[Ερώτηση] Στο θυμίαμα της έναρξης του Αγίου Βαπτίσματος τι ψάλλεται;

KHarris

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα
Βάση των αναγραφόμενων κατά την ακολουθία του Αγίου Βαπτίσματος ο Ιερέας πριν το Ευλογημένη…. καλείτε συν της άλλης να θυμιάσει.
Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Κατά την διάρκεια του θυμιάματος ο ψάλτης πρέπει να ψέλνει – απαγγέλει κάτι?
Αν ναι τι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

  • σάρωση0002.jpg
    440.1 KB · Views: 224

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό θυμίαμα αὐτό εἶναι τῆς ἐνάρξεως τῶν μυστηρίων, συμπεριλαμβανομένης καί τῆς θείας λειτουργίας ὡς τό κατ᾿ ἐξοχήν μυστήριον καί τῶν ἀκολουθιῶν ὄρθρου καί ἑσπερινοῦ. Περί αὐτοῦ ἔχει γράψει ὁ μακαριστός καθηγητής Ἰω. Φουντούλης στίς 17, 95 καί 212 ἀπαντήσεις του. Εἶναι γνωστό τό ἐν σιγῇ θυμίαμα τῆς ἐνάρξεως τῆς ἀγρυπνίας (Μ. Εὐχολόγιον, σελ. 2).
Στό μυστήριον τοῦ Γάμου φαίνεται ἡ στιχολογία τοῦ ρκζ΄ ψαλμοῦ Μακάριοι πάντες οἱ φοβούμενοι τὸν Κύριον, οἱ πορευόμενοι ἐν ταῖς ὁδοῖς αὐτοῦ, τοῦ χοροῦ/λαοῦ ἐπιλέγοντος ἐν ἑκάστῳ στίχῳ τό Δόξα σοι ὁ Θεός, ἡμῶν δόξα σοι, πού ὅμως πρόκειται περισσότερο γιά εἰσοδικό ψαλμό τῆς εἰσόδου τῶν νεονύμφων, χρησιμοποιουμένου βέβαια καί θυμιάματος (σχετικά δές κι ἐδῶ).

Τώρα ἄν μᾶς φαίνεται παράξενη ἡ σιγή, γιά μέν τήν ἀγρυπνία ὑπάρχει τό Εἰσελεύσομαι, γιά δέ τήν βάπτιση δέν ξέρω τί ἔχει ἐφευρεθεῖ. Ἐμεῖς δέ τό συνηθίζουμε.



 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας

Τό θυμίαμα αὐτό εἶναι τῆς ἐνάρξεως τῶν μυστηρίων, συμπεριλαμβανομένης καί τῆς θείας λειτουργίας ὡς τό κατ᾿ ἐξοχήν μυστήριον καί τῶν ἀκολουθιῶν ὄρθρου καί ἑσπερινοῦ. Περί αὐτοῦ ἔχει γράψει ὁ μακαριστός καθηγητής Ἰω. Φουντούλης στίς 17, 95 καί 212 ἀπαντήσεις του. Εἶναι γνωστό τό ἐν σιγῇ θυμίαμα τῆς ἐνάρξεως τῆς ἀγρυπνίας (Μ. Εὐχολόγιον, σελ. 2).
Στό μυστήριον τοῦ Γάμου φαίνεται ἡ στιχολογία τοῦ ρκζ΄ ψαλμοῦ Μακάριοι πάντες οἱ φοβούμενοι τὸν Κύριον, οἱ πορευόμενοι ἐν ταῖς ὁδοῖς αὐτοῦ, τοῦ χοροῦ/λαοῦ ἐπιλέγοντος ἐν ἑκάστῳ στίχῳ τό Δόξα σοι ὁ Θεός, ἡμῶν δόξα σοι, πού ὅμως πρόκειται περισσότερο γιά εἰσοδικό ψαλμό τῆς εἰσόδου τῶν νεονύμφων, χρησιμοποιουμένου βέβαια καί θυμιάματος (σχετικά δές κι ἐδῶ).

Τώρα ἄν μᾶς φαίνεται παράξενη ἡ σιγή, γιά μέν τήν ἀγρυπνία ὑπάρχει τό Εἰσελεύσομαι, γιά δέ τήν βάπτιση δέν ξέρω τί ἔχει ἐφευρεθεῖ. Ἐμεῖς δέ τό συνηθίζουμε.




