[Ψάχνω] Νεφέλην σε φωτός

Έχω την εντύπωση ότι τα προσόμοια του Αγίου Σπυρίδωνος και του Ευαγγελιστού Λουκά είναι δύσκολο να ψαλούν με τον ίδιο τρόπο ειρμολογικώς. Ίσως γι' αυτό στην Μουσική Κυψέλη, στον εσπερινό του Αγίου Σπυρίδωνος, ο Στέφανος τα έχει στιχηραρικώς. Μήπως έχει κάποιος τα κείμενα των εν λόγω προσομοίων ειρμολογικώς. Ίσως να υπάρχουν στα μηναία του Σύρκα ή του Φορτωμά.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐπειδή ὅπως καταλαβαίνετε μ᾿ ἔχει ἀπασχολήσει τό θέμα καί ἔχω ἀναφερθεῖ σ᾿ αὐτό, πρῶτον μοῦ τά ἔχουν δείξει καί στίς δύο μορφές (εἱρμολογικό καί στιχηραρικό) ἀπό τό εἱρμολόγιον τῆς ΖΩΗΣ (ἄν δέν κάνω λάθος), τά ἔχει δέ καί ὁ π. Παπαγιάννης στην τρίτομη Μουσική Παρακλητική καί δεύτερον κοιτᾶξτέ το ἐδῶ εἱρμολογικῶς καί τίς ἀναφορές τίς δικές μου μέ τίς παραπομπές στό τελευταῖο μήνυμα.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Συμπληρωματικῶς δέστε αὐτό τό ἀρχεῖο [pdf] ἀντιγραφή ἀπό τήν τρίτομη Μουσική Παρακλητική τοῦ π. Παπαγιάννη (ἀπό αὐτό τό μήνυμα).

Σέ ἦχο (εἱρμολογικῶς) τό ἔχουμε ἀπό τόν ἀείμνηστο Πρωτοψάλτη τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Εὐαγγελιστοῦ Λουκᾶ Πατησίων Ἀθηνῶν Παναγιώτη Καμπανίδη ἀπό πανήγυρη τοῦ Ναοῦ, σέ ἐκπομπή τοῦ κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη (Σαββάτου 5.7.2008)· ἀκοῦστε ἀπό ἐδῶ (ἀρχή β΄ μέρους).


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά εἶστε καλά.

Νά ποῦμε ὅτι αὐτά τά ἀπό στίχου Θεοτοκία τοῦ μικροῦ ἑσπερινοῦ τοῦ Σαββάτου (ἑσπέρας), μόνον στόν α΄, πλ. β΄ καί πλ. δ΄ ἤχους (κακῶς) ὀνομάζονται Δογματικά· ὀρθῶς καλοῦνται Ἐγκωμιαστικά (πρβλ. σχετικό ἄρθρο στήν ΘΗΕ στό λῆμμα Ἐγκωμιαστικά).


 

Θωμάς

Δανιήλ
Αύριο 18-10-09 μνήμη του Αγίου και Ευαγγελιστού Λουκά.
Το πρώτο προσόμοιο του Αγίου, στους αίνους
 

Attachments

  • νεφέληSelida1.gif
    26.7 KB · Views: 361

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Έχω την εντύπωση ότι τα προσόμοια του Αγίου Σπυρίδωνος και του Ευαγγελιστού Λουκά είναι δύσκολο να ψαλούν με τον ίδιο τρόπο ειρμολογικώς. Ίσως γι' αυτό στην Μουσική Κυψέλη, στον εσπερινό του Αγίου Σπυρίδωνος, ο Στέφανος τα έχει στιχηραρικώς. Μήπως έχει κάποιος τα κείμενα των εν λόγω προσομοίων ειρμολογικώς. Ίσως να υπάρχουν στα μηναία του Σύρκα ή του Φορτωμά.

Επισυνάπτω του Αγίου Αποστόλου και Ευαγγελιστή Λουκά, με τους στίχους.
Πρώτα ο Θεός θα γράψω αργότερα και του Αγίου Σπυρίδωνος, και θα τα ανεβάσω.
 

