Πάνσεπτος Πατριαρχικός Ναός, 21/08/2016

Ψαλμωδήματα

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Από τον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι, αναρτούμε τα παρακάτω:
  • Πασαπνοάριον και Αίνοι
  • Θ' Εωθινό Δοξαστικό, "Ως επ' εσχάτων των χρόνων"
  • Δοξολογία Σύντομη
  • Δόξα σοι Κύριε, δόξα σοι
  • Χερουβικό
  • Λειτουργικά και "Άξιον εστίν"
  • Κοινωνικό, "Αινείτε τον Κύριον"

https://psalmodimata.blogspot.gr/2016/08/21082016.html


Καλή ακρόαση.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ακούγοντας τους Αίνους της Εορτής (οι 4 της Παναγίας) θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για καθαρά παιδαγωγικούς σκοπούς.

Όταν ο βοηθός του κ. Νεοχωρίτη γυρίζει τον ήχο από Πλ. Δ' σε Δ', κάτι δεν μου ακούγεται σωστά. Μάλλον δεν έχει πιάσει σωστά το Λέγετο, συμφωνείτε;

Ευχαριστώ.
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Ακούγοντας τους Αίνους της Εορτής (οι 4 της Παναγίας) θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για καθαρά παιδαγωγικούς σκοπούς.

Όταν ο βοηθός του κ. Νεοχωρίτη γυρίζει τον ήχο από Πλ. Δ' σε Δ', κάτι δεν μου ακούγεται σωστά. Μάλλον δεν έχει πιάσει σωστά το Λέγετο, συμφωνείτε;

Ευχαριστώ.


Συνάδελφε, άκουσε πιο προσεκτικά ποιος γυρίζει τον ήχο και πού τίθεται τονικά η βάση αυτού.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
ἄκουε πολλά said:
Συνάδελφε, άκουσε πιο προσεκτικά ποιος γυρίζει τον ήχο και πού τίθεται τονικά η βάση αυτού.

Ευχαριστώ πολύ. Είμαι σχετικά αρχάριος σε θέματα ΒΜ. Την ερώτηση την έκανα καλοπροαίρετα απλά για να μάθω αν αυτός είναι λέγετος και έχει γίνει ορθή εναλλαγή του ήχου ή αν έχει γίνει κάποιο λάθος. Δεν θέλω να ξέρω ποιός γύρισε τον ήχο, δεν είναι αυτό που ρωτάω.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τον ήχο τον γυρίζει ο ίδιος ο Νεοχωρίτης. Σε ξενίζει επειδή δεν έκανε αυτό που ίσως περίμενες, δλδ να ανεβεί από τον ΝΗ 2 φωνές να βρει τον ΒΟΥ και να ψάλλει λέγετο.

Αντί αυτού ανέβηκε ένα τόνο, τον έκανε ΒΟΥ και έψαλλε λέγετο.

Κατά τη γνώμη μου καλά έκανε διότι ήδη η βάση του πλ. δ' που έψαλλαν ήταν μέτρια-υψηλή, οπότε αν ανέβαινε 2 φωνές για να βρει τον λέγετο θα παραήταν ψηλά.

Γενικά (φίλε Σταύρε) όταν αλλάζουμε ήχο δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ανεβοκατέβουμε φθόγγους μέχρι να βρούμε τη βάση στη κλίμακα του νέου ήχου.

Για παράδειγμα για να πας από πλ. δ' (ΝΗ) σε πλ. α' (ΠΑ) θα ανέβεις μισή, άντε μια φωνή, ή μπορεί να μην ανέβεις και καθόλου γιατί ο πλ. α' εκτείνεται συχνά στους οξείς φθόγγους.

Ενώ για να πάς από πλ. δ' (ΝΗ) σε α' (ΠΑ) θα ανέβεις σίγουρα 2-3 φωνές γιατί ο ήχος α' χρησιμοποιεί κυρίως το βαρύ τετράχορδο (στα στιχηραρικά τουλάχιστον μέλη).

Κατάλαβες; Όχι ε; Συγνώμη που σου κάνω μάθημα, με όλο το θάρρος (που λένε) επειδή είπες ότι δεν είσαι πολύ εξοικειωμένος με θέματα Β.Μ.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ. Είμαι σχετικά αρχάριος σε θέματα ΒΜ. Την ερώτηση την έκανα καλοπροαίρετα απλά για να μάθω αν αυτός είναι λέγετος και αν έχει γίνει ορθή εναλλαγή του ήχου ή αν έχει γίνει κάποιο λάθος. Δεν θέλω να ξέρω ποιός γύρισε τον ήχο, δεν είναι αυτό που ρωτάω.

