Δεύτερο Παγκόσμιο Συνέδριο, "Βυζαντινός Μουσικός Πολιτισμός" 10 έως 14 Ιουνίου 2009

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αγαπητέ Ευάγγελε, μπορεί η εισήγησή σου στο Συνέδριο να ήταν θαυμάσια, αλλά αυτή η κίνησή σου ήταν απαράδεκτη! Αναγκάζεις δηλαδή όλους να έχουν λογισμικό της Microsoft προκειμένου να δουν την παρουσίαση αυτή;; ....

Η εισήγησή μου σε jpg
Για όσους δεν έχουν προϊόντα Microsoft και στραβώνουν.. :wink:

View attachment phi_systems.zip
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε, Ευάγγελε και συγχαρητήρια.
Την ανεβάζω και σε pdf.
 

Attachments

  • Το δια τριων σύστημα και η χρυσή τομή του Πυθαγόρα.pdf
    2.6 MB · Views: 60

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ευχαριστούμε, Ευάγγελε και συγχαρητήρια.
Την ανεβάζω και σε pdf.

Ευχαριστώ Γιώργο.
δεν έχω εγκατεστημένο τον Acrobat και ένας converter που έχω δεν μου έπαιζε :)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Όχι Acrobat. Δοκιμάστε Foxit reader. Δωρεάν, ισάξιος του acrobat, πολύ πιο "ελαφρύς" και με συνεχή υποστήριξη (updates κτλ)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Παρακολουθώ τα εγκαίνια του νέου μουσείου της Ακροπόλεως και παρατηρώ την διαχρονικότητα της αρμονίας και του μέτρου από τότε... Πείτε με τρελό αλλά παντού ισχύει το δια τριών σύστημα και η Χρυσή τομή!
Βασίλη καλά το είπες τότε :):D:cool:

Ορίστε και ένα παραλειπόμενο slide:
phi_Nature_Parthenon.jpg
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μετά τα προηγηθέντα δύο σημειώματα συντονιστών (δικού μου και του κ. Νικ. Θεοτοκάτου) απευθύνω και τρίτο, μαζί με δημόσια παρατήρηση στον κ. Δημ. Ανδριώτη.

Αγαπητέ κ. Ανδριώτη,

εγγραφόμενος στο φόρουμ αποδεχτήκατε και εσείς τους κανόνες λειτουργίας και συμμετοχής. Παρακαλώ να συμμορφωθείτε με αυτούς και να τροποποιήσετε τα μηνύματά σας αφαιρώντας φράσεις προσβλητικές και εν γένει απαράδεκτες.

Προς όλα τα μέλη
Ενημέρωσα σχετικώς τον διαχειριστή και τα λοιπά μέλη της συντονιστικής ομάδος και θα ασχοληθούμε σοβαρά με το θέμα.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
"Προς τί το μίσος και η αλληλοεξόντωση;"

Δεν υπάρχουν λόγοι εμπάθειας. Τα εκατέροθεν πάθη δεν οδηγούν πουθενά παρά μόνο στα δικαστήρια..
Ο Καράς με την έρευνα που έχει κάνει μας έδωσε το έναυσμα να ερευνήσουμε περισσότερο την μουσική μας, από ένα ολιγοσέλιδο θεωρητικό του Μαργαζιώτη το οποίο συνηθίζονταν στα περισσότερα ωδεία. Άνθρωπος είναι, έχει κάνει αρκετά λάθη (μην τα ξανά ποστάρω..). Ήταν εγωκεντρικός, όπως όλοι μας άλλωστε, και αυτό τον οδήγησε στην αυτο-απομόνωση στο λόφο του Στρέφη. Έκανε τις λειτουργίες όπως ήθελε αυτός και θεωρούσε όλους του άλλους αιρετικούς. Μην κάνουμε και εμείς το ίδιο λάθος. Έχει προσφέρει πολλά στην μουσική παρά τα στραβά του. Είναι συγχωρεμένος και δεν του καταλογίζεται πλέον καμία ευθύνη. Ας δούμε οι περιλειπόμενοι τα καλά του και σίγουρα θα ωφεληθούμε, ας δούμε και τα λάθη του, για να τα διορθώσουμε όσο μπορούμε. Ας σταματήσουν πιά οι χαζές διαμάχες Σιμωνοκαραϊτών εναντίων Υπερμάχων (άν και έχει αρκετή πλάκα εδώ που τα λέμε και μας βγάζει από την ιεροψαλτική ρουτίνα...:D).

