«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

haris1963

παλαιότατο μέλος
Για οποιαδήποτε απορία έχετε μη διστάσετε να ρωτήσετε.

Πιθανόν να υπάρχουν κάποια προβληματάκια τα οποία με τη βοήθεια σας θα εντοπισθούν και στη συνέχεια θα διορθωθούν.

Ευχαριστούμε! Πολύ καλό και πολύ εύχρηστο!

Το τρέχω σε ελληνικά 64άμπιτα windows και word 2010, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δύο απορίες-παρατηρήσεις:
- δε μπορώ να βρω τη συμπλοκή ολίγον (στήριγμα) με υπορροή και κεντήματα από πάνω του (και με δυνατότητα τοποθέτησης ενός ή δύο γοργών).
- σε μένα τουλάχιστον δε λειτουργεί η υπορροή με γοργό παρεστιγμένο αριστερά (όταν πατώ εκείνο το κουμπί, μου βγάζει απλή υπορροή).

Ευχαριστίες και πάλι για το θαυμάσιο πρόγραμμα!
 
- δε μπορώ να βρω τη συμπλοκή ολίγον (στήριγμα) με υπορροή και κεντήματα από πάνω του (και με δυνατότητα τοποθέτησης ενός ή δύο γοργών).

Εάν πατήσεις με δεξί κλικ τα Λοιπά, σου βγάζει και δεύτερη σειρά με συμπλέγματα. Εκεί θα τα βρεις.

- σε μένα τουλάχιστον δε λειτουργεί η υπορροή με γοργό παρεστιγμένο αριστερά (όταν πατώ εκείνο το κουμπί, μου βγάζει απλή υπορροή).

Σε μένα λειτουργεί κανονικά.

Ένα σύμπλεγμα που δεν βρίσκω εγώ είναι η ανάβαση 2 φωνών με κεντήματα επάνω.
 

Attachments

  • 1.docx
    10.8 KB · Views: 41

papline

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε! Πολύ καλό και πολύ εύχρηστο!

Το τρέχω σε ελληνικά 64άμπιτα windows και word 2010, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δύο απορίες-παρατηρήσεις:
- δε μπορώ να βρω τη συμπλοκή ολίγον (στήριγμα) με υπορροή και κεντήματα από πάνω του (και με δυνατότητα τοποθέτησης ενός ή δύο γοργών).
- σε μένα τουλάχιστον δε λειτουργεί η υπορροή με γοργό παρεστιγμένο αριστερά (όταν πατώ εκείνο το κουμπί, μου βγάζει απλή υπορροή).

Ευχαριστίες και πάλι για το θαυμάσιο πρόγραμμα!


Το πρώτο απαντήθηκε παραπάνω από τον Γεώργιο Καραγιαννάκη.
Το δεύτερο πρόβλημα παρουσιάζεται όταν το έγγραφο που δουλεύεις το έχεις φτιάξει με παλαιότερη έκδοση του προγράμματος. Τώρα αν δουλεύεις σε έγγραφο που δημιούργησες με την παρούσα έκδοση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει, παρ' όλα αυτά μπορείς εναλλακτικά να γράψεις την υπορροή και στη συνέχεια να γράψεις το γοργό-παρεστιγμένο αριστερά αλλά βέβαια σ' αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να διορθώσεις τη θέση του γοργού από τους αυτοματισμούς-τακτοποίηση επιλέγοντας το γοργό και μετακινώντας το με τα βελάκια των αυτοματισμών.

Να υπενθυμίσω ότι πίσω από τα κουμπιά των χαρακτήρων βρίσκονται κι άλλες σειρές με κρυμμένα κουμπιά που εμφανίζονται με δεξί κλικ πάνω σε οποιοδήποτε κουμπί μιας σειράς, μάλιστα στη σειρά των χρονικών σημείων υπάρχουν δυο κρυμμένες σειρές με χαρακτήρες. Η δεύτερη κρυμμένη σειρά εμφανίζεται με δύο δεξί κλικ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ένα σύμπλεγμα που δεν βρίσκω εγώ είναι η ανάβαση 2 φωνών με κεντήματα επάνω.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
Για αυτό που ψάχνεις, βάλε απλά ολίγον με κεντήματα από πάνω και πρόσθεσε μετά το κέντημα (αφού υπάρχει και μόνο του).
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Θα μπορουσαμε ταπεινα-ταπεινα, να σας υποδειξουμε καποιες ιδεες που θα μπορουσαν να βελτιστοποιησουν το προγραμμα, και να το κανουν πιο ευχρηστο?!?:):)
 

