Πάνσεπτος Πατριαρχικός Ναός, 12/06/2016: Κυριακή Ζ' από του Πάσχα (Αγίων Πατέρων)

Ψαλμωδήματα

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Από τη σημερινή αναμετάδοση του ραδιοφωνικού σταθμού "Ηχώ της Πόλης", από τον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στη Κωνσταντινούπολη, αναρτούμε τα παρακάτω:
  • Πασαπνοάριον και Αίνοι, ήχος πλάγιος του β'
  • Δοξαστικόν, "Των Αγίων Πατέρων ο χορός", ήχος πλάγιος του δ'
  • Δοξολογία Μεγάλη (Σύντομη), ήχος πλάγιος του β'
  • Χερουβικός Ύμνος, ήχος πλάγιος του β'
  • Λειτουργικά και "Άξιον εστίν", ήχος πλάγιος του β'
  • Κοινωνικό της Κυριακής, "Αινείτε τον Κύριον", ήχος πλάγιος του β'
Τα παραπάνω ερμηνεύουν, ο κ. Παναγιώτης Νεοχωρίτης, Τοποτηρητής της Πρωτοψαλτίας Μ.Χ.Ε. και ο κ. Στυλιανός Φλοίκος, Α' Δομέστικος Μ.Χ.Ε.

http://psalmodimata.blogspot.gr/2016/06/12062016.html


Καλή ακρόαση.
 
το κειμενο του αξιον εστι μαλλον ομοιαζει με το "ανωνυμον" απο τη Θεια Λειτουργια του Πετριδη σελ 471.
μηπως υπαρχει και καποια αλλη καταγραφη?
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
το κειμενο του αξιον εστι μαλλον ομοιαζει με το "ανωνυμον" απο τη Θεια Λειτουργια του Πετριδη σελ 471.
μηπως υπαρχει και καποια αλλη καταγραφη?

του Γεωργιάδη το ξέρω...
αν είναι άλλου..............
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Αγαπητοί φίλοι,

Από τη σημερινή αναμετάδοση του ραδιοφωνικού σταθμού "Ηχώ της Πόλης", από τον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στη Κωνσταντινούπολη, αναρτούμε τα παρακάτω:
  • Πασαπνοάριον και Αίνοι, ήχος πλάγιος του β'
  • Δοξαστικόν, "Των Αγίων Πατέρων ο χορός", ήχος πλάγιος του δ'
  • Δοξολογία Μεγάλη (Σύντομη), ήχος πλάγιος του β'
  • Χερουβικός Ύμνος, ήχος πλάγιος του β'
  • Λειτουργικά και "Άξιον εστίν", ήχος πλάγιος του β'
  • Κοινωνικό της Κυριακής, "Αινείτε τον Κύριον", ήχος πλάγιος του β'
Τα παραπάνω ερμηνεύουν, ο κ. Παναγιώτης Νεοχωρίτης, Τοποτηρητής της Πρωτοψαλτίας Μ.Χ.Ε. και ο κ. Στυλιανός Φλοίκος, Α' Δομέστικος Μ.Χ.Ε.

http://psalmodimata.blogspot.gr/2016/06/12062016.html


Καλή ακρόαση.

Διαπιστωσα αυξημενη ομοιομορφια των δυο χορων σε σχεση με προηγουμενες καταγραφες, δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου
 

Μάριος

Μέλος
Νομίζω ότι ακούγονται όντως πιο καλά δεμένοι οι χοροί αν και η τάση του ενός να ψάλει λίγο χαμηλότερα παραμένει...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Διαπιστωσα αυξημενη ομοιομορφια των δυο χορων σε σχεση με προηγουμενες καταγραφες, δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου

Διαφωνῶ. Διαφέρουν συνειδητά.
 

Μάριος

Μέλος
Διαφωνῶ. Διαφέρουν συνειδητά.
Διαφέρουν και μάλιστα αρκετά. Νομίζω όμως ότι είναι αισθητή η άμβλυνση της διαφοράς αυτής αν συγκρίνουμε τις τελευταίες ηχογραφήσεις με τις πρώτες.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λειτουργικά κ Άξιον Εστίν

Ἡ διαφορὰ στὰ δύο ἀναλόγια παραμένει.

Ἄλλο ὕφος ὁ λαμπαδάριος, ἄλλο ὁ τοποτηρητής.
Νὰ δοῦμε πότε θὰ ξεκινήσει ἡ περίφημη «προσέγγιση» τοῦ τοποτηρητῆ στὸ ὕφος τῶν προκατόχων τοῦ πατριαρχικοῦ ἀναλογίου.
 

anthem

Μέλος
Γνωρίζουμε από που λένε τα λειτουργικά οι δύο χοροί;

Ευχαριστώ!
 
Top