Στο χώρο του πνεύματος η έρευνα και η απόδειξη είναι νίκη χωρίς μάχη.

Έρρωσθε
 
Αγαπητοί συνάδελφοι. Περισσότερο ζημιά νομίζω κάνει στην ιεροψαλτική κοινότητα η "φαγωμάρα" μας, παρά οι "καινούριες" θεωρίες στη μουσική.
Συγχωρέστε με!
Δεν είναι σωστό, κατά τη γνώμη μου, σε κάθε επιστήμονα και ερευνητή να βάζουμε "ταμπέλες" τύπου αιρετικός κ.α. σεβόμενοι πρώτα απ' όλα τη θυσία και τον κόπο του. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας. Το πως τη λέμε πολλές φορές παρεξηγείται και λόγω του ότι το FOROUM δεν βοηθά στη διαπροσωπική επικοινωνία, αφού η ανταλλαγή απόψεων δεν γίνεται πρόσωπο προς πρόσωπο.
Είμαστε, ΟΛΟΙ, ιεροψάλτες και φορείς μιας παράδοσης που ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ και αναπτύσσεται προς το καλύτερο, θέλω να πιστεύω. Αν όμως τρωγόμαστε, πως θα προσελκύσουμε νέους, συνεχιστές αυτής της παράδοσης (Σημ. εννοώ της ιεροψαλτικής πράδοσης όπως αυτή εκφράζεται σε όλες τις Σχολές, γιατί η μουσική είναι τέχνη και σε κάθε τέχνη έχουμε Σχολές, η κάθε μία από τις οποίες κάτι καλό έχει να προσφέρει και βάζει το λιθαράκι της στο οικοδόμημα που λέγεται ΠΑΡΑΔΟΣΗ)
Τώρα όσον αφορά τις μουσικολογικές εισηγήσεις στο Συνέδριο θεωρώ ότι ακούστηκαν και αξιόλογες απόψεις. Ειδικότερα, όμως, για την όμοια διφωνία έχω να παρατηρήσω το εξής: Ο Χρύσανθος στο βιβλίο του "Εισαγωγή εις το Θεωρητικόν και πρακτικόν της Εκκλησιαστικής Μουσικής" αλλά και στο "Θεωρητικό Μέγα της Μουσικής" γράφει τα εξής:
" Ήχους παρέδωσαν ημίν οι Εκκλησιαστικοί Μουσικοί οκτώ. Αυτοί οι οκτώ ήχοι δεν υπάγονται ούτε εις έν γένος, ούτε εις έν σύστημα. Αλλ' εις γένη μεν τρία, Διατονικόν, Χρωματικόν και Εναρμόνιο. Εις συστήματα δε τρία, Οκτάχορδον, το οποίο λέγεται και Διαπασών, Πεντάχορδο το οποίο λέγεται και Τροχός και Τετράχορδον, το οποίον λέγεται Τριφωνία".
Μόνο όταν μιλά για τον Δεύτερο ήχο εμφανίζει την ομοία διφωνία και το τρίχορδο σύστημα, ενώ στην αρχή γίνεται φανερό ξεκάθαρα ότι οι Εκκλησιαστικοί Μουσικοί σε κανέναν ήχο δεν χρησιμοποιούσαν τρίχορδο σύστημα.
Γι' αυτό συνάδελφοι μην απομονώνουμε κείμενα για να στηρίξουμε τις απόψεις μας (αυτό τουλάχιστον εγώ απεκόμισα διαβάζοντας τις εισηγήσεις που ανεβάσατε στο Forum), αλλά να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά (δεν το λέω σαν παρατήρηση, αλλά προτρέποντας).
Αυτά για αρχή προς προβληματισμό...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος

