Χερουβικόν Χορωδιακόν Πρίγγου Α' ήχος

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ως αντίδωρον για την ονομαστική μου εορτή! Καλές γιορτές κ καλή χρονιά σε όλους!

 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πολύχρονος αδελφέ και να ζήσεις χαρες στη ζωή σου και ότι επιθυμείς.
Και μεις αυτό το χερουβικό είπαμε σήμερα με λειτουργικά χατζηαθανασίου. Δείχνει ν αρέσει περισσότερο από τα άλλα κλασσικά κομμάτια και γι αυτό το προτιμούμε.
Να είσαι πάντα καλά και καλή και ευλογημένη χρονιά.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πολύχρονος αδελφέ και να ζήσεις χαρες στη ζωή σου και ότι επιθυμείς.
Και μεις αυτό το χερουβικό είπαμε σήμερα με λειτουργικά χατζηαθανασίου. Δείχνει ν αρέσει περισσότερο από τα άλλα κλασσικά κομμάτια και γι αυτό το προτιμούμε.
Να είσαι πάντα καλά και καλή και ευλογημένη χρονιά.

EIRYK σ ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα εύχομαι υγεία, χαρά και καλές ψαλμωδίες! Άπαντα του Πρίγγου είναι αριστουργήματα!

ΥΓ Αν μπορείς να μου πεις πως γίνεται να βάλω ισοκρατήματα σε ήδη ηχογραφημένα κομμάτια..αν θυμάμαι καλά είχα ξανακάνει αυτήν την ερώτηση, αλλά δεν ξέρω που θα ανατρέξω για να την βρω!
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Νομίζω πως θα σε βοηθούσε να είχες έναν ισοκράτη στο ναό καθώς έχεις ωραία φωνή και ήσυχη όχι σαν κάτι που άκουσα πρόσφατα σε ένα πανηγύρι στην Αθήνα που είχαν βάλει και τις κόρνες απ έξω, να ακούς τον ψάλτη προχωρημένης μάλιστα κάπως ηλικίας να ψάλλει με ένα τρόπο σα να λέει τώρα θα σας φάω όλους! Φωνή και αγριάδα μαζί. Και δυστυχώς υπάρχουν και χειρότερα σε αρκετούς ναούς αν όχι στους περισσότερους.
Εσύ ψάλλεις ωραία όμως. Λίγο κάποιες στιγμές μεμονωμένες να πατάς με πιο σιγουριά και να αφήνεις ελεύθερη τη φωνή σου. Γι αυτό πιστεύω πως αν υπάρχει ισοκράτημα δίπλα σου είναι ότι πρέπει για σένα.
Έκανα εδώ ένα δείγμα έτσι να θυμηθούμε τα παλιά :) αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο καλό. Έχει φασαρία πολύ :) αλλά δε πειράζει από το καθόλου. Πάντως είμαι σίγουρος πως άν είχες ισοκράτες που θα ήταν το ιδανικό αλλά αφού δεν υπάρχουν, αν είχες ισοκράτη θα σε βοηθούσε αρκετά στο να αφήσεις ελεύθερη τη φωνή σου και ταυτόχρονα να πατάς πάντα με σιγουριά.
 

Attachments

  • XerouvikoPriggoyPLA_byManolisPapadakis_2015.mp3
    4.9 MB · Views: 45

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Νομίζω πως θα σε βοηθούσε να είχες έναν ισοκράτη στο ναό καθώς έχεις ωραία φωνή και ήσυχη όχι σαν κάτι που άκουσα πρόσφατα σε ένα πανηγύρι στην Αθήνα που είχαν βάλει και τις κόρνες απ έξω, να ακούς τον ψάλτη προχωρημένης μάλιστα κάπως ηλικίας να ψάλλει με ένα τρόπο σα να λέει τώρα θα σας φάω όλους! Φωνή και αγριάδα μαζί. Και δυστυχώς υπάρχουν και χειρότερα σε αρκετούς ναούς αν όχι στους περισσότερους.
Εσύ ψάλλεις ωραία όμως. Λίγο κάποιες στιγμές μεμονωμένες να πατάς με πιο σιγουριά και να αφήνεις ελεύθερη τη φωνή σου. Γι αυτό πιστεύω πως αν υπάρχει ισοκράτημα δίπλα σου είναι ότι πρέπει για σένα.
Έκανα εδώ ένα δείγμα έτσι να θυμηθούμε τα παλιά :) αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο καλό. Έχει φασαρία πολύ :) αλλά δε πειράζει από το καθόλου. Πάντως είμαι σίγουρος πως άν είχες ισοκράτες που θα ήταν το ιδανικό αλλά αφού δεν υπάρχουν, αν είχες ισοκράτη θα σε βοηθούσε αρκετά στο να αφήσεις ελεύθερη τη φωνή σου και ταυτόχρονα να πατάς πάντα με σιγουριά.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς;) δεν επιτρέπεται στη Μητρόπολη μας η χρήση του (μηχανήματος!) Ισοκράτη.. εντολή του Σεβασμιωτάτου μας. Κάνοντας υπακοή ψάλλω χωρίς ισοκράτη αν και θα ήθελα ένα Ισοκράτη έστω και με χαμηλή ένταση να πω τη κρυφή μου επιθυμία!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τι τον θέλετε το βόμβο; Δε σας αρέσει περισσότερο η ηρεμία της απλής εκτελέσεως; Θολό πολύ το άκουσμα με τον ισοκράτη που ανέβηκε παραπάνω και αποπνέει βαβούρα. Καλώς πιστεύω πως απαγορεύεται, άλλωστε η μουσική στις εκκλησίες πρέπει να είναι αμιγώς φωνητική.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τι τον θέλετε το βόμβο; Δε σας αρέσει περισσότερο η ηρεμία της απλής εκτελέσεως; Θολό πολύ το άκουσμα με τον ισοκράτη που ανέβηκε παραπάνω και αποπνέει βαβούρα. Καλώς πιστεύω πως απαγορεύεται, άλλωστε η μουσική στις εκκλησίες πρέπει να είναι αμιγώς φωνητική.

Αγαπητέ κε Μπουλμπουτζή, χρόνια πολλά!

Η αλήθεια είναι ό,τι το ισοκράτημα θα το ήθελα πιο χαμηλωμένο! Αλλά όταν σου προσφέρει κάποιος καλοπροαίρετα κάτι και δωρεάν οφείλεις να του πεις ένα ευχαριστώ!

¨Οσον αφορά το ισοκράτημα στην εκκλησία, θα προτιμούσα ανθρώπους ισοκράτες, αλλά πούντους; Εδώ δεν υπάρχουν ψάλτες, ισοκράτες θα θέλουμε; Μιλάμε για χωριά της επαρχίας δηλ. για άγονη γραμμη! Για παραμεθόριο! Ψάλλω όπου με καλούνε, κυρίως σε χωριά 100-200 ανθρώπων και το θεωρώ μεγάλη ευλογία που μπορώ και εξυπηρετώ τις ανάγκες αυτών των ανθρώπων!

Καλή χρονιά σε όλους!
 
Last edited:
Top