papline

Παλαιό Μέλος
Θα μπορουσαμε ταπεινα-ταπεινα, να σας υποδειξουμε καποιες ιδεες που θα μπορουσαν να βελτιστοποιησουν το προγραμμα, και να το κανουν πιο ευχρηστο?!?:):)

Φυσικά. Όλες οι νέες ιδέες είναι ευπρόσδεκτες.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Φυσικά. Όλες οι νέες ιδέες είναι ευπρόσδεκτες.

Εγω προσωπικα, θα ηθελα ο πινακας ελεγχου, να μην ελαχιστοποιητε, καθε φορα που πατας στο πανω στο κειμενο στο word, παρα μονο οταν το πατας ο ιδιος. Να ειναι κινητος οπως στις τελευταιες 2 εκδοσεις, αλλα να μην ελαχιστοποιητε. Επισης, τα κουμπια στον πινακα ελεγχου "Διαφορα" "Αποκρυψη" "Φθορες", πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο να ενεργοποιουντο, την στιγμη μονο που τα πατας, οχι καθε φορα που παιρναει ο κερσορας απο πανω. Θα ηταν επισης χρησιμο, εαν ειχε μια εφαρμογη οπου να πατας, και να βαζεις στο κειμενο αρχιγραμμα, το οποιο να προσαρμοζεται και να εχει καλη στοιχηση, οπως στην εφαρμογη στην εκδοση 2, που δεν εχει πλαισιο κειμενου, αλλα βαζεις το γραμμα ποου θες, και μετα αυτο στοιχιζεται κατω απο τον φθογγο!!! Ωστε να μην αναγκαζομαστε καθε φορα να βαζουμε αρχιγραμμα απο το word, και να βγαινει διαφορετικο!!! Μια καλη γραμματοσειρα για αρχιγραμμα, ειναι μια απο τις παρακατω-----> View attachment 77127

Θα ηθελα να αναφερω και 1 προβληματακι...
Βαζω αποστροφο--->μετα αποστροφο και πανω σε αυτην γοργον--->ακολουθει ισον--->βαζω μεταξυ 2ης αποστροφου και ισου συνδεσμον--->και μετα το ισον ακολουθει ολιγον. Μολις εβαλα το ολιγον, αρχησα να ψαχνω τον συνδσμον και το γοργον στην Νικολουλη:p:D:p:D

Αυτα απο εμενα, και συγγνωμη εαν σας εκουρασα ή ημουν απαιτητικος!!!:):):)
 

papline

Παλαιό Μέλος
Εγω προσωπικα, θα ηθελα ο πινακας ελεγχου, να μην ελαχιστοποιητε, καθε φορα που πατας στο πανω στο κειμενο στο word, παρα μονο οταν το πατας ο ιδιος. Να ειναι κινητος οπως στις τελευταιες 2 εκδοσεις, αλλα να μην ελαχιστοποιητε.

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, κανονικά δεν πρέπει να ελαχιστοποιήται όταν πατάτε μέσα στο Word αλλά να παραμένει πάντα στο προσκήνιο, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε δύο Η/Υ που δοκιμάζω το πρόγραμμα. Αν θέλετε πείτε μου τι εκδόσεις windows και word έχετε.

Επισης, τα κουμπια στον πινακα ελεγχου "Διαφορα" "Αποκρυψη" "Φθορες", πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο να ενεργοποιουντο, την στιγμη μονο που τα πατας, οχι καθε φορα που παιρναει ο κερσορας απο πανω.

Αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνει και στην επόμενη έκδοση θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

Θα ηταν επισης χρησιμο, εαν ειχε μια εφαρμογη οπου να πατας, και να βαζεις στο κειμενο αρχιγραμμα, το οποιο να προσαρμοζεται και να εχει καλη στοιχηση, οπως στην εφαρμογη στην εκδοση 2, που δεν εχει πλαισιο κειμενου, αλλα βαζεις το γραμμα ποου θες, και μετα αυτο στοιχιζεται κατω απο τον φθογγο!!! Ωστε να μην αναγκαζομαστε καθε φορα να βαζουμε αρχιγραμμα απο το word, και να βγαινει διαφορετικο!!! Μια καλη γραμματοσειρα για αρχιγραμμα, ειναι μια απο τις παρακατω-----> View attachment 77127

Θα έλεγα ότι διαβάσατε τη σκέψη μου αφού τη στιγμή που διάβαζα το μήνυμα σας, δούλευα για την εισαγωγή Αρχιγράμματος.

Θα ηθελα να αναφερω και 1 προβληματακι...
Βαζω αποστροφο--->μετα αποστροφο και πανω σε αυτην γοργον--->ακολουθει ισον--->βαζω μεταξυ 2ης αποστροφου και ισου συνδεσμον--->και μετα το ισον ακολουθει ολιγον. Μολις εβαλα το ολιγον, αρχησα να ψαχνω τον συνδσμον και το γοργον στην Νικολουλη:p:D:p:D

Αν είναι δυνατόν στείλτε μου το αρχείο που γράψατε τα παραπάνω ή ξαναγράψτε τον ίδιο συνδυασμό χαρακτήρων και στείλτε μου το αρχείο για να το ελέγξω.

Αυτα απο εμενα, και συγγνωμη εαν σας εκουρασα ή ημουν απαιτητικος!!!:):):)

Να είστε σίγουρος ότι χαίρομαι όταν γίνονται τέτοιου είδους παρατηρήσεις-προτάσεις αφού έτσι διαπιστώνω ότι δεν πήγε χαμένος ο κόπος μου και κάποιος χρησιμοποιεί το πρόγραμμα.Σας ευχαριστώ πολύ.

Να ενημερώσω ότι στη νέα έκδοση θα υπάρχει ακόμη μια δυνατότητα στην εισαγωγή του ποιητικού κειμένου για τα αργά μαθήματα που κάποιο γράμμα επαναλαμβάνεται κάτω από πολλούς χαρακτήρες. Επίσης θα υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του μεγέθους των γραμματοσειρών σε ένα είδη υπάρχον κείμενο και τέλος θα διορθωθούν και κάποια προβλήματα στη θέση μερικών χαρακτήρων που εντοπίζω.
Θα ήθελα όμως και όποιος χρησιμοποιεί το πρόγραμμα αν εντοπίζει προβλήματα να με ενημερώνει επειδή είναι δύσκολο για μένα να εντοπίσω όλα τα προβλήματα που υπάρχουν ειδικά για τις θέσεις των χαρακτήρων (γοργών-συνδέσμων κτλ ) επειδή οι δυνατοί συνδυασμοί είναι πάρα πολλοί.
 

Anastasio

Μέλος
Ευχαριστούμε κ.Παπαδόπουλε για το πολύ ωραίο και εύχρηστο πρόγραμμα που μοιράζεστε μαζί μας.
Προσωπικά στον δικό μου υπολογιστή όταν χρησιμοποιώ το πρόγραμμα για την συγγραφή κάποιου μέλους, υπάρχει πρόβλημα με την εισαγωγή χρονικής αγωγής. Παρ' ότι έχω εγκατεστημένη την συγκεκριμένη γραμματοσειρά, όταν πάω να βάλω οποιαδήποτε χρονική αγωγή μου βγάζει κάτι αγγλικούς χαρακτήρες. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
Ξέχασα να αναφέρω οτι στην πρώτη έκδοση του προγράμματος εμφανίζονται κανονικά οι χρονικές αγωγές αλλα στην έκδοση 2.0 δεν λειτουργούν. Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό?
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, κανονικά δεν πρέπει να ελαχιστοποιήται όταν πατάτε μέσα στο Word αλλά να παραμένει πάντα στο προσκήνιο, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε δύο Η/Υ που δοκιμάζω το πρόγραμμα. Αν θέλετε πείτε μου τι εκδόσεις windows και word έχετε.

Εχω windows kai word 7 ...

Αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνει και στην επόμενη έκδοση θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

Ok... Μια χαρα!!!:):)

Θα έλεγα ότι διαβάσατε τη σκέψη μου αφού τη στιγμή που διάβαζα το μήνυμα σας, δούλευα για την εισαγωγή Αρχιγράμματος.

Χαχαχα... Πολυ ωραία!!:):):)

Αν είναι δυνατόν στείλτε μου το αρχείο που γράψατε τα παραπάνω ή ξαναγράψτε τον ίδιο συνδυασμό χαρακτήρων και στείλτε μου το αρχείο για να το ελέγξω.

Αυτην την στιγμη, δεν ειναι δυνατον. Το κειμενο το εγραψα εχθες, και ειναι ολοκληρο χερουβικο. Ειναι καπως δυσκολο να δω που εγινε το λαθος, αλλα μην ανησυχειτε. Πατησα - εαν θυμαμαι καλα - μετα το συμβολο το space, και δεν υπηρχε θεμα.

Να είστε σίγουρος ότι χαίρομαι όταν γίνονται τέτοιου είδους παρατηρήσεις-προτάσεις αφού έτσι διαπιστώνω ότι δεν πήγε χαμένος ο κόπος μου και κάποιος χρησιμοποιεί το πρόγραμμα.Σας ευχαριστώ πολύ.

Εμεις χαιρομαστε ακομα περισσοτερο, και σας ευχαριστουμε πολυ για την προσπαθεια σας, και που μας ανεχεστε. Ειμαστε υπερ του δεοντος ευγνωμονες, οταν διαθετετε μια δουλεια με κοπο, δωρεαν, αφιερωμενο στον "βωμο" της μουσικης.

Να ενημερώσω ότι στη νέα έκδοση θα υπάρχει ακόμη μια δυνατότητα στην εισαγωγή του ποιητικού κειμένου για τα αργά μαθήματα που κάποιο γράμμα επαναλαμβάνεται κάτω από πολλούς χαρακτήρες. Επίσης θα υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του μεγέθους των γραμματοσειρών σε ένα είδη υπάρχον κείμενο και τέλος θα διορθωθούν και κάποια προβλήματα στη θέση μερικών χαρακτήρων που εντοπίζω.
Θα ήθελα όμως και όποιος χρησιμοποιεί το πρόγραμμα αν εντοπίζει προβλήματα να με ενημερώνει επειδή είναι δύσκολο για μένα να εντοπίσω όλα τα προβλήματα που υπάρχουν ειδικά για τις θέσεις των χαρακτήρων (γοργών-συνδέσμων κτλ ) επειδή οι δυνατοί συνδυασμοί είναι πάρα πολλοί.

Ανυπομονουμε για την επομενη εκδοση. Και εαν μπορειτε, θα ηταν χρησιμο στον πινακα ελεγχου, οταν χρησιμοποιεις κατι απο τα "διαφορα" ή τις "φθορες", να μην αλλαζει και σε πεταει απευθειας στο μενου των φθογγων. Τι εννοω?!? Οταν παω να βαλλω, τη λεξη ηχος κλπ. αντι να παραμεινει εκει για να βαλλω το τι ηχος ειναι - π.χ. πλ. α΄- με πεταει εκει που ειναι το μενου, και ξαναμπαινω, φτου κι απο την αρχη!!! Θα ηταν επισης χρησιμο, εαν μπορουσαμε να δακτυλογραφησουμε τα λογια, και κατα την διαρκεια που γραφουμε το κομματι, και οχι μονο στο τελος. Για παραδειγμα, εγραφα εχθες ενα χερουβικο. Φτανω μεχρι το "μυστικως εικονιζοντες" και λεω, κατσε να βαλλω τα λογια μεχρι εδω, να δω τι εγραψα. Οκ. Συνεχιζω, τελειωνω τα μουσικα του κειμενου. Παω να βαλλω τα υπολοιπα λογια, και με εβαζε να τα ξανα-ματα-γραψω απο την αρχη, ολα τα λογια!!! Μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο?!? Ο τελευταιος τροπος δακτυλογραφησης, ειναι τρομερος, αλλα εαν μπορουσαμε οποιαδηποτε στιγμη, να δακτυλογραφησουμε, και να περιηγηθουμε μεσα σ' αυτο - με την χρηση των κουμπιων στα βελακια φυσικα - θα ηταν super!!! Συγγνωμη για την πολυλογια μου!!! Αυτα απο εμενα. Προς στιγμης βεβαια!!!:D:p:D:):) Ευχαριστουμε εκ των προτερων!!!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε κ.Παπαδόπουλε για το πολύ ωραίο και εύχρηστο πρόγραμμα που μοιράζεστε μαζί μας.
Προσωπικά στον δικό μου υπολογιστή όταν χρησιμοποιώ το πρόγραμμα για την συγγραφή κάποιου μέλους, υπάρχει πρόβλημα με την εισαγωγή χρονικής αγωγής. Παρ' ότι έχω εγκατεστημένη την συγκεκριμένη γραμματοσειρά, όταν πάω να βάλω οποιαδήποτε χρονική αγωγή μου βγάζει κάτι αγγλικούς χαρακτήρες. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
Ξέχασα να αναφέρω οτι στην πρώτη έκδοση του προγράμματος εμφανίζονται κανονικά οι χρονικές αγωγές αλλα στην έκδοση 2.0 δεν λειτουργούν. Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό?
Ευχαριστώ.

