροεντολές) θα πρέπει το έγγραφο να έχει δημιουργηθεί νωρίτερα με το πρόγραμμα "Μουσικά Κείμενα".
Αν έχουμε ανοιχτό το πρόγραμμα και κλείσουμε το word μπορούμε να δημιουργήσουμε νέο έγγραφο πατώντας το κουμπί "Word" στο κάτω μέρος του προγράμματος.

Στη νέα έκδοση έχουν προστεθεί τα κουμπιά "Αλλαγή Παραγράφου" και "Απόκρυψη Γραμμών Εργαλείων". Το δεύτερο κουμπί κρύβει και επανεμφανίζει τις γραμμές εργαλείων του Word για να περισσεύει ο χώρος στην οθόνη που εργαζόμαστε. Δεν λειτουργεί στις εκδόσεις 2007 -2010 στις οποίες μπορούμε να κρύβουμε και να επανεμφανίζουμε την κορδέλα που έχει τα κουμπιά εντολών με το συνδυασμό πλήκτρων Ctrl+F1. Εάν χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία αυτή, μη ξεχάσετε να επανεμφανίσετε τις γραμμές εργαλείων πριν κλείσετε το πρόγραμμα.

Μια άλλη σημαντική προσθήκη είναι στο μενού η επιλογή "Ποιητικό Κείμενο" απ' όπου εισάγουμε πλαίσιο κειμένου για το ποιητικό κείμενο. Στο μενού αυτό υπάρχει η επιλογή "Απόκρυψη Ποιητικού κειμένου" με τη οποία μπορούμε να κρύψουμε ή να επανεμφανίσουμε το ποιητικό κείμενο για να κάνουμε διορθώσεις αν θέλουμε πιο εύκολα στο μουσικό κείμενο. Αντίστοιχη λειτουργία έχει και η επιλογή "Μεταφορά Ποιητικού Κειμένου Πίσω" που μεταφέρει το πλαίσιο κειμένου με το ποιητικό κείμενο, πίσω από το μουσικό ή το αντίθετο.

Στην έκδοση αυτή διορθώθηκε το πρόβλημα που υπήρχε σε κάποιους Η/Υ με την εμφάνιση των χαρακτήρων σε διαφορετική θέση πάνω στα κουμπιά.

Αν τρέξετε το πρόγραμμα σε έκδοση Windows 64bit τότε το φάκελο με τα αρχεία του προγράμματος μη τον βάλετε στην επιφάνεια εργασίας αλλά στη ρίζα του σκληρού δίσκου.

Για οποιαδήποτε απορία έχετε μη διστάσετε να ρωτήσετε.

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά τα μέλη της κοινότητας που δοκιμάζουν το πρόγραμμα, εντοπίζουν προβλήματα αλλά κάνουν και προτάσεις για τη βελτίωση του.
 

Attachments

  • MK_1_2.zip
    1,002.4 KB · Views: 251
Ανεβάζω ένα νέο πρόγραμμα συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής που έφτιαξα για να καλύψω τις προσωπικές μου ανάγκες. Θεώρησα σωστό να το διαθέσω δωρεάν σε όλα τα μέλη της κοινότητας απ' την οποία έχω αντλήσει πολύ υλικό ως ελάχιστο δείγμα ευχαριστίας.
Για τη βελτίωση του, παρακαλώ πολύ όποιος το δοκιμάσει-χρησιμοποιήσει να γράψει τα σχόλια-παρατηρήσεις του στο forum ή να μου στείλει μήνυμα στο email που αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης του
Ευχαριστώ πολύ.
Η ιδέα και η δομή του προγράμματος μοιάζουν πολύ βοηθητικά, όμως (σε περιβάλλον windows 7 και word 2007 που έχω εγώ) όλα τα μενού, γεμάτα με ερωτηματικά και άλλους περίεργους χαρακτήρες αντί για γράμματα, είναι μη αναγνώσιμα. Αρα έχομε πρόβλημα.., ελπίζω εύκολα θεραπεύσιμο. Περιμένω τη βοήθειας σας και εύχομαι κάθε καλό, με πολλές ευχαριστίες και για το πρόγραμμα και για τη βοήθεια!..
Μιχάλης Πολυχρονάκης
 

papline

Παλαιό Μέλος
Η ιδέα και η δομή του προγράμματος μοιάζουν πολύ βοηθητικά, όμως (σε περιβάλλον windows 7 και word 2007 που έχω εγώ) όλα τα μενού, γεμάτα με ερωτηματικά και άλλους περίεργους χαρακτήρες αντί για γράμματα, είναι μη αναγνώσιμα. Αρα έχομε πρόβλημα.., ελπίζω εύκολα θεραπεύσιμο. Περιμένω τη βοήθειας σας και εύχομαι κάθε καλό, με πολλές ευχαριστίες και για το πρόγραμμα και για τη βοήθεια!..
Μιχάλης Πολυχρονάκης

Το πρόβλημα με τους περίεργους χαρακτήρες εμφανίζεται σε μη Ελληνικές εκδόσεις των windows. Είδη προσπαθώ να το διορθώσω και πιστεύω ότι στην επόμενη έκδοση που θ' ανεβάσω σε 2-3 εβδομάδες (ίσως και νωρίτερα) θα έχει διορθωθεί.