Σύμφωνα ἐπίσης μέ τά παραπάνω, σαφῶς δέν θά ἐπετρέπετο ἐκεῖ ἡ φράση:
«θεωρώ αιρετικούς τους ακόλουθους του αυτοδίδακτου «διδασκάλου»
Κι εγώ την ίδια άποψη έχω π. Μάξιμε. Απλώς εμείς εδώ δεν είμαστε τόσο αυστηροί όσο στο συνέδριο. Υπενθυμίζω σχετικά:
α) Η πολιτική που ακολουθούμε, όπως έχουμε ενημερώσει, είναι αυτή των τριών χτυπημάτων. Ο φίλος Δημήτρης είναι στο πρώτο και από κει και μετά επέδειξε καλή συμπεριφορά. Ελπίζω να τη διατηρήσει (έδειξε ότι μπορεί να το κάνει) και να μη χρειαστεί να πάει στο δεύτερο...
β) Έχουμε επίσης ενημερώσει πως, σε ότι αφορά τα απρεπή μηνύματα των μελών ισχύουν τα εξής:
-Εάν το μέλος εκφραστεί με τρόπο απλώς απρεπή προς συνομιλητή του, όχι όμως χυδαίο κλπ., γίνεται σύσταση προαιρετικής τροποποίησης του μηνύματός του από τους συντονιστές και όχι διαγραφή του μηνύματος. Κι αυτό γιατί τα μέλη διαμαρτύρονταν για την αυθαίρετη διαγραφή μηνυμάτων τους. Εάν λοιπόν το μέλος δεν τροποποιήσει το μήνυμά του, αυτό παραμένει ως έχει: ο καθένας φέρει το βάρος των όσων γράφει άλλωστε.
-Εάν γράφονται πράγματα με περιεχόμενο χυδαίο και γενικώς απάδον προς το πνεύμα του forum, το μήνυμα διαγράφεται αμέσως από τους συντονιστές: είμαστε forum ΙΕΡΟψαλτών και δεν μπορεί το Ψαλτολόγιο να γίνεται ρεζίλι έξω επειδή κάποιου του κάπνισε να βγάλει εδώ μέσα όλες τις παραξενιές του.
-Εάν γράφονται πράγματα όχι κατ' ανάγκην χυδαία, αλλά απαράδεκτα που θίγουν ευθέως το πρόσωπο του συνομιλητή, γίνεται σύσταση υποχρεωτικής τροποποίησης αρχικά. Εάν δεν συμμορφωθεί το μέλος, προβαίνει στην τροποποίηση ο συντονιστής. Ε, τώρα, αν είναι κάτι που πρέπει να αφαιρεθεί πάραυτα, μπορεί ο συντονιστής να το κάνει ακόμα και χωρίς να ρωτήσει το μέλος, αυτά κρίνονται κατά περίπτωση.
Ἐπίσης παρακαλῶ τούς συντονιστές νά ζητήσουν ἐξηγήσεις, σέ ποιούς ἀφορᾷ, τό· "Κάποιοι θυμίζουν τους δουλοπρεπείς διπλωμάτες και παρατρεχάμενους του υπουργείου εξωτερικών, που σε κάθε επίσκεψη Τούρκου αξιωματούχου, ξεκρεμούν τους ήρωες της Ελληνικής επανάστασης του 1821, με πρώτο και καλύτερο τον Νικηταρά τον «Τουρκοφάγο»"
Με προλάβατε πατέρ. Λοιπόν, Δημήτριε: είναι τιμή μας που έχουμε και ιερείς στο forum μας και θα παρακαλέσω όταν απευθύνεσαι σ' αυτούς να το κάνεις με τον ανάλογο σεβασμό. Επειδή δεν βρίσκω βέβαια κάτι τραβηγμένο στο μήνυμά σου, αλλά απλώς απρέπεια, συστήνω προαιρετική τροποποίηση του περιεχομένου του αρ. 86 μηνύματός σου προς το πιο ευπρεπές.
Σημ.: Θά ἔπρεπε οἱ συντονιστές καί γιά πολλά ἄλλα στό παρόν θέμα νά ἔχουν λάβει μέτρα σύμφωνα μέ τούς κανόνες.
Και οι συντονιστές άνθρωποι είμαστε και μέλη του forum όπως όλοι σας και κάνουμε παραλείψεις και λάθη πολλές φορές. Δεν έχουμε όμως κανένα πρόβλημα να τα διορθώσουμε. Καλοδεχούμενη λοιπόν η παρατήρηση και επειδή το γράψατε ανέτρεξα ξανά στα τελευταία μηνύματα της συζήτησης όπου βλέπω ότι προσωπικά παρενέβην τρεις φορές στα με αρ. 71, 77 και 79 μηνύματά μου και τέταρτη φορά τώρα, με την πλειοψηφία των παρεμβάσεών μου να αφορά τον Δημήτριο Ανδριώτη. Αν είναι κάτι άλλο που μου διέφυγε, παρακαλώ να μου το θέσετε είτε εδώ είτε με ΠΜ και να είστε σίγουρος ότι θα το κοιτάξω. Να ξέρετε ότι έχουμε ανάγκη τη βοήθεια των μελών, δεν μπορεί να τα παίρνουμε όλα είδηση την ώρα που γίνονται, γι' αυτό υπάρχουν και οι αναφορές και τα ΠΜ.

