Οδηγίες χρήσης Ψαλτοδρομίου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έλαβα την εξής ερώτηση με ΠΜ

Θέλω μέσα από την Φόρμα που έχετε στο Ψαλτοδρόμιο, να προσθέσω κάποια μουσικά ακούσματα, αλλά ο Ψάλτης δεν υπάρχει για να τον επιλέξω. Τι πρέπει να κάνω?
Παρακαλώ ενημερώστε με

και την ανεβάζω εδώ με την ελπίδα οτι θα δημιουργηθεί ένας οδηγός χρήσης του Ψαλτοδρομίου εάν δεν υπάρχει ήδη.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Εάν κάποιος θέλει να καταχωρήσει κάτι το οποίο δεν υπάρχει στις τιμές των πεδίων μπορεί να το καταγράφει στο πλαίσιο που επιγράφεται «Παρατηρήσεις» και θα το προσθέτω.
Μία από τις βελτιώσεις που πρέπει να γίνει είναι και αυτή να είναι δυνατή η απευθείας νέα τιμή στο κάθε πεδίο.

Μακάρι να υπάρξουν «εθελοντές» που να καταχωρούν στοιχεία για να αποκτήσει και η προσπάθεια μεγαλύτερη αξία και γιατί όχι να το βελτιώσουμε όσο είναι δυνατόν περισσότερο.

Σημειώνω η τελευταία βελτίωση είναι η δυνατότητα απευθείας κατεβάσματος του αρχείου (όχι για όλες τις καταχωρήσεις αλλά μόνο για τις τελευταίες).
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Δὲν μπορῶ νὰ διαβάσω τὸ Ψαλτοδρόμιο. Μοῦ βγάζει ρόμβους.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όπως γνωρίζετε το Ψαλτοδρόμιο δεν διαχειρίζεται από μένα και δεν γνωρίζω περισσότερα. Επιφυλάσσομαι να αποσύρω το σύνδεσμο εφόσον η σελίδα δεν λειτουργεί.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης


Δὲν μπορῶ νὰ διαβάσω τὸ Ψαλτοδρόμιο. Μοῦ βγάζει ρόμβους.

Μανώλη και Λεωνίδα, βρείτε την επιλογή "Text/Character Encoding" ("Κωδικοποίηση κειμένου/χαρακτήρων") στον browser που χρησιμοποιείτε και επιλέξτε Greek (ISO), Greek (ISO-8859-7) ή , Greek (Win-1253) ή κάτι παρεμφερές για να εμφανιστεί σωστά το κείμενο, όχι όμως Unicode ή UTF-8.

Δημήτρη, το Ψαλτοδρόμιο ως ιδέα είναι πολύ καλή. Απλά δεν βλέπω να χρησιμοποιείται ή να ενημερώνεται. Κάποτε είχα δοκιμάσει να περάσω κάτι χωρίς επιτυχία, ίσως εγώ δεν έκανα κάτι σωστά. Θα έλεγα να του δώσουμε άλλη μία ευκαιρία και αν υπάρχει κάποιος διαχειριστής να βοηθήσει λίγο.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Μανώλη και Λεωνίδα, βρείτε την επιλογή "Text/Character Encoding" ("Κωδικοποίηση κειμένου/χαρακτήρων") στον browser που χρησιμοποιείτε και επιλέξτε Greek (ISO), Greek (ISO-8859-7) ή , Greek (Win-1253) ή κάτι παρεμφερές για να εμφανιστεί σωστά το κείμενο, όχι όμως Unicode ή UTF-8.

Ευχαριστώ πολύ!

Δημήτρη, το Ψαλτοδρόμιο ως ιδέα είναι πολύ καλή. Απλά δεν βλέπω να χρησιμοποιείται ή να ενημερώνεται. Κάποτε είχα δοκιμάσει να περάσω κάτι χωρίς επιτυχία, ίσως εγώ δεν έκανα κάτι σωστά. Θα έλεγα να του δώσουμε άλλη μία ευκαιρία και αν υπάρχει κάποιος διαχειριστής να βοηθήσει λίγο.

