Ισοκράτης PA (Isokratis PA) για Android

Status
Not open for further replies.

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Χριστός ανέστη,

η επόμενη έκδοση θα έχει πρώτα ο Θεός τα εξής χαρακτηριστικά:

- Δυνατότητα προσθήκης δικών σας ήχων mp3:
Θα ηχογραφείτε μόνο 9 mp3 αρχεία στους τόνους της διατονικής κλίμακας της Επιτροπής 1881, και ο Ισοκράτης PA θα αναλαμβάνει:
- τις κλίμακες
- την μετατόπιση βάσης από -36 σε +36, με βήματα μεγάλα 6, 2, 1, ή/και μικρά 1, 0.5, 0.1.
- Δυνατότητα μέχρι και δύο διαφορετικών δικών σας σετ ήχων (προς το παρόν).

Έτσι θα μπορείτε να φορτώνετε δικούς σας ήχους, ή και να αλλάζετε ή μοιράζεστε μεταξύ σας ήχους, διότι όλες οι φωνές δεν είναι ίδιες, και είναι δύσκολο ένα σετ ήχων να ταιριάζει σε όλες τις φωνές.

Η έκδοση είναι σχεδόν έτοιμη, αλλά επειδή είναι απαιτητική σε ικανότητες κινητών, θα βγάλω πρώτα (ίσως Δευτέρα πρώτα ο Θεός) την alpha έκδοσή της, και αναλόγως πως πάει αυτή η έκδοση θα βγει και η κανονική.

alpha έκδοση, σημαίνει μη τελική έκδοση, και ιδιωτική τρόπον τινά έκδοση, απευθυνόμενη σε λίγους χρήστες της εφαρμογής που την ελέγχουν πως δουλεύει.

Μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να αποχωρήσετε από το alpha testing, και να γυρίσετε στην τελευταία κανονική έκδοση της εφαρμογής που υπάρχει στο Google Play.

Αν θέλετε να δοκιμάσετε πρώτοι την alpha έκδοση της εφαρμογής με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, και να την δείτε πως δουλεύει στο κινητό σας, και έχετε φυσικά αγοράσει την εφαρμογή, παρακαλώ στείλτε μου email μέσα από την εφαρμογή: Ισοκράτης PA -> Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες συστήματος.

Λαμβάνοντας το email θα σας απαντήσω με σύνδεσμο πρόσκλησης για να γίνετε μέλος σε ιδιωτική κοινότητα του Google+ μέσω της οποίας θα μπορείτε να κατεβάσετε την alpha έκδοση.

Παρακαλώ να χρησιμοποιήσετε το email που έχετε αγοράσει την εφαρμογή, για να μου στείλετε το ηλ. γράμμα.

φιλικά,
Παναγιώτης
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητοί φίλοι,

πριν από όλα σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, και σχόλια, είτε εδώ είτε στο google play (ευχαριστώ και όσους συμμετείχαν στον έλεγχο της alpha έκδοσης 2.5.1).

Με πολλή δουλειά βγήκε η έκδοση 3.0 του Ισοκράτη PA, που πλέον είναι ο μόνος Ισοκράτης για Android που σας επιτρέπει να φορτώσετε δικά σας Ισοκρατήματα, και η αναβάθμιση προσφέρεται δωρεάν (όπως όλες μέχρι τώρα).

Μπορείτε να βάλετε μέχρι και 3 σετ Ισοκρατημάτων, και ο Κε μπορεί να είναι σε άλλη συχνότητα από την 440Hz (τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η εφαρμογή).

Για σχετικές λεπτομέρειες με την φόρτωση δικών σας Ισοκρατημάτων, δείτε εδώ.

Επίσης προστέθηκε η δυνατότητα ημι-διάφανων κουμπιών για το Ισο Ντεκ, ώστε να επιτρέπεται η ανάγνωση "κάτω" από τα κουμπιά.