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν ή υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση της γραμματοσειράς "BZ xronos" οπότε εγκαταστήστε τη γραμματοσειρά πάλι και φυσικά στο μήνυμα που θα εμφανιστεί ότι η γραμματοσειρά είναι εγκατεστημένη επιλέξτε να την αντικαταστήσετε.

Ή στις Ρυθμίσεις του προγράμματος στις γραμματοσειρές δεν είναι επιλεγμένη η σωστή γραμματοσειρά στην επιλογή "χρόνος".
Μάλλον συμβαίνει το δεύτερο αφού μόλις διαπίστωσα ότι στην έκδοση 2.0 εξ ορισμού έχω λάθος γραμματοσειρά επιλεγμένη, συγκεκριμένα την "PS xronos". Σ' αυτήν την περίπτωση που είναι και η πιο πιθανή επιλέξτε στις ρυθμίσεις την "BZ xronos".
 

papline

Παλαιό Μέλος
Και εαν μπορειτε, θα ηταν χρησιμο στον πινακα ελεγχου, οταν χρησιμοποιεις κατι απο τα "διαφορα" ή τις "φθορες", να μην αλλαζει και σε πεταει απευθειας στο μενου των φθογγων. Τι εννοω?!? Οταν παω να βαλλω, τη λεξη ηχος κλπ. αντι να παραμεινει εκει για να βαλλω το τι ηχος ειναι - π.χ. πλ. α΄- με πεταει εκει που ειναι το μενου, και ξαναμπαινω, φτου κι απο την αρχη!!!

Στο παράδειγμα που αναφέρετε έχετε δίκιο και θα διορθωθεί αλλά νομίζω ότι είναι η μόνη περίπτωση στην οποία έχει νόημα να μην επανερχόμαστε στην αρχική καρτέλα δηλαδή αυτή με τις μαρτυρίες ήχου στην καρτέλα διάφορα, επειδή είναι εξαιρετικά σπάνιο σε άλλη περίπτωση να χρησιμοποιηθούν δύο χαρακτήρες συνεχόμενα από τις καρτέλες φθορές-διάφορα (εκτός της περίπτωσης που αναφέρατε)

Θα ηταν επισης χρησιμο, εαν μπορουσαμε να δακτυλογραφησουμε τα λογια, και κατα την διαρκεια που γραφουμε το κομματι, και οχι μονο στο τελος. Για παραδειγμα, εγραφα εχθες ενα χερουβικο. Φτανω μεχρι το "μυστικως εικονιζοντες" και λεω, κατσε να βαλλω τα λογια μεχρι εδω, να δω τι εγραψα. Οκ. Συνεχιζω, τελειωνω τα μουσικα του κειμενου. Παω να βαλλω τα υπολοιπα λογια, και με εβαζε να τα ξανα-ματα-γραψω απο την αρχη, ολα τα λογια!!! Μπορουμε να κανουμε κατι γι' αυτο?!? Ο τελευταιος τροπος δακτυλογραφησης, ειναι τρομερος, αλλα εαν μπορουσαμε οποιαδηποτε στιγμη, να δακτυλογραφησουμε, και να περιηγηθουμε μεσα σ' αυτο - με την χρηση των κουμπιων στα βελακια φυσικα - θα ηταν super!!! Συγγνωμη για την πολυλογια μου!!! Αυτα απο εμενα. Προς στιγμης βεβαια!!!:D:p:D:):) Ευχαριστουμε εκ των προτερων!!!