Ευχαριστώ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μουσελίμης Χρήστος;40417 said:
..ενώ στην αρχή γίνεται φανερό ξεκάθαρα ότι οι Εκκλησιαστικοί Μουσικοί σε κανέναν ήχο δεν χρησιμοποιούσαν τρίχορδο σύστημα.
.....
Να με συμπαθάτε αλλά θαρρώ είστε όλίγον απόλυτος με το "ξεκάθαρα" και κρίνετε αποσπασματικά. :)
Το τρίχορδο σύστημα δεν αναιρεί τα άλλα συστήματα(βλ εισήγησή). Είναι το μικρότερο σύστημα σύμφωνα με τους ορισμούς που μας έδωσαν οι έλληνες αρμονικοί όπως ο Αριστόξενος, ο Κλεωνίδης και άλλοι. Δεν εντάσσεται επίσημα στις συμφωνίες αλλά παίζει ουσιαστικό ρόλο στις μεταβολές του μέλους. Η αγνόησή του έχει αποτέλεσμα να θεωρούνται στριφνές και δεινές αρκετές κλασικές θέσεις μέλους χωρίς αυτές να είναι (όπως τα παραδείγματα της εισήγησης, αν παρακολουθήσατε, του κυρίου Καραγκούνη).

ΥΓ Αύριο φεύγω για τις "αμμουδιές του Ομήρου" και δεν θα είμαι συχνά ON LINE για αρκετό καιρό. Το Καλοκαιράκι προβλέπονται άλλα spor πιο σωματικά, να πέσει και κάνα κιλό γιατί με τα forum και το facebook έχω πάθει ιδιοψυχαναγκαστική διαταραχή :D
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τώρα όσον αφορά τις μουσικολογικές εισηγήσεις στο Συνέδριο θεωρώ ότι ακούστηκαν και αξιόλογες απόψεις. Ειδικότερα, όμως, για την όμοια διφωνία έχω να παρατηρήσω το εξής: Ο Χρύσανθος στο βιβλίο του "Εισαγωγή εις το Θεωρητικόν και πρακτικόν της Εκκλησιαστικής Μουσικής" αλλά και στο "Θεωρητικό Μέγα της Μουσικής" γράφει τα εξής:
" Ήχους παρέδωσαν ημίν οι Εκκλησιαστικοί Μουσικοί οκτώ. Αυτοί οι οκτώ ήχοι δεν υπάγονται ούτε εις έν γένος, ούτε εις έν σύστημα. Αλλ' εις γένη μεν τρία, Διατονικόν, Χρωματικόν και Εναρμόνιο. Εις συστήματα δε τρία, Οκτάχορδον, το οποίο λέγεται και Διαπασών, Πεντάχορδο το οποίο λέγεται και Τροχός και Τετράχορδον, το οποίον λέγεται Τριφωνία".
[...]
Γι' αυτό συνάδελφοι μην απομονώνουμε κείμενα για να στηρίξουμε τις απόψεις μας (αυτό τουλάχιστον εγώ απεκόμισα διαβάζοντας τις εισηγήσεις που ανεβάσατε στο Forum), αλλά να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά (δεν το λέω σαν παρατήρηση, αλλά προτρέποντας).
Αυτά για αρχή προς προβληματισμό...
Συγγνώμη συνάδελφε, αλλά αυτός που απομονώνει μία αναφορά του Χρυσάνθου είσαι εσύ, αφού γνωρίζεις πολύ καλά ότι σε άλλα σημεία του έργου του αναφέρεται στο σύστημα της όμοιας διφωνίας. Το ξέρεις αυτό, γι' αυτό και γράφεις ενδιάμεσα:
Μόνο όταν μιλά για τον Δεύτερο ήχο εμφανίζει την ομοία διφωνία και το τρίχορδο σύστημα, ενώ στην αρχή γίνεται φανερό ξεκάθαρα ότι οι Εκκλησιαστικοί Μουσικοί σε κανέναν ήχο δεν χρησιμοποιούσαν τρίχορδο σύστημα.
Και δεν κάνει λόγο μόνο στο κεφάλαιο περί δευτέρου ήχου για διφωνία αλλά και αλλού και ΟΧΙ, δεν γίνεται φανερά ξεκάθαρο αυτό που αναφέρεις: τα υπόλοιπα συστήματα είναι πολύ βασικά και ισχύουν σχεδόν σε όλους τους ήχους. Η όμοια διφωνία όμως ισχύει μόνο στο δεύτερο και δεν είναι ο κανόνας, αν το πάρουμε αυστηρά-μοριακά. Όταν μιλάει λοιπόν για τα συστήματα κρίνει ότι δεν πρέπει να το αναφέρει αυτό, αφού δεν τυγχάνει γενικής εφαρμογής. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και ότι είναι... ανακόλουθος με τον εαυτό του!