Η απορία σου είναι βάσιμη. Θα περίμενε κανείς είτε να ανέλθει επί του Βου του πλ. Δ΄ (δεσπόζοντος φθόγγου), είτε να μετατρέψει τον σχετικά υψηλό Νη σε Βου. Πρβλ. σχετικό θέμα.
 
Last edited:

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
[...] αν έχει γίνει ορθή εναλλαγή του ήχου ή αν έχει γίνει κάποιο λάθος.

Για να είμαστε ακριβείς:

Η ορθή εναλλαγή του ήχου στην προκειμένη περίπτωση ζητά να τεθεί η βάσις του δ΄ στον βου.

Ωστόσο, από την άλλη πλευρά, όσο ορθό είναι να παραμείνεις στην ίδια τονική βάση και να ψάλλεις λέγετο, άλλο τόσο είναι να ανέλθεις μία φωνή αντί δύο. Και θέλω να πω μ΄ αυτό, πως ή εφαρμόζεις τα ιδιώματα των ήχων όπως συνίστανται ή κατ΄ οικονομίαν προσαρμόζεις τους ήχους ανάλογα με το ύψος της τονικής βάσης.

Βέβαια, να ξέρεις πως οι παλαιοί ψάλτες μεριμνούσαν πριν από την ακολουθία από ποια βάση θα ξεκινήσουν στο Θεός Κύριος και σε ποια βάση θα βρίσκονταν στο Δοξαστικό και τη Δοξολογία, προκειμένου να αποφεύγεται το φαινόμενο που σε ξένισε.

Αλλά θα πρέπει να έχεις υπ΄ όψιν σου πως και ο Τοποτηρητής της πρωτοψαλτίας στον Πατριαρχικό Ναό είναι πάντοτε πολύ προσεκτικός στις βάσεις του. Γνωρίζει τις δυνατότητες της φωνής του και ψάλλει συνετώς και αναλόγως.

Απλώς, πολλάκις η βάση για διαφόρους λόγους μπορεί να μεταβληθεί κατά τι και εκεί χρειάζεται πάλι διάκριση και εμπειρία από τον ψάλλοντα (όπως επί παραδείγματι στην προκειμένη περίπτωση, όπου παρά το γεγονός ότι είχε ορίσει στον βοηθό να ψάλλει, ανέλαβε ο ίδιος να γυρίσει τον ήχο για να αποφευχθούν τα δύο φωντητικά άκρα).
 
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Η απορία σου είναι βάσιμη. Θα περίμενε κανείς είτε να ανέλθει επί του Βου του πλ. Δ΄ (δεσπόζοντος φθόγγου), είτε να μετατρέψει τον σχετικά υψηλό Νη σε Βου. Πρβλ. σχετικό θέμα.

Μιχάλη και Δημήτρη σας ευχαριστώ και τους δύο. Απλά μου φάνηκε κάτι περίεργο στο άκουσμα του πρώτου τροπαρίου των Αίνων σε Λέγετο. Και αυτό φαίνεται καθαρά όταν ο Δεξιός χορός ψάλλει το 3 τροπάριο, δηλ. αμέσως μετά τον Αριστερό χορό. Βασικά το 1 και 3 τροπάριο των Αίνων της Παναγίας έχουν διαφορά. Τέλος πάντων έτσι μου φάνηκε ακουστηκά και είπα να ρωτήσω! Μπορεί να κάνω και λάθος.

Και πάλι ευχαριστώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δέν δουλεύουν οι συνδέσεις σε μένα τό άκουσα από δω https://www.youtube.com/watch?v=_mG7RAZ9ocI

Ο λαμπαδάριος μου θυμίζει (κάπως) παλαιό Πατριαρχεῖο.
Υπάρχει ἀγχος στον χρόνο.

Αγαπητέ φίλε, άν κάθεσαι στην καρέκλα του Πρίγγου θά πρέπει νά προσαρμώσεις το ύφος στον Πρίγγο. Όχι στον Στανίτσα ή Ναυπλιώτη κ.α.

Εμείς στις εν Ελλάδι εκκλησίες καλό θά ήταν νά μιμηθούμε Στανίτσα και τους εκ Καβάλας μεγάλους ψάλτες Τσαμκιράνη Κλωναρίδη για να προσφέρουμε καλύτερο άκουσμα στους αδελφούς μας.

Εσύ δέν θά προσφέρεις άκουσμα αλλά παράδοση Πατριαρχείου.
Είναι η βάση, η ρίζα, από βλαστάνουν όλα τά φυτά με διαφορετικά πανέμορφα λουλούδια.

Πρέπει ο σπόρος νά πέσει νεκρός στό χωράφι (ξεχνάμε διάφορα ηφη) για να φέρει καρπούς.

Συναδεφικά καί με αγάπη
Δημήτρης
 
Top