Συνολικά,

Χαρακτηριστικά:
------------------

1. 12 πλήκτρα/τόνοι για Ισοκράτημα
2. Βυζαντινές Μουσικές Κλίμακες: 72 ET ( Επιτροπή 1881 (12-10-8 κ.λπ.), Χρύσανθος (12-9-9 κ.λπ.), Δίδυμος (12-11-7 κ.λπ.), Ευρωπαϊκή(12-12-6 κ.λπ.) )
3. Ήχοι: Δυνατότητα φόρτωσης δικών σας Ισοκρατημάτων (μέχρι 3 σετ) !
4. Ήχοι (εφαρμογής): Ισοκράτης 1 (μόνη ανθρώπινη φωνή), sPro light
5. Ίσο Ντεκ (Ισοκράτης Deck) σε Όρθιο ή Πλάγιο προσανατολισμό: Ισοκράτης επί άλλων εφαρμογών π.χ. PDF αναγνώστη
6. Ίσο Ντεκ: Συμπαγή ή ημι-διάφανα κουμπιά (για ανάγνωση κειμένου "κάτω" από τα κουμπιά)
7. Μεγάλη Μετατόπιση βάσης (Coarse Pitch Shift) σε διαστήματα 6, 2 ή 1 72 ET μορίων από -36 έως 36
8. Μικρή Μετατόπιση βάσης (Fine Pitch Shift) σε διαστήματα 0.1, 0.5 ή 1 72 ET μορίων
9. Μετατόπιση βάσης σε πραγματικό χρόνο ή όχι (επιλογή)
10. Κουμπί μηδενισμού μετατόπισης βάσης, Μηδενισμός Μετατόπισης Βάσης (και) πατώντας στην Τιμή της Μεγάλης Μετατόπισης Βάσης, Μηδενισμός Μικρής Μετατόπισης Βάσης (και) πατώντας στην Τιμή της Μικρής Μετατόπισης Βάσης
11. Πραγματικό Fade In/Out, με 5 διαφορετικές επιλογές διάρκειας για βέλτιστη εναλλαγή ήχων
12. Γρήγορη ή/και Ομαλή απόκριση ήχου στο πάτημα των πλήκτρων
13. Εικονικό LCD που δείχνει την συχνότητα του ήχου του πατημένου πλήκτρου
14. Έλεγχος έντασης ήχου
15. Επαναφορά/Αποθήκευση Ρυθμίσεων
16. Επιλογή Θέματος: Τετράγωνα ή Στρογγυλά Κουμπιά
17. Όρθιος ή Πλάγιος προσανατολισμός συσκευής
18. Εναλλακτικό πακέτο ήχων για συσκευές με χαμηλή απόδοση στην Μηχανή Ήχου
19. Δεν απαιτούμε την αποστολή οτιδήποτε στοιχείων σας (ενεργοποιείται μόνο με την αγορά σας)
20. Δεν θέτουμε περιορισμό στον αριθμό συσκευών που θα εγκαταστήσετε τον Ισοκράτη

Προτείνω καινούργιες και επώνυμες συσκευές με Android 4.4, 5.0, 5.1, 4-πύρινο επεξεργαστή και τουλάχιστον 1GB RAM μνήμης. Παρακαλώ ελέγξτε την λίστα με τις Συσκευές που έχουν ελεγχθεί να δουλεύουν καλά με τον ισοκράτη: http://psaltiki.gr/apps/isokratis-pa/99-isokratis-pa-devices . Αν η συσκευή σας δεν δουλεύει καλά, επιλέξτε στις Ρυθμίσεις, το Πακέτο Ήχου #3. Αν και πάλι έχετε οτιδήποτε πρόβλημα, επικοινωνείστε μαζί μου.

Μου είναι χρήσιμα οτιδήποτε σχόλια έχετε, και επίσης οι πληροφορίες του συστήματός σας (από τις ρυθμίσεις μέσα από τον Ισοκράτη -> Πληροφορίες συστήματος -> Email) ώστε να ενημερώνω την λίστα με τις "καλές" συσκευές, και να βελτιώνω την εφαρμογή.