Ίσα ίσα μάλιστα, το ξεκάθαρο από ΟΛΕΣ τις θεωρητικές αναφορές είναι η διφωνία στο δεύτερο ήχο, η οποία αναφέρεται σε όλα τα θεωρητικά μέχρι την Επιτροπή, είτε ως όμοια είτε ως ανόμοια (στην προσπάθεια να αντιφωνήσει η κλίμακα). Ήδη από την παλαιά γραφή ο ήχος αυτός είχε παραλλαγή τα γνωστά νεχεανές, νεναώ, νεανές και νενανό ΜΕ ΔΙΦΩΝΕΣ ΑΝΑΒΑΣΕΙΣ. Και το διάστημα της διφωνίας αυτής ήταν παντού το ίδιο και ήταν εναλλαγή ελαχίστου και μείζονος τόνου, όπως μας πληροφορεί ο Χρύσανθος. Τι πιο ξεκάθαρο από αυτό;

Θα γράψω όμως και αναλυτικότερα στο γνωστό θέμα 8-16-6 για το λάθος του Καρά στον τρόπο υπολογισμού του, με τον οποίο θεωρεί ο ίδιος ότι προέκυψε το βασικό τετράχορδο του δευτέρου ήχου, μιλώντας για χρωματικό ημίτονο και όχι για ελάχιστο τόνο, όπως οι παλαιοί.
 
Να με συμπαθάτε αλλά θαρρώ είστε όλίγον απόλυτος με το "ξεκάθαρα" και κρίνετε αποσπασματικά. :)
:D

Σε εκείνο το σημείο που το αναφέρει είναι ξεκάθαρο. Σας διαβεβαιώ επίσης ότι δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος και σε καμμία περίπτωση αποσπασματικός και δεν το επιδιώκω.

Το τρίχορδο σύστημα δεν αναιρεί τα άλλα συστήματα(βλ εισήγησή). Είναι το μικρότερο σύστημα σύμφωνα με τους ορισμούς που μας έδωσαν οι έλληνες αρμονικοί όπως ο Αριστόξενος, ο Κλεωνίδης και άλλοι.

Δεν νομίζω ότι ανέφερα πουθενά κάτι τέτοιο, και είμαι σύμφωνος. Η ένστασή μου είναι κατά πόσο χρησιμοποιείται στην Εκκλησιαστική Μουσική και μάλιστα με τη μορφή της όμοιας διφωνίας.

ΥΓ Αύριο φεύγω για τις "αμμουδιές του Ομήρου" και δεν θα είμαι συχνά ON LINE για αρκετό καιρό. Το Καλοκαιράκι προβλέπονται άλλα spor πιο σωματικά, να πέσει και κάνα κιλό γιατί με τα forum και το facebook έχω πάθει ιδιοψυχαναγκαστική διαταραχή

Σωστός
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δεν είναι δικαίωμα του καθενός να έχει την άποψή του και να την εκφράζει; Μήπως λέγοντας ότι : «θεωρώ αιρετικούς τους ακόλουθους του αυτοδίδακτου «διδασκάλου» », παραβαίνω κάποιο κανόνα;

Παραβαίνεις (και όχι μόνο εδώ) τον κανόνα

[Απαγορεύονται:] 7. H υποβολή μηνυμάτων ή θεμάτων που σαν στόχο έχουν να δημιουργήσουν έριδες, αντιδικίες, καυγάδες ή άσχημο κλίμα στην ζωή του forum.

