Τυπικὸν Διπτύχων 2008

Status
Not open for further replies.

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Κάποια μηνύματα εκτός θέματος,σχετικά με απορίες επί των Διπτύχων 2008, μεταφέρθηκαν εδώ.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
κ. Ανατολικιώτη.
Καταρχήν πιστεύω ότι τα Δίπτυχα έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με παλαιότερα Ημερολόγια- Τυπικά.
Πολύ μου άρεσε το εισαγωγικόν μέρος που εξηγεί κάθε μέρος της ακολουθίας.
Διαπιστώνω όμως μια ευθυνοφοβία εξ αγνοίας μάλλον, από μέρος των ψαλτών οι οποίοι (καλώς ή κακώς) προτιμούν ένα Τυπικό πιο "απόλυτο".
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Διαπιστώνω όμως μια ευθυνοφοβία εξ αγνοίας μάλλον, από μέρος των ψαλτών οι οποίοι (καλώς ή κακώς) προτιμούν ένα Τυπικό πιο "απόλυτο".

Ἂς μοῦ ἐπιτραπῇ νὰ συμπληρώσω ἐδῶ τὰ ἑξῆς.
Εἰς ὅσα σημεῖα τὸ τυπικὸν τῶν Διπτύχων δίδει ὡρισμένες ἐναλλακτικὲς λύσεις κάποιοι ζητοῦν νὰ γίνῃ πιὸ ἀπόλυτον· εἰς ὅσα σημεῖα τὸ τυπικὸν αὐτὸ εἶναι ἀπόλυτον οἱ ἴδιοι ἄνθρωποι ζητοῦν νὰ μὴν εἶναι τόσον ἀπόλυτον· εἰς ὅσα σημεῖα τὸ αὐτὸ τυπικὸν ξεκαθαρίζει καὶ διορθώνει κάποια λάθη οἱ ἴδιοι ζητοῦν νὰ μὴν ἀναφέρῃ τὰς διορθώσεις· εἰς ὅσα σημεῖα τὸ συγκεκριμένον τυπικὸν δίδει ἐξηγήσεις καὶ πληροφορίες (δηλαδὴ προσφέρει γνῶσιν) οἱ ἴδιοι ζητοῦν τὴν ἀφαίρεσιν τῶν στοιχείων αὐτῶν, καὶ ὅσα σημεῖα ἀδυνατοῦν νὰ κατανοήσουν ζητοῦν νὰ τὰ καταργήσουν! τὰ σχόλια δικά σας...
 
Last edited:

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Το τυπικό που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα www.typikon.gr ξηρό και ολιγόλογο (σαν πρωτόκολλο άσκησης σε εργαστήριο χημείας :D) μου αρέσει περισσότερο (φταίει ίσως το ότι είμαι και χημικός ;) )

Δὲν νομίζω ὅτι τὸ τυπικὸν τῶν Διπτύχων ὑπολείπεται σὲ βραχυλογία. συμφωνῶ καὶ ἐγὼ ὅτι τὸ τυπικὸν ἐκ φύσεως ὁμοιάζει μὲ τὰ μαθηματικὰ ἀλλὰ καὶ μὲ ἐγχειρίδιον γραμματικῆς ἢ συντακτικοῦ. οἱ τυπικὲς διατάξεις πρέπει νὰ ἔχουν τὴν λιτότητα τῶν μαθηματικῶν ἢ γραμματικῶν κανόνων. γιὰ νὰ συνεχίσω ὅμως τὸν παραλληλισμό, νομίζω ὅτι τὸ πρόβλημα γιὰ τοὺς σημερινοὺς χρήστας τοῦ τυπικοῦ ἔγκειται εἰς τὸ ὅτι καλοῦνται νὰ ἐφαρμόσουν (ὄχι νὰ ἐπιλύσουν) κανόνες καὶ θεωρήματα ἀλγέβρας καὶ γεωμετρίας, ὅταν συχνάκις δὲν γνωρίζουν οὔτε τὶς 4 βασικὲς πράξεις τῆς ἀριθμητικῆς! ἐκεῖ λοιπὸν τί γίνεται; καὶ ποιός ἔχει τὴν εὐθύνη γιὰ τὴν βελτίωσι τῆς καταστάσεως;
 
Status
Not open for further replies.
Top