φιλικά,
Παναγιώτης

n6-1_framed_330px.png
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον Πρωτοψάλτη του ιερού Ναού Αγίας Αικατερίνης Πετραλώνων κ. Δανιήλ Καραμπάση, ο οποίος έφτιαξε και μας προσφέρει δωρεάν τα ισοκρατήματά του!

(επισυναπτόμενα, και εδώ)
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον Πρωτοψάλτη του ιερού Ναού Αγίας Αικατερίνης Πετραλώνων κ. Δανιήλ Καραμπάση, ο οποίος έφτιαξε και μας προσφέρει δωρεάν τα ισοκρατήματά του!

(επισυναπτόμενα, και εδώ)

Ωραία αυτά τα ισοκρατήματα, δεν τα έχω ακούσει ακόμα όμως μ άρεσε το γεγονός αυτό ότι μπορούμε να εναλλάσσουμε αρχεία γι αυτό το πρόγραμμα. Ίσως όταν βρω τον κατάλληλο χρόνο και διάθεση κάποια στιγμή, να κάνω κάτι αντίστοιχο σε κάποια σειρά ισοκρατημάτων που έχω ανεβάσει παλιότερα εδώ στο ψαλτολογιον, εκτός και το κάνει κάποιος άλλος που έχει το χρόνο.

Τώρα θέλησα να γράψω εδώ για να πω ότι σήμερα εγκαταστήσαμε αυτή την εφαρμογή Isokratis PA για Android, σε μια συσκευή 8 ιντσών, τη γνωστή στη χώρα μας ελληνική (;) MLS iQTab Ultra 3G http://www.mls.gr/?pid=165&la=1&itmID=354 και όλα δούλεψαν μια χαρά και σαν κανονικό πρόγραμμα και σαν μπάρα με ανοιχτή pdf εφαρμογή ταυτόχρονα. Πατούσαμε και τα κουμπιά γρήγορα για να δούμε μήπως κολλήσει κάπου αλλά πουθενά κανένα πρόβλημα.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Σε ευχαριστώ πολύ Eiryk, και για το τεστ!

Θα αναβαθμίσω την λίστα με τις «καλές» συσκευές για τον Ισοκράτη.

Σε γενικές γραμμές έχω διαπιστώσει ότι πέρα από το Ανδροιδ 4.4+, τον 4-πύρηνο επεξεργαστή και το 1GB RAM μνήμης μετράει πολύ ο κατασκευαστής του επεξεργαστή (και αυτό πρέπει να το κοιτάζει κάποιος πάρα πολύ στην αγορά συσκευής).

Οι επεξεργαστές της Qualcomm, της Samsung, της MediaTek (MediaTek έχει η συσκευή που προανέφερες) και της Intel, είναι οι πιο αξιόλογοι από ότι έχω δει μέχρι στιγμής.

Οι επεξεργαστές προς αποφυγή (τουλάχιστον με τα μέχρι στιγμής δεδομένα μου), είναι οι AllWinner (sun8i, http://linux-sunxi.org/Allwinner_SoC_Family ).
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητοί φίλοι,

μόλις εξέδωσα την Έκδοση 3.4 (δωρεάν αναβάθμιση για όσους την έχουν ήδη αγοράσει), με τις εξής αλλαγές:

* Δυνατότητα Φόρτωσης Περισσοτέρων Δικών Σας Ισοκρατημάτων (μέχρι 6 σετ ήχων!) από την Μνήμη της Συσκευής (http://goo.gl/7HtvAB)

* Δυνατότητα ξεχωριστής ονομασίας του κάθε δικού σας Ίσου, για ευκολία χειρισμού (http://goo.gl/7HtvAB)

* Περισσότερες κλίμακες/τόνοι: Επιλογές τόνων δι-Πα' με τις Κλίμακες της Επιτροπής (72ΕΤ): διατονική, νεανές, νεχεανές (http://goo.gl/JlqZf5)

Αν έχετε οτιδήποτε πρόβλημα με την εφαρμογή, επικοινωνείστε μαζί μου.

