Αγγελικός χορός και Ψαλτήριον Τερπνόν Σιμωνόπετρας

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
...είδα έν τάχει τις μουσικες γραμμες των μουσικων κειμένων που αναρτηθηκαν απο το βιβλιο Ψαλτηριον Τερπνον,(και ευχαριστω πολύ για τις αναρτήσεις )!

Με αυτα που ειπώθηκαν περιμενα να δω κάτι το εντελως ''εξωεκκλησιαστικο''ίσως και ευρωπαικό θα τολμήσω να πω μουσικο κειμενο...

Αυτα που αναρτηθηκαν μου φαίνονται καλες και γενικα βατές και απεριττες μουσικες γραμμες, και έαν το σύνολο των μελοποιημένων ψαλμών έχει παρόμοια μουσική συνθεση,πιστεύω ότι το εν λόγω μουσικο βιβλίο αποτελει μια παρα πολυ καλή και αξιέπαινη προσπαθεια(κατ εμέ),και σίγουρα θα το προμηθευτώ.Τωρα δεν ξερω έαν υπαρχουν και άλλοι μελοποιημένοι ψαλμοι που να ''αστοχουν'', ως τραγουδάκια,τότε στην βουληση του καθενος είναι να αποφασίσει εαν θα τα ψάλει.(Προσωπικα ΔΕΝ θα τα έψελνα)

Και μόνο η προσπαθεια μελοποίησης των Ψαλμων έμενα μου προκαλει τον θαυμασμο..Δεν ξέρω έαν έχει ξανα γίνει απο άλλους μεγαλους Ψαλτες μια τέτοια συστηματική προσπάθεια...

Επειδη τα κειμενα αυτα γραφτηκαν για να εξυπηρετουν, να υποθέσω κατα κύριο λόγο, τις λατρευτικές αναγκες του μοναστηριου,θα πρέπει ισως αυτος που θα τα ψάλλει στην Εκκλησία,να προσέξει παρα πόλυ το ΥΦΟΣ και ίσως την ΧΡΟΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ που θα τα ψάλλει...

φιλικά
Αναστασιος
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Πάντως την άνοιξη 2012 που βρέθηκα στην Σιμωνόπετρα οι μοναχοί εκεί δεν χρησιμοποιούν τα βιβλία της δικής τους έκδοσης!!! Και ομολογώ ότι παραξενεύτηκα!!!
 

apavlidis

Member
μπορώ να σου πώ πως έχεις δίκιο. Και εγώ που το ξεφυλλίζω, διακρίνω αυτό που λές, δηλαδή πως έχει κάποια που μοιάζουν με τραγούδια.
 
...είδα έν τάχει τις μουσικες γραμμες των μουσικων κειμένων που αναρτηθηκαν απο το βιβλιο Ψαλτηριον Τερπνον,(και ευχαριστω πολύ για τις αναρτήσεις )!

Με αυτα που ειπώθηκαν περιμενα να δω κάτι το εντελως ''εξωεκκλησιαστικο''ίσως και ευρωπαικό θα τολμήσω να πω μουσικο κειμενο...

Αυτα που αναρτηθηκαν μου φαίνονται καλες και γενικα βατές και απεριττες μουσικες γραμμες, και έαν το σύνολο των μελοποιημένων ψαλμών έχει παρόμοια μουσική συνθεση,πιστεύω ότι το εν λόγω μουσικο βιβλίο αποτελει μια παρα πολυ καλή και αξιέπαινη προσπαθεια(κατ εμέ),και σίγουρα θα το προμηθευτώ.Τωρα δεν ξερω έαν υπαρχουν και άλλοι μελοποιημένοι ψαλμοι που να ''αστοχουν'', ως τραγουδάκια,τότε στην βουληση του καθενος είναι να αποφασίσει εαν θα τα ψάλει.(Προσωπικα ΔΕΝ θα τα έψελνα)

Και μόνο η προσπαθεια μελοποίησης των Ψαλμων έμενα μου προκαλει τον θαυμασμο..Δεν ξέρω έαν έχει ξανα γίνει απο άλλους μεγαλους Ψαλτες μια τέτοια συστηματική προσπάθεια...

Επειδη τα κειμενα αυτα γραφτηκαν για να εξυπηρετουν, να υποθέσω κατα κύριο λόγο, τις λατρευτικές αναγκες του μοναστηριου,θα πρέπει ισως αυτος που θα τα ψάλλει στην Εκκλησία,να προσέξει παρα πόλυ το ΥΦΟΣ και ίσως την ΧΡΟΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ που θα τα ψάλλει...