πάτερ Μάξιμε Χριστός Ανέστη.
'Εχει "εφευρεθεί "όπως λέτε και το έχω ακούσει να ψάλλεται , κατά την ώρα του θυμιάματος ,το απολυτίκιον του Αγίου του οποίου το βρέφος έλαβε το Όνομα,δεν ξέρω αν είναι σωστό.
Την ευχή σας
Γιώργος Παλιούρας
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Κι εγώ έχω ακούσει το "Ἐν Ἰορδάνῃ".
Φαντάζομαι γίνεται κάποια σύνδεση με τα αναγνώσματα του Αγιασμού. Με την ίδια λογική που έχει επικρατήσει και το "Πάτερ Παντοκράτωρ" στο τέλος, συνδεόμενο ίσως με την Αναστάσιμη βαπτισματική Θ. Λειτ. των παλαιών χριστιανικών χρόνων.
Γνώμη μου είναι ότι, τουλάχιστον στο θυμίαμα, είναι προτιμώτερη η αρχαία λιτότητα-σιγή.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σχετικά μέ τό ἀπολυτίκιο τοῦ ἁγίου τοῦ ὁποίου τό ὄνομα ἔλαβε τό βρέφος/νήπιο, ἀγαπητέ Γιῶργο, ὄντως δέν τό ἔχω ἀκούσει καί δέν ξέρω ἄν εἶναι δυνατόν νά ἐφαρμόζεται πάντα. Νά μοῦ πεῖτε σήμερα ὑπάρχει «καταιγισμός» νεοφανῶν ἀπολυτικίων, ἀκρίτως χρησιμοποιουμένων. Τό τί εἶναι σωστό καί τό τί εἶναι λάθος κι αὐτό εἶναι σχετικό.
Τό ἀπολυτίκιο τῶν Θεοφανείων σαφῶς παραπέμπει στήν Βάπτιση τοῦ Κυρίου εὐλόγως.
Σήμερα, ὅπου ἡ ἀκολουθία τοῦ Ἀρραβῶνος καθώς καί ἡ προβαπτισματική ἀκολουθία τῆς Κατηχήσεως καί τῶν Ἀφορκισμῶν τελοῦνται συναπτῶς μέ τά ἀντίστοιχα μυστήρια, ἔχω ἀκούσει στό τέλος τῆς προβαπτισματικῆς αὐτῆς ἀκολουθίας καί πρό τῆς ἐνάρξεως τοῦ Βαπτίσματος τό ἀπολυτίκιον τῆς Ὑπαπαντῆς.
Ἡ ἀκρίβεια ἀπαιτεῖ τήν ἐν σιγῇ θυμίαση (πρβλ. Ἰω. Φουντούλη, Λειτουργική Α΄, σελ. 288).
Ἡ ψαλμωδία, στό τέλος, τοῦ τροπαρίου τῆς η΄ ᾠδῆς τοῦ κανόνος τοῦ Πάσχα «Πάτερ παντοκράτορ, καὶ Λόγε, καὶ Πνεῦμα, τρισὶν ἑνιζομένη, ἐν ὑποστάσεσι φύσις, ὑπερούσιε καὶ ὑπέρθεε εἰς σὲ βεβαπτίσμεθα, καὶ σὲ εὐλογοῦμεν, εἰς πάντας τοὺς αἰῶνας» σαφῶς συνδέεται μέ τήν φράση «εἰς σὲ βεβαπτίσμεθα».
Τό θυμίαμα, ἐπαναλαμβάνουμε, ὅτι εἶναι τῆς ἐνάρξεως τῆς θ. λειτουργίας μέ τήν ὁποία ἦταν συνδεδεμένα ὅλα τά μυστήρια.
Ἡ τάση προσθηκῶν στήν ἀρχή ἤ στό τέλος τῆς θ. λειτουργίας εἶναι ἐμφανής στούς εἰδότας (πρβλ. Γ. Θ. Βεργωτή, Τελετουργική, Θεσσαλονίκη 1993, σσ. 135 κ.ἑ.).


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ π. Θεολόγος Γρύλλης, πάτμιος, μοῦ εἶπε ὄτι στήν Πάτμο ὁ ἱερεύς κατά τό πρό τῆς ἐνάρξεως τοῦ ἀγίου βαπτίσματος θυμίαμα ψάλλει τό «Πάτερ παντοκράτορ, καὶ Λόγε, καὶ Πνεῦμα...». Αὐτό πιστεύει ὅτι γίνεται σέ ὅλα τά Δωδεκάνησα.


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;36761 said:

Ὁ π. Θεολόγος Γρύλλης, πάτμιος, μοῦ εἶπε ὄτι στήν Πάτμο ὁ ἱερεύς κατά τό πρό τῆς ἐνάρξεως τοῦ ἀγίου βαπτίσματος θυμίαμα ψάλλει τό «Πάτερ παντοκράτορ, καὶ Λόγε, καὶ Πνεῦμα...». Αὐτό πιστεύει ὅτι γίνεται σέ ὅλα τά Δωδεκάνησα.



Πάτερ Μάξιμε, στην Κοζάνη (και όχι μόνο;) ψάλλεται το τροπάριο αυτό του Κανόνα της Αναστάσεως τη στιγμή που το βαπτισθέν νήπιο δίνεται στους γονείς από τον ανάδοχο.

