Αιρετική ανάγνωση του συμβόλου της Πίστεως

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Από κάποιους μουσικοδιδασκάλους έχει ακουστεί (ονόματα δεν λεμε...) η άποψη ότι το 8ο και το 9ο άρθρο του Συμβόλου της Πίστεως πρέπει να λέγονται σαν ένα άρθρο έτσι:
"Καὶ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, τὸ κύριον, τὸ ζωοποιόν, τὸ ἐκ τοῦ Πατρὸς ἐκπορευόμενον, τὸ σὺν Πατρὶ καὶ Υἱῷ συμπροσκυνούμενον καὶ συνδοξαζόμενον, τὸ λαλῆσαν διὰ τῶν προφητῶν εἰς μίαν, Ἁγίαν, Καθολικὴν καὶ Ἀποστολικὴν Ἐκκλησίαν."
Βγάζουν δηλαδή την τελεία στο "διὰ τῶν προφητῶν".
Έτσι το νόημα αλλάζει και δείχνει ότι πιστεύουμε στο Άγιο Πνεύμα το οποίο δια μέσου των προφητών λάλησε στην εκκλησία! Η εκκλησία δηλαδή για αυτούς που το απαγγέλλουν έτσι δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια ομάδα ατόμων στην οποία λάλησε το Άγιο Πνεύμα.
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όμως αγαπητοί διότι η Εκκλησία είναι Σώμα Χριστού και είναι μοναδική και ναι πιστεύουμε και στην Εκκλησία. Η Εκκλησία είναι ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός κι εμείς μέλη του Σώματος Του.
Το σωστό λοιπόν είναι:
8.(Πιστεύω) Καὶ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, τὸ κύριον, τὸ ζωοποιόν, τὸ ἐκ τοῦ Πατρὸς ἐκπορευόμενον, τὸ σὺν Πατρὶ καὶ Υἱῷ συμπροσκυνούμενον καὶ συνδοξαζόμενον, τὸ λαλῆσαν διὰ τῶν προφητῶν.
9. (Πιστεύω) Εἰς μίαν, Ἁγίαν, Καθολικὴν καὶ Ἀποστολικὴν Ἐκκλησίαν.
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Καλε μου φιλε δεν ξερεις πως στις μερες μας οι Πατερες και πολλα απο αυτα τα οποια θεοπνευστως κυρηξαν και θεσπισαν με τις Οικουμενικες Συνοδους τιθονται υπο αμφισβητηση? Απλως μου εκανε εντυπωση που στο χορο μπηκαν και ''μεγαλοι δασκαλοι'' της μουσικης. Ας κατσουν, οποιοι και αν ειναι αυτοι, να διορθωσουν τα του οικου τους-μας που χρήζουν άμεσης προσοχης και ας παψουν να αναλωνονται με πραγματα τα οποια εχουν επικυρωθει ανωθεν μεσω των Οικ.Συνοδων και τα οποια δεν δεχονται καμμια ''διορθωση''!!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Η ΠΛΑΝΗ - εξαιρετικό εργαλείο ( όπως λέμε π.χ. το Excel ! ) στα χέρια του Κακού - στην εποχή μας περνάει την δεύτερη νεότητά της...Γι' αυτό και ο άνθρωπος της εποχής μας, επιχειρεί ν' αλλάξει τον κόσμο με αλλαγές που τούχουν αλλάξει τα..φώτα ! Τώρα αν μετά τόσους αιώνες, κατάλαβαν οι φρέσκοι, οτι πρέπει ν' αλλάξουν και το Σύμβολο της Πίστεως, πού το παράδοξον ;
Το να νομίζεις οτι είσαι Χαλίφης στη θέση του Χαλίφη, είναι παληοοοοοό....Όταν καταλάβουμε οτι ζούμε στη ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ εποχή, θάχουμε κάνει κάποιο μικρό βηματάκι προς την κατανόηση του κόσμου και της - μικρής, πολύ μικρής - ζωής μας. Γιατί Εκείνος ερμηνεύει και το Σύμβολο...Ούτε ο Χίγκινς ούτε ο Αϊνστάιν, πολλώ δε μάλλον οι Μουσικοδιδάσκαλοι τέως, νυν και αεί...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐάγγελε,
Ἀπό τό μεσημέρι πού διάβασα τό μήνυμά σου, σπάω τό κεφάλι μου καί ψάχνω νά βρῶ, ποῦ τό διάβασα αὐτό τελευταῖα. Τόσα ἐκκλησιαστικά περιοδικά, ἐκκλησιαστικές ἐφημερίδες, βιβλία, διαδίκτυο, δέν μπορῶ νά θυμηθῶ ἤ δέν βρίσκω κάτι σ᾿ αὐτά πού ἔχω κρατήσει. Μή μέ ταλαιπωρεῖς... Καί ἔχεις δείξει, πόσο εὐαίσθητος εἶσαι σέ δογματικά θέματα... στό παρελθόν...

