Συναυλία στο Παρίσι (νεκρώσιμος ακολουθία) - Ιούνιος 1980

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την συναυλια που εδωσε ο Θεοδωρος Βασιλικος με την χορωδια του
στο Παρισι , παρουσιαζωντας την νεκρωσιμη ακολουθια .
 

Attachments

  • 01=5'15''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-01.mp3
    2.1 MB · Views: 807
  • 02=5'22''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-02.mp3
    2.2 MB · Views: 615
  • 03=3'46''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-03.mp3
    1.5 MB · Views: 456
  • 04=3'59''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-04.mp3
    1.6 MB · Views: 417
  • 05=3'17''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-05.mp3
    1.3 MB · Views: 408
  • 06=6'33''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-06.mp3
    2.6 MB · Views: 481
  • 07=2'23''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-07.mp3
    981 KB · Views: 435
  • 08=5'23''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-08.mp3
    2.2 MB · Views: 452
  • 09=12'53''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-09.mp3
    5.2 MB · Views: 502
  • 10=5'29''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-10.mp3
    2.2 MB · Views: 437
  • 11=5'41''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-11.mp3
    2.3 MB · Views: 445
  • 12=7'52''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-12.mp3
    3.2 MB · Views: 481
  • 13=4'07''=ΝΕΚΡΩΣΙΜΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ-ΒΥΖ. ΧΟΡΟΣ Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-13.mp3
    1.6 MB · Views: 411

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀγαπητέ κυρ-Βαγγέλη, συγχαρητήρια γιά τήν ἀνάρτηση τῆς ἱστορικῆς αὐτῆς συναυλίας. Εἶχα ἀγοράσει τήν σχετική κασσέτα ὅταν ἤμουν πιτσιρικᾶς στό Ἀγρίνιο καί χαίρομαι πού τώρα τήν βρίσκω καί ψηφιοποιημένη.
Καταπληκτική ἡ ἔμπνευση τοῦ Ἄρχοντος Θεοδώρου Βασιλικοῦ νά ψάλλει χορωδιακῶς τήν τόσο ὑπέροχη σέ ποιότητα καί θεολογικότητα ἐξόδιο ἀκολουθία.
Καί ἡ ἀπόδοση φυσικά ἄριστη.
Νά εἶσαι καλά, κυρ-Βαγγέλη. Μέ γύρισες χρόνια πίσω.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Άξιος ο δάσκαλος!!!
Σταθερή αξία!
Και μόνο γι αυτό του άξιζε το καλπάκι!
άσε που του πάει τέλεια:wink:
 