καθώς και άλλους περί συντονιστικών ενεργειών (15 και 16), περί προσωπικών αντιπαραθέσεων (κανόνας 2 στους κανόνες λειτουργίας) κτλ.

Διαγράφω ώς εκ τούτου κάποια πρόσφατα εκτός θέματος κατά το πλείστον μηνύματα που είτε είναι προσωπικά σχόλια ή αφορούν το συντονισμό και σαν τέτοια πρέπει να συζητούνται με ΠΜ και όχι με δημόσια αντιπαράθεση.

Παρακαλώ τα περί όμοιας διφωνίας να συνεχιστούν (εφόσον δεν ολοκληρώθηκαν) στο οικείο θέμα και όχι εδώ.

Εάν υπάρχει κάποιο σχόλιο περί του συνεδρίου αυτού που δεν ακούστηκε ώς τώρα ευχαρίστως να το ακούσουμε. Τίποτα άλλο εκτός θέματος όμως στο εξής. Ευχαριστώ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Για λόγους τάξης, καταχωρώ και σε αυτό το θέμα το σύνδεσμο για την 5η και τελευταία εισήγησή μου 2ο Παγκόσμιο Συνέδριο "Βυζαντινός Μουσικός Πολιτισμός"" που έγινε στις 10 έως 14 Ιούνη με την διοργανωτική συνεργασία του Ευρωπαικού Κέντρου Τέχνης (EUARCE) και με την επιστημονική συνεργασία του Προγράμματος Βυζαντινών Μελετών του Πανεπιστημίου του Πιττσβούργου.

Βρίσκεται εδώ στο οικείο θέμα για τα εκτελούμενα στην πράξη διαστήματα της σκληρής χρωματικής κλίμακας.

Χαραλάμπης
 
Θέλω να σας ενημερώσω ότι βίντεο με παρουσιάσεις των εισηγήσεων του συνεδρίου βρίσκονται εδώ, καθώς και όλα τα υπόλοιπα δρώμενα.

Ευχαριστούμε πολύ τον δόκτορα κ. Νικόλαο Γιαννουκάκη, για το υλικό που διέθεσε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θέλω να σας ενημερώσω ότι βίντεο με παρουσιάσεις των εισηγήσεων του συνεδρίου βρίσκονται εδώ, καθώς και όλα τα υπόλοιπα δρώμενα.

Ευχαριστούμε πολύ τον δόκτορα κ. Νικόλαο Γιαννουκάκη, για το υλικό που διέθεσε.
Εὐχαριστοῦμε κι ἐμεῖς Δημήτρη!

Γιατί κόβεται ἀμέσως ἡ εἰσήγηση τοῦ κ. Γιαννόπουλου; Δέν φταῖς ἐσύ. Ἄν μπορεῖ νά γίνει μιά παρέμβαση στήν ἱστοσελίδα.


 
Εὐχαριστοῦμε κι ἐμεῖς Δημήτρη!

Γιατί κόβεται ἀμέσως ἡ εἰσήγηση τοῦ κ. Γιαννόπουλου; Δέν φταῖς ἐσύ. Ἄν μπορεῖ νά γίνει μιά παρέμβαση στήν ἱστοσελίδα.



Να ενημερώσω όλους ότι όλα τα προβλήματα αποκαταστάθηκαν, μπορείτε επομένως να παρακολουθήσετε όλες τις εισηγήσεις, προς γνώση, διδαχή, κρίση, κατάκριση και ότι άλλο νομίζετε.

Καλή συνέχεια.

Πατέρα Μαξ, την ευχή σας.
 
Η ανακοίνωση του δρος Λέκκα υπάρχει σε pdf μήπως; Από τον ιστότοπο καταλαβαίνω πως κάποτε είχαν ανέβει όλες. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, είχε προλάβει κάποιος να τις κατεβάσει μιας και δεν υπάρχουν πια (βρήκα παραπάνω του κου Σολδάτου και του κου Συμεωνίδη);
Θα ήμουν ευγνώμων.
 
Top