Μ. Παρασκευή 29/4/2016 - Ακολουθία του Επιταφίου - Πάνσεπτος Πατριαρχικός Ναός Αγίου Γεωργίου - Κωνσταντινούπολη

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Η Βαση αρχικα ειναι ο πα διεση και στην συνεχεια ηθελημενα ο πρωτοψαλτης την ριχνει μια φωνη στο πα υφεση η νη διεση.Παντως εμενα πολυ μου αρεσει το υφος του β δομεστικου.Παντα γεια
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Στο σημείο που -κατα τη γνώμη μου- όντως υπήρχε "πρόβλημα" ήταν στη τρίτη στάση των εγκωμίων, "Αι γενεαί πάσαι". Χαμηλή η βάση, σε σημείο που φαίνεται πως πιέζονται, κ' το άκουσμα κάπως υποτονικό. Πέραν αυτού, πραγματικά την απόλαυσα κ' μακάρι κάποια στιγμή να μπορέσουμε ν' απεμπλακούμε -οι Ελλαδίτες- απο τη γνωστή "κανταδόρικη" εκτέλεση, την οποία προσωπικά έχω βαρεθεί κ' η οποία σε τίποτε δεν υπερτερεί απο πλευράς αισθητικής!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Υπάρχει κι αυτό το μικρότερο βίντεο από την ίδια ακολουθία, μόνο με τις τρεις στάσεις των εγκωμίων.

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Η Βαση αρχικα ειναι ο πα διεση και στην συνεχεια ηθελημενα ο πρωτοψαλτης την ριχνει μια φωνη στο πα υφεση η νη διεση.Παντως εμενα πολυ μου αρεσει το υφος του β δομεστικου.Παντα γεια

Πάντως ἡ διαφορὰ μεταξὺ τῶν δύο ἀναλογίων στὴν ψαλτικὴ, σὲ μένα τουλάχιστον ἦταν ἐμφανής, εἰδικὰ στὰ εὐλογητάρια.

Δὲν θὰ συγκρίνω, ὁ καθεὶς ὅπου ἀρέσκεται, ἁπλὰ διαφέρουν καὶ σὲ μένα τουλάχιστον γίνεται ἀντιληπτὸ, ἑνῶ παλαιότερα ὑπῆρχε σχετικὴ ὁμοιομορφία.

Προσωπικὰ, τὸ θεωρῶ ἀρνητικὸ, γιὰ λόγους, ποὺ πάλι προαναφέραμε ἀλλοῦ.

Ἄν πάλι κάνω λάθος καὶ δὲν ὑπάρχει διαφορὰ στὸ ἄκουσμα, εὐχαρίστως νὰ μὲ διορθώσουν οἱ εἰδήμονες.
 
Top