φιλικά,
Παναγιώτης

n6-sounds-full_framed_360px.png
n6-scales_framed_360px.png
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον Πρωτοψάλτη του ιερού Ναού Αγίας Αικατερίνης Πετραλώνων κ. Δανιήλ Καραμπάση, ο οποίος έφτιαξε και μας προσφέρει δωρεάν τα ισοκρατήματά του!

(επισυναπτόμενα, και εδώ)

Προς ενημέρωση, τα Ισοκρατήματα αυτά ανανεώθηκαν και μπορείτε να τα κατεβάσετε από τον ίδιο σύνδεσμο. Οδηγίες για να τα βάλετε στον Ισοκράτη εδώ.

Ευχαριστώ πολύ τον κ. Καραμπάση.
 
Last edited:

dzaxa

Νέο μέλος
ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ!!!

ερωτηση..υπαρχει η δυνατοτητα για midi keyboard κι αν οχι..ειναι εφικτο να γινει στο μελλον ή ζηταμε παρα πολλα???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Καλημέρα, σας ευχαριστώ πολύ!

Στην τρέχουσα έκδοση δεν υπάρχει δυνατότητα midi ελεγκτή. Προγραμματιστικά είναι εφικτό, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ο χρόνος για να γίνει κάτι τέτοιο.

φιλικά,
Παναγιώτης
 

Παράφωνος

Νέο μέλος
Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την εφαρμογή σας!
Δεν την έχω κατεβάσει ακόμα, αλλά σκέφτομαι να το κάνω σύντομα.
Μου φαίνεται ό,τι καλύτερο έχω δεί να κυκλοφορεί και σε πολύ προσιτή τιμή.
Θα ήθελα να ρωτήσω άν θα μπορούσε να γίνει κάτι για να έχει τη δυνατότητα ο ισοκράτης να εκτελεί και τα διπλά ισοκρατήματα. Τουλάχιστον τα Νη-Γα, Νη-Δι και Πα-Δι, Πα-Κε που κυρίως χρησιμοποιούνται.
Μιά πρόταση θα ήταν να μπορούμε κρατώντας πατημένο τον Πα π.χ. , ακουμπώντας και τον Δι, να μπορεί να παίξει ώς δευτερεύων ίσον (και άν είναι δυνατόν σε χαμηλότερη ένταση από το πρωτεύων ίσον) και για όσο έχουμε το δάχτυλό μας επάνω του.
Δεν ξέρω άν ζητάω πολλά, αλλά εμένα μου φαίνονται ήδη απίστευτα τα όσα έχετε κάνει, οπότε γιατί όχι και αυτό;
Και πάλι συγχαρητήρια και Καλή συνέχεια!
Ο Κύριός μας να σας ευλογεί, για τη συμβολή σας στην τέχνη της υμνωδίας του! :)
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια, και για την ευχή σας!

Κατ'αρχήν ενημερωτικά, η άλλη εφαρμογή μου Ισοκράτης Πιάνο εκτελεί διπλά ισοκρατήματα (έχει δυνατότητα μέχρι και για 10 πλήκτρα ταυτόχρονα πατημένα, ανάλογα την συσκευή).

Δεν ξέρω άν ζητάω πολλά, αλλά εμένα μου φαίνονται ήδη απίστευτα τα όσα έχετε κάνει, οπότε γιατί όχι και αυτό;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Μιλώντας ξεκάθαρα, η εφαρμογή αυτή μου έχει δαπανήσει πολλούς μήνες επαγγελματικής δουλειάς (πολύ πολύ περισσότερο ο Ισοκράτης Πιάνο!), και τα μέχρι στιγμής έσοδα δεν έχουν φτάσει καν τα έξοδα των υπολογιστών, κινητών, ταμπλετών, προγραμμάτων, ήχων, μικροφώνων, ηχείων, ... που έχω αγοράσει για να την φτιάξω. Δεν μιλώ καν για τον μισθό μου ως προγραμματιστή.

