ΛΗ' Δημήτρια, 22-10-2003

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και υπάρχουν τόσα λίγα από αυτή τη χορωδία που, αν μη τι άλλο, έχει κάποια ιστορία, είπα να ανεβάσω το παρακάτω βίντεο. Ξέρω ότι έχει κυκλοφορήσει και σε CD.

Επειδή το 4Ε πλέον εκπέμπει σε αναλογίες 16:9, μετέτρεψα το βίντεο μη απωλεστικά σε αναλογίες 4:3 με το VideoReDo, εντούτοις η προσαρμογή στις σωστές αναλογίες δεν είναι τέλεια, η εικόνα είναι ελαφρώς πιο ψηλόλιγνη απ' το κανονικό...

Πριν από λίγες μέρες, ο τηλεοπτικός σταθμός 4Ε, που συνηθίζει να μεταδίδει παλαιές συναυλίες βυζαντινής και όχι μόνο μουσικής, μετέδωσε συναυλία από την Εκκλησιαστική Βυζαντινή Χορωδία «Άγ. Ιωάννης ο Κουκουζέλης» του κ. Εμμανουήλ Δασκαλάκη, Άρχοντος Υμνωδού της Μ.τ.Χ.Ε.
Το βίντεο δεν έχει χρονολογία, εκ των υστέρων όμως είδα πως το πρόγραμμα είναι μέρος της εμφανίσεως του χορού στα ΛΗ' Δημήτρια στις 22-10-2003, καθώς το διασταύρωσα με το αντίστοιχο εμπορικό CD.

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Την ημερομηνία την έγραψα καθώς έτσι τιτλοφορείται ο φάκελος των wma αρχείων από το CD που έτυχε να πέσει στα χέρια μου. Μπορεί η εκδήλωση να προγραμματίστηκε αργότερα και να μη μπήκε στο πρόγραμμα...
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εὐχαριστίες.
Δέν τή βλέπω σ᾿ αὐτό τό πρόγραμμα
http://www.thessaloniki.gr/portal/p...kdiloseon/EkdiloseisDimitria/lh-Dimitria-2003
Ξαναβλέποντας το αναρτημένο πρόγραμμα μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι αφορά στα Δημήτρια του 2004 και όχι του 2003. Απόδειξη ότι περιέχει τη συναυλία του εν Αθήναις Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως στις 16-10, όπως ανέφερα από προσωπικές μνήμες εδώ, καθώς είναι η μοναδική φορά που έψαλε στα Δημήτρια και τότε ήμουν 100% πρωτοετής φοιτητής στο Βόλο και ανέβηκα για Σ/Κ. Απόδειξη ότι η 16-10-2004 έπεφτε Σάββατο, όπως θυμόμουν και στην παραπάνω ανάρτηση, ενώ 16-10-2003 έπεφτε Πέμπτη, που σίγουρα δεν έγινε τέτοια μέρα η συναυλία γιατί ρώτησα τον Άρχοντα πού θα ψάλλει την επομένη. Την επομένη, 17-10-2004, είχε δώσει συναυλία ο Βασιλικός με το Ηδύμελον, όπως σωστά αναφέρεται στο ετεροχρονισμένο πρόγραμμα...

Συνεπώς, δικαίως η παρούσα συναυλία δε συμπεριλαμβάνεται, αφού έγινε το 2003 και όχι το 2004.

Προφανώς στο Δήμο έχασαν το ένα πρόγραμμα από τα έτη 2003 και 2004 και επέλεξαν αυτό που είχαν στα χέρια τους να το βαπτίσουν τυχαία 2003, ενώ του 2004 απουσιάζει από τη σελίδα τους. Απαράμιλλη οργάνωση...
 
Top