Ω των σοφών σου - Ιωάννου Πρωτοψάλτου

Ψαλμωδήματα

Παλαιό Μέλος
Μουσοτραφής ομήγυρις,

Δημοσιεύουμε ακόμα μία εξαιρετική ερμηνεία του Ε' Εωθινού Δοξαστικού, από τον Πρωτοψάλτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Θεσσαλονίκης, Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά, Ιωάννη Λιάκο, τον οποίο ευχαριστούμε ιδιαιτέρως, διότι, παρόλο του βεβαρημένου προγράμματός του, ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας. Ο Θεός να του δίνει υγεία και δύναμη να επιτελεί το έργο του.


Καλή ακρόαση.

http://psalmodimata.blogspot.gr/2012/09/blog-post_29.html
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μου θυμίζει έντονα τη σπάνια και ανεπανάληπτη φωνή του Τσαμκιράνη στην ηχογράφηση αυτή (τη φωνή, όχι το ύφος), ιδίως στην αρχή της εκπνοής. Ίσως κατά ένα κλικ μεταλλικότητας πιο κάτω, αλλά πάντως είναι πιο βαριά, μεστή, πλούσια φωνή από τις υπόλοιπες ηχογραφήσεις που έχω ακούσει - και εννοείται με περαιτέρω περιθώρια εξέλιξης λόγω της ηλικίας.
Οφείλεται στο στούντιο μήπως; Αν δεν είναι καθόλου πειραγμένη και είναι η φυσική φωνή του κ. Λιάκου αυτή, είμαι προσωπικά πολύ ευτυχής και παρακαλώ θερμά να είχαμε κι άλλες τέτοιες ηχογραφήσεις. "Τὸ τάλαντον ὄσοι πρὸς Θεοῦ ἐδέξασθε.."

ΥΓ Ξέρω ότι είμαι υπερβολικός πολλές φορές (ελπίζω σε καλές και όχι κακές κρίσεις) και ζητώ συγγνώμη, αλλά κάντε τον κόπο να το πείτε δημόσια όσοι θέλετε, και όχι με ΠΜ - όπως την άλλη φορά.
 
Top