φιλικά
Αναστασιος

Αδελφέ Αναστάσιε εγώ το έχω αυτό το βιβλίο θεωρώ ότι είναι καταπληκτικό.
επίσης έχει το εξής χαρακτηριστικό στο ότι αντί για τα κοινωνικά της κάθε ημέρας έχει και ολόκληρους τους ψαλμούς των στοίχων των κοινωνικών.
Τώρα για τους ψαλμούς που μοιάζουν με τραγουδάκια νομίζω είναι μια προσπάθεια για τα Κατηχητικά σχολεία. Σίγουρα δεν θα επιλέξει κάποιος να πεία αυτους τους ψαλμούς.
Αλλα το υπόλοιπο περιεχόμενο του είναι καταπληκτικό ειδικά μερικοί ψαλμοί π.χ Ευλογήσω τον Κύριον σε ήχους Ά , ΄Γ και πλΆ , Άσατε τω Κυρίω άσμα καινόν σε ήχο Ά κ.α :eek:
Έχει ακόμη και κάποια βίντεο στο yt από ηχογραφήσεις αυτών από το βιβλίο αυτό
Να μερικές:
http://www.youtube.com/watch?v=Yr_knG_KHIM Ευλογήσω τον Κύριον (ήχοι ά ΄γ πλ ά) :)
http://www.youtube.com/watch?v=Imv4Qneby4Q&list=PLeryqLyrcOwHDnRgLMAcDh8r7g9mbn5Fs Άσατε τω Κυρίω ήχος πλ ά εναρμόνιος
http://www.youtube.com/watch?v=iynrDcJeOro&list=PLeryqLyrcOwHDnRgLMAcDh8r7g9mbn5Fs οι στοίχοι απ' το αινείτε σε όλους τους ήχους (στο βίντεο μόνον τρείς απ' αυτούς πλ ΄δ , ά , πλ ΄β) :)
http://www.youtube.com/watch?v=G9TT73MODLY&list=PLeryqLyrcOwHDnRgLMAcDh8r7g9mbn5Fs Ψαλμός 83ος ήχος βαρύς εναρμόνιος από Ζω :)
http://www.youtube.com/watch?v=S5Dg74w2cj0&list=PLeryqLyrcOwHDnRgLMAcDh8r7g9mbn5Fs Ο ψάλμός του κοινωνικού Εις πάσαν την γήν (των Αποστόλων)
Απόλαυσέ τους :wink::wink::wink:
Στο προτείνω το βιβλίο και σε εσένα και σε κάθε ψάλτη οι ψαλμοί του εκπέμπουν την Χάρη του Θεού ειδηκά εάν εκτελεσθούν και καλά.
Συχωρεστε με για την φλυαρία
Με χαρά,
Άγγελος Πάπας
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σχετικά με το γενικότερο προβληματισμό της μελοποίησης του ψαλτηρίου, ένα άρθρο του π. Νικολάου Μέζη:

Δύο γριφώδεις μαρτυρίες περί μουσικώς τονισμένου βιβλίου των Ψαλμών

Από το άρθρο αυτό ένα απόσπασμα που μου έκανε εντύπωση, ίσως άσχετο με το παρόν θέμα, από τον Ευστράτιο Αργέντη (18ος αι.)
"Άλλοι πάλιν, τη μεγάλη εβδομάδι, και εν άλλαις εορταίς κατατρώγουσι τους ψαλμούς, και ψάλλουσι δύο ώρας ένα δοξαστικό, ή ένα αλληλούια". Πιό κάτω δε, υπερασπιζόμενος την στιχολογία των ψαλμών, συνεχίζει: "ζητούσι δηλονότι εκείνοι (εν. οι ψάλτες), ότι τα τροπάρια να ψάλλονται αργώς, και μετά μέλους, και δις, και τρις, και τετράκις το καθ' έν· οι δε ψαλμοί του Δαβίδ, τόσον να είναι εις αυτούς, όσον και να λείπουσι"
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Για το ''Ψαλτήριον Τερπνόν'' δεν έχω άποψη, καθ' ότι δεν το έχω στη βιβλιοθήκη μου και δεν έχω ψάλλει ποτέ κάτι από εκεί.