Είναι δύσκολο για μένα σε αυτή την χρονική περίοδο να δουλεύω επαγγελματικά και ουσιαστικά αμισθί (ή τουλάχιστον προσπαθώ να το περιορίσω καθότι η αγάπη μου είναι μεγάλη προς την ψαλτική), για αυτό δεν μπορώ αυτό τον καιρό να αφιερώσω χρόνο για αυτή την δυνατότητα στον Ισοκράτη PA η οποία υπάρχει ήδη στην λίστα αναμονής (υπάρχουν και άλλες δυνατότητες/προσθήκες στην αναμονή με μεγαλύτερη προτεραιότητα...).

Η τιμή είναι όντως πολύ χαμηλότερη της πραγματικής της αξίας, αν λάβει κάποιος υπ' όψιν το κόστος της ανάπτυξης της εφαρμογής (με τις δυνατότητές της) και το κατά πολύ περιορισμένο κοινό στο οποίο απευθύνεται.

Σας ευχαριστώ, όπως και όλους όσους με έχουν υποστηρίξει αγοράζοντας αυτή την δουλειά μου!
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητοί φίλοι,

η νέα έκδοση του Ισοκράτη 4.1.3 είναι διαθέσιμη (ενημερωτικά και οι υπόλοιπες εκδόσεις που δεν ανακοινώθηκαν νωρίτερα). Όλα όσα θέματα έχουν έρθει στην αντίληψή μου έχουν πλέον λυθεί.


Έκδοση 4.1.3 - Δωρεάν αναβάθμιση

* Κλείδωμα Προσανατολισμού συσκευής (αυτόματος, κάθετος, οριζόντιος) - νέο στοιχείο στο Μενού
* Επίλυση θέματος με τον διάλογο των κλιμάκων και των θεμάτων
* Επίλυση θέματος με πατημένο κουμπί όταν αλλάζει ο προσανατολισμός της συσκευής
* Νέο στοιχείο στο Μενού για το ιστορικό των Ενημερώσεων της εφαρμογής


Έκδοση 4.0.4 - Δωρεάν αναβάθμιση

* Νέος Ήχος με την φωνή μου "Ισοκράτης Π2 -12" και τον Κε στο ύψος του Δι - για όσους ψάλλουν μία φωνή κάτω (http://goo.gl/2UOPMu)
* Ενημέρωση: Αυτόματο κρύψιμο μπάρας σε συσκευές με Lollipop μόνο για οθόνες πλάτους < 480dp
* Λεπτομερέστερη ρύθμιση του sPro ήχου


Έκδοση 3.5.2.1 - Δωρεάν αναβάθμιση

* Αυτόματο κρύψιμο μπάρας σε συσκευές με Lollipop


Καλή Παναγιά,
Παναγιώτης



n6-4-orientation_framed_s.png
n6-3-menu_framed_s.png
 

Παράφωνος

Νέο μέλος
Αγαπητέ Παναγιώτη, χρόνια πολλά για την Παναγία μας και για τη γιορτή σου!
Κατέβασα χθές το βράδυ τον Ισοκράτη PA και είμαι ενθουσιασμένος με την εφαρμογή, όχι όμως και με την απόδοση. Σ΄αυτό μάλλον φταίει η συσκευή μου. Είναι αρκετές οι φορές που πατάω ένα πλήκτρο και δεν βγάζει ήχο. Είδα στην ιστοσελίδα σου που λές ότι "αν τρέχετε τον Ισοκράτη σε Android 4.0.1 έως και 4.2 (δηλαδή μέχρι και API 17) παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας το συντομότερο".
Η συσκευή μου είναι Samsung grand duos GT-I9082, με Android 4,2,2 (API 17). Σου έστειλα ΄όπως λές μέσα απ΄την εφαρμογή τις πληροφορίες συστήματος. Τώρα τί έχω να περιμένω; Θα μου δώσεις με κάποιο τρόπο κάποιες ενημερώσεις που να επιλύουν το πρόβλημα να φανταστώ;
Σου γράφω από εδώ για να επιλυθεί ταυτόχρονα και η ίδια απορία άλλων χρηστών.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Με συγχωρείς για την καθυστέρηση, αλλά ήμουν εκτός για λίγες μέρες.

