[Ερώτηση] Μεθέορτες Κυριακές Κοιμήσεως & Γενεσίου της Θεοτόκου

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Απλά έχω προσέξει το εξής και θα ήθελα να δώ ποιό τελικά είναι το ορθρό από απόψεως Τυπικού.

Το Κυπριακό Τυπικό προβλέπει για τους Αίνους της Κυριακής 11 Σεπτ. 2016 (προ της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού) ότι θα πρέπει να ψαλούν αυτοί της 11ης Σεπτ. (ήχος β' - Οίκος του Ευφραθά) και ΟΧΙ αυτοί του Γενεσίου της Θεοτόκου (8ης Σεπτ.), όπως ακριβώς προβλέπεται στο Ελληνικό Τυπικό. Αυτό το έχω παρατηρήσει και με άλλες εορτές (Θεομητορικές/Δεσποτικές) όπου όταν παρεμβάλλεται Κυριακή, και δεν έχει γίνει Απόδοση της εορτής, το Κυπριακό τυπικό προβλέπει να ψαλούν οι Αίνοι της ημέρας και ΟΧΙ της εορτής. Παράδειγμα κατά την Κυριακή μετά την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου (δηλ. 21 Αυγ. 2016) το Κυπριακό Τυπικό προνοούσε να ψαλούν οι Αίνοι της 21ης και ΟΧΙ της 15ης Αυγ.

Επισυνάπτω και σχετικά αρχεία. Ποιό τελικά είναι το ορθό;

Ευχαριστώ πολύ.
 

Attachments

  • Pages from Σεπτέμβριος-2.pdf
    65.1 KB · Views: 11
  • Pages from Αύγουστος 2016.pdf
    64.9 KB · Views: 6
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν ὑπάρχει (σ᾿ αὐτή τήν περίπτωση) ὀρθό καί ἐσφαλμένο. Πρόκειται γιά διαφορετική ἑρμηνεία τῶν τυπικαρίων τῶν κατά τόπους Ἐκκλησιῶν, πού βασίζονται σέ γενικές ἀρχές (ἐν εἴδει μνημονίου) πού ἔχουν ἀποφασισθεῖ μέ ἔγκριση τῶν κατά τόπους Συνόδων.
Τό θέμα ἔχει συζητηθεῖ πολλάκις. Δές ἐδῶ.
Καί ὅπως ἔγραφα ἐδῶ

Ἡ προσωπική μου γνώμη εἶναι ὅτι πρέπει νά ἀκολουθοῦμε τίς ἐπίσημες ὁδηγίες τῶν Ἐκκλησιῶν στίς ὁποῖες ἀνήκουμε.
 
Top