Του ''Αγγελικού Χορού'' έχω τα 4 από τα 5 βιβλία (λείπει ο όρθρος, δεν μπόρεσα να τον βρω εδώ) και ψάλλω συχνά από τα βιβλία της λειτουργίας και των κοινωνικών. όμορφες, στρωτές μελωδίες, χωρίς πολλά τσαλιμάκια και διγοργο-τρίγοργα.

Τα σύντομα μέλη του (χερουβικά-κοινωνικά) είναι, νομίζω, μια καλή και εύκολη εξάσκηση για κάποιον που αρχίζει να μαθαίνει παπαδικό μέλος, αλλά και μια καλή επιλογή για καθημερινές λειτουργίες που είναι πιο σύντομες.

ΑΝ κάποιος συνάδελφος γνωρίζει από ποιο βιβλιοπωλείο θα μπορούσα να βρω τον Όρθρο, θα με υποχρέωνε. :wink:
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Για το ''Ψαλτήριον Τερπνόν'' δεν έχω άποψη, καθ' ότι δεν το έχω στη βιβλιοθήκη μου και δεν έχω ψάλλει ποτέ κάτι από εκεί.

Του ''Αγγελικού Χορού'' έχω τα 4 από τα 5 βιβλία (λείπει ο όρθρος, δεν μπόρεσα να τον βρω εδώ) και ψάλλω συχνά από τα βιβλία της λειτουργίας και των κοινωνικών. όμορφες, στρωτές μελωδίες, χωρίς πολλά τσαλιμάκια και διγοργο-τρίγοργα.

Τα σύντομα μέλη του (χερουβικά-κοινωνικά) είναι, νομίζω, μια καλή και εύκολη εξάσκηση για κάποιον που αρχίζει να μαθαίνει παπαδικό μέλος, αλλά και μια καλή επιλογή για καθημερινές λειτουργίες που είναι πιο σύντομες.

ΑΝ κάποιος συνάδελφος γνωρίζει από ποιο βιβλιοπωλείο θα μπορούσα να βρω τον Όρθρο, θα με υποχρέωνε. :wink:


Κοίτα εδώ http://www.protoporia.gr/aggelikos-choros-v-orthros-p-262587.html
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πρέπει να υπάρχει και στα θρησκευτικά βιβλιοπωλεία. Το έχω δει σε πολλά.
 
Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα περιεχόμενα όλων των τόμων του Αγγελικού χορού και του τερπνού ψαλτηρίου;
Ευχαριστώ! :)
 
Αναζητώ τα περιεχόμενα των μουσικών εκδόσεων τις Ι.Μ. Σιμονώπετρας. Μετά από προσωπική έρευνα στο forum βρήκα μόνο τα περιεχόμενα του Εσπερινού και της Θείας Λειτουργίας. Όποιος έχει τα βιβλία και την ευγενέστατη διάθεση να παραθέσει τα περιεχόμενα... ευπρόσδεκτος. :wink:

Ευχές για ένα ευλογημένο Πάσχα!
 
Last edited:
Αναζητώ τα περιεχόμενα των μουσικών εκδόσεων τις Ι.Μ. Σιμονώπετρας. Μετά από προσωπική έρευνα στο forum βρήκα μόνο τα περιεχόμενα του Εσπερινού και της Θείας Λειτουργίας. Όποιος έχει τα βιβλία και την ευγενέστατη διάθεση να παραθέσει τα περιεχόμενα... ευπρόσδεκτος. :wink:

Ευχές για ένα ευλογημένο Πάσχα!

Χριστός Ανέστη!!!
 

Attachments

  • Περιεχόμενα Κοινωνικών Αγγελικού Χορού.doc
    107.5 KB · Views: 154
  • Περιεχόμενα Όρθρου Αγγελικού Χορού.doc
    104.5 KB · Views: 110
  • Περιεχόμενα Πολυελέων Αγγελικού Χορού.doc
    75.5 KB · Views: 140

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Θα διαφωνήσω κάθετα. Δεν είναι όλα τραγουδάκια. Υπάρχουν μέσα στο βιβλίο και πολύ επιτυχείς μελοποιήσεις ψαλμών. Απλές μεν, αλλά αξιόλογες και εκκλησιαστικότατες. Συνιστώνται ιδιαίτερα, κατά την άποψή μου, για ιεροψάλτες που δυσκολεύονται να ψάλουν σωστά ένα κλασικό Κοινωνικό από αρχής μέχρι τέλους. Έτσι αποφεύγεται μια άσκοπη ταλαιπωρία και για τους ίδιους και για το εκκλησίασμα.

...κ για τους δεξιούς!!!:D
 
Top