Ήδη υπάρχει αυτή η δυνατότητα και δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να γράψετε από την αρχή όλο το ποιητικό κείμενο. Απλά μπορούσατε πριν επιλέξετε από το μενού "ποιητικό κείμενο" την επιλογή "εμφάνιση" για δεύτερη φορά, να είχατε πάει τον δείκτη (κέρσορα) μέσα στο word σε γειτονική θέση από αυτή που θέλατε να συνεχίσετε και με τα βελάκια να μεταφερόσασταν στο σημείο που θέλατε να συνεχίσετε την πληκτρολόγηση του ποιητικού κειμένου.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δυο ακόμα ερωτήσεις. Δεν τις στέλνω με ΠΜ γιατί πιθανώς και κάποιοι άλλοι να έχουν τις ίδιες απορίες.

- Υπάρχει δυνατότητα στο ποιητικό κείμενο να χρησιμοποιηθούν οι μονοί χαρακτήρες για το ου και το στ; Επίσης, στο ποιητικό κείμενο, το γορθμικόν και το πελαστικόν πώς γράφονται;
- Πώς γράφουμε την αρκτική μαρτυρία του «λέγετος»; Είδα το «τος», αλλά δεν κατάφερα να το συνδυάσω.

Ευχαριστώ!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Δυο ακόμα ερωτήσεις. Δεν τις στέλνω με ΠΜ γιατί πιθανώς και κάποιοι άλλοι να έχουν τις ίδιες απορίες.

- Υπάρχει δυνατότητα στο ποιητικό κείμενο να χρησιμοποιηθούν οι μονοί χαρακτήρες για το ου και το στ;

Δυστυχώς δεν έχω κάποια γραμματοσειρά που να περιλαμβάνει αυτούς τους χαρακτήρες οπότε προς το παρών δε γίνεται.

Επίσης, στο ποιητικό κείμενο, το γορθμικόν και το πελαστικόν πώς γράφονται;
- Πώς γράφουμε την αρκτική μαρτυρία του «λέγετος»; Είδα το «τος», αλλά δεν κατάφερα να το συνδυάσω.
Έχετε απόλυτο δίκιο για τα παραπάνω και στην επόμενη έκδοση θα έχουν διορθωθεί.
Για το γορθμικόν και το πελαστικόν θα προστεθούν κουμπιά στην καρτέλα που πληκτρολογούμε το ποιητικό κείμενο.Για την αρκτική μαρτυρία του «λέγετος» θα υπάρχει ολοκληρωμένη.
Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Προέκυψε ενα προβληματακι. Εκανα αντιγραφη ενος βιβλιου. Γραφω στην αρχη ολα τα κειμενα οπως ειχαν, και φτανω εκει που ητανε να γραψω τα μουσικα. Ενεργοποιω το προγραμμα, με ανοικτο το word ηδη με κειμενο που ειχα γραψει. Γραφω τα μουσικα. Βαζω να γραψω ποιητικο κειμενο, και μολις αρχιζω να γραφω, χαλασε η στοιχηση και καποιοι χαρακτηρες μετακινηθηκαν πχ. το γοργον επανω απο το ολιγον προς τα δεξια!!! Οσες προσπαθειες και αν εκανα, οποτε ειχα ενα αρχικο κειμενο στο word, και πηγαινα μετα να γραψω το μουσικο μερος, μολις εφτανα στο ποιητικο του μερος, γινοταν αυτο το σφαλμα!!! Τι γινεται εδω περα?!? Κανω κατι λαθος εγω?!?
 