Τώρα, βέβαια, τό πρόβλημα σου εἶναι «οἱ κάποιοι μουσικοδιδάσκαλοι», καί αὐτό εἶναι πολύ σοβαρό. Ἐγώ πάντως δέν θυμᾶμαι κάτι τέτοιο. Θυμᾶμαι τήν τεχνική ἕνωση τοῦ «τῶν προφητῶν» μέ τἠν «... ἐκκλησίαν...», δέν θυμᾶμαι ἀκριβῶς τό σκεπτικό στήριξης αἱρετικῆς δοξασίας, σαφῶς ἀναλυομένης ἐκεῖ.

Ἐπειδή τό θέμα ἄν ἀφορᾶ σέ αἱρετικούς ἐκτός Ὀρθοδοξίας εἶναι ἐκτός θεματολογίας τοῦ φόρουμ, ἄν ὅμως ἐμπλέκονται «μουσικοδιδάσκαλοι» τῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας, ὅπως λές, μᾶς ἐνδιαφέρει καί εἶναι σοβαρό, σέ παρακαλῶ καί ὅποιον ἄλλον γνωρίζει νά μᾶς ἐνημερώσει πιό συγκεκριμένα, γιά νά μήν περιφέρονται τέτοιες σοβαρές καταγγελίες, ἤ ἄς μοῦ πεῖ κάποιος ποῦ τό διάβασα. Δέν μπορεῖ νά τό ἔχω διαβάσει μόνον ἐγώ. Πάντως δέν θυμᾶμαι νά ἀναφερόταν σέ ὀρθοδόξους, ἀλλά σέ αἵρεση. Καί δέν μπορῶ νά πιστέψω ὅτι σέ ναό τῆς Ἐκκλησίας μας δέν τηρεῖται ἡ στίξη.

ΥΓ. Ὁ ἀστερίσκος στό «ἐκ τοῦ Πατρὸς* », τί σημαίνει;


 

ixadin

Ηχάδιν
π. Μάξιμος;106995 said:
Πάντως δέν θυμᾶμαι νά ἀναφερόταν σέ ὀρθοδόξους, ἀλλά σέ αἵρεση. Καί δέν μπορῶ νά πιστέψω ὅτι σέ ναό τῆς Ἐκκλησίας μας δέν τηρεῖται ἡ στίξη.

Εγω το έχω ακούσει από τον π. Γεώργιο Μεταλληνό εν έτει 1999 ή 2000 σε παράδοση στο αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής και μάλιστα είπε και όνομα ήδη αποθανόντος πρωτοψάλτου (AAA κλάσεως [sic])
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
π. Μάξιμος;106995 said:

Εὐάγγελε,
Ἀπό τό μεσημέρι πού διάβασα τό μήνυμά σου, σπάω τό κεφάλι μου καί ψάχνω νά βρῶ, ποῦ τό διάβασα αὐτό τελευταῖα. Τόσα ἐκκλησιαστικά περιοδικά, ἐκκλησιαστικές ἐφημερίδες, βιβλία, διαδίκτυο, δέν μπορῶ νά θυμηθῶ ἤ δέν βρίσκω κάτι σ᾿ αὐτά πού ἔχω κρατήσει. Μή μέ ταλαιπωρεῖς... Καί ἔχεις δείξει, πόσο εὐαίσθητος εἶσαι σέ δογματικά θέματα... στό παρελθόν...

