π. Φιλόθεος Γρηγοριάτης

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ανοίγω εδώ νέο θέμα με τον π. Φιλόθεο Γρηγοριάτη. Πρόκειται περί σπουδαίου ιεροψάλτη με χροιά φωνής παρόμοια με του π. Διονυσίου Φιρφιρή και ανάλογο ύφος. Περιμένω όποιον ξέρει περισσότερα για το ιεροψαλτικό του ιστορικό.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
ανεβάζω εδώ τα μέλη του αριστερού χορού από τα ανοιξαντάρια όπως έχουν ψαλλέι από τον π. Φιλόθεο στην αγρυπνία των Γρηγοριατών πατέρων στην Ι.Μ Γρηγορίου το 1998. Για την υπόλοιπη αγρυπνία περιμένω συμβουλή αν θα την ανεβάσω ξεχωριστά ή ως ενιαία στο θέμα π. Στέφανος Δανιηλαίος
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια_Φιλόθεος.zip
    17.8 MB · Views: 694

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Δεν ξέρω το ιστορικό του, πρόκειται πάντως για πολύ καλό ψάλτη, ίσως απ'τους τελευταίους με αγειορίτικο ύφος. Θυμίζει Δανιηλαιόυς. ¨Εχει πολύ ωραία φωνή, αυτό που δε μου αρέσει είναι οτι καμιά φορά ψάλλει λίγο δυνατά. Πάντως είναι πολύ καλός. Και πολύ καλός μουσικός. έχω ηχογραφήσεις αλλά ειναι σε κασέτες. Θυμάμαι μια φορά είχε πει σε αγρυπνια αργή δοξολογία πλ α πεντάφωνος, δε θυμάμαι ποια, ίσως γρηγορίου, μία δύσκολη με τρίγοργα κ φθορές κτλ κ οι άλλοι προσπαθούσαν να ακολουθήσουν... αυτός αλάνθαστος! δεν είχε προειδοποιήσει κιόλας να τη διαβάσουν οι αριστεροί... πανικός
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω το ιστορικό του, πρόκειται πάντως για πολύ καλό ψάλτη, ίσως απ'τους τελευταίους με αγειορίτικο ύφος. Θυμίζει Δανιηλαιόυς. ¨Εχει πολύ ωραία φωνή, αυτό που δε μου αρέσει είναι οτι καμιά φορά ψάλλει λίγο δυνατά. Πάντως είναι πολύ καλός. Και πολύ καλός μουσικός. έχω ηχογραφήσεις αλλά ειναι σε κασέτες. Θυμάμαι μια φορά είχε πει σε αγρυπνια αργή δοξολογία πλ α πεντάφωνος, δε θυμάμαι ποια, ίσως γρηγορίου, μία δύσκολη με τρίγοργα κ φθορές κτλ κ οι άλλοι προσπαθούσαν να ακολουθήσουν... αυτός αλάνθαστος! δεν είχε προειδοποιήσει κιόλας να τη διαβάσουν οι αριστεροί... πανικός

αν μπορείς ανέβασε να ακούσουμε και εμείς. Θα ανεβάσω και εγώ κάτι που έχω
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
θα ψαξω αλλα δυσκολο, θα βαλω κατι που εχω προχειρο απο αγρυπνια στο μετοχι τους στην ευβοια τον περασμένο Οκτώβρη
 

Attachments

  • 01. Doxa ti agia, p Filotheos.mp3
    586.8 KB · Views: 498
  • 10. Ekleipoien, p Filotheos.mp3
    1.4 MB · Views: 410

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Καλή Παναγία σε όλους!

Βλέπω δεν υπάρχει κάτι για π. Φιλόθεο εδώ και 5 μήνες...
Το πρωί (15/08) πρώτα ο Θεός θα σας ανεβάσω όλο το δοξαστικό από την Ιβήρων (χρονολογία άγνωστη) με α΄ψάλτη τον π. Φιλόθεο.

Υπομονή, από κασέτα πρέπει να το κάνω αρχείο χωρίς θόρυβο.

Αναμείνατε:)
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
....Στο πανηγύρι των Αποστόλων 2007 Ι.Μ.Καρακάλλου Δεξιά Γρηγοριάτες αριστερά Καρακαλλινοί...
Μια δόση απο π.Φιλόθεο...
 

Attachments

  • 06-TROPARIA PROTOKOR.-1.mp3
    8.6 MB · Views: 536
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
...Δοξολογία Χουρμουζίου Βαρέως...οτι και να πείτε έχετε δίκιο...:cool:
 

Attachments

  • 28-DOXOLOGIA.mp3
    23 MB · Views: 654
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Όπως και υποσχέθηκα, ορίστε το δώρο της σημερινής εορτής:
Πανήγυρις Ιβήρων, μου διαφεύγει η χρονιά, πάτερ Φιλόθεος...