Η νέα έκδοση βέβαια θα είναι αρκετά διαφορετική όσον αφορά το ποιητικό κείμενο το οποίο δε θα γράφεται πλέον σε πλαίσιο κειμένου, αλλά απ' ευθείας πάνω στο μουσικό κείμενο με τη σημαντική διαφορά ότι θα στοιχίζεται αυτόματα στο μουσικό κείμενο.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Η ιδέα και η δομή του προγράμματος μοιάζουν πολύ βοηθητικά, όμως (σε περιβάλλον windows 7 και word 2007 που έχω εγώ) όλα τα μενού, γεμάτα με ερωτηματικά και άλλους περίεργους χαρακτήρες αντί για γράμματα, είναι μη αναγνώσιμα. Αρα έχομε πρόβλημα.., ελπίζω εύκολα θεραπεύσιμο. Περιμένω τη βοήθειας σας και εύχομαι κάθε καλό, με πολλές ευχαριστίες και για το πρόγραμμα και για τη βοήθεια!..
Μιχάλης Πολυχρονάκης

Δοκιμάστε να τρέξετε το αρχείο που επισυνάπτω στη συνέχεια κάντε επανεκκίνηση και μετά δοκιμάστε το πρόγραμμα. Πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημα με τους περίεργους χαρακτήρες. Σας παρακαλώ να μ' ενημερώσετε αν τελικά λύθηκε το πρόβλημα. Ευχαριστώ!
 

Attachments

  • Greek.zip
    195 bytes · Views: 143

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Η νέα έκδοση βέβαια θα είναι αρκετά διαφορετική όσον αφορά το ποιητικό κείμενο το οποίο δε θα γράφεται πλέον σε πλαίσιο κειμένου, αλλά απ' ευθείας πάνω στο μουσικό κείμενο με τη σημαντική διαφορά ότι θα στοιχίζεται αυτόματα στο μουσικό κείμενο.

Ποτε ερχεται η καινουργια εκδοση με το καλο??
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω τη νέα έκδοση του "Μουσικά Κείμενα 2.0" η οποία λειτουργεί σε μεταγενέστερες εκδόσεις του WordXp(2002).
Με την έκδοση αυτή έχει μειωθεί πάρα πολύ ο χρόνος που χρειάζεται για να γράψουμε ένα κείμενο.

Στη νέα έκδοση υπάρχουν τρεις βασικές αλλαγές.

Η σημαντικότερη αλλαγή είναι στην εισαγωγή του ποιητικού κειμένου που δε γίνεται πλέον σε πλαίσιο κειμένου αλλά πάνω στο μουσικό κείμενο και η στοίχιση γίνεται αυτόματα.

Η δεύτερη σημαντική αλλαγή είναι ότι η τακτοποίηση του μουσικού κειμένου δε γίνεται στο τέλος αλλά αυτόματα κατά την πληκτρολόγηση οπότε γλιτώνουμε τη χρονοβόρα διαδικασία της τακτοποίησης στο τέλος.

Και η τρίτη ότι δεν υπάρχουν πλέον μακροεντολές με αποτέλεσμα να μπορούμε ν' ανοίξουμε και να δουλέψουμε έγγραφα που δε δημιουργήθηκαν με το πρόγραμμα "Μουσικά Κείμενα".

Όπως και στην προηγούμενη έκδοση θα πρέπει να προσέξουμε ότι ανοίγοντας το πρόγραμμα, αν το word είναι κλειστό ανοίγει αυτόματα και δημιουργείται ένα έγγραφο με διαμορφωμένη ήδη τη σελίδα. Αν τη στιγμή που ανοίγουμε το πρόγραμμα έχουμε ήδη ανοιχτό κάποιο έγγραφο του word τότε το πρόγραμμα συνδέεται αυτόματα με το έγγραφο αυτό.
Αν έχουμε ανοιχτό το πρόγραμμα και κλείσουμε το word μπορούμε να δημιουργήσουμε νέο έγγραφο πατώντας το κουμπί "Word" στο κάτω μέρος του προγράμματος.

Αν τρέξετε το πρόγραμμα σε έκδοση των Windows μη Ελληνική και στα μενού εμφανίζονται περίεργοι χαρακτήρες κάνοντας τα μη αναγνώσιμα τρέξτε το αρχείο Greek που έχω ανεβάσει παλιότερα.

Για οποιαδήποτε απορία έχετε μη διστάσετε να ρωτήσετε.

Πιθανόν να υπάρχουν κάποια προβληματάκια τα οποία με τη βοήθεια σας θα εντοπισθούν και στη συνέχεια θα διορθωθούν.

Τέλος δεν ξέρω αν πρέπει οι διαχειριστές να μεταφέρουν τη νέα έκδοση στην αρχή του νήματος για να είναι πιο εύκολος ο εντοπισμός της.

Παπαδόπουλος Δημήτρης
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • MK2.zip
    883.7 KB · Views: 236

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Παρα πολυ κάλο. Πρωτη φορά χρησιμοποιησα προγραμμα συγγραφης βυζαντινής μουσικής και μου φαίνεται εύκολο.
 

Attachments

  • ΔΥΝΑΜΙΣ ΝΗΛΕΩΣ ΚΑΜΑΡΑΔΟΥ.pdf
    185.9 KB · Views: 319
Top