Το Ψαλτοδρόμιο ως ιδέα δεν είναι απλά καλή! Είναι τρομερή! Απλά θέλει δουλειά! Εγώ προσωπικά προτίθεμαι να βοηθήσω! Θα προσέξατε τις τελευταίες ημέρες να γράφω μηνύματα του τύπου «Δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος» κλπ. Ο λόγος είναι ότι τον τελευταίο 1,5 χρόνο ασχολούμαι με το κατέβασμα και την σωστή ταξινόμηση απάντων των μουσικών κειμένων της αντίστοιχης ενότητας που υπάρχουν στο «Ψ». Είναι δύσκολη και επίπονη δουλειά! Μου έχει μείνει μονάχα το «Συνθέσεις των μελών» και τα της «Θείας Λειτουργίας». Όλα τα υπόλοιπα έχουν κατεβεί! Έχω ψάξει τα πάντα μήνυμα προς μήνυμα! Αν θέλετε να το κάνουμε να δουλέψει, εγώ θα μπορούσα να βοηθήσω!
 
Last edited:

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Ευχαριστώ πολύ!



Το Ψαλτοδρόμιο ως ιδέα δεν είναι απλά καλή! Είναι τρομερή! Απλά θέλει δουλειά! Εγώ προσωπικά προτίθεμαι να βοηθήσω! Θα προσέξατε τις τελευταίες ημέρες να γράφω μηνύματα του τύπου «Δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος» κλπ. Ο λόγος είναι ότι τον τελευταίο 1,5 χρόνο ασχολούμαι με το κατέβασμα και την σωστή ταξινόμηση απάντων των μουσικών κειμένων της αντίστοιχης ενότητας που υπάρχουν στο «Ψ». Είναι δύσκολη και επίπονη δουλειά! Μου έχει μείνει μονάχα το «Συνθέσεις των μελών» και τα της «Θείας Λειτουργίας». Όλα τα υπόλοιπα έχουν κατεβεί! Έχω ψάξει τα πάντα μήνυμα προς μήνυμα! Αν θέλετε να το κάνουμε να δουλέψει, εγώ θα μπορούσα να βοηθήσω!

Συγνώμη καταρχήν για την αργοπορία στην απάντηση.
Το ψαλτοδρόμιο είναι μία προσωπική προσπάθεια για συστηματική και εύκολη αρχειοθέτηση και πρόσβαση των περιεχομένων του Ψαλτολογίου. Ξεκίνησα αλλά δυστυχώς ξέμεινα από "χρόνο". Θα ήταν ευχής έργον να ενημερωθεί η λίστα η οποία υπάρχει στο ψαλτοδρόμιο για κοινή ωφέλεια.
Την online ενημέρωση τη διέκοψα γιατί με κάποιο κακόβουλο λογισμικό γέμιζε με ακατάλληλες συνδέσεις.
Είμαι στη διάθεσή σας για επικοινώνια και συνεργασία ώστε αυτή η προσπάθεια να εξελιχθεί κατά το δυνατόν.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Μανώλη και Λεωνίδα, βρείτε την επιλογή "Text/Character Encoding" ("Κωδικοποίηση κειμένου/χαρακτήρων") στον browser που χρησιμοποιείτε και επιλέξτε Greek (ISO), Greek (ISO-8859-7) ή , Greek (Win-1253) ή κάτι παρεμφερές για να εμφανιστεί σωστά το κείμενο, όχι όμως Unicode ή UTF-8.

Τελικά το πρόβλημα συνεχίζεται! Μετά από νέα υποβολή της πλατφόρμας, ξανά εμφανίζονται ρόμβοι και αναγκάζομαι να ξανά κάνω την παραπάνω διαδικασία!


Συγνώμη καταρχήν για την αργοπορία στην απάντηση.

Δεν πειράζει, να είστε καλά!


Το ψαλτοδρόμιο είναι μία προσωπική προσπάθεια για συστηματική και εύκολη αρχειοθέτηση και πρόσβαση των περιεχομένων του Ψαλτολογίου. Ξεκίνησα αλλά δυστυχώς ξέμεινα από "χρόνο". Θα ήταν ευχής έργον να ενημερωθεί η λίστα η οποία υπάρχει στο ψαλτοδρόμιο για κοινή ωφέλεια.

Είναι επίπονη διαδικασία! Το γνωρίζω!


Την online ενημέρωση τη διέκοψα γιατί με κάποιο κακόβουλο λογισμικό γέμιζε με ακατάλληλες συνδέσεις.
Είμαι στη διάθεσή σας για επικοινώνια και συνεργασία ώστε αυτή η προσπάθεια να εξελιχθεί κατά το δυνατόν.

Μπορείτε οποτεδήποτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα για να συνεννοηθούμε! Είναι ευχής έργον να ολοκληρωθεί αυτή η εργασία!
 
Top