Ακούστε καλά τον τέταρτο και τον καταλληκτικό πρώτο:eek:
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
....Στο πανηγύρι των Αποστόλων 2007 Ι.Μ.Καρακάλλου Δεξιά Γρηγοριάτες αριστερά Καρακαλλινοί...
Μια δόση απο π.Φιλόθεο...

Μου φαίνεται ότι πρέπει να ανέβει όλη η Αγρυπνία...

κάποια στιγμή θα ανεβάσω μερικά Άξιον εστι που μου είχε ψάλλει στην βιβλιοθήκη της Μονής Γρηγορίου προ δεκαετίας ..
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Όπως και υποσχέθηκα, ορίστε το δώρο της σημερινής εορτής:
Πανήγυρις Ιβήρων, μου διαφεύγει η χρονιά, πάτερ Φιλόθεος...

Ακούστε καλά τον τέταρτο και τον καταλληκτικό πρώτο:eek:

1997
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
5 χρόνια νωρίτερα (1992) στην Ιβήρων σαν σήμερα

Ω του παραδόξου
&
Τυπικά
 

Attachments

  • 06 ΕΣΠΕΡΙΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ.mp3
    1.9 MB · Views: 281
  • Τυπικά.mp3
    9.5 MB · Views: 328

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Tον γνώρισα προσωπικά. Είναι μουσικολογιώτατος αν και σαν μοναχός αποφεύγει συστηματικά να το δείξει. Έχει μεγάλες φωνητικές δυνατότητες και άριστη θεωρητική και μουσικολογική κατάρτιση όπως μου είπε κάποτε ο Γέροντάς του πατήρ Γεώργιος Καψάνης (Καθηγούμενος Ι.Μ. Γρηγορίου). Υπάρχουν πολλές ηχογραφημένες Αγρυπνίες του από την Πανήγυρη Δεκαπενταυγούστου στην Ι.Μ. Ιβήρων. Όταν τον ακούει κανείς τον μπερδεύει με τον π. το γέρο Δανιήλ Κατουνακιώτη, μια άλλη σπουδαία Αγιορείτικη φωνή.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στην "Ψαλτική" παρακολουθήσαμε την Παρασκευή 14/7 τον π. Φιλόθεο και μας άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις, τόσο για την ψαλτική του δεινότητα και το ύψος του όσο και για την εκκλησιαστική / θεολογική πλευρά με την οποία βλέπει τη μουσική μας, συνδυάζοντάς την πάντα με την προσευχή. Το κομμάτι που αναφέρει ο Κώστας ο Μπουσδέκης είναι η δοξολογία σε πλ. α' πεντάφωνο (ή "πενταφωνούντα", όπως θέλετε πείτε το) του Μαδυτινού (ξέρετε, αυτή με το ΖΩ ισοκράτημα στις καταλήξεις!!:D:D), το οποίο και απολαύσαμε. Το ύφος του είναι Φιρφιρής τελείως, δεν το συζητάμε. Μας είπε και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα και απάντησε σε ερωτήσεις που του τέθηκαν -πολύ σοφά θα έλεγα-. Ελπίζω να επιμεληθεί ο Κώστας το ανέβασμα αποσπασμάτων από την ομιλία του και τα όσα ωραία μας έψαλε.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Ελπίζω να επιμεληθεί ο Κώστας το ανέβασμα αποσπασμάτων από την ομιλία του και τα όσα ωραία μας έψαλε.

+100!

Ιδιαίτερες ευχαριστίες για την ενημέρωση, συγχαρητήρια για την εκδήλωση και πολλά ευχαριστώ για τα αποσπάσματα που θα παραθέσετε.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Γιὰ ἀκούστε κάτι πολὺ ἐπίκαιρο καὶ πολὺ δυνατό....

Καλὴ Ἀνάσταση εἰς ἅπαντας...

Δεῦτε καὶ ἡμεῖς

Κάποια στιγμὴ θὰ ἀνεβάσω καὶ μιᾶ συνέντευξη ποὺ μοῦ εἴχε δώσει το 1996.... στὴν Βιβλιοθήκη τῆς Μονῆς....
 

Attachments

  • deute kai imeis_ papa Filotheos.mp3
    5.1 MB · Views: 424
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Ελπίζω να επιμεληθεί ο Κώστας το ανέβασμα αποσπασμάτων από την ομιλία του και τα όσα ωραία μας έψαλε.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες για την ενημέρωση, συγχαρητήρια για την εκδήλωση και πολλά ευχαριστώ για τα αποσπάσματα που θα παραθέσετε.

Έχει γίνει ήδη
 
Top