Δ.

Υγ Όπως κ στο σημείο πριν το Όσοι εις Χριστόν, συνηθίζεται το ιδιόμελο των Θεοφανείων ''Φως εκ φωτός''.
 
Last edited:

KHarris

Παλαιό Μέλος
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση στο εν λόγω θέμα .
Τελικά πέραν την σιγής κατά το θυμίαμα τίποτε άλλο δεν είναι κοινά αποδεκτό χωρίς να σημαίνει αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι και αν ειπωθούν τα παραπάνω απολιτικά θα θιχτεί το μυστήριο.
Ποια θα ήταν η γνώμη σας αν από τι στιγμή που κάτι πρέπει να ειπωθεί αυτό να ήταν οι υπόλοιποι στίχοι (χύμα ή ψαλτά ) του 31 ου ψαλμού (εκτός του στοίχου Μακάριοι ων αφέθησαν αι ανομίαι… που ούτως η άλλος λέγεται κατά τη διάρκεια του μυστηρίου και προκαθορισμένη θέση.
 

Attachments

  • σάρωση0002.jpg
    418.5 KB · Views: 69
  • σάρωση0003.jpg
    429.1 KB · Views: 55

Johnpaz

Ιωάννης Πάζιος
Νομίζω ότι οι λοιποί στίχοι του ψαλμού είναι μάλλον άκαιροι.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχω μια αμυδρή υπόνοια ότι ο πολλάκις επικαλούμενος άγιος Συμεών Θεσ/νίκης προβλέπει κατά την θυμίαση το απολυτίκιο της Υπαπαντής "Χαίρε Κεχαριτωμένη" με ωραιοτάτη ανάλυση μάλιστα της ερμηνείας του. Ψάλλεται κατά την είσοδο στον κυρίως Ναό για την έναρξη του Μυστηρίου. Έτσι το έχουν συνδυάσει μέχρι σήμερα με το θυμίαμα. Κάποιοι ιερείς το εφαρμόζουν ακόμη-κ όχι μόνο στον Σαραντισμό.

Δ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έχω μια αμυδρή υπόνοια ότι ο πολλάκις επικαλούμενος άγιος Συμεών Θεσ/νίκης προβλέπει κατά την θυμίαση το απολυτίκιο της Υπαπαντής "Χαίρε Κεχαριτωμένη" με ωραιοτάτη ανάλυση μάλιστα της ερμηνείας του. Ψάλλεται κατά την είσοδο στον κυρίως Ναό για την έναρξη του Μυστηρίου. Έτσι το έχουν συνδυάσει μέχρι σήμερα με το θυμίαμα. Κάποιοι ιερείς το εφαρμόζουν ακόμη-κ όχι μόνο στον Σαραντισμό.

Δ.
Τό ἔχω ἀναφέρει στό #6 ὡς μαρτυρία αὐτήκοη. Τώρα τό βλέπω, ὄντως, καί στόν Συμεών Θεσσαλονίκης καί εὐχαριστῶ (στήν ἔκδοση τοῦ Ρηγόπουλου, σ. 89, ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, Περί τῆς ἱερᾶς τελετῆς τοῦ θείου Βαπτίσματος, καί τῶν αὐτῷ ἀκολούθων, κεφ. Δ΄).


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Έχω μια αμυδρή υπόνοια ότι ο πολλάκις επικαλούμενος άγιος Συμεών Θεσ/νίκης προβλέπει κατά την θυμίαση το απολυτίκιο της Υπαπαντής "Χαίρε Κεχαριτωμένη" με ωραιοτάτη ανάλυση μάλιστα της ερμηνείας του. Ψάλλεται κατά την είσοδο στον κυρίως Ναό για την έναρξη του Μυστηρίου. Έτσι το έχουν συνδυάσει μέχρι σήμερα με το θυμίαμα. Κάποιοι ιερείς το εφαρμόζουν ακόμη-κ όχι μόνο στον Σαραντισμό.

Δ.

Ἰδοὺ τὰ ἀποσπάσματα ἀπὸ τὴν PG, τ. 155, στ. 219, 223.
 

Attachments

  • mg155_0219.jpg
    850.4 KB · Views: 63
  • mg155_0223.jpg
    835.1 KB · Views: 33

ταπεινος

Νέο μέλος
Καλησπερα σας. θα συμφωνησω απολυτα με το κυριο Σκρεκα. στο ναο του πατερα μου στην Καβαλα οπου ψαλλω, και απο οσο γνωριζω απο αλλους φιλους ψαλτες τις ευρυτερης περιοχης ψαλλουμε το τροπαριο "Χαιρε κεχαριτωμενη" της Υπαπαντης.
 
Top