Τώρα, βέβαια, τό πρόβλημα σου εἶναι «οἱ κάποιοι μουσικοδιδάσκαλοι», καί αὐτό εἶναι πολύ σοβαρό. Ἐγώ πάντως δέν θυμᾶμαι κάτι τέτοιο. Θυμᾶμαι τήν τεχνική ἕνωση τοῦ «τῶν προφητῶν» μέ τἠν «... ἐκκλησίαν...», δέν θυμᾶμαι ἀκριβῶς τό σκεπτικό στήριξης αἱρετικῆς δοξασίας, σαφῶς ἀναλυομένης ἐκεῖ.

Ἐπειδή τό θέμα ἄν ἀφορᾶ σέ αἱρετικούς ἐκτός Ὀρθοδοξίας εἶναι ἐκτός θεματολογίας τοῦ φόρουμ, ἄν ὅμως ἐμπλέκονται «μουσικοδιδάσκαλοι» τῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας, ὅπως λές, μᾶς ἐνδιαφέρει καί εἶναι σοβαρό, σέ παρακαλῶ καί ὅποιον ἄλλον γνωρίζει νά μᾶς ἐνημερώσει πιό συγκεκριμένα, γιά νά μήν περιφέρονται τέτοιες σοβαρές καταγγελίες, ἤ ἄς μοῦ πεῖ κάποιος ποῦ τό διάβασα. Δέν μπορεῖ νά τό ἔχω διαβάσει μόνον ἐγώ. Πάντως δέν θυμᾶμαι νά ἀναφερόταν σέ ὀρθοδόξους, ἀλλά σέ αἵρεση. Καί δέν μπορῶ νά πιστέψω ὅτι σέ ναό τῆς Ἐκκλησίας μας δέν τηρεῖται ἡ στίξη.

ΥΓ. Ὁ ἀστερίσκος στό «ἐκ τοῦ Πατρὸς* », τί σημαίνει;



Δεν θέλω να αναφερθώ δημόσια σε ονόματα γιατί θα γίνει της Νικαίας.... Άσε που αν θυμάμαι πρέπει να διορθώθηκε το συγκεκριμένο ζήτημα.. Απλά θέλω να υπάρχει αυτό το θέμα σε περίπτωση που αν συνεχίζει να γίνεται αυτό το λάθος από κάποιους να ενημερωθούν και να το διορθώσουν..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν θέλω να αναφερθώ δημόσια σε ονόματα γιατί θα γίνει της Νικαίας....

Άσε που αν θυμάμαι πρέπει να διορθώθηκε το συγκεκριμένο ζήτημα..

Απλά θέλω να υπάρχει αυτό το θέμα σε περίπτωση που αν συνεχίζει να γίνεται αυτό το λάθος από κάποιους να ενημερωθούν και να το διορθώσουν..
Κατ᾿ ἀρχάς δέν ἔχω βοηθηθεῖ μέχρι τώρα νά βρῶ ποῦ διάβαζα τελευταῖα κάτι τέτοιο. Δέν πειράζει ὅμως. Ἄν τό βρῶ θά ἐπανέλθω.

Μᾶς μένει ὅτι ἔχει στηριχθεῖ ἀπό συγκεκριμένο πρόσωπο, πού ἔχει κοιμηθεῖ, καί ἐνδεχομένως μαθητές του νά τό συνέχιζαν, ἀλλά τώρα διορθώθηκε. Ἄν παρ᾿ ἐλπίδα συνεχίζεται, νά διορθωθεῖ.