Αν θέλεις δοκίμασε σε παρακαλώ με το πακέτο ήχων #4 (για συσκευές χαμηλής απόδοσης) και πες μου.

Δυστυχώς ναι, είναι θέμα συσκευής. Η συσκευή δεν μπορεί να σηκώσει τα αρχεία. Το πακέτο ήχων #4 που προανέφερα έχει μικρής διάρκειας αρχεία ήχου, και για αυτό πιστεύω θα δουλέψει με αυτό.

Την εφαρμογή μπορείς να την εγκαταστήσεις (δωρεάν) και σε άλλες συσκευές σου. Δυστυχώς από ότι φαίνεται για την συγκεκριμένη συσκευή μόνο αυτή η λύση υπάρχει, αν δεν είσαι ικανοποιημένος (να είσαι περιορισμένος στο πακέτο #4 με αυτή την συσκευή) επικοινώνησε σε παρακαλώ μαζί μου προσωπικά.

Έβαλα την συσκευή σου στην λίστα των συσκευών που έχω (http://goo.gl/CvDFBs), και για αυτό εκεί αναφέρω:

(*) Δεν συνιστούμε συσκευές παλαιότερες των 2 ετών.

(*) Δεν συνιστούμε συσκευές μη επωνύμων κατασκευαστών (π.χ. Bitmore, Crypto, E-Star κτλ.).

(*) Προτείνουμε επώνυμες συσκευές με τουλάχιστον Android 4.4, 4-πύρινο επεξεργαστή, 1GB RAM μνήμη.

(*) Προτείνουμε (κατά σειρά προτεραιότητας) συσκευές με επεξεργαστές μάρκας: Qualcomm, Samsung/Exynos, MediaTek, Intel

Στην επόμενη έκδοση θα ανεβάσω τελικά το ελάχιστο API στο 19 (KitKat) που σημαίνει ότι ο Ισοκράτης δεν θα "φαίνεται" στο Play Store (ούτε θα είναι αγοράσιμος) για όσους έχουν συσκευές με API <19.

Με API 19, 20+ δεν μου έχουν αναφερθεί προβλήματα πλην 2 συσκευών (με API 19) μη επωνύμων κατασκευαστών που τις έχω αναφέρει στην παραπάνω λίστα μου. Επίσης με Android 5.0+ δεν μου έχουν αναφερθεί προβλήματα παρά μόνο ένα πρόβλημα με ...Nexus 6 (κάνουν θόρυβο τα εσωτερικά ηχεία) που μάλλον πρέπει να 'ναι πρόβλημα συσκευής.

Ευχαριστώ πολύ,
χρόνια πολλά,
Παναγιώτης

Υ.Γ. Γενικό σχόλιο: Αν μου αναφέρετε κάποιο σφάλμα μέσω της συσκευής σας (bug report), επικοινωνείστε και στο email μαζί μου για να καταλάβω καλύτερο το τυχόν θέμα. Ευχαριστώ!
 
Last edited:

nbouris

Νίκος Μπούρης
Έτσι όμως θα σποκλειστούν και αρκετές συσκευές. Πχ η δική μου που έχει android 4.2. Αλλωστε ο καθένας μπορει να φτιάξει σετ ήχων χαμηλότερης ποιότητας για καλύτερη απόδοση. (Εντάξει, σχεδόν ο καθένας).
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητέ Νίκο χρόνια πολλά.

