Χρυσάνθου, «Εισαγωγή εις το θεωρητικόν και πρακτικόν της Εκκλησιαστικής Μουσικής» (Παρίσι, 1821)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μετά από διάφορες αλχημείες το ξαναανεβάζω ολόκληρο στο παραπάνω μήνυμα.

[Καὶ] τοῦτο σὺν τοῖς ἄλλοις πέλει τοῦ Κ(υριακοῦ) Φιλοξένους....

Νικόλαε, πολύτιμο κ άκρως ενδιαφέρον το χφ, αλλά έχω την υποψία ότι πρόκειται για αντίγραφο της έντυπης έκδοσης της Εισαγωγής. Μια αντιπαραβολή πείθει και για το πόσο κ αν αφίσταται από το κείμενό της. Ο αντιγραφέας κάνει λάθος ακόμα και στο όνομα των Παρισίων.... Δύσκολα θα ήταν αυτόγραφο του (άγνωστου) Θάμυρι....

Δ.

ΥΓ. Το κείμενο της Εισαγωγής δείχνει να αξίζει αφού αν δεν κάνω λάθος κμν του Θάμυρι μόνο στην εισαγωγή από τα Δοξαστικά του Πέτρου (εξήγηση Γρηγορίου Πρωτ.) Παρίσι, 1821, υπάρχει. Σε σημεία μοιάζει με την εισαγωγή στο Μέγα Θεωρητικό από τον Παναγιώτη Πελοπίδα τον Πελοποννήσιο....

ΥΓ2 Το κμν του Θάμυρι σώζεται σε ελάχιστα αντίτυπα, όπως διαβάζω στον Γ. Λαδά, Τα πρώτα τυπωμένα βιβλία ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, (Αθήνα, 1978), σελ. 20. Ο Λαδάς το αναδημοσιεύει στις σελ. 20-26 από ''παληό χειρόγραφο''.
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Πρόκειται για ακριβές αντίγραφο της έντυπης έκδοσης του 1821 και για τον λόγο αυτό δεν νομίζω να είναι αυτόγραφο του Θάμυρι. Περιέχεται και η Εισαγωγή του τελευταίου η οποία αφαιρέθηκε από τους τρεις διδασκάλους γιατί το ύφος της ήταν πολύ επιτιμητικό για τους διδάσκοντες το παλαιότερο μουσικό σύστημα.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Έχοντας αρχίσει να ανεβάζω μερικά βιβλία που δεν υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα είπα να ανεβάσω και την Εισαγωγή του Χρυσάνθου. Δεν είχα δει όμως το τόσο ωραία σκαναρισμένο αρχείο που έχει ήδη ανέβει εδώ. Προς στιγμή είπα να μην το ανεβάσω για δεύτερη φορά. Επειδή όμως σε μερικούς ίσως είναι βολικά τα περιεχόμενα που βάζω στα αρχεία, γι αυτό και μόνο το ανεβάζω.

Είναι η έκδοση της Κουλτούρας που έχει μαζί με το Μέγα Θεωρητικό.

Ευχαριστώ

Νεκτάριος Κόντης
 

Attachments

  • Εισαγωγή Θεωρητικού Χρυσάνθου.pdf
    12.7 MB · Views: 522

Papastrumf

Μη πεποίθατε επ'άρχοντες ή υιούς ανθρώπων εν οις ο
Χαίρετε εν Κυρίω πάντοτε αγαπητοί φιλόμουσοι ιεροψάλτες!
Να επισημάνω, πως το θεωρητικό εξεδόθη και από τη Μονή Βατοπαιδίου και μάλιστα έχει το ανέκδοτο αυτόγραφο του 1816 και το έντυπο του 1832.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ακόμη ένα χειρόγραφο αντίγραφο της "Εισαγωγής" από τις Δημόσιες Βιβλιοθήκες (Βιβλιοθήκη Σιάτιστας "Μανούσεια"). Περιλαμβάνει κι αυτό την εισαγωγή του Θάμυρι.
 

Attachments

  • Εισαγωγή εις το θεωρητικόν και πρακτικόν της Εκκλησιαστικής Μουσικής - Χρύσανθος ο Καράμαλης Μητ.pdf
    7.8 MB · Views: 432

KONPAP

Κωνσταντίνος
Ευχαριστώ όλους τους φίλους που ανέβασαν τα κείμενα αυτά μιας και είμαι κι εγώ νέος στη Βυζαντινή μουσική και αποτελούν πολύτιμα βοηθήματα.
Να είστε όλοι καλά και πάλι Ευχαριστώ!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Άλλη μία (ποιοτική) σάρωση του εν λόγω συγγράμματος στην ψηφιακή βιβλιοθήκη της Ακαδημίας Αθηνών εδώ.
 
Top