Attachments

  • Αίνοι 18-10-2009.pdf
    261.9 KB · Views: 424

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω του Αγίου Αποστόλου και Ευαγγελιστή Λουκά, με τους στίχους.
Πρώτα ο Θεός θα γράψω αργότερα και του Αγίου Σπυρίδωνος, και θα τα ανεβάσω.

Πολύ ωραία η προσαρμογή!
Το προσόμοιο αυτό σε ειρμολογικό μέλος είναι καταχωρημένο στο "ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ" του άρχοντος Θρ. Στανίτσα Β' μέρος σελ. 303 στον κατανυκτικό εσπερινό της Ε' Κυριακής των Νηστειών "Την έκτην των σεπτών νηστειών εβδομάδα".
ΥΓ. Εγώ έψαλα τα προσόμοια από την ακολουθία που μας έδωσε ο πατήρ Μάξιμος, χάριν ευκολίας των βοηθών - ο λαμπαδάριός μου απουσίασε.)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πολύ ωραία η προσαρμογή!
Το προσόμοιο αυτό σε ειρμολογικό μέλος είναι καταχωρημένο στο "ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ" του άρχοντος Θρ. Στανίτσα Β' μέρος σελ. 303 στον κατανυκτικό εσπερινό της Ε' Κυριακής των Νηστειών "Την έκτην των σεπτών νηστειών εβδομάδα".
ΥΓ. Εγώ έψαλα τα προσόμοια από την ακολουθία που μας έδωσε ο πατήρ Μάξιμος, χάριν ευκολίας των βοηθών - ο λαμπαδάριός μου απουσίασε.)

Ευχαριστώ πολύ Κύριε Γιάννου, τόσο για το παρόν μήνυμα, όσο και για την Πολύ Μεγάλη (Ποιοτικά & Ποσοτικά) συμβολή σας στο Φὀρουμ.
Στα του Αγίου Σπυρίδωνος την προσαρμογή θα την κάνω με βάση του άρχοντος Θρ. Στανίτσα Β' μέρος σελ. 303 στον κατανυκτικό εσπερινό της Ε' Κυριακής των Νηστειών "Την έκτην των σεπτών νηστειών εβδομάδα", όπως πολύ σωστά και Σοφά υποδεικνύετε. (Παράλειψή μου αφού το έχω το Τριώδιο του Άρχοντος ).
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αχ! Δε θέλω υπερβολές! Άκου ΣΟΦΑ!:D
Απλά, είναι ένα ασυνείθιστο προσόμοιο! Όταν παιδάκια διαβάζαμε τα προσόμοια, ο δάσκαλός μας κυρ Μαθιός Ανδρέου, μας είπε να το διαβάσουμε ... προαιρετικά, ενώ τα ... σουξέ, αλοίμονό μας αν δεν τα ξέραμε ... φαρσί!:D (προαιρετικά = μη του δίνετε σημασία...:D)
Δεν είναι τυχαίο που ο άρχων τό 'γραψε...!
Και να προσθέσω ότι η προσαρμογή σου δεν έχει να ζηλεψει τίποτα από το "Την έκτην των σεπτών" δεδομένου ότι είναι ένα απλό ειρμολογικό μέλος.
Χώρια που δεν συμπίπτουν κείμενο και μελωδία ως προς τον τονισμό και ενίοτε το πλήθος των συλλαβών, ακόμα και τη στίξη...
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το διδάχτηκα για πρώτη φορά το 1998 στη σχολή Β.Μ. της μητρόπολης, το έψαλλα για πρώτη φορά το 2009, μετα από 11 χρόνια δηλαδή:eek::eek:. Δεν το γνώριζα πως πάει απ' έξω και αυτοσχεδίασα. Πάντως είναι αλήθεια ότι δεν ταιριάζουν απόλυτα πάνω στο προσόμοιο.
 
Top