Συλλογή γραφομένων Νικολάου Θεοτοκάτου

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Συγγνώμη βρε παιδιά που δημιουργώ αυτό το θέμα, δεν το κάνω για να προβάλω κάτι, αλλά πάρα πολλές φορές με ρωτάνε συνάδελφοι διάφορα πράγματα και τους λέω "καλά, δεν το έχετε διαβάσει που το έγραψα στο Ψαλτολόγιο;" και με ρωτάνε "πού ακριβώς το έχεις γράψει;" και εκεί δυσκολεύομαι να τους απαντήσω και τους λέω ότι "ε, θα κάνω έναν κατάλογο με τα σημαντικότερα από τα γραφόμενά μου να σας παραπέμπω εκεί". Επειδή ο διάλογος αυτός έχει γίνει πάμπολλες φορές και χρόνια το λέω αυτό και δεν το έχω κάνει, αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων να δημιουργήσω αυτό το θέμα, για να υπάρχει μια συλλογή των γραφομένων που απηχούν τις απόψεις μου για διάφορα θέματα της ψαλτικής και να παραπέμπω σ' αυτόν. Κάνω λοιπόν μια αρχική "απογραφή", την οποία θα συμπληρώνω όποτε χρειαστεί (το είχα κάνει και στο προφίλ μου, αλλά αυτό δεν φαίνεται εάν κάποιος δεν είναι μέλος και δεν έχει συνδεθεί, οπότε το πρόβλημα παρέμενε). Ευχαριστώ για την ανοχή.

- Ο β' ήχος κατά το Χρύσανθο εκ Μαδύτων
- Το εναρμόνιο γένος στο Χρύσανθο
- Σχολιασμός άρθρου Λυκούργου Αγγελόπουλου περί Χρυσάνθου
- Ο γ' ήχος κατά Χαράλαμπο Οικονόμο και Μιχαήλ Χατζηαθανασίου
- Λόγοι και διαστήματα
- Συγκερασμοί κλιμάκων κατά τη θεωρία Καρά
- Γένη και χρόες κατά Αριστόξενο
- Η 53άρα κλίμακα στην τουρκική θεωρία και πράξη και στη βυζαντινή μουσική
- Η ομοιότητα των ελαχίστων τόνων Χρυσάνθου και Επιτροπής
- Μαρτυρία του Mishaqa για τα διαστήματα του Χρυσάνθου


ΥΓ Εννοείται ότι δεν υπάρχει θέμα "πνευματικών δικαιωμάτων" στα γραφόμενα. Μπορείτε δηλ. να τα χρησιμοποιείτε όπου θέλετε χωρίς την άδειά μου, αρκεί να αναφέρετε τον συγγραφέα και την πηγή (και φυσικά να μην τα αλλάζετε...)
 
Last edited:
Top