papline

Παλαιό Μέλος
Προέκυψε ενα προβληματακι. Εκανα αντιγραφη ενος βιβλιου. Γραφω στην αρχη ολα τα κειμενα οπως ειχαν, και φτανω εκει που ητανε να γραψω τα μουσικα. Ενεργοποιω το προγραμμα, με ανοικτο το word ηδη με κειμενο που ειχα γραψει. Γραφω τα μουσικα. Βαζω να γραψω ποιητικο κειμενο, και μολις αρχιζω να γραφω, χαλασε η στοιχηση και καποιοι χαρακτηρες μετακινηθηκαν πχ. το γοργον επανω απο το ολιγον προς τα δεξια!!! Οσες προσπαθειες και αν εκανα, οποτε ειχα ενα αρχικο κειμενο στο word, και πηγαινα μετα να γραψω το μουσικο μερος, μολις εφτανα στο ποιητικο του μερος, γινοταν αυτο το σφαλμα!!! Τι γινεται εδω περα?!? Κανω κατι λαθος εγω?!?

Δυστυχώς δεν κάνεις κάτι λάθος. Υπάρχει ένα προβληματάκι το οποίο εμφανίζεται σε μεγάλα κείμενα ελπίζω να μπορέσω να το διορθώσω. Προς το παρών μπορείς να γράφεις το μουσικό κομμάτι μόνο του σε άλλο έγγραφο και στη συνέχεια να το αντιγράφεις στο τελικό έγγραφο σου.

Ένα άλλο πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι κατά την εισαγωγή του ποιητικού κειμένου στο σύμπλεγμα ολίγο με κεντήματα από κάτω και ομαλόν το οποίο αγνοείται από το πρόγραμμα. Ως προσωρινή λύση μπορείτε να μην βάζετε το ομαλόν αρχικά αλλά στο τέλος όταν τελειώσετε με την εισαγωγή του ποιητικού κειμένου.
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Πρωτα ο θεος, ποτε καταφθανει η καινουργια εκδοση?!?

Η νέα έκδοση είναι έτοιμη. Έχουν διορθωθεί όλα τα προβλήματα που εντοπίστηκαν. Έχουν προστεθεί νέες δυνατότητες και γίνεται ένας τελευταίος έλεγχος πριν την ανεβάσω. Πιστεύω ότι σήμερα ή αύριο θα την ανεβάσω.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω την νέα έκδοση 2.1 Beta στην οποία έχουν διορθωθεί κάποια προβλήματα, πιο συγκεκριμένα :

Το πρόβλημα στην στοίχιση του ποιητικού κειμένου όταν άλλαζε το χρώμα των γοργών-δίγοργων κτλ από τους αυτοματισμούς .

Το πρόβλημα με την εισαγωγή του ποιητικού κειμένου στο σύμπλεγμα ολίγο με κεντήματα από κάτω και ομαλόν.

Το πρόβλημα με τα πολύ μεγάλα κείμενα. Το πρόγραμμα δοκιμάστηκε σε μουσικό κείμενο περίπου 50 σελίδων με αρκετό απλό κείμενο (όχι μουσικό), πολύ μουσικό και λειτούργησε άψογα. Αντίθετα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα σε κείμενο 300 σελίδων με αρκετές εικόνες. Εδώ πρέπει να πω ότι σημαντικό ρόλο παίζει ο Η/Υ που χρησιμοποιούμε αφού το πρόβλημα εντοπίζεται στην απόκριση του word στις διάφορες εντολές που εκτελούνται στο παρασκήνιο κάθε φορά που κάνουμε μια ενέργεια με το "Μουσικά Κείμενα". Αν κάποιος μετά τη βελτίωση που έγινε συνεχίζει να έχει δυσλειτουργία σε πολύ μεγάλα κείμενα μπορεί να γράφει το κείμενο του τμηματικά σε άλλο αρχείο και να το αντιγράφει στο βιβλίο που φτιάχνει.

Βελτιώθηκε η θέση στην οποία τοποθετούνται κάποιοι χαρακτήρες.

Προστέθηκαν οι παρακάτω νέες δυνατότητες:
Αλλαγή του μεγέθους των γραμματοσειρών σε ένα ήδη υπάρχον κείμενο. Προσοχή η διαδικασία είναι χρονοβόρα αφού σαρώνεται το κείμενο χαρακτήρα - χαρακτήρα και επαναϋπολογίζεται η θέση του ποιητικού κειμένου, γι' αυτό δεν προτείνεται σε πολύ μεγάλα κείμενα πολλών σελίδων.

