Χερουβικόν Σουρλαντζή - Ήχος δ'

Ψαλμωδήματα

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

δημοσιεύουμε το κατά σειράν σύντομο Χερουβικό του Μουσικοδιδασκάλου και Πρωτοψάλτου κυρ Δημητρίου Σουρλαντζή σε ήχο δ' άγια.

Το ερμηνεύει τόσο σε ζωντανή όσο και σε ιδιωτική ηχογράφηση, ο Μουσικολόγος και Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ιερού Ναού Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά Θεσσαλονίκης, κ.κ. Ιωάννης Λιάκος.


Καλή ακρόαση.

http://psalmodimata.blogspot.gr/2012/07/blog-post_09.html
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Χωρίς να θέλω να γίνομαι κακός (γνωρίζοντας ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει γίνει δέκτης πολλών κατηγοριών εδώ στο Ψαλτολόγιο, και όχι μόνο), νομίζω ότι ήταν αρκετά εύκολο χερουβικό, για να του ξεφύγει ο τόνος (στη ζωντανή ηχογράφηση, στο τριάδι).
Δεν ξέρω σε πόσους χτυπάει άσχημα ή όχι, εγώ δίνω μεγαλύτερο βάρος στη μουσική πλευρά μιας εκτέλεσης, παρά στην ερμηνευτική.

Συγγνώμη αν έγινα κακός. Μάλλον περίεργος είναι το κοσμητικό επίθετο που μου ταιριάζει...
 

menelaos24

Νέο μέλος
Να τα μας πάλι.... Για ακόμα μια φορά ξεκίνησαν τα σχόλια με το που ανέβηκε μια ηχογράφηση του κ. Ιωάννη Λιάκου. Άρα οδηγούμαστε σε ενα συμπέρασμα. Οτι μάλλον ο κ. Ιωάννης Λιάκος, Πρωτοψάλτης του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά της Θεσ/νίκης, κάνει καλή δουλειά!!! Πάμε καλα... Χαίρομαι πάντως να βλέπω να ανεβαίνουν ηχογραφήσεις αυτού και της χορωδίας του και να γίνετε όλη αυτή (ας μου επιτραπεί η έκφραση από τους διαχειριστές του forum) η "μανούρα"!!!! Να είστε παντως όλοι σας καλά!! Γιατί όπως λεει και ο σοφός μας λαός "για να επιμένουν και να σε κατηγορουν τόσο πολύ πάει να πει οτι κάνεις καλη δουλειά. Αλλιώς ποιος ο λόγος να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου!!!"
Και να πω και μια παροιμία που λέμε στο χωριό μου στην Κοζάνη; "αμα δεν ξερς' να 'σχωρεσεις παρε σταρ' και φευγα!":wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
νομίζω ότι ήταν αρκετά εύκολο χερουβικό, για να του ξεφύγει ο τόνος (στη ζωντανή ηχογράφηση, στο τριάδι.
Είδα μόλις αυτό το σχόλιο και ήθελα να ρωτήσω: πού ακριβώς "του ξεφεύγει ο τόνος"; Είστε σίγουρος; Να ανεβάσουμε καμιά φασματογράφηση που διαψεύδει τον ισχυρισμό σας. Καμιά φορά η κριτική εδώ μέσα είναι πολύ σκληρή, αλλά η συγκεκριμένη είναι απλά άδικη..!

Δεν ξέρω σε πόσους χτυπάει άσχημα ή όχι, εγώ δίνω μεγαλύτερο βάρος στη μουσική πλευρά μιας εκτέλεσης, παρά στην ερμηνευτική.
Κι εμένα θα μου χτυπούσε άσχημα αν ίσχυε, αλλά ας μην υπερβάλλουμε. Πολλές φορές υπάρχει άνοδος στη βάση (λόγω διαφόρων αιτιών που δεν είναι του παρόντος), ακόμα και από εξαίρετους ερμηνευτές. Υπάρχουν λ.χ. πολλές ηχογραφήσεις του Πρίγγου, ακόμα και του Στανίτσα, όπου η βάση σε κάποιες γραμμές "τσιμπάει" εμφανώς. Σε καμιά περίπτωση δεν επηρρεάζεται ιδιαίτερα το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα!
 
Top