GPA

Νέο μέλος
Καλοκαίρι 1980
Ιούνιος μήνας.
Εγώ παιδάκι 13 χρονών και μουτρωμένος που δεν μπόρεσα, λόγω ηλικίας, να είμαι στη χορωδία στον Αγ. Διονύσιο στο Παρίσι.
Γεγονός τότε της χρονιάς για τα καλλιτεχνικά δρώμενα της εποχής.
Το πρώτο ελληνικό "συγκρότημα" στο εξωτερικό με απευθείας ραδιοφωνική μετάδοση πανευρωπαικά.
Βλέπετε άλλα ήθη τότε.
Ολες οι ενορίες της ευρύτερης περιοχής αφυκτικά μέσα στον Αγ. Θωμά, όπου ραδιοφωνικό κλιμάκιο της ΕΙΡ αναμετέδιδε απευθείας τη συναυλία.
Χιλιάδες κόσμου μέσα και έξω από τον Ιερό Ναό, με χαμηλό φωτισμό.
6000 άνθρωποι (και όχι 3000) που είπε ο παρουσιαστής της ΕΙΡ στον Αγιο Διονύσιο στο Παρίσι.
Απαντες άφωνοι, εκστατικοί και συγκινημένοι παρακολουθούν τη μοναδική συναυλία, μιας και δεν ήταν συνήθης είτε ως προς το είδος της ούτε ως προς το περιεχόμενό της.
Ο Βασιλικός κάθιδρος πραγματοποιεί μια από τις πρώτες και κορυφαίες του διεθνείς ερμηνείες μαγεύοντας το γαλλικό κοινό που παραλληλίζει τη συναυλία με το ρέκβιεμ του Μότσαρτ.
Ακούστε το τρακ 7 (Μετά των αγίων) και το 12 (Δεύτε τελευταίον ασπασμόν). Ακούστε το χειροκρότημα των γάλλων μετά το πέρας του δεύτερου. Ποτέ δε θα ερμηνευτούν καλύτερα.
Αν ξέρατε πόσο περήφανος αισθανόταν ο κόσμος στον Αγ. Θωμά....
Τότε....
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Απλα φοβερος!!! Τι αλλο να πει κανεις???:confused: Ο ανθρωπος οπου κ αν εψαλλε ανεδειξε το μεγαλειο κ το πλουτο αυτης της Μουσικης, η οποια αποτελει συνεχεια της αρχαιοελληνικης μας παραδοσης!!! Απορω με ολους αυτους που χρονια ''πολεμουν'' το Βασιλικο -οπως μου ειχε προ ετων αναφερει ο Αρχοντας-!!! Δεν εχουν αυτια?? Ξερετε τι λενε ομως...οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο!!! Αυτο εγινε κ με τον Θ. Βασιλικο!!!:wink::cool:
Να' στε καλα κ. Λιναρδακη που μας προσφερατε αυτες τις τοσο ωραιες ηχογραφησεις!!!!
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Έχω την τιμή να είμαι ο ανιψιός του μακαριστού Άρη Φακίνου (αδελφός του πατέρα μου), ενός από τους πιο πολυμεταφρασμένους συγγραφείς της γενιάς του, μουσικολόγου, καθηγητού γαλλικής φιλολογίας και ραδιοφωνικού παραγωγού της γαλλικής ραδιοφωνίας.

Σε συζητήσεις που έκανε με τον πατέρα μου όταν πρωτογνωρίστηκε με τον Θεόδωρο Βασιλικό το 1977, αν δεν απατώμαι, του είχε πει:

"Ο σκοπός μου είναι με αυτόν τον ψάλτη, όταν στο εξωτερικό θα λένε βυζαντινή μουσική να εννοούν κλασσική μουσική".

Σε εκείνη λοιπόν την μεγαλειώδη συναυλία του Saint-Denis, εκτός από τα 6000-7000 άτομα εντός του ναού υπήρχαν άλλοι 3000 απ' έξω και μάλιστα με βροχή. Το αναφέρω αυτό διότι ήμουν εκεί με τον πατέρα μου.

Χαρακτηριστικά, θυμάμαι κατά την διάρκεια της συναυλίας να περνά πάνω από τον ναό ένα αεροπλάνο. Γυρίζει λοιπόν ο θείος μου και μας λέει: "Τώρα βρήκε να περάσει κι αυτό;"

Μετά από χρόνια, φέρνοντάς μου από το Παρίσι το νέο CD του Θεόδωρου Βασιλικού (Θεοτόκε Παρθένε - Πέτρου Μπερεκέτου), τον ρώτησα αν είχε καταφέρει τον αρχικό του σκοπό. Μου απάντησε: "Όταν ξεκινήσαμε, τα albums βυζαντινής μουσικής στη Fnac ήταν τοποθετημένα στο τελευταίο ράφι. Τώρα, είναι στο ίδιο ράφι με Bach, Mozart κλπ".

Δεν ξέρω τι να πρωτοθυμηθώ από αυτά. Ειλικρινά κάθε φορά συγκινούμαι.

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά το νοητό ταξίδι στο χρόνο είναι πάντα συγκινητικό.

Επισυνάπτω και μια φωτογραφία του Άρη Φακίνου με τον Θεόδωρο Βασιλικό.
 

Attachments

  • Fakinos_Vassilikos.jpg
    34.8 KB · Views: 134
Last edited:
Σας ευχαριστούμε θερμώς για την ανάρτηση της ψηφιοποιημένης Νεκρωσίμου Ακολουθίας του κ.Βασιλικού, που από εικοσιπενταετίας ακούμε από (φθαρμένη πλέον) μαγνητοταινία ήχου.
 
Top