Εισαγωγή αρχιγράμματος με δύο επιλογές (είδη) και με δυνατότητα επιλογής της γραμματοσειράς του χρώματος και του μεγέθους που θα χρησιμοποιήσετε. Τις επιλογές θα τις βρείτε στις Ρυθμίσεις. Στο φάκελο των γραμματοσειρών υπάρχει μια κατάλληλη για Αρχίγραμμα, η PFKonstantinople που δε θυμάμαι από που την κατέβασα και δε γνωρίζω ποιος είναι ο δημιουργός της για να γίνει αναφορά του ονόματος του, ας με συγχωρέσει γι' αυτό.

Δυνατότητα επιλογής για την εμφάνιση με κλικ ή όχι των πινάκων με τις Φθορές - Διάφορα. Η επιλογή υπάρχει στις ρυθμίσεις.

Προστέθηκε ολοκληρωμένη η αρκτική μαρτυρία του «λέγετος».

Προστέθηκε η δυνατότητα επιλογής κατά την πληκτρολόγηση του ποιητικού κειμένου να εισάγεται αυτόματα στο πλαίσιο που πληκτρολογούμε ο τελευταίος χαρακτήρας του προηγούμενου φθόγγου αν είναι φωνήεν. Αυτή η επιλογή είναι χρήσιμη σε αργά μαθήματα που ένας χαρακτήρας επαναλαμβάνεται αρκετές φορές.

Δίνεται η δυνατότητα να γράψουμε τους μονούς χαρακτήρες για το "ου" το " στ" , το γορθμικόν και το πελαστικόν στο ποιητικό κείμενο.(Πολύ!!!!!!!!!! παίδεμα για να γίνει εισαγωγή δυο γραμματοσειρών στο ποιητικό κείμενο) Η εισαγωγή των παραπάνω χαρακτήρων γίνετε πληκτρολογώντας τα λατινικά γράμματα u, s, z, n ανάλογα με την περίπτωση. Για να γίνει αυτό δημιουργήθηκε μια νέα γραμματοσειρά που ονομάζεται ΜΚ που συμπεριλαμβάνεται στο πρόγραμμα και πρέπει να εγκατασταθεί. Για να πω την αλήθεια το αποτέλεσμα για το "στίγμα" που χρησιμοποιείται αντί του στ δεν μου πολυάρεσε αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω καλύτερο.

Προστέθηκε άλλη μια κρυμμένη γραμμή κουμπιών στα "χρονικά σημεία" που εμφανίζεται με τρία δεξί κλικ και περιλαμβάνει την τριπλή.

Θα παρακαλέσω όποιον χρησιμοποιεί το πρόγραμμα για πρώτη φορά να ρίξει μια ματιά στις οδηγίες χρήσης.

Τέλος θέλω να παρακαλέσω τους διαχειριστές αν είναι δυνατόν να μεταφέρουν τα αρχεία της νέας έκδοσης στην αρχή του νήματος για να είναι πιο εύκολος ο εντοπισμός τους ή να διαγράψουν τα αρχεία των προηγούμενων εκδόσεων επειδή διαπιστώνω ότι πολλοί κατεβάζουν ακόμη την πρώτη έκδοση του προγράμματος.
Και να ευχαριστήσω όλους εσάς που κάνετε προτάσεις - παρατηρήσεις ή εντοπίζετε προβλήματα του προγράμματος "Μουσικά Κείμενα"

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης.
 

Attachments

  • MK2_2.zip
    941.8 KB · Views: 115
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Άλλαξα την έκδοση του προηγούμενου μηνύματος με την 2.2 που διορθώνει την στοίχιση του ποιητικού κειμένου σε μουσικούς χαρακτήρες μικρού πλάτους όταν έχει από κάτω ποιητικό κείμενο αρκετά μεγάλο. Στην έκδοση 2.1 στην περίπτωση αυτή, ο πρώτος χαρακτήρας του ποιητικού κειμένου είναι αρκετά μακριά από τους υπόλοιπους.
 
Top