Έχεις δίκιο. Από την άλλη η επιθυμία μου είναι να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα κάποιος να αγοράσει τον Ισοκράτη, και να μην του δουλεύει πλήρως στην συσκευή του (φυσικά εφόσον τον αγοράσει μπορεί να τον εγκαταστήσει δωρεάν και σε άλλη συσκευή του).

Είναι γεγονός ότι μερικές (δεν ξέρω σε τι ποσοστό) συσκευές με API 17 παρουσιάζουν πρόβλημα λόγω παλαιότητας με τον Ισοκράτη, και για αυτό άλλωστε και στην ανάρτηση στο Play Store από παλαιά αναφέρω ότι προτείνω επώνυμες συσκευές με τουλάχιστον Android 4.4 και 4-πύρινο επεξεργαστή και 1GB RAM, και επίσης το έχω αναφέρει και εδώ στο Ψαλτολόγιον από τον Μάρτιο.

Και επίσης από τον Απρίλιο έχω αναφέρει ότι θα ανεβάσω και άλλο το ελάχιστο API σε KitKat, αλλά από τότε νομίζω δεν είχα παράπονα συσκευών με API 17 για αυτό δεν έκανα κάτι.

Θα το αναβάλλω τελικά και άλλο να ανεβάσω το ελάχιστο API σε KitKat, αλλά αν αυξηθούν τα παράπονα, κρίνω ότι είναι δίκαιο να το ανεβάσω από μέρους μου σε KitKat (μερικές φορές εύκολη λύση δεν υπάρχει).

Χρόνια πολλά
Παναγιώτης
 
Last edited:

nbouris

Νίκος Μπούρης
Χρόνια πολλά και από εμένα. Ότι καλύτερο εύχομαι. Ίσως τελικά να είναι ενδεδειγμένη λύση. Έτσι κι αλλιώς λειτουργεί καλά με τη συγκεκριμένη έκδοση το δικό μου ταμπλετ. Απλά δε θα γίνεται αναβάθμιση, δεν πειράζει. Μόνο σε περίπτωση επαναφοράς και εκ νέου εγκατάστασης θα υπάρξει πρόβλημα αφού δε θα εμφανίζεται η εφαρμογή. Αν συμβεί τέτοια περίπτωση θα επικοινωνήσουμε με pm.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Νίκο σε ευχαριστώ.

Μόνο σε περίπτωση επαναφοράς και εκ νέου εγκατάστασης θα υπάρξει πρόβλημα αφού δε θα εμφανίζεται η εφαρμογή.

Αυτό δεν το σκέφτηκα, και σίγουρα αυτό το θέμα που έθεσες είναι "κατά" της αύξησης του ελαχίστου API, για χάρη όσων έχουν μέγιστο API 17 και δεν έχουν παράπονο από τον Ισοκράτη.

Προς το παρόν δεν κάνω κάτι και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Χρόνια πολλά,

η νέα έκδοση του Ισοκράτη PA 4.2.3 είναι διαθέσιμη:

Έκδοση 4.2.3 - Δωρεάν αναβάθμιση

* Κατακόρυφος (R) και Οριζόντιος (R) προσανατολισμοί συσκευής
* Διόρθωση μπάρας έντασης για Android 6
* "Ασφάλιση" του "Πίσω" κουμπιού ώστε να αποτραπεί τυχαία έξοδος από την εφαρμογή.
* Βελτιστοποίηση Fade-In/Out (αμεσότερες εναλλαγές)
* Ρύθμιση επιμέρους εντάσεων των τόνων

[ενημερωτικά και η έκδοση 4.1.4 που δεν ανακοινώθε νωρίτερα:

Έκδοση 4.1.4 - Δωρεάν αναβάθμιση

* Βελτιστοποίηση για οθόνη Asus Nexus 7: 600x912dp (xhdpi)
* Παραμονή της οθόνης σε λειτουργία (στην κύρια οθόνη)]

isokratispa_v423.png
 
Status
Not open for further replies.
Top