Γιά τή θεολογική σου ἑρμηνεία δέν ἔχουμε ἀπαιτήσεις. Ἔχει ὅμως ὀρθές βάσεις. Καί ἐπειδή κι ἐγώ δέν ἔχω βρεῖ αὐτό πού διάβαζα, θά προσπαθήσω ὅμως νά τήν ἐπεκτείνω καί νά δείξω συνοπτικά ποῦ ἔγκειται ἡ αἵρεση.

Τό ὅτι τό Ἅγιο Πνεῦμα λάλησε διά τῶν Προφητῶν στήν Ἐκκλησία γενικά καί ἀφηρημένα ἔχει δύο ἐκδοχές αἱρετικῆς ἀπόκλισης καί προσπάθειας ἀποπροσανατολισμοῦ ἀπό τήν Ὀρθόδοξη Πίστη:
α) Ὑποτίμηση τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ ὡς ἕνα ἐκ τῶν Προφητῶν. Αὐτό παραπέμπει σέ Ἑβραίους, Ἰσλάμ, Χιλιαστές. Ὁ Χριστός δηλ. δέν εἶναι ὁ ἱδρυτής τῆς Ἐκκλησίας, δέν εἶναι ἡ Κεφαλή τῆς Ἐκκλησίας, δέν εἶναι ὁ μοναδικός Υἱός τοῦ Θεοῦ. Καί
β) Ἡ Ἐκκλησία εἶναι κάτι ἀφηρημένο, δέν ἔχει ὀργάνωση, δέν χρειαζόμαστε Πατριάρχες, Ἐπισκόπους ὑπό κανονικές Συνόδους, ὅλοι εἴμαστε ἕνα. Αὐτά εἶναι Προτεσταντικά καί ΝεοΕποχίτικα.

Παραπέμπω καί σέ ἠχητικό ἀπό αὐτό τό θέμα, γιά τήν ὀρθή ἐκφορά τοῦ Συμβόλου τῆς Πίστεως. Τό 11 κομμάτι ἀπό 2:52 ἕως τέλους [mp3].


 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...Τό ὅτι τό Ἅγιο Πνεῦμα λάλησε διά τῶν Προφητῶν στήν Ἐκκλησία γενικά καί ἀφηρημένα ἔχει δύο ἐκδοχές αἱρετικῆς ἀπόκλισης καί προσπάθειας ἀποπροσανατολισμοῦ ἀπό τήν Ὀρθόδοξη Πίστη:
α) Ὑποτίμηση τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ ὡς ἕνα ἐκ τῶν Προφητῶν. Αὐτό παραπέμπει σέ Ἑβραίους, Ἰσλάμ, Χιλιαστές. Ὁ Χριστός δηλ. δέν εἶναι ὁ ἱδρυτής τῆς Ἐκκλησίας, δέν εἶναι ἡ Κεφαλή τῆς Ἐκκλησίας, δέν εἶναι ὁ μοναδικός Υἱός τοῦ Θεοῦ. Καί
β) Ἡ Ἐκκλησία εἶναι κάτι ἀφηρημένο, δέν ἔχει ὀργάνωση, δέν χρειαζόμαστε Πατριάρχες, Ἐπισκόπους ὑπό κανονικές Συνόδους, ὅλοι εἴμαστε ἕνα. Αὐτά εἶναι Προτεσταντικά καί ΝεοΕποχίτικα.

Παραπέμπω καί σέ ἠχητικό ἀπό αὐτό τό θέμα, γιά τήν ὀρθή ἐκφορά τοῦ Συμβόλου τῆς Πίστεως. Τό 11 κομμάτι ἀπό 2:52 ἕως τέλους [mp3].



Πολύ κατατοπιστική η εξήγηση σας. Ευχαριστούμε πάτερ. Ωραία και η σωστή απόδοση του συμβόλου της Πίστεως μας από την ΕΛΒΥΧ! :):):) :cool:
 
Top